Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2012., 08:50   #101
Thumbs up

Spasavajte ljudi! Uzela sam prijateljicino cvijece na cuvanje, izmedu ostalog i zamiju. Izgleda da sam ju previse zalila, zemlja se vec tjedan dana ne susi, tri stabljike cijele iz zemlje iskocile. Jel to korijen istrunuo? Sta se moze napraviti? Probat cu dio koji se jos drzi presadit u suhu zemlju, al jel se otpale grane daju spasit il!?
__________________
You were born an original.. don't die a copy.
INsajder702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 13:19   #102
Smile

Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Mozes je istusirati. Nece joj nista biti.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
Hvala, ti si liječnik za moju zamijicu!. Već si je jednom spasila od dehidracije
dudulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 16:04   #103
Quote:
dudulica kaže: Pogledaj post
Hvala, ti si liječnik za moju zamijicu!. Već si je jednom spasila od dehidracije
Samo je pazi i mazi i dalje i bit će ti zahvalna
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 18:48   #104
Quote:
INsajder702 kaže: Pogledaj post
Spasavajte ljudi! Uzela sam prijateljicino cvijece na cuvanje, izmedu ostalog i zamiju. Izgleda da sam ju previse zalila, zemlja se vec tjedan dana ne susi, tri stabljike cijele iz zemlje iskocile. Jel to korijen istrunuo? Sta se moze napraviti? Probat cu dio koji se jos drzi presadit u suhu zemlju, al jel se otpale grane daju spasit il!?
E, ovo se i meni desilo, s tim što je ja sigurno nisam suviše zalila.
Naprotiv: iz straha da ne preteram, stalno je držim malo suvlju nego što bi možda trebalo.
Danas uzmem da je zalijem, i tri stabljke izvadim iz zemlje, od kojih jedna ima koren dugačak dobrih 10cm

Ja sam jednom od izvađene stabljike uspela (duuuuuuuuugotrajnim držanjem u vodi) da dobijem malu krtolu na dnu koju sam potom zasadila i iz koje je nikao novi izdanak, tako da ću isto to uraditi i sa ove dve stabljike, pa šta bude. Ovu sa korenom sam mislila direktno u novu saksiju (ili da je vratim u njenu matičnu?)

Ali, mene više brine zašto se to uopšte dogodilo? U čemu sam pogrešila?
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 14:17   #105
dobila sam zamioc. zamii... , ali joj se grane savijaju do poda- ne rastu u visinu, a u zadnje vrijeme sam primjetila da su joj grane malo rebraste, nisu više onako glatke i debele? Što je tu uzrok, da li joj fali vode? ili je ima previše?
suabhiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 15:33   #106
Imala sam više zamija, i različito su se ponašali. Razlog može biti i što su bili u različitim sredinama.

Jedino znam da ga se mjesečno 1-2 put zaljeva, sve ovisno o propusnosti zemlje i uvjeta držanja. Mislim da je vrsta biljke koja i zračno upija vlagu.
Kod mojih je bio i gomolj po kom sam znala kad ga zaliti.

Najbolje mi je uspjevao u toploj prostoriji (loženje) gdje je bilo i dosta vlage.
A stradao mi je u prostoriji gdje je grijano klimom i konstantno prozračivano da se vlaga održi na optimumu.

To izduživanje može imati i veze sa svjetlošću, iako on ne treba puno svjetlosti.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 13:58   #107
bok ekipa,
čula sam da zamije ne vole propuh, a ja sam je baš kupila s namjerom da mi stoji malo udaljenije od prozora (koji je većinom otvoren).. hmm, da li će izdržati? u toj prostoriji se zimi ne grije (hodnik)
jedino gdje je još mogu staviti je iza televizora, jel joj to smeta. to je dnevni boravak, i tijekom zime je termo peć uključena

pitam ovo, jer taman sam je kupila i evo divim joj se u uredu, ali ne znam gdje da je doma smjestim

hvala
Mrvica07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 12:23   #108
Molim pomoć. Imam biljku Zamio koja je krasno rasla i množila se, od dvije stabiljke nastalo ih je šest, a onda je naglo svih šest počelo kod korjena gnjiliti. U roku od par dana. U točno to vrijeme doselila mi se baka, pitala sam je je li ih ona zalijevala i dirala (jer znam da se ne smiju puno zalijevati), kaže da nije, ali sumnjam, kako baš sada propala, a godinama bila prekrasna biljka... No, sve gnjile korijene sam jednostavno odrezala, nema im spasa, ali gornji dijelovi biljke su još živi pa sam ih stavila u vodu da puste korijenje. Ima li to smisla, hoće li pustiti korijenje? Ili da ju samo zasadim u zemlju, bez stajanja u vodi, budući da ne podnosi baš previše vodu. No hoće li sama stvoriti korijen? Hvala unaprijed!
__________________
Svakoga dana Bog nam daje, kao što nam daje i sunce, jedan trenutak u kojem je moguće promijeniti sve što nas unesrećuje. To je magičan trenutak!
diosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 09:26   #109
Evo i mojeg iskustva sa Zamijom... Dobila sam ju na poklon prije dvije godine. Odmah sam ju presadila u nešto veću teglu. Zalijevala sam ju jednom tjedno, a znalo mi se dogoditi i svaki drugi tjedan. Uopće ju ne gledam, jer je ta biljka "mazohist", odnosno, najbolje uspijeva kad na nju ne obraćate pozornost. Godinu dana poslije, pronašla sam idealnije mjesto u stanu za nju, no morala sam ju presaditi. Pri presađivanju, slučajno sam joj skalpelom odsjekla jednu mlađu, novoizniklu grančicu koju sam bez nade da će se primiti, samo upiknula u jednu staru, efektnu, staklenu vazu u koju sam prvo stavila drenažu oko 10 cm na dnu pa sam na tu drenažu stavila zemlju.. Staru biljku zalijevam isto kao i na početku priče, odnosno, jednom tjedno. Raste k'o blesava. Baš su prije dva mjeseca iznikle istovremeno 4 mlade grane, koje su izrasle jako brzo čak 70 cm. Kako stvari stoje, te mlade grane još pokazuju trend rasta, pa bi se lako moglo dogoditi da mi uskoro dotaknu plafon, jer posuda stoji na polici visine oko 140 cm. Odrezana mladica pak, mirovala je čitavu godinu, a onda je, u studenom prošle godine, počela nicati nova grančica, koja istina, ima samo jedan par listova, ali se očito samo "upiknuta" grančica ukorjenila. Informirajući se o toj biljci, saznala sam da ju ne treba presađivati dokle god se posuda u kojoj je, potpuno ne ispuni granama. Dakle, mogla bi u jednoj tegli opstati i nekoliko godina. Moj savjet je, ne zalijevajte ju često, naprotiv, bolje će napredovati ako zalijevanje "zaboravite", jer je kao što rekoh, biljka "mazohist" i bolje napreduje kad joj ne posvećujete previše pozornosti. Zalijevanje biljke koja trenutno ima ukupno 12 grana od kojih su 4 mlade, a u tegli promjera 19 cm, ja obavljam jednom tjedno s količinom vode cca 2 dcl. Mladu biljku u staklenoj vazi, zalijem kad kroz staklo vidim da je isparila i zadnja kap vode iz drenaže. U ove dvije godine koliko je kod mene, ne prihranjujem ju baš ni sa čime, za sada. Jedino što ću morati napraviti, je očistiti listove vlažnom krpom od prašine, ali ni to ne kanim prije proljeća. Eto... Toliko od mene o Zamiji. Želim vam svima koji ih imate, da vam budu lijepe i napredne i da vas uveseljavaju kao i mene moje... Lp svima...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 23:11   #110
Kako "bolesna" kaže, zamija je pravi mazohist. Tetka je zaboravila da je to biljka i ima juu onim ukrasnim kamenčićima, a vodu je vidjela valjda prije pol godine i sasvim pristojno izgleda. Tako ju drži već jedno 4 godine.

Moje iskustvo je da ju možete uništiti viškom vode ili niskim temperaturama. Čak se kod niskih temp još može spasiti ako rizom (korijen s gomoljom) ostane ok. Kada grane posmeđe od smrzavanja samo ih odrežete u razini zemlje i nakon nekog vremena će ponovno niknuti. Preporučam držanje na sobnim temperaturama do min 15 stupnjeva.

Razmnožavanje je jako lagano, ali dugooootrajno. Odrezete listić ili dio stabljike s listiće. To možete staviti u vodu ili direktno u zemlju i nakon nekog vremena počne stvarati rizom, ali nove izdanke nećete vidjeti minimalno godinu dana Listić će Vam se osušiti, ali u zemlji će ostati rizom (gomoljasti korijen) iz kojeg će potjerati mladice...
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 17:02   #111
Prijateljici se potrgala jedna grana, stavila ju je u vodu i stvorila je rizom... Dala ju je meni ...vec je imala 2 rizoma svaki promjera oko 3cm... Posadila sam ju ... I ne miga, skoro godinu dana... Ista je kao prvi dan kad sam ju posadila...
Prvo sam je drzala na istocnom prozoru...
Onda sam je preselila u dnevnu sobu ...ali joj je mjesto valjda bilo pretamno i listovi su poceli blijediti...
Onda sam je vratila na prozor... Vratila je boju... I dalje ne miga... Nema novih izboja, ma ni mrvicu nije narasla...
Stoji bas uz staklo, preko dana je tamo oko 15, a po noci 10-12 'C.

Nadam se da ce poceti rasti...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 10:26   #112
@sophie7, biljke se u pravilu ne premiještaju s mjesta na mjesto jer im je to šok.
Ako uvjeti nisu bili odgovarajući biljka je već u šoku a svako premiještanje samo će pokvariti situaciju.
Najniža temperatura koju zamija podnosi je 15°, optimalna je od 20 do 25°, što znači da je tvojoj prehladno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 15:17   #113
Znam da ih nije dobro seljakati naokolo... I to inače ne radim.
A nju sam preselila nakon 6 mjeseci, a onda.opet nakon nekih 6 mj...
Ne znam sad gdje da je stavim...
Kod frendice stoji na podu uz prozor.
Ja ju tako ne mogu staviti, a tamo gdje je spatifil i gdje je bila maranta tamo gubi boju...
Morati ću nešto smisliti i premještati.
Bar orhideje cvatu...i s Dragon wingicama nema problema...cvatu 12 mj godišnje...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 17:43   #114
Jedna stabljika, ili kako se taj dio zove ne znam, viri ih 10ak iz zemlje sta starih sta novih, mi je pozutila i pocela se susit od vrha prema dnu. Zalijevam je 1x, rijetko se zalomi 2x mjesecno, pa ne virujem da je u tome problem, ali ne bi htjela da tako krene i s ostalima jer bas odlicno raste u sirinu i visinu. Jedanput je presadjivana, iz one kupljene ambalaze u malo veci lonac, prije cca godinu i po, pa ako neko zna cega je to susenje simptom?
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 07:29   #115
Quote:
Tze kaže: Pogledaj post
Jedna stabljika, ili kako se taj dio zove ne znam, viri ih 10ak iz zemlje sta starih sta novih, mi je pozutila i pocela se susit od vrha prema dnu. Zalijevam je 1x, rijetko se zalomi 2x mjesecno, pa ne virujem da je u tome problem, ali ne bi htjela da tako krene i s ostalima jer bas odlicno raste u sirinu i visinu. Jedanput je presadjivana, iz one kupljene ambalaze u malo veci lonac, prije cca godinu i po, pa ako neko zna cega je to susenje simptom?
Možda je samo grana "ostarila" pa joj je prošlo vrijeme...
A možda...
Joj je vrijeme da promijeniš zemlju. Eto proljeća za par dana pa se baci na posao.
A možda....
Bez obzira što zalijevaš dva puta mjesečno, možda ipak uliješ previše vode...
Pokušaj smanjiti količinu vode pri zalijevanju.
Ja ju ne bih zalijevala mjesec dana, a onda bih ulila duplo manju količinu od do tada uobičajene.
Za tih mjesec dana, vidjeti ćeš da li se ta grana oporavlja ili nastavlja žutiti...
Ako nastavi žutiti, uzmi fino skalpel i cak-cak...
Primijetila sam, da neke grane počinju žutjeti kad istovremeno počinju izbijati mlade grane.
Par dana nakon što sam napisala onaj post gore, mojoj su iz čistog mira počele žutjeti čak 4 grane... Istovremeno, počele su izbijati 4 mlade i to točno iz korijena ovih koje su počele žutjeti.
Kad su potpuno požutjele, odrezala sam ih, a te mlade narasle u nebesa...
Evo i prije dva tjedna sam doslovno preko noći ugledala 4 mlada izboja, a istovremeno, jedna grana je počela žutjeti. Automatski sam smanjila količinu vode (što istina, nema logike... rek'o bi čovjek da joj pri izbijanju mladih grana treba više vode, ali eto... biljka je mazohist pa joj vodu tada očito treba uskratiti...) i ta grana je počela vraćati boju.
Iskreno, nadala sam se da će požutjeti do kraja pa da ću ju cvaknuti, jer raste nekako "uhero", pa mi baš ta grana strši tamo gdje ne treba, ali eto...
Gadura se oporavila i nastavila me bost' u oči.
A mlade izrasle više od pol metra u par dana.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 15:04   #116
Hej, imam i ja zamiju... sad sam procitala sve vase komemntare redom, i nisam imala pojma da ta biljka voli guzvu.. ja sam je cim sam je kupila presadila u vecu posudu, i to u dosta vecu.. vec par puta mi se desilo da izadje mlada grancica, super se razvija, a onda nakon nekih desetak listica pocne zutiti, i uvene. ostale grane su jos uvijek super i uopce se ne mijenjaju.. tj rastu pomalo, a imam je nekih 2 godine.. od mladih grancica samo su mi dvije uspjele.. jel stvar u tome da biljka ima previse zemlje, jel to moguce..? zalijevam je jednom tjedno.. a i zemlja nije stara, mijenjala sam ju prosle godine.. ili ju trebam ostaviti duze bez vode?? ja ipak stavljam vise od 4 zlice kako je gore pisalo
...
brauneaugen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 10:34   #117
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Prijateljici se potrgala jedna grana, stavila ju je u vodu i stvorila je rizom... Dala ju je meni ...vec je imala 2 rizoma svaki promjera oko 3cm... Posadila sam ju ... I ne miga, skoro godinu dana... Ista je kao prvi dan kad sam ju posadila...
Prvo sam je drzala na istocnom prozoru...
Onda sam je preselila u dnevnu sobu ...ali joj je mjesto valjda bilo pretamno i listovi su poceli blijediti...
Onda sam je vratila na prozor... Vratila je boju... I dalje ne miga... Nema novih izboja, ma ni mrvicu nije narasla...
Stoji bas uz staklo, preko dana je tamo oko 15, a po noci 10-12 'C.

Nadam se da ce poceti rasti...
Možda joj je tegla prevelika. Jer prvo nastoji popuniti prostor u tegli, a onda kreće a puštanjem izboja. Voli da joj je tegla manja.

Quote:
brauneaugen kaže: Pogledaj post
Hej, imam i ja zamiju... sad sam procitala sve vase komemntare redom, i nisam imala pojma da ta biljka voli guzvu.. ja sam je cim sam je kupila presadila u vecu posudu, i to u dosta vecu.. vec par puta mi se desilo da izadje mlada grancica, super se razvija, a onda nakon nekih desetak listica pocne zutiti, i uvene. ostale grane su jos uvijek super i uopce se ne mijenjaju.. tj rastu pomalo, a imam je nekih 2 godine.. od mladih grancica samo su mi dvije uspjele.. jel stvar u tome da biljka ima previse zemlje, jel to moguce..? zalijevam je jednom tjedno.. a i zemlja nije stara, mijenjala sam ju prosle godine.. ili ju trebam ostaviti duze bez vode?? ja ipak stavljam vise od 4 zlice kako je gore pisalo
...
Vrlo je vjerojatno da je problem u tome što ima previše mjesta u tegli. Zamia voli tjesnu teglu, a presađuje se tek kada se plastična tegla skroz izobliči da izgleda kao krumpir. Iako joj ni to ne smeta, može i u takvoj tegli rasti.
Znači, manja tegla, malo vode...
I optimalno je zaljevanje 1 do 2 puta mjesečno. Tek toliko. Ovisno o tome gdje se nalazi (blizu ili dalje od izvora topline).
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 14:16   #118
Inače, moja je procvala prije 15ak dana Cvijet izgleda kao kombinacija Anturiuma i kale, bijelozelene boje je.
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:43   #119
kakva zemlja mora biti za sadnju, jer imam jednu granu koju sam stavio u flaši s vodom prije god. dana i razvila je korijen, pa bi sada to posadio ...pa zato pitam za zemlju.
end12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:58   #120
Može univerzalna zemlja. Samo da nije glinasta i da ne zadržava vlagu. Zamiji je potrebna propusna zemlja. Ili možda još bolje uzeti zemlju za anturijume, da bude rastresita.
I uzmi malu teglu. Da taman stane korijen. Sretno
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:12.