Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2006., 16:00   #1
Starci...nekretnine...

Problemi sa starcima!?
Čisto vam zavidim na problemima sa gradnjom, ja do tih problema još ne mogu ni primirisati.
Moj svekar (74 god) osim 2-3 kuće u Dalmaciji , posjeduje 3-sobni stan koji zjapi prazan 9 mjeseci godišnje, guta 1.500 kn mjesečno, a on se dolazi grijati u njega 3 zimska mjeseca.
Njegov sin jedinac 10 mu je godina plaćao režije, ali nakon tog blagostanja, moralo je doći do promjena. Sin naletio na mene, s dvoje djece i još rodila Nasljednika; nema više love za bacanje u vjetar, plaćanje režija praznom stanu.
Budući mi živimo u maloj, vlažnoj zemunici u vlasništvu grada, a još smo kreditno sposobni i radno moćni, zbrojili 2 i 2: prodamo stan, uzmemo malo još i kredita, napravimo kuću iz snova, u sklopu nje apartman za didu (da nam bude blizu kad mu bude trebalo… a već mu treba) = svima dobro, svi sretni.
Eeee, nije sve tako lako i jednostavno! Ne da on svoj najbolji stan na svijetu (kojeg je skupo otkupio sin)!
Tako smo mi osuđeni na jad u zemunici do kraja, nije ni nama puno ostalo još života (još malo pa ćemo i mi bit starci). Dida sad mora sam plaćati režije, ne ostaje mu baš puno za hranu.
Nikome nije dobro, a ipak već dugo tako guramo.
Muž i ja se iscrpljujemo naguravanjem nas petero u preuskom stanu, razbijamo glavu kako doći do kvalitetnog doma, al pomaka nema.
Pokušali smo s njim lijepo, ne ide. Pokušali smo i ne pričat s njim, i opet ne ide.
Zna li tko gdje je rupa u tom zidu?
houseneder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:07   #2
Ovakvih priča sam se naslušala u svom životu i previše
Što se to dogodi sa starim ljudima da se tako počnu ponašati
I onda još pričaju kako su odmalena živjeli u neimaštini, da su se morali kroz život jako namučiti da bi stekli to što imaju i to sve zbog toga da njihovoj djeci bude bolje... a onda zbog njihovih mušica ta ista djeca moraju prolaziti istu kalvariju da bi došli do krova nad glavom jer oni za života ne žele ništa prepustiti mlađima... ne vidim tu nikakvu logiku
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:28   #3
deda od 74 godine ce tesko odustati od neke svoje komocije (3 tjedna preko zime u tom stanu kojeg bi vi rado prodali)
kuzim i tebe, ali sam na dedinoj strani - uopce mi se ne svidja ideja da vi radite ikakve planove o prodaji njegove nekretnine bez da vam ju je on poklonio!?
i zasto vas dvoje uopce zivite u gradskom stanu ako ste kreditno sposobni?
lijepo dignite kredit i rijesite svoje stambeno pitanje kao i svi ostali
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:29   #4
A da se jednostavno preselite u taj stan!
Mr Butterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:35   #5
Quote:
Mr Butterfly kaže:
A da se jednostavno preselite u taj stan!
bez dedinog pristanka katastrofa!
(pa ce se kad deda umre jako iznenaditi kad svu svoju imovinu (na koju ocito racunaju ) ostavi drustvu za zastitu zivotinja )
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:35   #6
Quote:
zlocestoca kaže:
deda od 74 godine ce tesko odustati od neke svoje komocije (3 tjedna preko zime u tom stanu kojeg bi vi rado prodali)
kuzim i tebe, ali sam na dedinoj strani - uopce mi se ne svidja ideja da vi radite ikakve planove o prodaji njegove nekretnine bez da vam ju je on poklonio!?
i zasto vas dvoje uopce zivite u gradskom stanu ako ste kreditno sposobni?
lijepo dignite kredit i rijesite svoje stambeno pitanje kao i svi ostali
AJMEEEE... kakav ces bit kad dodjes u te godine....SVE JE MOJEEEEE!!!! Vi mi samo placajte rezije i pedinujte me u starosti a ja NISTA NE DAM.!!
Grozno. Srecom imam normalne starce. Deda je stan vjerovatno dobil od druga Tita, jel tak?
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:37   #7
Moj bratić je od svog oca dobio na korištenje zidove kuće kad se oženio. Otac mu je rekao neka on to sebi uredi i neka tamo živi a da će to ionako ostati njemu kad ovaj umre. I tako je on ulagao da od tih zidova napravi kuću, dizao kredite, radio radne akcije sa prijateljima i tako 10 godina. Kuća je sad uređena, bratić se u međuvremenu rastao a otac mu je došao s idejom da će oni prodati svoj stan i preseliti se u kuću (jer su se zasitili gradskog života). Prvo je on mislio da će živjeti svi skupa u toj kući i to sve dok ga otac nije pitao da li si je on našao stan jer da oni imaju kupca za stan i da doseljavaju sljedeći mjesec I neka mi netko kaže da je to normalno ?!
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:39   #8
Quote:
Ivson kaže:
AJMEEEE... kakav ces bit kad dodjes u te godine....SVE JE MOJEEEEE!!!! Vi mi samo placajte rezije i pedinujte me u starosti a ja NISTA NE DAM.!!
Grozno. Srecom imam normalne starce. Deda je stan vjerovatno dobil od druga Tita, jel tak?
zensko sam
imam starce koja su potpuna suprotnost dedi i vjerujem da cu prema svojoj djeci biti poput njih
s druge strane pucala bi si u glavu ovaj cas kad bi za rjesavanje svog stambenog pitanja i ostalog racunala na starce i njihove nekretnine a ne na svoj rad (i kredit itd...)
ne kuzim ljude (i totalno mi je morbidno) koji cekaju da starci umru kako bi dosli do stana
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:41   #9
Quote:
duda kaže:
Moj bratić je od svog oca dobio na korištenje zidove kuće kad se oženio. Otac mu je rekao neka on to sebi uredi i neka tamo živi a da će to ionako ostati njemu kad ovaj umre. I tako je on ulagao da od tih zidova napravi kuću, dizao kredite, radio radne akcije sa prijateljima i tako 10 godina. Kuća je sad uređena, bratić se u međuvremenu rastao a otac mu je došao s idejom da će oni prodati svoj stan i preseliti se u kuću (jer su se zasitili gradskog života). Prvo je on mislio da će živjeti svi skupa u toj kući i to sve dok ga otac nije pitao da li si je on našao stan jer da oni imaju kupca za stan i da doseljavaju sljedeći mjesec I neka mi netko kaže da je to normalno ?!
nije
meni su starci poklonili stan (mali, za vrijeme faksa) i nakon sto sam kupila veci nije im palo na pamet petljati se u nasu (mene i mog decka) odluku sto cemo s tim stanom, da li cemo ga rentati, prodavati itd
meni je to normalno
s druge strane nije mi normalno ni "na silu" nesto zahtijevati/ocekivati od staraca
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:43   #10
Quote:
zlocestoca kaže:
zensko sam
imam starce koja su potpuna suprotnost dedi i vjerujem da cu prema svojoj djeci biti poput njih
s druge strane pucala bi si u glavu ovaj cas kad bi za rjesavanje svog stambenog pitanja i ostalog racunala na starce i njihove nekretnine a ne na svoj rad (i kredit itd...)
ne kuzim ljude (i totalno mi je morbidno) koji cekaju da starci umru kako bi dosli do stana
I ja isto tako razmišljam i tako živim ali nisu tu kriva samo djeca. Kada djeca i kažu da će dići kredit i kupiti nešto svoje onda se starci nađu jako povrijeđeni (pogotovo ako se radi o jedincu/ici) Kao, a za koga sam ja ovo stvorio, pa neću valjda to u grob odnijeti sa sobom i slične priče. A kada dijete nagovore da ostane s njima ili ako dijete useli u njihovo onda počinju ucjenjivanja tipa ako ne bude tako kako ja hoću ili kažem ili ako ne napraviš ovo ili ono, prodat ću sve i podijeliti ili ostaviti društvu za zaštitu životinja
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:45   #11
Quote:
zlocestoca kaže:
nije
meni su starci poklonili stan (mali, za vrijeme faksa) i nakon sto sam kupila veci nije im palo na pamet petljati se u nasu (mene i mog decka) odluku sto cemo s tim stanom, da li cemo ga rentati, prodavati itd
meni je to normalno
s druge strane nije mi normalno ni "na silu" nesto zahtijevati/ocekivati od staraca
Naravno da nije, ali u večini slućajeva se oni dobrovoljno ponude da ti pomognu a onda slijedi ucjena za ucjenom... i taj dio mi nije jasan, pa ako ću nekome nešto pomoći ili dati naravno da ću dati svom djetetu ali bez ikakvih uvjeta ili ucjena
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 20:22   #12
Stan je dao drug Tito, otkupio moj muž i uredno plaćao režije, brinuo o starom kao o maloj bebi.
Al kad je došla prava mala beba, pomrsila je starom koncepciju života - nije više glavni mezimac u kući.
Zanima me kako s 3 djece dignuti totalni kredit, napraviti kuću i prehraniti se idućih 20 god? A tako će vjerojatno i biti, kupit ćemo teren i krećemo na obiteljsku dijetu.
houseneder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 20:26   #13
Quote:
Mr Butterfly kaže:
A da se jednostavno preselite u taj stan!
Debelo smo o tome razmislili: bebač, dečko 10 god., cura 16 god, starac - diktator 74 god. i opet premalo prostora. Tko bi prvi poludio?
houseneder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 23:34   #14
Nije mi jasno što je s ove 2-3 kuće koje spominješ u prvom postu. Znaći deda se seljaka kroz godinu gdje mu je ljepše, a sinu :2up:

A sin izgleda nije imao priliku upoznati taticu kad je napravio takvu grešku i otkupio stan na tatino ime.

Tužna priča u svakom slučaju. Ja bih pustio da stari uživa u svome carstvu i krenuo u vlastitu investiciju, pa makar bio na dijeti.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 23:53   #15
Mislim da je najvažnije uključiti sklopku u glavi: moje je samo ono što sam sam zaradio.

Ako ti je muž plaćao otkup; to je bila njegova odluka, mogao je otići u podstanare i pustiti oca da pliva sam, očekivati od starca da se odrekne posljednjih godina života i svoje rutine zbog vaše komocije je pomalo sebično.

I nemoj reći; ja neću biti takva, jer stvarno ne znaš kakva ćeš biti.
Nick Nolte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 02:46   #16
Quote:
Nick Nolte kaže:
Mislim da je najvažnije uključiti sklopku u glavi: moje je samo ono što sam sam zaradio.

Ako ti je muž plaćao otkup; to je bila njegova odluka, mogao je otići u podstanare i pustiti oca da pliva sam, očekivati od starca da se odrekne posljednjih godina života i svoje rutine zbog vaše komocije je pomalo sebično.

I nemoj reći; ja neću biti takva, jer stvarno ne znaš kakva ćeš biti.
Nije lako otići na drugi svijet kao egoistični, sebični i narcisoidni stvor. Takvi ljudi tamo ne odlaze sretni. Jedni od njih shvate da su pogriješili i to ih u zadnjim trenutcima mora izjedati. One druge sigurno ubija to, što svoje kule i vile ne mogu ponijeti sa sobom.
U meni izazivaju jad i žaljenje.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 09:21   #17
Quote:
lbucar kaže:
Nije mi jasno što je s ove 2-3 kuće koje spominješ u prvom postu. Znaći deda se seljaka kroz godinu gdje mu je ljepše, a sinu :2up:

A sin izgleda nije imao priliku upoznati taticu kad je napravio takvu grešku i otkupio stan na tatino ime.

Tužna priča u svakom slučaju. Ja bih pustio da stari uživa u svome carstvu i krenuo u vlastitu investiciju, pa makar bio na dijeti.
Ibucar, imaš pravo, tužna priča. Čovjek koji u najboljoj namjeri hoće svima dobro, ne uspijeva.
Eto, čak su i forumaši podijeljeni u razmišljanjima. Ne znaju koliko bi i samom starcu bilo bolje: imao bi svoj mir a opet bi imao društvo, imao bi cijelu svoju penziju koju sad baca u režije, a lova mu treba za gradnju onih kuća da se diči u selu kako ON IMA! Imao bi i skuhano i oprano.
houseneder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 09:51   #18
Mislim da je greška počinjena u startu. Iči u investiciju (otkup stana) nečega što nije tvoje.....to je već problem. Lijepa gesta što je sin to otplatio, plaćao mu režije....sve je to ok ali iko je sin jedinac nikad se nezna kad će stati prolupati i ka sće napraviti neki ugovor s nekim o doživotnom uzdržavanju, ito nakon naravno faze u kojem ga vi otkantate.

Po meni je sin prije otkupa trebao tražiti prijenos vlasništa (darovni ugovor) barem dijela stana, npr 5o% jer ni ne vjerujem da bi mu stari dao sve u startu.

Mi smo prije 3 godine krenulu u adaptaciju obiteljske kuće, stara brat i ja. Usljedili su veliki troškovi od krovišta nadalje. uglavnom, iako smo nakon tatine ostavinske rasprave sve prepisali na staru, prije svih tih investicija braat i ja smo tražili da nam se dio kućeprepiše. Tako sad kuća glasi 50% na staru i po 25% na mene i brat. Da smo ostavinskom rasspravom zadržali naljeđe imali bi brat i ja svaki po 50%/3, dakle nekih 17%. To je bio uvjet prije investiranja novaca.

zna slučajsa kumom. onse oženio i žive sa starcima. Već 4godine se nateže oko načina kako rješiti stambeno pitane. Htiodizati krovište, dići kredit, starci ne žele prepisati ni dio kuće, a on mora za tu cifru dići hipoteku. Onda se posvadjali....pa je htio kupiti grunt za gradnju, pa onda će montažnu, pa kupuje stan ...i tako u krug.....sad navodno nakon 4godi. ipakse dogovorio sa starcima i na roljeće kreću sa krovištem...dakle prošlo4g, nije maknuo s mjesta a mogao već urediti potkrovlje i živjeti u 120m2 kaj gospon čovjek.

Ograničavajući faktor su uvijek starci. oni se boje prepisati da djeca ne popizde i hite ih van na cestu, osim toga dok drže nekretnine mogu očekivati da se djca brinu za njih da ih ne otkantaju.....

problem je uglavnom .....u odnosima u obitelji i žalosno je kaj starci kao djeci hoće pomoći što je logično, a s druge strane ih koče i piju im krv.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 10:38   #19
a sa druge strane i roditelji znaju kakva su im djeca..... mislim ..ajd nemojmo bit naivni....i imaju se svako pravo bojati za svoju egzistenciju....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 11:55   #20
Quote:
houseneder kaže:
Eto, čak su i forumaši podijeljeni u razmišljanjima. Ne znaju koliko bi i samom starcu bilo bolje: imao bi svoj mir a opet bi imao društvo, imao bi cijelu svoju penziju koju sad baca u režije, a lova mu treba za gradnju onih kuća da se diči u selu kako ON IMA! Imao bi i skuhano i oprano.
bilo bi mu bolje po tvojim kriterijima
zasto ne pitate njega da li bi mu bilo bolje?
mislim, ako nece - nece, ne mozete starca na silu natjerati da vam ustupi stan (kako bi vama bilo bolje )
i, na kraju krajeva, sto vas briga sto on radi sa svojom lovom i svojim kucama? dok ne zivi na vas racun, nemate pravo odlucivati sto bi on trebao raditi sa svojom imovinom
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.