Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kakav nam Izborni zakon treba?
Sadašnji izborni zakon (10 izbornih jedinica) 2 1.65%
Sadašnji zakon modificiran na 6 izbornih jedinica 16 13.22%
Većinski s 100-150 jedinica 24 19.83%
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom 23 19.01%
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama 39 32.23%
Kombinirano dio sabora većinski dio propocionalno 9 7.44%
Jamahiriya 8 6.61%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2007., 18:33   #21
povećati broj zastupnika... tako ad bude veci cirkus na tv..
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:30   #22
Quote:
Joe Tortura kaže:
Oće opet na slijedećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima vrijediti onaj zakon gdje će svaki imbecil koji ima stranku u ovoj državi dobiti svojih 5 minuta?Mislim,nađe se i zanimljivih likova tamo,ali više za zabavni program.
Tek kad počnu izbori,sjete se da to treba mijenjati.
to mi bolje od svih senfelda ovog svijeta
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:53   #23
Quote:
tomy108 kaže:
To i jest svrha 150 zastupnika, da svaki predstavlja svoju izbornu jedinicu.
pa zar ne bi bilo bolje da iza svakog sabornika stoji podjednak broj biraća (recimo 0.75%)

tako bi i ja na primjer iz Zagreba mogao dati glas svom omiljenom političaru iz Splita ili Pule, i ako nas se iz cijele Hrvatske skupi x % onda on upada u Sabor,
demokracija = vladavina naroda
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:55   #24
Quote:
rezon@tor kaže:
demokracija = vladavina naroda
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:56   #25
Quote:
Joe Tortura kaže:
Oće opet na slijedećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima vrijediti onaj zakon gdje će svaki imbecil koji ima stranku u ovoj državi dobiti svojih 5 minuta?Mislim,nađe se i zanimljivih likova tamo,ali više za zabavni program.
Tek kad počnu izbori,sjete se da to treba mijenjati.
ovima koji su na vlasti ogovara ovakav izborni zakon, što god oni pričali o tome
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 12:52   #26
Quote:
rezon@tor kaže:
Meni se osobno najviše sviđa Švedski izborni zakon (ono malo koliko sam ga čitao).
Nisam neki stručnjak, ali mislim da trenutni izborni zakon nije na najvišim demokratskim načelima.
Puno se glasova gubi. Sabornici nisu odgovorni biračima, nego ljudima koji sastavljaju liste. Svi glasaći nisu jednako vrijedni (ustavnost ?). itd.

Što bi po meni izborni zakon trebao sadržavati:
  1. Jedna izborna jedinica.
  2. Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.
  3. Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)
  4. Izborni prag od bar 3% (za liste)
Stari,nema ti toga izbornog zakona koji nebi ovi kriminalci ispizdili.Mozes izmislit toplu vodu ali ove bagre se neces rijesit.Uvik ce se rotirat jrdni te isti a glupi Hrvatski narod ce bit uvijeren kako je izabro novu opciju!
zele is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 13:27   #27
Sada ce me neki razapeti, ali ja sam za to da se ukine pravo glasa Hrvatima koji ne žive u domovini. Zašto?

Zato što ti ljudi nemaju veze s Hrvatskom, a to znam iz vlastitog iskustva, nemaju pojma o radu stranaka, o situaciji u državi već samo automatizirano glasaju za HDZ. (Mislav Bago : "Evo očekuju se glasovi dijaspore koja je tradicionalno naklonjena HDZu" ) Mislim da svima nama nije u interesu da netko tko je "pobjegao" iz Hrvatske, tko ne prati razvoj događanja u Hrvatskoj (budimo realni, oni imaju svoje brige sa svojom državom i još da misle o domovini i boljitku iste??? malo sutra...) ima istu vrijednost glasa kao ja i ti koji ovdje živimo i na koje izbor vlasti direktno utječe za razliku od dijaspore.
illumination is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 13:48   #28
Quote:
tomy108 kaže:
Znam da ti nisi spomenuo, ali netko bude, neposredan zbor premijera ili gradolnačelnika. Tome se potpuno protivim jer to dovodi do nestabilne vlade jer postoji vrlo realna mogućnost da izabrani premijer/gradonačelnik/načelnik... nema većinu u parlamentu/skupštini te ne bude mogao progurati nikakve odredbe u tom tijelu.



americki predsjednik je (skoro) direktno izabrani premijer, i to nije dovelo do nestabilnosti americkog sustava, naprotiv.

izravno izabrani premijer znaci predsjednicki sutav.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 13:50   #29
Quote:
rezon@tor kaže:
Čime bi bilo moguće 49% biraća koji izađu na izbore bude bez osobe kojoj
iti malo vjeruje u Saboru.
Teško mi je to nazvati demokracijom.

obavijesti britance da oni jos nisu upoznali ljepote tog politickog ustroja
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:08   #30
Quote:
rezon@tor kaže:
pa zar ne bi bilo bolje da iza svakog sabornika stoji podjednak broj biraća (recimo 0.75%)
tako bi i ja na primjer iz Zagreba mogao dati glas svom omiljenom političaru iz Splita ili Pule, i ako nas se iz cijele Hrvatske skupi x % onda on upada u Sabor,
demokracija = vladavina naroda
Ne, ne možeš ti iz Zagreba birati tko će predstavljati Pulu u Saboru.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:09   #31
Quote:
Shurik kaže:
americki predsjednik je (skoro) direktno izabrani premijer, i to nije dovelo do nestabilnosti americkog sustava, naprotiv.

izravno izabrani premijer znaci predsjednicki sutav.
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:18   #32
Quote:
illumination kaže:
Sada ce me neki razapeti, ali ja sam za to da se ukine pravo glasa Hrvatima koji ne žive u domovini.
neki bi to rekli: prvo glasa imaju samo Hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:04   #33
Quote:
tomy108 kaže:
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.

samo sam htio reći da ako već spominješ direktno biranje premijera, mozes ga odmah i nazvati predsjednikom.


nigdje ne postoji direktno izabani premijer.


osobno, ja jesam pristalica vecinskog sustava biranja (svaka izborna jedinica bira jednog zastupnika) jer podrzava stabilnost i suzbija ekstreme.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 19:04   #34
Quote:
tomy108 kaže:
Američki sustav je nešto sasvim drugo, tamo vlada dvostranačje i svaka stranka daje jednog kandidata. Ustroj država je isto tako sasvim drugačiji. Izbori su svake 2 godine tako da usporedba ne stoji.
Faktički da,jer su to daleko najače stranke.No,ima još stranaka,i nekada na predsjedničkim izborima samostalni kandidat zna gadno zajebati jednog od kandidata.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 03:19   #35
Quote:
Shurik kaže:
samo sam htio reći da ako već spominješ direktno biranje premijera, mozes ga odmah i nazvati predsjednikom.


nigdje ne postoji direktno izabani premijer.


osobno, ja jesam pristalica vecinskog sustava biranja (svaka izborna jedinica bira jednog zastupnika) jer podrzava stabilnost i suzbija ekstreme.
tako nastaju karteli na političkoj sceni
ekstremi se suzbijaju izbornim pragom (cca 4%)
puca mi za stabilnost ako 5% ljudi koji misle kao ja nemaju pravo glasa (5% ignoriranih građana može biti izvor nestabilnosti)
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 12:47   #36
Quote:
illumination kaže:
Sada ce me neki razapeti, ali ja sam za to da se ukine pravo glasa Hrvatima koji ne žive u domovini. ima istu vrijednost glasa kao ja i ti koji ovdje živimo i na koje izbor vlasti direktno utječe za razliku od dijaspore.
To bi se trebalo podrazumjevati. Nema samo "istu vrijednost glasa", jer mrtav glasa dvaput, u HR i izbjeglištvu!!!! Potpisujem (mogu dvaput )
pivecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 18:41   #37
1 lista...prag 3 %
antest is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 18:47   #38
Quote:
illumination kaže: Pogledaj post
Sada ce me neki razapeti, ali ja sam za to da se ukine pravo glasa Hrvatima koji ne žive u domovini. Zašto?

Zato što ti ljudi nemaju veze s Hrvatskom, a to znam iz vlastitog iskustva, nemaju pojma o radu stranaka, o situaciji u državi već samo automatizirano glasaju za HDZ. (Mislav Bago : "Evo očekuju se glasovi dijaspore koja je tradicionalno naklonjena HDZu" ) Mislim da svima nama nije u interesu da netko tko je "pobjegao" iz Hrvatske, tko ne prati razvoj događanja u Hrvatskoj (budimo realni, oni imaju svoje brige sa svojom državom i još da misle o domovini i boljitku iste??? malo sutra...) ima istu vrijednost glasa kao ja i ti koji ovdje živimo i na koje izbor vlasti direktno utječe za razliku od dijaspore.

Ovo boldano ti vrijedi za dijasporu dok za nas Bh Hrvate( a na nas je i najveći lov na vještice) nikao nije točno. nama RH itekako radi o glavi. niti jedna akcija MZ prema nama nije pošla bez podrške iz RH. Možda je najbolji primjer za to Izbori 2000-e kad je RH podržala kršenje Daytonskog sporazuma te onakav izborni zakon.
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 13:12   #39
Quote:
okobrb kaže: Pogledaj post
Ovo boldano ti vrijedi za dijasporu dok za nas Bh Hrvate( a na nas je i najveći lov na vještice) nikao nije točno. nama RH itekako radi o glavi. niti jedna akcija MZ prema nama nije pošla bez podrške iz RH. Možda je najbolji primjer za to Izbori 2000-e kad je RH podržala kršenje Daytonskog sporazuma te onakav izborni zakon.
RH je tu objektivno treća strana čiji bi glas trebao biti relevantan koliko i glas Mađarske.
Što su radili ljudi koje su BiH Hrvati izabrali?
(ovo je retoričko pitanje, odgovor na njega neće imati veze s temom)
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 17:54   #40
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
1.RH je tu objektivno treća strana čiji bi glas trebao biti relevantan koliko i glas Mađarske.
2.Što su radili ljudi koje su BiH Hrvati izabrali?
(ovo je retoričko pitanje, odgovor na njega neće imati veze s temom)
1. Hrvatska je potpisnik(jamac) daytonskog sporazuma. Tako da ti usporedba nije na mjestu. Kršenje istog je nemoguće bez njenog pristanka. Tako da ti uspordba s Mađarskom nema nikakve veze s realnošću.

2. Ovdje bi se mogao složiti. Bolje bi bilo da je umjesto ovo troje(ili je četvero!?)
jedan zastupnik koji ustvari i živi u BiH. Ovako su to stranački aparatičeci koji služe samo za popunjavanje saborske većine.
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.