Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 21:04   #21
Već odgovoriše, napredak vidi se.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 02:19   #22
@diabolica: lol, ja niš ne kurim, ali vidim da ti voliš zezat.

no dobro, ako si pročitao što sam napisala, onda si isto tako mogao vidjeti da napisah kako smo se prvo "zanijeli" površinom zbog nekih ponuda koje smo našli. kasnije smo odbacili mogućnost udaljenijeg zemljišta no činjenica jest da je cijena po m2 dalje okolice Zg-a neusporedivo manja nego bliže područje, a veće su šanse da je zagađenje manje, da je dulje neobrađivano i sl.
ako parcela i jest veća, ne mora se odmah čitava obrađivati. voćakama treba vremena, za stvaranje vlastitog malča prostora, neki će se možda preseliti ako sve profunkcionira.... gleda se dugoročno i mnogo je faktora.
manje parcele neki već imaju, ali hvala na ponudi. bilo za tu cijenu ili nešto višu možemo naći mnogo veću površinu, a imanje nam trenutno nije bitno. prostor za držanje alata, mehanizacije i sl. možemo složiti i sami.

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da je imalo ozbiljnosti u topicu, trebalo je dati neki prijedlog ili barem plan pa da raspravljamo o tome.
post je ostavljen čisto jer me zanimalo što ljudi uopće misle o konceptu zajedničkog uzgoja. o konkretnoj ideji/projektu raspravljamo već sami i imamo platformu za to. ako koga zanima mogu mu poslati link na pm. javno ne mislim reklamirati niti izlagati nešto o čemu se sami još usuglašavamo. to nije stvar koja se radi preko noći, a još manje s ljudima koji nemaju pametnijeg posla nego zezati. :P
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 07:50   #23
Inače to već postoji u Hrvatskoj i mogli ste se sa njima porazgovarati o eventualnim problemima.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment

Zadnje uređivanje diabolica : 23.03.2012. at 08:10.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 20:11   #24
Tko kaže da već nismo i/ili nećemo?
S obzirom da niste naveli na koga konkretno mislite mogu samo nagađati, no da, postoje neke zajednice koje funkcioniraju na sličnim pricnipima. Neke su orijentirane na samoodrživost i zajednički život pa je uzgoj "sporedan" aspekt, znam za neke koji su počeli sa sličnim principom uzgoja no na manjoj površini, a postoje i "poluzajednički" modeli koji su komercijalno orijentirani.
Ipak, nemam osjećaj koliko je to poznato širem krugu ljudi, dijelom iz te znatiželje i pokrenuh topic.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 20:23   #25
Ovisno kakva je ekipa, i što zna.
Sretno vam želim, i da vas ima 2000 a ne 2.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 20:45   #26
istina, no čovjek se obično kreće nekako unutar iste grupe ljudi pa je ponekad dobro dobiti i neki "pogled izvana".
haha, zahvaljujem na dobrim željama. iskoordinirati 2000 ljudi na jednoj farmi bi bio gotovo sf, no kamo sreće da se širom države toliko njih odluči za organski uzgoj.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 20:54   #27
Pa nije to neki problem, ja to radim na cca 300 m2 sam, za nas 5. Stvar je iskustva i organizacije. A znanje ?, Znanje je relativno, i danas sam nešto naučio, iako sam mislio da to nije tako važno. A ipak je bilo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 00:14   #28
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Neznam da li znate onu staru hrvatsku poslovicu, 2 hrvata 3 stranke, mislim što se odlučivanja i zahtjeva tiče ?
Ta ideja sa komunama me asocira na američke vjerske sekte i njihov neovisan život I u takav biznis nesmiju moji Zagorci jer oni se stalno tuže i za njih vele da gdje su 2 Zagorca tam su 3 političke stranke.... Zbog mojih korjena nisam podobna za ovakve projekte.... To je nas društveni problem: ili bi željeli biti vođe ili bi željeli da nas vode, a nikako da pojedinac zasuče rukave bez obzira na sve i gura naprijed!

Veseli me svaki uspjeh u društvu - očekujem da ostvarite svoje ideje!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 20:05   #29
Tako je Komar, ali neki to ne kuže.
Ja sam danas cijeli dan frezao prijatelju od mog tasta vinograd, kao protuuslugu za jedan drugi posao koji ja nisam mogao odraditi sam. Isto tako mi je ponuđeno da zajednički kupimo atomizer za špricanje, ali da se ja bavim oko svega ( odrađujem posao, djelovi, nabavka i sl. ) a da drugi samo sudjeluje u financiranju. To sam glatko odbio, i odfinancirao sve sam, jer JA da sve radim za dvoje , a on samo da plati pola. Kakva je to logika? Iz razloga što sam se susreo sa psihom ljudi, pogotovo u poslovnom svijetu, svjestan sam da nema socijalizma u radu, samo u pravima, dakle svi zahtijevaju svoja prava, a kad treba potegnuti onda su stalno nešto zauzeti. Iz tog razloga sumnjam u ovakve zajednice, osim ako nisu male 2-3 i koji se PRONAĐU, da mogu funkcionirati na taj način. Takva zajednica je obitelj kao jedina moguća, sve ostalo sumnjam. Teško je staviti na okup 10 ljudi koji imaju isti način razmišljanja i koji su zaista zagrizli da odrade posao do kraja zajednički.
Zato sam skeptičan u svezi "zajedničkog organskog uzgoja"
Zaista bih želio da sam u krivu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:33   #30
komune, vjerske zajednice i Zagorci...

Amiši ne mislimo postati, a od Zagorja ne možemo pobjeć, makar ne planiramo osnivati političke stranke. da smo Dalmatinci da li bi nam to sve bila prevelika tlaka?

ok, sad ozbiljno. kad je rasprava već krenula u smjeru da se ljudi malo/teško mogu složiti... ajmo hipotetski i krenuti od tog polazišta.
da li je moguće nekako pravno složiti/strukturirati zajedničko vlasništvo, tako da se istovremeno štite prava pojedinaca (npr. vlasništvo parcele unutar zajedničke zemlje ili postotak ukupne zajedničke zemlje), ali i ograničavaju u smislu početnih zajedničkih pravila (tipa da se netko ne sjeti odjednom početi špricati zemlju)?

hmm, jesam li sada sama sa sobom otišla u offtopic? neka me admini obrišu ako jesam.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:39   #31
ovisi tko je vlasnik zemlje. ako su vlasnici članovi tvoje ekipe onda međusobno dogovorite pravila uzgoja. ako štef iz prvog sela ima parcelu do vaše i odluči nasad na njoj kemijski tretirati, nisam siguran da mu to pravo možete uskratiti.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 23:08   #32
ah, zbog susjednih "štefova" i ciljamo na veće zemljište. ekološka i/ili organska poljoprivreda nije nešto na što se može ili treba tjerati ljude.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 08:58   #33
Quote:
mountain_spring kaže: Pogledaj post
Gledajte, za kvalitetnu raspravu potrebno je uskladiti terminologiju, barem u nekom minimalnom opsegu.

Ekološka poljoprivreda je točno određena djelatnost za koju postoji standardiziran pravilnik na međunarodnoj razini, koji je više ili manje prihvaćen na lokalnim razinama u pojedinim zemljama.
npr.
Upravo tako. Ekoloska ili organska poljoprivreda je nesto za sta treba nabaviti tonu papira i dozvola. Recimo ekolosko pcelarstvo ne dozvoljava metalni ekser u kosnici ili ako ti pcelinjak pogodi neka katastrofa koja ti pobije pola pcela ti ne smijes dati najobicniji lijek nego se moliti da ce to proci samo od sebe. Zato se sva ta muka i trud naplati i organski proizvodi kostaju koliko kostaju. Ne vidim svrhu raditi to na svom imanju, ok je da neces polivati pesticidima i hraniti stoku smecem kao sto rade neki koji ne jedu svoje proizvode, ali strogo se drzati nekih nebuloznih propisa, a da se od toga nema materijalne koristi mi je malo suvisno.
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 10:00   #34
Quote:
Tepif kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Ekoloska ili organska poljoprivreda je nesto za sta treba nabaviti tonu papira i dozvola. Recimo ekolosko pcelarstvo ne dozvoljava metalni ekser u kosnici ili ako ti pcelinjak pogodi neka katastrofa koja ti pobije pola pcela ti ne smijes dati najobicniji lijek nego se moliti da ce to proci samo od sebe. Zato se sva ta muka i trud naplati i organski proizvodi kostaju koliko kostaju. Ne vidim svrhu raditi to na svom imanju, ok je da neces polivati pesticidima i hraniti stoku smecem kao sto rade neki koji ne jedu svoje proizvode, ali strogo se drzati nekih nebuloznih propisa, a da se od toga nema materijalne koristi mi je malo suvisno.
Ukratko, držati ćeš se ekoloških principa u uzgoju, ali nećeš registrirati uzgoj kao takav, ukoliko se ne planiraš komercijalno baviti.

Što se propisa tiče, i ja sam se svojedobno iznenadio (kad sam slušao na faksu taj predmet) koliko su propisi strogi, no mislim da to nije loše.

Što se pčelarstva tiče, postoje alternativna sredstva varoliku, poput oksalne i mravlje kiseline.

Općenito je velika zabluda da su lijekovi i pesticidi zabranjeni u ekološkoj proizvodnji. Nisu zabranjeni, nego su dozvoljeni oni koji su ekološki prihvatljiviji (s time da su propisi stroži nego u integriranoj proizvodnji).

Npr. u vinogradarstvu su dozvoljena sredstva na bazi bakra (modra galica), što u ekološkom smislu nije idealno, ali trenutno ne postoji ekološkije riješenje.

Zadnje uređivanje mountain_spring : 30.03.2012. at 10:24.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 11:05   #35
Sam termin "ekološka poljoprivreda" je pogrešan. Svaka poljoprivreda je ekološka s obzirom da biljke imaju određene ekološke zahtjeve (tlo, temperatura, voda, svjetlo). Ispravnije bi bilo govoriti o organskoj ili biološkoj poljoprivredi.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 11:10   #36
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sam termin "ekološka poljoprivreda" je pogrešan. Svaka poljoprivreda je ekološka s obzirom da biljke imaju određene ekološke zahtjeve (tlo, temperatura, voda, svjetlo). Ispravnije bi bilo govoriti o organskoj ili biološkoj poljoprivredi.
Po toj logici možemo reći da je termin "organski uzgoj" također pogrešan, jer su biljke živa, tj. organska tvar pa ne postoji uzgoj koji u tom smislu nije organski.

Isto vrijedi i za termin biološki uzgoj.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 12:35   #37
haha, eto nas u filozofskim vodama.

Quote:
Tepif kaže: Pogledaj post
Ekoloska ili organska poljoprivreda je nesto za sta treba nabaviti tonu papira i dozvola.
to je i ok, u neku ruku. dobro je imati neku zakonsku zaštitu zbog krajnjih potrošača.
s druge strane, naletih na zanimljivo ograničenje tih pojmova.
unutar jedne "platforme" za robnu razmjenu viškova hrane ljudi koji većinom uzgajaju ekološki/organski za svoje potrebe (tipa ti meni limun, ja tebi pekmez), jedna je osoba komentirala kako nitko nema pravo napisati da su njegovi proozvodi bilo ekološki bilo organski. što pravno gledano stoji, no postavlja se onda pitanje kako nazvati svoj proizvod ako ga uzgajaš po određenim načelima, no zbog nedostatka potrebe nemaš pravu "markicu" da ga tako i nazoveš.

Quote:
Ne vidim svrhu raditi to na svom imanju, /cut/ strogo se drzati nekih nebuloznih propisa, a da se od toga nema materijalne koristi mi je malo suvisno.
mountain spring je već odgovorio
za pokrivanje vlastitih potreba ljudima nikakvi certifikati nisu bitni, mnogo važnija je činjenica da sam vrlo dobro znaš kako je što nastalo.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 10:13   #38
Slazem se sa svim napisanim, samo sto sam htio naglasiti su kriteriji za ono sto se zaista naziva ekoloskom poljoprivredom zaista strogi

http://poljoprivredaiselo.com/2010/1...svinjogojstvo/

6,5 gravidnih krmaca, kastracija niposto 16. dana, ni slucajno hraniti i lijeciti ovim i onim... Ali dobro, ko voli, nek izvoli.
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 02:04   #39
pročitah link koji si postao makar nema nikakve veze s temom topica (radi se o ekološkom uzgoju životinja, dok ja govorim o organskom uzgoju bilja) i zapravo mi se, kao laiku, čini dosta popustljivim. neke stvari su napisane kao preporuka, a dopuštaju se i neke konvencionalne stvari.
malo me podsjetilo na američki sustav gdje nešto može dobiti "organic" certifikat ako je postotak non-organic dijelova do 1% ili tako nešto. drugim riječima, ništa nije 100% "čisto", u svakom zakonu je moguće naći neku rupu koliko god se strog činio.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 04:45   #40
zašto uopče toliki naglasak na "organskoj" proizvodnji?

ako mislite uzgajat hranu za vlastite potrebe a ne komercialno, onda vam to "organsko" ne znači baš ništa, to je etiketa koja povisuje cjenu proizvoda, ako uzgajaš paradajz, ne špricaš ga i ne koristiš umjetna gnjoiva, onda je to manje više domači paradajz, neče on bit ništa zdraviji ili bolji ako ga nazivaš "organskim" ili "ekološkim", šta če drugo paradajz bit jebote, anorganski?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.