Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2007., 16:25   #301
Quote:
hrvojev kaže: Pogledaj post
Ja volim ljude dijeliti na glupe i zle
Manjina zlih upravlja, vecina glupih im to omogucava.

E sad, da se ne pravim suvise dobar, jedan od motiva za moje ideje je sto se ne osjecam ugodno ziveci u drustvu koje se sastoji od takvih dviju skupina.
Ako voliš tako dijeliti, onda nećeš biti baš sretan u životu A gdje bi sebe smjestio u toj podjeli?

Daj, riješi se teorija zavjere, nitko te ne kontrolira, nema malih Rusa u tvojoj glavi, nitko te ne sili da išta kupuješ... Ako mi ne vjeruješ, nema druge nego da odseliš na nekakav otočić gdje te zli ljudi neće naći...
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:26   #302
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Au contraire... Na zapadu stanovništvu, upravo zato što po defaultu ima sve osnovne potrebe i više od toga, ima previše vremena da bi bilo nezadovoljno i u depresiji... u plemenim koja svakodnevno moraju izmisliti hranu, vodu i zaklon je depresija nepoznata pojava.

Daj, cijepaj atom, nemoj se baviti društvenom analizom
Ne me tjerat da se bacim na cenzuru koja je u modi

Nego de jedan rad o tome di slobono vrijeme dovodi do depresije kod normalnih ljudi. Nisam baš primjetio tako neš kod sebe.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:27   #303
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Eto, ko je reko da jedan drustvenjak streber i jedan prirodnjak geek ne mogu imati i nesto zajednicko.
Štreberi i geekovi uvijek nađu zajednički jezik

A ja sam ionako iz znanosti koja je na rubu društvene i prirodne pa kombiniram best of both worlds
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:27   #304
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Ako voliš tako dijeliti, onda nećeš biti baš sretan u životu A gdje bi sebe smjestio u toj podjeli?

Daj, riješi se teorija zavjere, nitko te ne kontrolira, nema malih Rusa u tvojoj glavi, nitko te ne sili da išta kupuješ... Ako mi ne vjeruješ, nema druge nego da odseliš na nekakav otočić gdje te zli ljudi neće naći...
Uopce nije stvar u teoriji zavjere, nego u tome da su ljudi vecinom glupi i da je onda i drustvo takvo. Banalno, primitivno, nepravedno.

Mene muci ljudska glupost, a ne teorije zavjere.
hrvojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:27   #305
Quote:
hrvojev kaže: Pogledaj post
Ja volim ljude dijeliti na glupe i zle
Oprosti, ali ovo moram pitati: U koje sebe ubrajas?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:29   #306
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ovo moram pitati: U koje sebe ubrajas?
U glupe. Jer ne cinim nista konkretno da promijenim stanje.
hrvojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:29   #307
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Ne me tjerat da se bacim na cenzuru koja je u modi

Nego de jedan rad o tome di slobono vrijeme dovodi do depresije kod normalnih ljudi. Nisam baš primjetio tako neš kod sebe.
Jebali te znanstveni radovi... imaš narodne mudrosti, recimo "dokoni um je vražje igralište"

Moja baba je meni govorila "ako ti je dosadno, nać ću ti ja posla, tribalo bi vinograd okopavat"... da vidiš kako bi me prošla dosada
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:30   #308
[QUOTE=Whatever;9285908ja bih rekao da je razlika što prirodnjaci općenito vremenom izgube dodir s realnim svijetom, imaju lakši predmet istraživanja i generalno se ponašaju ko da su uhvatili boga za bradu i iritantni su u tome... no, to su opet generalizacije, siguran sam da su to divne osobe u stvari [/QUOTE]

Laksi predmet istrazivanja...

Dobra fora, nema sto. Da li si ti ikada vidio neki kompleksni model u bilo kojoj prirodlsovnoj znanosti? Cini mi se da nisi. Mozda na prvi pogled doista izgleda kako je predmet istrazivanja prirodnjaka laksi i jednostavan, ali jednostavni i lagani predmeti istrazivanja su danas proslost, i vise-manje su rijeseni. Danas se prirodnjaci uhvataju u kostac s itekako slozenim i kompleksnim predmetima istrazivanjima, toliko kompleksnim da su im socioloska ili ekonomska istrazivanja na globalnoj razini skoro pa macji kasalj. Ajde ti odredi sto se dogada s objektima kojih ima 10^22, s isto toliko stupnjeva sloboda. Sumnjam kako imas nesto slicno u nekim drugim podrucjima ljudske djelatnosti.

I to je samo fizika. Sto idemo vise, to je i predmet istrazivanja puuuno kompleksniji. Kazi jednom molekularcu da je njegov predmet istrazivanja laksi. Mozes si misliti kako je lagano istrazivanje i modeliranje obrambenog sustava covjeka, ili njegovog mozga. Sorry, ali ovoga puta nisi u pravu.

A sto se tice hvatanja boga za bragu - tu si u pravu, vecina se stvarno tako ponasa. Ali vjeruj mi, ima mnogo takvih i u drugim ne-prirodolsovnim podrucjima.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:30   #309
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Stoji, ali stoji i činjenica da ljudi imaju ili bi trebali imati vlastiti mozak. Pa ako si toliko blesav da ćeš kupovati baš svaki novi model mobitela koji izađe, ako ćeš kupovati vodu u bočici iako je ova iz slavine sasvim dobra itd... onda bolje nisi ni zaslužio.

Meni osobno suludi marketing ne može ništa.
Vraga nemože. Možda ima manji utjecaj na tebe ali svi smo mi podležni marketingu. Naravno kada ti je dovoljno važno i dobro se informiraš onda je utjecaj minimalan ali koliko kupovina u životu dobiju takav tretman?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:36   #310
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ovo moram pitati: U koje sebe ubrajas?
kako veliki umovi isto misle
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:36   #311
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
I to je samo fizika. Sto idemo vise, to je i predmet istrazivanja puuuno kompleksniji. Kazi jednom molekularcu da je njegov predmet istrazivanja laksi. Mozes si misliti kako je lagano istrazivanje i modeliranje obrambenog sustava covjeka, ili njegovog mozga. Sorry, ali ovoga puta nisi u pravu.
A sad produzi taj niz. A tek sustav - mozak jednog covjeka i ponasanje koje ce taj mozak uzrokovati. A tek sustav ponasanja od 10^6 ljudi od kojih je svaki odredjen jednim takvim mozgom. I tako dolazimo do predmeta istrazivanja drustvenih znanosti. Sorry, ali ovog puta je covjek u pravu.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:37   #312
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Vraga nemože. Možda ima manji utjecaj na tebe ali svi smo mi podležni marketingu. Naravno kada ti je dovoljno važno i dobro se informiraš onda je utjecaj minimalan ali koliko kupovina u životu dobiju takav tretman?
Dragi Aksmi, to što si ti postavio pitanje je cijela znanost... Naime, proces donošenja kupovnih odluka. I vezana je uz općeniti proces donošenja odluka i jako je individualno.

Ovo drugo o čemu govoriš je involvement (uključenost) i naravno da nećeš potrošit jednako vremena i volje kad kupuješ kruh i kad kupuješ recimo novo računalo. Marketing ima više utjecaja na impulzivne kupnje, ali čak i u tom slučaju ti možeš voljno odlučit što hoćeš i što nećeš.

Pokažite malo vjere u ljudski um, vi prirodnjaci. Što god vi mislili, ljudi ipak nisu glupe ovce niti zombiji koji bezumno kupuju sve što im masovni marketing nalaže.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:40   #313
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Laksi predmet istrazivanja...
Jesi ti mene shvatio ili da ti objasnim pojam "predmet istraživanja"?

Ne govorim sad o složenim procedurama i/ili eksperimentima, modelima itd... Govorim ti o predmetu izučavanja - koji je u prirodnim znanostima gotovo uvijek lako dostupan i često se vrlo malo ili uopće ne mijenja... Atom je atom i to će bit i danas i sutra.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:43   #314
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Kako si došao do zaključka da su faksevi u americi državno financirani????Ti to samo tako lupiš i nikom ništa. Država sudjeluje u financiranjima znanosti, no tu su i FARMACEUTSKE KOMPANIJE.....
Profit-making kompanijama je najcesce 'zabranjen' pristup americkim sveucilistima (kazem - najcesce) jer jednostavno dobrom sveucilistu nije u interesu da se veze za bilo koju kompaniju i da na taj nacin izgubi svoju samostalnost.

Istina je sto AxMi kaze - velika vecina financiranja americkih sveculista dolazi iz drzavne blagajne i preko fondova koji se pune iz poreza gradana (npr. NSF fond). Naravno, postoje ugovori sveucilista s trzisnim kompanijama kada kompanija zeli razviti neki proizvod ili tehnologiju, ali vrlo rijetko ce se dogoditi da neka kompanija ulaze svoj novac u neko sveuciliste za globalna istrazivanja kakva su recimo u R&D institutima pojedinih kompanija. Toga bas nema, i sveuciliste si to nece dozvoliti. Tu i tamo se pojave laboratoriji koje neka kompanija financira, ali to je vise izuzetak nego pravilo.

Quote:
rekoh ti već, a to si prekskočio i počeo trabunjati o marketingu...Pfizer je na R&D potrošio 7,5 milijardi dolara, jedan dio tih novaca je završio u institutima...nije riječ o marketingu dakle.
U kojim institutima? Privatnim ocito, ili u institutima Pfizera. Ali ne i u drzavnim institutima, ili sveucilistima. Imaj pri tome na umu da je nosioc znanosti u SAD-u sveuciliste, a tek vrlo malo instituti (koliko instituta mozes nabrojati, a koliko sveucilista?).

Quote:
tu su još donacije, a novac ne donira sirotinja nego milijarderi poput gatesa i buffetta, dakle kapitalisti!!!!!a i sama sveučilišta financiraju ta istraživanja. a sveučilišta funkcioniraju na kapitalističkim principima.
Tu si u pravu. Veliki dio novca sveucilista sami sebi osiguravaju kroz poslove (najcesce inzenjerske) i primjenjena istrazivanja. Svako sveuciliste koje drzi do sebe ima i odjel za marketing i plasiranje proizvoda na trziste. A sto se tice donacija - to su najcesce donacije bez uvjeta, jer je u Americi takav nacin doniranja postao stvar prestiza. Osoba koja je zavrsila neki fakulteti uspjela u zivotu, smatra se zahvalnim prema fakultetu koji joj je pruzio znanje kojim je u zivotu uspjela, pa samim time i odgovorna prema tom fakultetu da vrati dio ostvarnog uspjeha (novac, nagrade, itd).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:46   #315
Ovaj vic najbolje opisuje besmisao ekonomije :-)

Idu dva američka ekonomista putem i pričaju o tržišnoj ekonomiji. Kad, ispred njih - govno. Prvi misli: "Idem se našaliti s ovim drugim ekonomistom". I kaže: "Hajde, pojedi ovo govno, dobit ćeš 100 dolara. "Hm, govno je govno, ali dolari su dolari." I pojede govno. Onome prvome to ne bi pravo, ali plati. I idu dalje i raspravljaju o investicijama u zamlje Dalekog istoka. Kad opet, pred njima - govno. Misli sad onaj drugi: "Dobio sam ja 100 dolara, ali sam ipak pojeo govno". I predloži: "Hajde sad ti pojedi govno, dobit ćeš 100 dolara!" "Hm, govno je govno, a dolari su dolari. Kad je mogao on, mogu i ja." I pojede i on govno (i dobije dolare). Idu zatim dalje i raspravljaju o ljudskim resursima i obrtnom kapitalu. Tek prvi se dosjeti i kaže: "Čekaj malo, a što smo to napravili? Pojeo govno ja. Pojeo govno ti, a nitko ništa nije zaradio." "E, ali smo napravili 200 dolara prometa."
hrvojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:46   #316
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Jesi ti mene shvatio ili da ti objasnim pojam "predmet istraživanja"?

Ne govorim sad o složenim procedurama i/ili eksperimentima, modelima itd... Govorim ti o predmetu izučavanja - koji je u prirodnim znanostima gotovo uvijek lako dostupan i često se vrlo malo ili uopće ne mijenja... Atom je atom i to će bit i danas i sutra.
Aaaa, sada se kuzimo. Ali nije tocno da se predmet istrazivanja ne mjenja. Mijenja se itekako - ne na fundamentalnoj razini, ali na bioloskoj i visoj se itekako mjenja. Vec spomenuti imunoloski sustav se toliko mijenja da nikada nije identican onom u nekom drugom trenutku, ili nekoj drugoj jedinki.

A i o dostupnosti bi se dalo govoriti. Kazi to astronomima...

BTW, ne mogu sve pohvatati u ovom topicu, ovo buja kao bakterije na hranjivoj podlozi!
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:51   #317
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
BTW, ne mogu sve pohvatati u ovom topicu, ovo buja kao bakterije na hranjivoj podlozi!
bolju poredbu već dugo nisam čula
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:51   #318
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
A sad produzi taj niz. A tek sustav - mozak jednog covjeka i ponasanje koje ce taj mozak uzrokovati. A tek sustav ponasanja od 10^6 ljudi od kojih je svaki odredjen jednim takvim mozgom. I tako dolazimo do predmeta istrazivanja drustvenih znanosti. Sorry, ali ovog puta je covjek u pravu.
Nastavi dalje. Pa uzmi ponasanje svih tih ljudi, ponasanje svih zivotinja i biljaka, ponasanja voda, atmosfere. Pa dobijes sto? Klimatologiju i znanost o okolisu. Nastavi dalje, pa ces dobiti i planetologiju, astrofiziku, itd itd. Sustavi koji su ipak kompleksniji od jednog drustva.

BTW, nisam bas siguran da je ponasanje u drustvu ista kompleksnije od funkcioniranja ljudskog organizma, jer se na drustveno ponasanje reflektira samo jedan dio funkcioniranja ljudskog organizma. Cak bih bez problema rekao da je ljudski organizam kompleksnija pojava od drustva.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:52   #319
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post

BTW, ne mogu sve pohvatati u ovom topicu, ovo buja kao bakterije na hranjivoj podlozi!
Pa naravno, trebao vam je doć jedan društvenjak da topik malo živne

A gle sad ovog gore s besmislom ekonomije... ovo će bit teško, ali treba raditi na prosvijetljenju masa Inače me fascinira nabrijanost prirodnjaka na ekonomiju... Zavist, nerazumijevanje, šta li već...
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:53   #320
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Pa naravno, trebao vam je doć jedan društvenjak da topik malo živne

A gle sad ovog gore s besmislom ekonomije... ovo će bit teško, ali treba raditi na prosvijetljenju masa Inače me fascinira nabrijanost prirodnjaka na ekonomiju... Zavist, nerazumijevanje, šta li već...
Ja sam magistar ekonomije, smijem reci da je besmislena
hrvojev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.