Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 15:39   #1801
Mi jednostavno ne mozemo imati tolike zavode koliko je imala juga jer je to svakom vlasniku suludo i ekonomski neisplativo. A svi znamo kako prolaze firme sa drzavnom upravom. Sibenik je zasad i dovoljan. Lenac ce se pomalo dizati. Nadam se da ce sa oob sve biti kako treba pa ce se prave stvari poceti raditi i u Brodosplitu.

I na njima ce se zaradjivati kad se podvuce crta, sto i jest najvaznije. Uvijek je bolje dati privatniku da upravlja nego drzavi, jos ako se nadje netko pametan sa vizijom, ne postoji bolje.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 18:17   #1802
Slažem se, djelomično.
Koji su to zavodi u HR ostali ? ZTC i Remontni NCP. Prvi lagano kopni ,drugi se lagano diže.
Drugi postaje sve manje remontni a sve više pravo brodogradilište, pa godišnje izgradi i do 17 katamarana (malih i većih) za Norvešku.
A tek što se planira sa luksuznim jahtama
Ali taj zavod do 2014. godine nije imao uspostavljenu tzv. "atiljeriisku radionicu" za sva topnička oružja HRM-a .Halo, dok je još država imala vlasništvo. Pa može li to netko vjerovati. Sjećaš se na što su nam brodovi HRM-a sličili tamo 2002,2003,2004. a vida nije iz zavoda odnešena.
To je stari debilizam, koji graniči s veleizdajom-jer je rezultat mogao biti veleizdajnički.
U SFRJ je u tom pogonu (artiljerijskoj radionici) radilo 80 ljudi za remont raketa i topničkih oružja i sve smo mi to nemarom skoro totalno uništili.
Danas radi .. neću reći a za toliko puta HRM nije manja od ex. JRM.
Ali Bogu hvala da je pogon uspostavljen, jer to su specifična znanja ljudi koja se sad prenose na mlađe.

BI ima drugi najduži bazen za ispitivanja u Europi i nema posla i kadra a onaj Bečki, napravljen 1912. zatrpan poslom.
lako moguće da ga trajno i bespovratno izgubimo što je za tehničku kulturu i brodogradnju u RH zločin.
Znaš kad bi ga RH imala da ga je morala sama graditi-nikada a možda ni tada, kao i npr. sinkro lift za brodove do 900 t u Remontnom u Šibeniku.
To je stari ključna infrastruktura (bez stečenih znanja i vještina) a ključna infrastruktura je nepoznat pojama u Hrvata, ne samo u obrambenom sektoru.
Mi smo izgubljeni u vremenu. Roba s greškom.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:41   #1803
Ne radim sa vojnim brodovima pa mi je znanje o njihovim remontima ograniceno na ono sto usput cujem u i okolo skverova. Na svoje sam se oci uvjerio kako firme kopne dok ih vodi drzava i kako cvjetaju kad ih vodi privatnik. Evo ti nas drzavni brodar i moj poslovni partner koji naokolo kupuje krseve i radi iz jedinog razloga sto je monopolist. Nasuprot njemu gledam svoje druge poslovne partnere iz firme "Krilo" kako svake godine nabave novi suvremeni katamaran. Pred koju godinu Norvezani im prvima u svijetu izgradili katamaran od karbonskih vlakana. Najprije su trazili kod nas. Nije bilo sluha ni u skverovima koji su tada bili svi drzavni ni u bankama. Dok Jadrolinija drhti pred dolaskom moguce konkurencije uskoro, ovi se ne boje nikoga jer znaju da im vrijede i ljudi i brodovi.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 20:33   #1804
Znam o Krilu i nabavci i kako je dobio koncesiju za taj brod.
Zatekoh se u nadležnom tijelu u to doba
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:26   #1805
http://www.janes.com/article/73767/c...ign=PC6110_E17 DF NL_DSEi 2017 Day 1&utm_medium=email&utm_source=Eloqua

Radi li sve ovo ĐĐ ili se neko novi ubacio kao podizvođač?
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 10:56   #1806
Čeličenje

Quote:
Đuro Đaković Grupa je dobila obvezujuću ponudu za ulaganje u kapital tešku 250 milijuna kuna, a radi se o tvrtki Crni čelik iz Zagreba. Prihvate li ju dioničari, to znači da država više neće biti najveći dioničar te slavonskobrodske kompanije. Kako saznajemo, radi se o ulagačima iz Kuvajta. Predlaže se Glavnoj skupštini da idućeg tjedna prihvati tu ponudu, kojom bi Crni čelik stekao više od 50 posto dionica Đure Đakovića, a također i da donese odluku o tome da ulagač nema obvezu objavljivanja ponude za preuzimanje.Glavna skupština bi se trebala održati 21. rujna.

Uprava koju vodi Tomislav Mazal napominje kako već više od godinu dana intenzivno traže ulagače, te da je u pitanju ponuda koja predstavlja upravo ono što Đuri Đakoviću treba. Smatraju da će ponuđeni iznos od 250 milijuna kuna biti dovoljan za konsolidaciju i razvoj kompanije te "u partnerstvu s ponuditeljima stvara realnu osnovu za izlazak inozemna tržišta te stvaranje odgovarajućeg boniteta prema kreditnim institucijama". Nedavno su jedva zaključili dookapitalizaciju vrijednu 51 milijun kuna, a to prema ocjeni Uprave ne zadovoljava adekvatnost kapitala Đure Šakovića, te nedovoljno poboljšava likvidnost i financijsku stabilnost kompanije. Tvrtka Crni čelik osnovana je ove godine, a kao osnivači se navode Steve Daskos i Hamad MAA Alwazzan. Đuro Đaković već godinama iščekuje veliki posao s kuvajtskom državom za isporuku borbenih oklopnih vozila.
http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke...-kuna/6545550/
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:15   #1807
S jedne strane dobro s druge baš i ne. Ipak, podržavam.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:19   #1808
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
S jedne strane dobro s druge baš i ne. Ipak, podržavam.
Zasto mislis da nije dobro?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:26   #1809
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Slažem se, djelomično.
Koji su to zavodi u HR ostali ? ZTC i Remontni NCP. Prvi lagano kopni ,drugi se lagano diže.
...
To je stari ključna infrastruktura (bez stečenih znanja i vještina) a ključna infrastruktura je nepoznat pojama u Hrvata, ne samo u obrambenom sektoru.
Mi smo izgubljeni u vremenu. Roba s greškom.
@pp
@HoD
Gledam Krilo1,2,3 kako po jugu dimi sa 28-32 kt dok Jadrolinije nema nigdje...

Osobno sam došao na "crnu listu" zalaganjem da ključna infrastruktura u ex Zmaju postane "javno dobro RH" te "centar zrakoplovne izvrsnosti RH"
/ tada smo tako to zvali...

Ništa od toga, firmi ZTC se upravo udara zadnji čavao u kapsil.
Hvala Damir Krstičević & #samotransparentno
Neće se nikada oprat od toga... ministrovanje kratko traje
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:32   #1810
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Ako se radi o investiciji iza koje stoji Kuvajt, tj nije samo privatna, onda to znači da je ĐĐ s Patrijom pobijedio, a Kuvajt sa tom (sitnom) investicijom osigurava kontrolu nad jednim od važniji programa za njihov KoV, a tko zna možda dugoročno Kuvajt investira dodatno u razvoj nekih novih projekata.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:40   #1811
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da nije dobro?
Zato što će stranac kontrolirati vrlo važnu tvornicu za našu obrambenu industriju.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:49   #1812
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Velika prilika i za tenkovski program i za izvoz Patria AMV...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:50   #1813
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da nije dobro?
Kuvajčani postaju većinski vlasnik firme, koja očekuje veliki posao s Kuvajtom, kao praktično prvu priliku za konzumaciju ugovora o suradnji s Patriom za treća tržišta. Dakle, onaj "bonus" očekivan iz programa Patrie za našu vojsku, kad se uloženo treba na neki način vraćati, u gospodarskom smislu.
Da ne kažem da upravljačka prava mogu diretno utjecati na budućnost tvrtke, otvara se bezbroj kombinacija za gašenja, transfere,...
Ujedno glavna i jedina firma u RH koja je u stanju opsluživati kompletan oklop vojske... ma dobro je...

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
@pp
@HoD
Gledam Krilo1,2,3 kako po jugu dimi sa 28-32 kt dok Jadrolinije nema nigdje...

Osobno sam došao na "crnu listu" zalaganjem da ključna infrastruktura u ex Zmaju postane "javno dobro RH" te "centar zrakoplovne izvrsnosti RH"
/ tada smo tako to zvali...

Ništa od toga, firmi ZTC se upravo udara zadnji čavao u kapsil.
Hvala Damir Krstičević & #samotransparentno
Neće se nikada oprat od toga... ministrovanje kratko traje
Kad ono Jadroliniji istječe onaj "grace" period u kojem stranci ne mogu konkurirati na subvencioniranim linijama?

A za Krstičevića... ne znam, ja sam već došao na loš glas iznošenjem svoga mišljenja o njemu i sličnima ovdje na Forumu. Čak bih stao u neku ruku njemu u obranu onako ljudski, jer imam osjećaj da u svemu što loše ispadne za RH njegovo djelovanje nema loše predumišljaje, možda nije ni svjesan "većeg plana".
K tome još samo treba provoditi ono prije zamišljeno, a kolika je njegova autonomija u svemu tome? Vjerujem nula bodova.

I dalje smatram da je u stvari potkapacitiran za ulogu koju je preuzeo, bilo mi je komično gledati kod požara oko splita kako ministar poteže šmrkove oko kuća, a istovremeno ne postoji koordinacija, ne zna se tko rukovodi čime, ad-hoc skupljena Torcida bolje organizirana od državnih službi. Takav kadar obično političkim putem završi barem dvije razine iznad svojih stvarnih mogućnosti. Sad ću vjerojatno opet biti popljuvan, ali to je samo moje mišljenje, temeljeno na nekim događajima iz prošlosti kojima sam površno prisutvovao...

A kako se sve to odražava na temu, Hrvatsku vojnu industriju?
Pa najagilniji učesnici u njoj su prilično "samonikle biljke": HS, Dok-ing, Šestan,... jesu u jednom trenutku dobili neki poguranac od države, ali srećom njima nije upravljao naš "najvrijedniji", politički kadar, koji se redovitim rotacijama na vrhu zbrinjava po firmama na "prikladne i zaslužene" pozicije, i tamo radi što već radi...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:01   #1814
Jadroliniji je grace istekao....

HS je prodao prvih 5.000 kom u Irak kada je delegacija otišla tamo
2009. kao pričuvnu posjetu, jer je posjeta Zmaju sabotirana....
(napisao sam, ali eto još jednom)
Dok Ing mi je isto poznat iznutra
Šestan nije
ali svima skidam kapu

Za Damira se slažem, nadao sam se da neće biti tako....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:11   #1815
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da nije dobro?
Za cca 30M eura, je veliki rizik, posebno šta su to Arapi koji imaju para na bacanje... To je 1/3 Gripena, i za te pare ispuštamu iz ruke praktički našu najbitniju vojnu pa i tehnološku firmu.
Pitanje je onda i suradnje sa Izraelcima, nekih transfera tehnologije, možda lupan bezveze, al ipak bi bija oprezan.
Ili da se definira, da iako su vlasnici firme, bez 75%+1 dionica nemogu izmistit firmu izvan države. Bez dozvole države nema transferiranja osjetljive tehnologije, strojeva itd. vani. I šta u slučaju izlaska danas sutra iz ĐĐ. Pošto je to strateški bitna firma za RH, najprije potpisat valjani ugovor sa RH, šta tu mogu a šta ne prije prijenosa dionica, da nebi sutra bilo nismo znali.
Ujedno, nakon svih para koje smo bacili i bacamo, nekih 30M se ćini sitnica u odnosu na značenje ĐĐ za RH....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:01   #1816
Strateški je bitna firma samo partijskim funkcionerima koji su se po njoj i ostalim firmama u kojima je država bitan suvlasnik izredali u zadnjih 25 godina. Privatizacija što prije, samo je pitanje je li CČ kvalitetan investitor. Saznat ćemo uskoro.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:18   #1817
Pa i Locheed Martin je privatna firma, nije u vlasnistvu drzave pa je opet najbitnija za americku vojsku. Kad god sam citao Bakica vezano za djuro djakovic uvijek sam imao dojam da lose pise o drzavi i njenom ophodjenju prema firmi a hvali privatni kapital a on je valjda malo bolje upucen u cijelu pricu.

Mislim da stranom investitoru nije u interesu prebacivati firmu u neku drugu drzavu, a onda ispada da firmi, ljudima koji tamo rade, pa i drzavi moze biti samo bolje ako pocne bolje poslovati.

U najgorem slucaju rata, opet je ta firma sa znanjem i nasim ljudima na nasem teritoriju i nitko name je nece uzet. Tako se meni cini kao laiku sa strane.
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:25   #1818
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
@pp
@HoD
Gledam Krilo1,2,3 kako po jugu dimi sa 28-32 kt dok Jadrolinije nema nigdje...
A sto reci? Mozes li uopce zamisliti koliko je straha, zivaca i neprospavanih noci trebalo proci od onog prvog starog katamarana na kojem se triput proracunavala potrebna kolicina goriva za rutu kako bi se ustedila koja kuna do prvog karbonskog katamarana na svijetu?

I onda tu moram citati idiota koji je na drzavnoj placi kako pljuje po takvima...
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:26   #1819
Kuvajt će za male novce dobiti perspektivnu tvornicu onoga što im treba, s licencama. Ali neka, ja sam za. Sve je bolje nego nesposobna država.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:06   #1820
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Strateški je bitna firma samo partijskim funkcionerima koji su se po njoj i ostalim firmama u kojima je država bitan suvlasnik izredali u zadnjih 25 godina. Privatizacija što prije, samo je pitanje je li CČ kvalitetan investitor. Saznat ćemo uskoro.
Što prije razjebati to leglo uhljeba, lopova i neradnika to bolje.
Dati za kunu ili prodati u staro željezo, meni je dobro i jedno i drugo.
Strateške spike nek se prodaju "domoljubima" i debilima.
Ako ima idiota koji su voljni platiti više od jedne kune za ovu hrpu govana, prodajte im odmah ili sad.
Sad će remont u Kuwaitu, samo što nije
To slušam od 2008, na ZSE..:klap:
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.