Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2005., 00:30   #1
Predrasuda

PREDRASUDA-što je to?

Naime raščlanjujući njezinu jezičnu strukturu rekli bismo kako je predrasuda "nešto " pred rasudom,točnije što je produkt zaključka (temeljenog na nekim usvojenim normama?)prije donošenja realnog suda o određenomu pojmu?!

Ne gledajući predrasudu kao oblik društvenog fenomena(govorim o socio-psihološkom aspektu) već čisto logičkog,pitala bih vas što je to predrasuda?

Eto engleski jezik je vrlo kvalitetan za davanje određenih logičkih zaključaka:



CRO. ENG.
bez predrasuda objective
bez predrasuda open minded
predrasuda preconception
predrasuda prejudice
bez predrasuda unbiased
bez predrasuda unprejudiced
osloboditi predrasuda unbias


Biti bez predrasuda znači biti objektivan???
Široko otvorenih životnih pogleda?
Predrasuda je produkt zaključivanja o pojmu bez njegove koncepcije ?
Bias=neravnoteža,odstupanje?

Biti bez predrasude znači ne odstupati?Biti u ne(neravnoteži) točnije ravnoteži?
__________________
:0)
lotte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2005., 13:03   #2
Pred-rasuda je nepropitano shvaćanje nečega. To je ono ''kuća je kuća'' ili ''bog je bog'' ili ''korist je korist'', što se tu ima razmišljati. Kao što sama riječ kaže, predrasuda je ono shvaćanje koje imamo prije našeg vlastitog rasuđivanja.
Dakle, nije produkt nikakvog zaključivanja nego mehaničko uzimanje nečega kao poznatog, ne propitujući to.

Ipak, valja vidjeti da ne možemo potpuno napustiti predrasude. Samo značenje neke riječi već je neka predrasuda. Ili kako kaže jedan velikan ''predrasude su konstitutivne za razumijevanje''. Jedino ih valja stalno osviještavati, vlastite predrasude. To osviještavanje je filozofiranje.

Mislim da riječ bias valja čitati kao naklonjenost nečemu. Pa bi biti bez predrasude značilo biti bez neke prethodne naklonosti ovome ili onome tumačenju, nego u svoem ras-suđivanju, u svojoj pro-sudbi biti pravedan sudac.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2005., 14:41   #3
predrasude su uglavnom produkt (emocionalnog) sudjenja po logici analogije; prema tome i to je sudjenje.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2005., 15:26   #4
Quote:
Penis kaže:
... prema tome i to je sudjenje.
Pa, recimo da su one nekakav prijeki sud.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 11:12   #5
Re: Predrasuda

Quote:
lotte kaže:
PREDRASUDA-što je to?

Naime raščlanjujući njezinu jezičnu strukturu rekli bismo kako je predrasuda "nešto " pred rasudom,točnije što je produkt zaključka (temeljenog na nekim usvojenim normama?)prije donošenja realnog suda o određenomu pojmu?!

Ne gledajući predrasudu kao oblik društvenog fenomena(govorim o socio-psihološkom aspektu) već čisto logičkog,pitala bih vas što je to predrasuda?

Eto engleski jezik je vrlo kvalitetan za davanje određenih logičkih zaključaka:



CRO. ENG.
bez predrasuda objective
bez predrasuda open minded
predrasuda preconception
predrasuda prejudice
bez predrasuda unbiased
bez predrasuda unprejudiced
osloboditi predrasuda unbias


Biti bez predrasuda znači biti objektivan???
Široko otvorenih životnih pogleda?
Predrasuda je produkt zaključivanja o pojmu bez njegove koncepcije ?
Bias=neravnoteža,odstupanje?

Biti bez predrasude znači ne odstupati?Biti u ne(neravnoteži) točnije ravnoteži?
Zanimljivo pitanje... potiče na razmišljanje.
Krenuo bih od jedne suptilne razlike u značenju engleskih riječi "Preconception" i "Prejudice".
Preconception obično označava predrasudu koja može i ne mora biti ispravna. Nešto kao polazišna točka nekog razmatranja (npr. prekoncepcija je da ja sjedim pred kompjuterom i nešto tipkam, ali uzimam to zdravo za gotovo).

Prejudice je pak predrasuda koja ima emotivnu komponentu i kojom su unaprijed nekoga osudjuje (i to obično nepravedno). Opet, ilustracije radi navodim primjere - to su one predrasude da su Cigani lažljivi, Židovi škrti i tome slično...

I u našem jeziku ove suptilne razlike se mogu naglasiti. Mi nemamo glagol "predrasuditi", ali imamo glagol "prejudicirati", kojeg obično koristimo u lagano drukčijemo kontekstu nego li imenicu "Predrasuda". Kad nešto prejudiciramo, to ne znači da smo u krivu. To samo znači da smo ishitreno donjeli zaključak, koji može, ali ne mora, biti pogrešan. To značenje je bliže onom engleske riječi "Preconception".

Meni je naročito zanimljivo da riječ "predrasuda" najčešće koristimo u smislu "nepravedne i pogrešne, a-priori presude", čime prejudiciramo da su predrasude u pravilu pogrešne i pokazujemo da i sami imamo predrasude prema predrasudama.

Ali možda to i nisu predrasude. Možda se doista radi o prekoncepciji da smisao hrvatske riječi "predrasuda" uključuje i to da su predrasude u pravilu pogrešne...

Jezikoslovci, pomoć, please.
Zweinstein is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 15:04   #6
....hm....jee...sve se moze i najcesce se uvijek zakomplicira kad se radi samo s rijecima i njihovim "viseznacjem"-simbolikom.... uvijek se sjetim sljedeceg primjera ...jedan je koji prica pricu a desetoro ih slusa.... koliko se prica cuje....naravno....deset...buduci je svako "svijet" za sebe......iste su rijeci ali su iskustva-mudrosti slusaoca razlicite...a moje razumjevanje ovisi o meni a ne o predavacu....ne....?...(...a rijeci nisu brojevi...zato je matematika dobra za razvijanje "cistog" misljenja tj 1+1=2 bez obzira na vase iskustvo i vase misljenje tj nema diskusije samo prihvacanje ili odbacivanje.... jer covjek naravno ima slobodu da negira zdrav razum tj bude lud ....ho...ho...ho...zato i je ovdje "dole".....)

...e...hm....ovo je interesantno...kazu da buduci da slika govori vise od rijeci tj. "daje" vise informacija buduci je bliza realnosti matematike-geometrije...stari su narodi izrazavali svoje znanje slikama hijeroglifima simbolima koji nose vise informacija nego apstrakne rijeci-simboli...tj to nije ....ho...ho...ho...primitivniji nego upravo suprotno napredniji oblik sirenja znanja-mudrosti..

...ok da skratim predrasudi mozemo dodjeliti dva znacenja ...o cemu se vec i govorilo u prijasnjim post-ima...ajmo rec kao pozitivno-"vise" pred. je intuitivna-direktna spoznaja realnosti bez "umisljanja" realnosti tj. upliva "nize"-"zemaljske" pameti zato se stari mudrosni-otkrovenjem dobiveni tekstovi nazivaju vede-ili se o njemu govori kao o brahma vidyi.(.. pogledajte samo slicnost rijeci vidya-vidjeti) tj vidim-vidjeti-direktno znanje...... ili pred. kao negativno-nize znacenje misljenje bez razmisljanja...tj. "sljepo sljedjenje" vlastitog ili tudjeg misljenja bez dubljeg uvida u stvarnost kako je neko vec spomenuo

....u tom smislu ako gore receno "vrijedi" bih rekao biti bez pred. znaci biti i duhovno slobodan a imati pred. znaci biti vezan sa svoj "mozak"-pamet tj. unaprijed-unazad stvorene koncepcije na osnovu iskustva-subjektivne pameti i "socijalne"-"objektivne" pameti..... negirajuci tako mudrost srca koje vidi...hm...tak nekak

...no.... od nekud se mora i poceti ...stoga neki kazu.... duhovni razvoj i znaci napustanje pred. i drugih koncepcija stvorenih "zamisljanjem" realnosti....hm....mozda....he...he...he...
__________________
kad čovjek "umre" ima drugačiji pogled na "život"...
pustinjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 22:21   #7
Quote:
pustinjak kaže:
jedan je koji prica pricu a desetoro ih slusa.... koliko se prica cuje....naravno....deset...buduci je svako "svijet" za sebe......iste su rijeci ali su iskustva-mudrosti slusaoca razlicite...a moje razumjevanje ovisi o meni a ne o predavacu....ne....?...(...a rijeci nisu brojevi...zato je matematika dobra za razvijanje "cistog" misljenja tj 1+1=2 bez obzira na vase iskustvo i vase misljenje tj nema diskusije samo prihvacanje ili odbacivanje.... jer covjek naravno ima slobodu da negira zdrav razum tj bude lud

duhovni razvoj i znaci napustanje pred. i drugih koncepcija stvorenih "zamisljanjem" realnosti.
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 13:04   #8
Re: Re: Predrasuda

Quote:
Zweinstein kaže:
Ali možda to i nisu predrasude. Možda se doista radi o prekoncepciji da smisao hrvatske riječi "predrasuda" uključuje i to da su predrasude u pravilu pogrešne...
Ili, ne treba imati predrasude prema predrasudama.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:10   #9
Quote:
nitko i ništa kaže:
Ili, ne treba imati predrasude prema predrasudama.
Slažem se s vama obojicom.

Razumnom čovjeku je jasno da je nemoguće posve izbjeći predrasude. To može samo tek rođeno dijete, ono je doslovno 100% 'open-minded'. Ljudi koji su prošli odgoj i socijalizaciju niti u teoriji ne mogu biti lišeni predrasuda - dapače, u nekim slučajevima su predrasude ne samo točne, nego i korisne.

Rekao bih da problem skoro nikad nije u predrasudama kao takvima, nego u sklonosti nekih (tvrdoglavih) ljudi da inzistiraju na mišljenju zasnovanom na predrasudama, čak i onda kad imaju racionalne razloge da revidiraju mišljenje.

Stoga mi je uvijek smiješno kad me netko 'optuži' da 'imam predrasude' - pogotovo jer to najčešće upravo ljudi opisani u prethodnom pasusu. Ne samo da i sami imaju predrasude (to im ne zamjeram, to je normalno) nego iste ne žele preispitati ni pod razno, pa taman da dubiš na glavi.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 02:25   #10
Re: Predrasuda


Predrasude nas sprecavaju da vidimo stvari i ljude onakve kakve jesu, zamagljuju istinu...To je zato sto smo skloni da gledamo kroz sebe ...
Treba se osloboditi toga, izaci iz sebe, svojih predodzba, iskustva i etiketa...
Niko nije imun na neku vrstu predrasuda zbog iskustva koje ima, vaspitanja itd...
Bitno je biti svetan toga i raditi na tome, biti otvorenog uma za nove stvari, nove ljude...

U nasem drustvu preovladavaju nacionalne i religiozne predrasude, ono sto sam ja zapazila, a zatim i sve druge...
Predrasude pocivaju na NEZNANJU...
ili iskustvu...
Predrasude prema ljudima naravno postoje jer ljude vidimo onakvima kakvi smo mi..


Kao sto predrasude proizilaze iz neznanja, tako iz predrasuda prizilazi mrznja.

" Neke ljude mrzimo zato sto ih ne poznajemo, a ne zelimo da ih upoznamo zato sto ih mrzimo."

Ipak, kao sto se mogu razviti, predrasude se mogu i ukloniti...


"Predrasude su vrsta emocionalnog obrazovanja koje se stice rano u zivotu, uslovljavajuci reakcije koje je tesko u potpunosti otkloniti, cak i kod odraslih ljudi koji su svesni koliko grese.
”Emocionalno, predrasude se stvaraju u detinjstvu, dok uverenja koja ih opravdavaju nastaju kasnije”.

“Kasnije u zivotu vi mozda zelite da se oslobodite predrasuda, ali je mnogo lakse promeniti intelektualna uverenja nego duboko usadjena osecanja."

Na primer mnogi “juznjaci” su priznali da iako vise nemaju predrasuda prema crncima, ipak imaju osecanje gadjenja kada se sa njima rukuju.
Osecanja su deo zaostavstine koju smo prihvatili kao deca u svojim porodicama.

Predrasude se tesko mogu iskoreniti, ali moze se promeniti stav prema njima.
Predrasude se sporo menjaju, ako se uopste menjaju.
"


..................






__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2005., 16:49   #11
predrasude možda počivaju, odnosno produžavaju svoju egzistenciju zahvaljujući neznanju.

ali nitko od Vas nije rekao zašto predrasude nastaju.

a nastaju zbog straha.

a strah nastaje zbog manjka vjere u sebe.

dakle, u osnovi svake predrasude nisu oni prema kojima se predrasude gaje, već osoba koja predrasude gaji, a koja se osjeća ugroženom, pa predrasude stvara, ili ih preuzima od drugih prestrašenih ljudi, da opravda svoj strah.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 08:59   #12
Quote:
Krvnik kaže:
predrasude možda počivaju, odnosno produžavaju svoju egzistenciju zahvaljujući neznanju.

ali nitko od Vas nije rekao zašto predrasude nastaju.

a nastaju zbog straha.

a strah nastaje zbog manjka vjere u sebe.

dakle, u osnovi svake predrasude nisu oni prema kojima se predrasude gaje, već osoba koja predrasude gaji, a koja se osjeća ugroženom, pa predrasude stvara, ili ih preuzima od drugih prestrašenih ljudi, da opravda svoj strah.

Ne čine se ili manifestiraju predrasude uvijek i samo iz straha.
Često,samo da bi se priključilo "vladajućem" mišljenju,
ili iz čistog komoditeta,a bez da se ljudi osječahju ugroženi,
ili pak iz čiste lijenosti misli...
ali da su prečesto podsljedice neznanja,to je točno.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 10:27   #13
Quote:
VeronikaN kaže:
Ne čine se ili manifestiraju predrasude uvijek i samo iz straha.
Često,samo da bi se priključilo "vladajućem" mišljenju,
ili iz čistog komoditeta,a bez da se ljudi osječahju ugroženi
da, a komoditet i priklanjanje vladajućem mišljenju su posljedice straha od onoga što bi se desilo ako bi se tom mišljenju suprotstavili. odnosno straha od odbačenosti. straha od stigme 'drugačijeg'.
drugačije se zlostavlja. tako da se ne smiješ isticati po ničem, pa tako ni po predrasudama.

Quote:
VeronikaN kaže:
ili pak iz čiste lijenosti misli...
ali da su prečesto podsljedice neznanja,to je točno.
ljenost je posljedica mišljenja da se nešto ne može, odnosno straha. lijeni ljudi su ljudi nesigurni u sebe i boje se neuspjeha.
svi putevi vode k strahu. u Hrvackoj se ljudi jako boje biti drugačiji.
nerijetko sam pričao s ljudima o tome kako su oni svi prema van jako dobro prilagođeni. kako dijele zajedničke predrasude i to sve. ali unutrašnjost im je bila potpuno drugačija.
intimna razmišljanja su bila potpuno drugačija od onoga što bi manifestirali prema van.
i onda bi mi krenuli objašnjavati zašto misle to što misle i tako dalje.
a to su radili iz straha da ih ne osudim i odbacim zbog toga što razmišljaju tako kako razmišljaju.
a odbacivanje očekuju jer su vidjeli da se to desilo drugima koji su bili drugačiji.
ko što kaže Kurc na kraju filma 'Apokalipsa prije pet dana na HTV-u' - the horror...the horror...

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:20   #14
Quote:
Krvnik kaže:
[COLOR="Navy"]
ljenost je posljedica mišljenja da se nešto ne može, odnosno straha. lijeni ljudi su ljudi nesigurni u sebe i boje se neuspjeha.
svi putevi vode k strahu. u Hrvackoj se ljudi jako boje biti drugačiji.

Slažem se...

Interesantno, imam nekoliko poznanika koji stalno kukaju, kako ništa ne valja, mala plaća, država ovo, država ono, mrze sve što nije po njihovom...puni predrasuda...

S druge strane, prijatelja koji je kao mali izgubio roditelje, snašao se, sad ima pozamašnu plaću, nije imao ljepo djetinjstvo, ali taj nikad ne kuka...dok oni što imaju stalno...
Imao sam prijateljicu koja je umrla od tumora, treći ju je pokosio...nikad nije kukala, nikad nije bila tužna ili puna predrasuda kao poznanici kojima je sve dano na pladnju, pa nađu još da kukaju i prigovaraju - jadno!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:52   #15
Quote:
zoser kaže:

Interesantno, imam nekoliko poznanika koji stalno kukaju, kako ništa ne valja, mala plaća, država ovo, država ono, mrze sve što nije po njihovom...puni predrasuda...

S druge strane, prijatelja koji je kao mali izgubio roditelje, snašao se, sad ima pozamašnu plaću, nije imao ljepo djetinjstvo, ali taj nikad ne kuka...dok oni što imaju stalno...
Imao sam prijateljicu koja je umrla od tumora, treći ju je pokosio...nikad nije kukala, nikad nije bila tužna ili puna predrasuda kao poznanici kojima je sve dano na pladnju, pa nađu još da kukaju i prigovaraju - jadno!
Zasto imas predrasudu,da 'oni kojima je sve dano na pladnju uvijek kukaju i prigovaraju'?

+ovdje se govori o predrasudama i ne znam zasto si ti uzeo primjer predrasudnih ljudi one koji 'prigovaraju i kukaju' - pa nije kukanje i prigovaranje predrasuda...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 12:55   #16
Quote:
Krvnik kaže:
predrasude možda počivaju, odnosno produžavaju svoju egzistenciju zahvaljujući neznanju.

ali nitko od Vas nije rekao zašto predrasude nastaju.

a nastaju zbog straha.

a strah nastaje zbog manjka vjere u sebe.

dakle, u osnovi svake predrasude nisu oni prema kojima se predrasude gaje, već osoba koja predrasude gaji, a koja se osjeća ugroženom, pa predrasude stvara, ili ih preuzima od drugih prestrašenih ljudi, da opravda svoj strah.
ovo je odlicno.. slomi mi mozak poredjati Hrvatski jezik u redu kad prozvakam nesto filizofsko.. ali jako volim ovo sto je za mene vijezba
rodjen si filozof
bez predrasude naravno slazem se podpuno
CroKoala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 14:34   #17
predrasuda- zaključivati bez da si prethodno objektivno analizirao. smatrati nešto neupitno točnim ili uzimati zdravo za gotovo
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 22:57   #18
predrasude po pravilu nastaju iz asocijativnih taloga, emocionalna apstrahirajuca quintesenca koja deducira na konkretno. ono koji se lako dirigiraju emocijma skloni su pred-rasudjivanju.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 12:39   #19
Quote:
=lotte]PREDRASUDA-što je to?

Naime raščlanjujući njezinu jezičnu strukturu rekli bismo kako je predrasuda "nešto " pred rasudom,točnije što je produkt zaključka (temeljenog na nekim usvojenim normama?)prije donošenja realnog suda o određenomu pojmu?!

Ne gledajući predrasudu kao oblik društvenog fenomena(govorim o socio-psihološkom aspektu već čisto logičkog,pitala bih vas što je to predrasuda?
Logicki? To bi bio sud donesen bez ispitivanja cinjenica.
( pred (prije) -rasuda ( rasudivanja.. koje znaci poznavanje cinjenica edabi se mogao donijeti pravilan zakljucak, sud o necemu)

Quote:

ENG.Bias=neravnoteža,odstupanje?

A ovaj 'bias' je prije uzrok imanja predrasuda, inklinacija prema predrasudama ( kao i termini 'onesidedness' 'tendentiousness'....)
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 15:12   #20
naravno da nisi dobro shvatila kad si čitala onu koja prva nije dobro shvatila i predrasudno zaključila da je ona savršeno shvatila o čemu mi govorimo.
Predrasuda je stvaranje suda unaprijed.
prije iskustva.
i bilo kakav sud o nečemu izvan ili u sebi donesen prije iskustva jest predrasuda.

kukanje je najčešće posljedica onih unutrašnjih predrasuda.
nisam rekao da je samo kukanje iznošenje predradsuda. iako se najčešće radi upravo o tome.
još sam i naglasio da je kukanje najčešće posljedica predrasuda, a ne predrasuda sama.
mene ste našle učit značenju riječi.
ajde, šic natrag na četaru.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:39.