Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2016., 20:25   #1
Zdravstveno osiguranje i socijalna sigurnost u vašim zemljama

danas mi je opet u oko upao jedan članak o sada tako popularnoj kanadi (radi "tim-a" ) i zdravstenoj situaciji tamo:
KAKO ZAPRAVO IZGLEDA ŽIVOT U KANADI 'Najbolja bolnica u gradu izgleda kao da je iz trećeg svijeta. Na Hitnoj se pregled čeka 12 sati. Ovo ovdje je otprilike kao nekada u Jugoslaviji'
http://www.jutarnji.hr/kako-zapravo-...kuce-/1524897/

ja sam sada preko 2 mjeseca u dosta nezgodnoj zdravstvenoj situaciji i sretan sam da ovdje (austrija) do sada sve više manje perfektno funkcionira od doktora, bolnica, pregleda, operacija, hitne sve do plaćenog bolovanja. nadam se i očekujem da će tako biti sve dok se ne oporavim.
nemam privatno osiguranje nego samo standardno državno.
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 15:18   #2
SAD - ah... Ekstremno skup sistem!

Jako, jako bitno je imati odlično (najbolje što se može priuštiti) zdravstveno osiguranje, pogotovo osobama koje su starije, ili imaju manju djecu ili su sklonije oboljenjima. A ono je papreno skupo. Liječenja, bolnice, operacije... to je sve skupo da je to van pameti!

Primjeri koje možete čuti ili naći na netu o dvo-tro-dnevnom boravku u bolnicama i nekim pregledima, liječenjima koja koštaju u desecima tisuća dolara, su uglavnom točni. Dok mi je bila živa mother-in-law, recimo, jednom nas je njen trodvnevni boravak u bolnici u Kaliforniji koštao skoro 15,000 dolara - pazi sad - participacija! (i nisu je taj put operirali!). Kompletan račun je iznosio dosta preko 90,000 dolara, preostalo je bilo plaćeno od osiguranja.

Naravno u SAD-u imamo vjerovatno najbolje i najmodernije svjetske bolnice, svakako su prva liga. Ali ima i jednih, loših, bijednih ustanova. Samo treba vidjeti ambulante po nekim siromašnijim dijelovima gradova. Vlaga, prljavo, loše osoblje...

Od dobrih strana sistema ovdje je brza usluga, nema čekanja. Ono što mi se posebno sviđa i mislim da bi trebalo početi s time u Europi (ako već nije) su takozvane "minute clinic" po pharmacy shopovima (ljekarne). To je odlično za manje probleme, prehlade, manje gripe, posjekotine. Ne moraš baš ići "pravom doktoru", tu imaju stručno osoblje koje ti može brzo pomoći, ne čeka se dugo a i dobro je i za one koji nemaju osiguranja jer nije pretjerano skupo.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 21.02.2016. at 16:33.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 00:19   #3
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Dok mi je bila živa mother-in-law, recimo, jednom nas je njen trodvnevni boravak u bolnici u Kaliforniji koštao skoro 15,000 dolara - pazi sad - participacija! (i nisu je taj put operirali!)

Jab dobio 45 infarkata i mozdani udara kad bi moro ovo platit za tri dana
overtajm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 12:40   #4
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
ja sam sada preko 2 mjeseca u dosta nezgodnoj zdravstvenoj situaciji i sretan sam da ovdje (austrija) do sada sve više manje perfektno funkcionira od doktora, bolnica, pregleda, operacija, hitne sve do plaćenog bolovanja. nadam se i očekujem da će tako biti sve dok se ne oporavim.
nemam privatno osiguranje nego samo standardno državno.
doktore, zelim ti brzo ozdravljenje! i potpis na sve.

infuzije, tranfuzije, protiv bolova-koliko treba, bez stednje.
osoblje-odlicno, osim onih iz srbije-te sestre su bile bas kao i one u hrvatskoj-vecinom nad**kane bez posebnog razloga.

hrana-ako imas intoleranciju na laktozu, fruktozu, svinjetinu-dobijes posebni menu. jako ukusna, raznovrsna.
dovedu prevoditelja ako bas ne razumijes ni njemacki, ni engleski ni francuski.
za 4 glavne religije(krscanstvo(zapadno i istocno), islam, budizam) nude vjersku osobu s kojom mozes dogovoriti termi i popricati- ne znam kako to funckionira u praksi, tablete protiv bolova su mi bile dovoljne.

u sobi s tri kreveta, kupaona u kojoj ima rucnika, spavacica, wc papira, ulozaka i jednokrantih papira za prekrit wc dasku.

sveukupni izgled bolnice(hodnici, sobe, zavjese, kreveti..) u rangu npr vinogradske bolnice-znaci, relativno skromno.

komunikacija s lijecnicima, sestrama i pomocnim osobljem( s gore spomenutim izuzetkom) - fantasticna. napomena: doktori su im jako optereceni, rade smjene od 48 sati, sestre ne smiju spavati u nocnoj(iako su dvije i iako svi pacijenti na odjelu spavaju). i imaju problem s odljevom lijecnika, najvise u njemacku. usprkos tome, osjetili se umor i preopterecenost, ali ne i isfrustriranost koja se preljeva na pacijenta.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:26   #5
Izgleda da cu morati napisati mali e-mail Jutarnjem Listu s obzirom da stampaju ovakve tekstove.

Majstor je "promasio ceo fudbal". Super su mi ovi koji zive u jednoj provinciji samo 6 godina i onda na temelju toga donose zakljucke o zdravstvu, zivotu, industriji i svemu ostalome u citavoj drzavi.

Ako ti ne valja, pa nitko te ne drzi u Kanadi. Slobodno se vrati u USA ili gdje god ce tebi biti najbolje.

Uopste se ne slazem s recenim o bolnicama i zdravstvu. Ceka se u hitnoj, zbog toga sto ljudi vole da idu u hitnu zbog manjih stvari koje bi mogli rjesiti i u manjim klinikama. I onda se tako stvaraju guzve. S obzirom na to da je nedavno pocela dosta snazna kampanja da se prekine ici na hitnu zbog gripe, prehlade i slicnih manjih problema, guzve se smanjuju.

Ima li problema u Kanadi kao drzavi? Naravno da ima. Ali u kojoj nema? Perfekcija ne postoji i tko god zeli, uvijek moze traziti dlaku u jajetu.
Hoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 20:27   #6
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
SAD - ah... Ekstremno skup sistem!

Jako, jako bitno je imati odlično (najbolje što se može priuštiti) zdravstveno osiguranje, pogotovo osobama koje su starije, ili imaju manju djecu ili su sklonije oboljenjima. A ono je papreno skupo. Liječenja, bolnice, operacije... to je sve skupo da je to van pameti!

Primjeri koje možete čuti ili naći na netu o dvo-tro-dnevnom boravku u bolnicama i nekim pregledima, liječenjima koja koštaju u desecima tisuća dolara, su uglavnom točni. Dok mi je bila živa mother-in-law, recimo, jednom nas je njen trodvnevni boravak u bolnici u Kaliforniji koštao skoro 15,000 dolara - pazi sad - participacija! (i nisu je taj put operirali!). Kompletan račun je iznosio dosta preko 90,000 dolara, preostalo je bilo plaćeno od osiguranja.

Naravno u SAD-u imamo vjerovatno najbolje i najmodernije svjetske bolnice, svakako su prva liga. Ali ima i jednih, loših, bijednih ustanova. Samo treba vidjeti ambulante po nekim siromašnijim dijelovima gradova. Vlaga, prljavo, loše osoblje...

Od dobrih strana sistema ovdje je brza usluga, nema čekanja. Ono što mi se posebno sviđa i mislim da bi trebalo početi s time u Europi (ako već nije) su takozvane "minute clinic" po pharmacy shopovima (ljekarne). To je odlično za manje probleme, prehlade, manje gripe, posjekotine. Ne moraš baš ići "pravom doktoru", tu imaju stručno osoblje koje ti može brzo pomoći, ne čeka se dugo a i dobro je i za one koji nemaju osiguranja jer nije pretjerano skupo.
a jebotetraktor pa kako se u 3 dana može 90.000 iljada nakupiti?
kako izglega taj račun, koje su to stavke i koji troškovnik? ili se računi pišu kako se tko sjeti, a?

moja participacija (još nisam dobio račune) je ca. 12.-€ po danu u bolnici.
slijedeći tjedan idem 3 tjedna na rehabilitaciju a žena 3 tjedna na kuru u isto vrijeme i isto mjesto samo u različite ustanove, imamo oba jednokrevetne sobe i plaćamo ca. 420.-€ po osobi za participaciju.
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 20:38   #7
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
doktore, zelim ti brzo ozdravljenje!
fala, ide polako na bolje

inače, zahvate sam obavio u provinciji a ne u beču jer me je moj internist preporučio. i nisam pogriješio
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 01:29   #8
Ni ja ne vjerujem u ovu glupost iz Jutarnjeg u pogledu Kanadskih bolnica. Dok sam zivio u BC, zavrsio sam jednom u bolnici u Vancouveru, jos ER. Sve je bilo odlicno, bez ikakve primjedbe.

Dokrore, u SAD-u imamo jednu posebnu "umjetnost" koja se zove Medical Billing. Znaju biti jako kreativni... Brzo ozdravljenje zelim, pozdrav iz Las Vegasa (evo nam I Donalda u Vegasu danas, bit ce partijanja...).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 22:13   #9
Istina je da se u imrdjenci ceka satima. Najmanje 5
overtajm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 20:43   #10
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Dokrore, u SAD-u imamo jednu posebnu "umjetnost" koja se zove Medical Billing. Znaju biti jako kreativni... Brzo ozdravljenje zelim, pozdrav iz Las Vegasa (evo nam I Donalda u Vegasu danas, bit ce partijanja...).
pa kad je donald već potegnuo do vas mogli ste mu na brzaka obaviti lobotomiju u nekoj
"minute clinic"
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 01:22   #11
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
pa kad je donald već potegnuo do vas mogli ste mu na brzaka obaviti lobotomiju u nekoj
"minute clinic"
Ne zivim ja u Vegasu, samo sam tu trenutno poslom, samo smo se slucajem Donald i ja nasli u istom gradu...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 12:12   #12
Quote:
Hoot kaže: Pogledaj post
I

Ako ti ne valja, pa nitko te ne drzi u Kanadi. Slobodno se vrati u USA ili gdje god ce tebi biti najbolje.
Prijateljica mi radi u ovoj bolnici u Vancouveru i kaze da je na razini karlovacke bolnice,
dakle nista kao Rebro gdje je prije radila:




vec i prema slici izgleda kao teska socijala, kao i karlovacka bolnica:
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2016., 19:52   #13
U Nizozemskoj se za zdravstveno plaća oko 100€ mjesečno, postoji popriličan izbor osiguravajućih kuća i sklapaju se ugovori obično na godinu dana. Zato je, primjerice, dobro otići zubaru pred kraj isteka osiguranja, on ti kaže što sve trebaš popraviti, i onda uzmeš paket osiguranja koje ti plaća veći dio troška za zubara uz malo veću premiju - što se puno više isplati nego da odeš kod zubara i sam platiš 100% usluge.
Što se tiče kućnog doktora, dosad imam fantastično iskustvo. Moj prvi doktor je bio pred penzijom, vrlo ljubazan i duhovit, i prva stvar koju mi je rekao je da je najvažnije da mu uvijek kažem što nije u redu sa mnom, i da se ne moram ničeg stidjeti - on je ovdje da pruži meni najbolju uslugu i da se brine za moje zdravlje. Kad je odlazio u penziju, poslao je svim pacijentima pozivnice da dođemo na njegov oproštaj - spremio je kolačiće, čaj i kavicu ispred ordinacije, i bila je hrpa ljudi koja ga je došla pozdraviti.
Ovdje imaju website na kojem možeš ocijeniti svog kućnog doktora, tako da ako vidiš da neki doktor ima lošu prosječnu ocjenu, možeš ići kod onog koji ima bolju.

Što se tiče bolnica, prošao sam ih nekoliko, u svakoj me šokirao najviše ljudski odnos prema pacijentu - apsolutno svatko s kim sam bio u kontaktu, od medicinske sestre, administracije ili samih doktora mi je odmah pružio ruku i prijateljski popričao. Informiraju te o svemu - o tome kako će teći postupak, oporavak, o tvom pravu na drugo mišljenje - čak sam imao iskustvo da me doktorica zvala kući da provjeri kako se oporavljam.

Jednom prilikom sam slomio ruku, na hitnoj sam proveo manje od sat vremena - uključujući čekanje na red, registraciju, slikanje i stavljanje gipsa. Kroz čekaonicu prolaze njihovi djelatnicima sa malim kolicima i poslužuju te čajem ili kavom, sve besplatno. Imaš hrpetinu novina i časopisa za čitanje, ponegdje imaju i veliki lcd tv gdje možeš gledati njihove vijesti, i u svakoj čekaonici ima mali kutak za djecu, gdje su mali stol i stolice i puno bojanki, bojica i flomastera - da se djeca ne dosađuju dok čekaju.
Bolnice su čiste, opremljene najmodernijim uređajima, i pristup pacijentima je fantastičan. Nije zato ni čudo da je nizozemski zdravstveni sustav već godinama proglašavan najboljim u Europi i svijetu.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 15:59   #14
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Prijateljica mi radi u ovoj bolnici u Vancouveru i kaze da je na razini karlovacke bolnice,
dakle nista kao Rebro gdje je prije radila:




vec i prema slici izgleda kao teska socijala, kao i karlovacka bolnica:

What's your point?
Hoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2016., 16:16   #15
SAD - samozaposlen, placam sam svoje osiguranje, $800 mjesecno za 4 osobe (ovo je jako povoljno, jer ja imam plan vec dugo).

Sta mi to pruza. Evo ovako, sve do 10$K troskova u godini, osiguranje ne placa ni centa. Znaci sve usluge placam iz svog dzepa. To je tzv. deductible. Ako ne stignem do 10K u godini, slijedece godine je 9K, i pada do 5K.

Sve preko 10K oni pokrivaju, ne ograniceno. Znaci ako imam racun of 1 miliona, ja platim 10K a oni ostatak.

A da su cijene ovdje vrtoglave, jesu. Noc u bolnici 5K, samo soba, plus doktori, sestre, labaratorijski nalazi itd. Dijete mi je jednom bilo 2 dana u bolnici. Racun 30K. Valjda je 20 doktora poslalo koje kakve racune. Kao da je njena soba bila autobusna stanica.

Al da nemas osiguranje onda bi taj racun bio 80K.
enonenam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 21:00   #16
Quote:
enonenam kaže: Pogledaj post
SAD - samozaposlen, placam sam svoje osiguranje, $800 mjesecno za 4 osobe (ovo je jako povoljno, jer ja imam plan vec dugo).

Sta mi to pruza. Evo ovako, sve do 10$K troskova u godini, osiguranje ne placa ni centa. Znaci sve usluge placam iz svog dzepa. To je tzv. deductible. Ako ne stignem do 10K u godini, slijedece godine je 9K, i pada do 5K.

Sve preko 10K oni pokrivaju, ne ograniceno. Znaci ako imam racun of 1 miliona, ja platim 10K a oni ostatak.

A da su cijene ovdje vrtoglave, jesu. Noc u bolnici 5K, samo soba, plus doktori, sestre, labaratorijski nalazi itd. Dijete mi je jednom bilo 2 dana u bolnici. Racun 30K. Valjda je 20 doktora poslalo koje kakve racune. Kao da je njena soba bila autobusna stanica.

Al da nemas osiguranje onda bi taj racun bio 80K.
ove brojke koji si naveo su abnormalne i ne mogu se sa zdravim razumom opravdati. ima jedna studija ovdje da je američko zdarvsto po pacijentu duplo skuplje nego austrijsko, jedan od razloga je američka administracija.
ovdje u austriji morjau svi koji rade biti socijalno osigurani (koje osiguranje - to se ne može birati). to su neprofitna javna osiguranja podijelenja po staležima.
paket sozialversicherung podrazumijeva doprinose za zdravstveno osiguranje, mirovinsko osiguranje, osiguranje za nezogode i kod nesamostalnih osiguranje za nezaposlenost i doprinos za radničku komoru)

ja sam sada već par dana na rehabilitaciji za srce u ovoj ustanovi
http://www.ska-badtatzmannsdorf.at/i...article_id=510
još nije potpuno izgrađena, trenutačno se za 120 pacijenta brine 170 namještenika (od doktora pa do čistačica). ustanova pripada mirovinskom osiguranju koji sve to plaća. standard je hotel****

košta za jednu noć: 350.-€ (illi 22 dana za 8.200.-€)
sa tim novcem su svi troškovi pokriveni; doktori, treapije, oprema, kuhinja...

susjedni hotel je "avita", tu su hrv. nogometaši bili za vrijeme ep 2008 i još jedan put.
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 21:15   #17
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
ove brojke koji si naveo su abnormalne i ne mogu se sa zdravim razumom opravdati. ima jedna studija ovdje da je američko zdarvsto po pacijentu duplo skuplje nego austrijsko, jedan od razloga je američka administracija.
ovdje u austriji morjau svi koji rade biti socijalno osigurani (koje osiguranje - to se ne može birati). to su neprofitna javna osiguranja podijelenja po staležima.
paket sozialversicherung podrazumijeva doprinose za zdravstveno osiguranje, mirovinsko osiguranje, osiguranje za nezogode i kod nesamostalnih osiguranje za nezaposlenost i doprinos za radničku komoru)
Zapravo je ovo što je on naveo sasvim normalno i očekivajuće u SAD. Mene recimo za porodicu košta dosta više no njega ali meni srećom kompanija plaća više od polovice osiguranja. Ako plaćaš osiguranje u višem tijeru i recimo da je PPO onda su i uvjeti dosta povoljniji.

Uglavnom, mnogo toga u SAD-u je odlično rješeno i u mnogo toga ove je zemlja fantastična, no kad je u pitanju zdravstveno osiguranje onda smo debelo zaostali za razvijenim svijetom. A nažalost sam ovaj Obamacare nije to mnogima poboljšao (doduše jest jednom dijelu stanovništva, meni ne).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 22:35   #18
Pozdrav,

Ako se smijem uključiti u raspravu i ja bih rekao par primjera. Živio sam u par država izvan Hrvatske i moram reći da sam stekao dojam da su naši liječnici jako kvalitetni ali nažalost infrastruktura samog zdravstvenog sustava doma je slaba i ne prati te iste liječnike.

Doduše, ja sam prilično mlad otišao iz Hrvatske pa tada i nisam imao nekakvih doticaja sa zdravstvom a kako čovjek ide sve stariji sve više o tome razmišlja, naravno.

Vidim da se dosta polemike vodi o USA. Pošto sam živio jedno vrijeme u Sjedinjenim Državama mogu reći da je zdravstvo bezobrazno skupo ali isto tako i na vrhunskom nivou, mnoge bolnice su state of the art i to ne samo po bitnim državama kao što je New York ili Texas.

Ipak, ne mislim da je sve tako crno, često imam dojam da naši ljudi doma misle kako će te Amerikanci pustiti da umreš što naravno ne odgovara istini.

U zapadnoj Europi sam doživio i dobre i loše trenutke i nemam dojam da su puno bolji od naših liječnika osim što imaju više sredstava.

U Rusiji su liječnici odlični ali nažalost zanemareni.
MarioMW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:14   #19
završio sam rehabilitaciju i zadovoljan sam, sve je bilo je vrhunski.
sada na "stare" dane moram ispitati kako taj socijalni sistem u austriji funkcionira. dobio sam otkaz i krajem ožujka završava moj radni odnos. za sada sam produžio bolovanje i moram gledati da što dulje ostajem "bolestan"
u travnju sam na sudu sa mojom, sada već bivšom, firmom koju sam tužio...
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 13:29   #20
U Danskoj je zdravstveno gratis ako imate prebivaliste i zutu zdravstvenu katicu. Nije gratis recimo ako ti treba fizo terapeut ili maser poslje oblikatornog proces i sl. Za sve sto ispada iz zdravstvenog, je paprena cijena. Stomatolog je da ti je jeftinije kupiti avio katru za Madrid, hotel jedna noc i tamo opraviti zub ili dva

Inace imas GP (neznam kako se strucno kaze, doktor opste prakse? mislim onaj za nahladu i sl. prije upute u bolnicu). Kad se doselis u neki grad ili opcinu imas listu i izabres svog doktora medicine. Nije moguce imati nekog sto ima ordinaciju npr. 30km od tvog mjesta ako netko je blizi vama.

Pregledi su gratis. No sistem je takav, da moras se naruciti i svako narucivanje je samo pregled jednog bola/simptoma, znaci ako imas problem s uhom i stomak te boli moraj prvo jedno jedan dan drugo drugi dan. No moze se desiti da tvoj doktor nece te odbiti ako kaze imam i ovo kao problem.

Tvoj doktor radi do jedno 16:00 sve poslje 16:00 a nedgje i 15:00 se upucuje u Bolnicu. Da bi dosli na kontrolu kod doktora u bolnici je vanzo da nazovete jedan broj i opistet simptome ako zaljuce da niste za pregleda u bolnici dzaba idete tamo nitko vas nece primiti. I na zalost bilo je i fatalnih slucaja i skoro ili u zadnji minut spasavanje. Pogotovo s djecom. No tako je i s tim se treba pomiriti, jer politicke volje nema da se izmjeni nedavno uveden sistem.

Ako vas doktor misli da simptom treba ici na pregled u bolnicu on napise preporuku i tu dobijete elektronskom postom na e-boks sistem. I cekanja mogu biti jako duga, i do vise mjeseci.

Inace svi tretmani, lezanje, operacija, medicina, njega itd. u bolnci su gratis.

Negativa danskog zdravstvenog sistema je, da je zbog gratis sistema koji se indirektno placa preko poreza, svaka bolnica ili licni ljekar je prenatrpano. Rijetko se zna dogoditi da danas nazovete za termin i da kaze sekretarica dodji te sutra. Obicno se ceka dan dva. Vrste za tretmane u bolnicama mogu u nekim odjelima da budu i po vise mjeseci. I naravno zbog kolicine ovdje se cesto koristi termin pet minuta doktor. Sve je na brzinu pregled i sl.

I ono sto mnoge moze iznenaditi je da i ako imate npr. dvije tri bolnice u vecem gradu. Moze se dogoditi da ni jedna nema odjel koji je vama potreban te da npr. morate ici do ili vise od 50km u drugi grad na kontrolu u bolnicu. Isto vazi i za operciju obicno neke bolnice imaju manje cekanja nego ta gdje ste vi pa ako zelite brze onda je npr. u drugom gradu ili 100km od vase adrese.

Ako imate preko 50km voznje do bolnice imate pravo na povrat novca za sve troskove transporta, ako avtom idete postoji fiksna tarifa. Ako ste i 100 ispod 50km nemate pravo ni na jednu krunu.

Zadnje uređivanje Ambientt : 29.03.2016. at 14:13.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.