Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2003., 14:15   #21
Da li molitva pomaze ?

Pa ovisi o svrsi i namjeni. Ne vjerujem da pomaže u onim instancama tipa "Oh Lord want you buy me a Mercedes Benz" dok sjedimo u hladu i pijuckamo hladni čaj čekuajući da nam padne auto "s neba".

Da li je molitva potrebna ?

Opet ovisi. Osobno se više ne molim Bogu otkada provodim u praksi onu narodnu "Uzdaj se u se i u svoje kljuse"(što je samo inačica one, "pomozi si sam, pa će ti i Bog pomoći"). Ali poštujem sve one koji molitvu smatraju na neki način komunikaciju sa samim sobom, ili božanskim u sebi i kojima je to način meditacije(tu potpisujem sve ono što je ravana napisao). U tom smislu sasvim je svejedno kojoj se religiji ili sustavu pripada.

Da li Bog reagira na molitvu ?

Bog? Mislim da definitivno ne reagira ako se molitvi pristupa sa pretpostavkom da je Bog čiča s bradom koji sjedi, sluša podanike i onda odlučuje kada odvaže "dobra" i "loša" djela, kome će pomoći, a kome ne.

Da li se recimo isplati moljenje Krunice?

Šta znači "isplati"? Svaka molitva koja ima nakanu da zadovolji naše sebične potrebe, želje i težnje usmjerene na zadovoljenje materijalnih potreba bez da mrdnemo prstom i sami se primimo posla očekujući neku "Božju intervenciju" koja je izvan nas samih, po meni ne pije vodu.

Sve o, protiv i za molitvu ?

Ako čovjek osjeća potrebu, neka se moli bilo kad, bilo s kim, bilo gdje i na način koji odgovara njegovoj osobnosti. Ako je nakana molitve približiti se "sebi", otkriti svoje snage i slabosti i tada ojačan krenuti u boj na frontu koja život se zove, moj glas ide tome u prilog.
Ako se molitvi pristupa automatski i iz navike kao propisanom sustavu od strane neke religije da bi se odobrovoljio nekakav Bog i učinio ono što mi ne možemo ili nam priskrbio ono što si nismo sami u stanju priskrbiti, onda sam definitivno protiv takve molitve.

Sto je vase misljenje o tome ?

Kaže se da Bog usliši naše molitve i protiv naše volje i kada se ne molimo. Dobivamo upravo ono što nam treba na putu našeg razvoja, molili se mi ili ne.
Kada bih se i molila moja molitva u mom slučaju bila bi da prepoznam te trenutke i da se znam nosit sukladno njima, bili oni po mojoj volji ili ne. Da plivam s rijekom i dam sve od sebe. Za ostalo je lako. U krajnjoj liniji nisu li sve naše molitve uslišane onog trenutka kada smo rođeni?

Što se mene osobno tiče, kad su materijalne stvari i egzistencija u pitanju ne treba mi molitva. Tu se trudim sama koliko mogu da dovedem stvari u red i preuzimam odgovornost za svoje postupke i djela.
Duhovno, ne pripadam niti jednom sustavu, niti religiji koji prakticiraju klasične molitve kao obraćanje jednom apsolutu ili nekoj hijerarhiji božanstava. Ni na tom planu ne očekujem neku pomoć "izvana" jer je ionako sve u meni.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:15   #22
Quote:
Meta12 kaže:
Solaris,
mislis li ti, da rijeci koje kod molitve izgovaras imaju same po sebi moc (neku vrstu pozitivne energije!), ili je Bog taj koji je mocan i djeluje ?

Ako mislis da je samo Bog taj koji djeluje, kako onda tumacis buddhisticku molitvu(hinayana Buddhizam), koja nije upucena nikakvom Bogu?

Koju vrijednost ima ta molitva. Da li je to neka vrsta magije?
Ili, kakvu vrstu posjeduje islamska molitva, gdje Muslimani misle, da njihove rijeci imaju moc spasenja, buduci da njihova doktrina implicira samospasenje, Bez priznavanja Isusa Krista, Boga Otkupitelja?

A sto tek vrijedi molitva u tvom new-agerskom miljeu?
Dakle, puno pitanja za tebe, a ti toliko mala, mlada i neiskusna!
Ha,ha,ha.........,,,,,,
M.
Meta, da sad ne ponavljam neke stvari, slažem se sa svime što su rekli Vještac i Dragonfly

Ali da ti odgovorim na pitanja;

1. Ja kod molitve ne izgovaram riječi, i riječi mi apsolutno ništa ne znače kada se radi o nečemu takvome.
Osim toga ja nikada ne molim Boga da mi nešto da, jer mislim da je to bespotrebno i bez veze gubljenje vremena. Ionako ću dobiti sve ono što trebam , složila se ja odmah s tim ili ne. Shvaćaš?

kad se "molim" radim to iz čistog zadovoljstva, bila to slobodna molitva ili molitva za nekoga drugoga.

same riječi ili simboli su samo sredstvo, samo Bog ima mogućnost svega, i djeluje kroz sve.

2. A kako ti znaš da budistička molitva nije upućena nikakvom Bogu? Možda oni imaju drugo ime za Boga, drugi pojam.....

3. Pitaš me kakvu vrijednost imaju molitve budista i muslimana......

Ja ti odgovor na to pitanje ne mogu dati, jer ja nisam mjerodavna, i ne želim prosuđivati nečju tuđu molitvu.
Ja mogu razumjeti i pričati samo o svojoj vlastitoj.


_____
A sto tek vrijedi molitva u tvom new-agerskom miljeu?
_____

zbunjena ostadoh opet

moj milje nije newagerski, a što moja molitva vrijedi, to ćeš morati pitati Boga samog, jer ja sebe ne želim i ne mogu pravilno procjenivati i vrednovati


____
a ti toliko mala, mlada i neiskusna!
____

E baš se veselim učenju i iskustvima koja me još čekaju
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:16   #23
Re: Molitva !

Quote:
Meta12 kaže:
Sto mislite o Molitvi i razlicitim vrstama moljenja, Bogu, Majki Bozijoj i Svecima.
Da li molitva pomaze ?
Da li je molitva potrebna ?
Da li Bog reagira na molitvu ?
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Sve o, protiv i za molitvu ?
Sto je vase misljenje o tome ?
M.

Mislim da je najjača molitva koju svatko sam kaže. I meni koristi. Moljenje krunice meni ništa ne znači, nit molim krunicu. Mislim da nema "prave" molitve koju je netko već napisao, a koja mora biti temelj svima. To je bezveze.
A da li je molitva potrebna, to bi svatko za sebe trebao znati.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:27   #24
Ja mislim, da bi trebalo prvo dokazati da ta vaša imaginarna "ličnost", Bog, postoji, a tek onda mu se ići moliti i tražiti ga nešto. U suprotnom, ne vidim razloga da ne povučem paralelu usporedivši sve vjernike sa malom djecom koja pišu pisma Djedu Mrazu i očekuju da će im on donijeti poklon.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:33   #25
Obelix ljubavi,
Kad se ti zaokupiš svojim filozofskim mislima i kontempliraš, to je ekvivalent molitvi.
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:46   #26
Quote:
obelix kaže:
Ja mislim, da bi trebalo prvo dokazati da ta vaša imaginarna "ličnost", Bog, postoji, a tek onda mu se ići moliti i tražiti ga nešto. U suprotnom, ne vidim razloga da ne povučem paralelu usporedivši sve vjernike sa malom djecom koja pišu pisma Djedu Mrazu i očekuju da će im on donijeti poklon.

Ličnost? Recimo za mene nije ličnost. Ja sam prihvatila naziv "bog" iako boga ne zamišljam kao čovjeka i sl. kako ga često zamišljaju. Recimo, da je moja molitva razgovor s energijom, razgovor s dušom. Jer za mene je bog baš ta energija i duša.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:49   #27
Quote:
Solaris kaže:
Obelix ljubavi,
Kad se ti zaokupiš svojim filozofskim mislima i kontempliraš, to je ekvivalent molitvi.
Bilo bi zgodno da je svaki misaoni rad molitva. Naravno, kada molitva ne bi bila definirana kao uzastopno ponavljanje naučenoga teksta i uvjeravanje samog sebe da postižeš nekakav metafizički trip koji te približava bogu.

ps. i ja tebe volim
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 15:52   #28
Quote:
GothicA kaže:
Ličnost? Recimo za mene nije ličnost. Ja sam prihvatila naziv "bog" iako boga ne zamišljam kao čovjeka i sl. kako ga često zamišljaju. Recimo, da je moja molitva razgovor s energijom, razgovor s dušom. Jer za mene je bog baš ta energija i duša.
Po meni je sasvim u redu što si odbacila antropomorfizaciju boga. Međutim, kako it možeš razgovarati s nečim apstraktnim, nečim što ne možeš atributirati tebi prihvatljivim i perceptivnim osobinama? Kojem se ti aspektu duše ili energije moliš? Kojoj njenoj osobini se nadaš da će ti odgovoriti na neki način?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 16:08   #29
Quote:
obelix kaže:
Po meni je sasvim u redu što si odbacila antropomorfizaciju boga. Međutim, kako it možeš razgovarati s nečim apstraktnim, nečim što ne možeš atributirati tebi prihvatljivim i perceptivnim osobinama? Kojem se ti aspektu duše ili energije moliš? Kojoj njenoj osobini se nadaš da će ti odgovoriti na neki način?

Ovako. Pošto je nama pojam duše apstraktan, kao što i sam kažeš, i pošto je duša neistražen, mističan i još uvijek neobjašnjiv pojam, a mi recimo vjerujemo u to nešto apstraktno, nadzemaljsko, vječno, mi o tome automatski pravimo neku sliku. E sad, svatko može tumačiti najbanalniju stvar na svoj način, potpuno različit od tuđih tumačenja, pa tako ljudi koji vjeruju u postojanje duše, tumače tu dušu na sasvim različite načine.
Ja recimo vjerujem da je duša ta božanska, vječna i najpozitivnija, te najsvjetlija i najjača energija, a ako je vizualiziram, onda ona poprima blještavu žuto- zlatnu boju i oblik velike kapi. To je samo stvar vizualizacije.
A ono za što se molim, što od duše tražim i želim, je produkt mog pojma i značenja duše. Ja vjerujem da smo mi, ono pravo mi, baš ta duša. Sa svim znanjima i svim savršenstvom, ali mi sa nama samima nismo dobro upoznati. I ja onda moleći se, meditirajući, mantarjući (nazovimo to bilo kako) pokušavam uspostavit vezu s tom dušom, s tom energijom. Jer isto tako vjerujem i zapravo znam da energija jako dobro prima naše signale, pa ih onda, kad dođe vrijeme, iskristalizira i realizira.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 18:39   #30
Quote:
obelix kaže:
Bilo bi zgodno da je svaki misaoni rad molitva. Naravno, kada molitva ne bi bila definirana kao uzastopno ponavljanje naučenoga teksta i uvjeravanje samog sebe da postižeš nekakav metafizički trip koji te približava bogu.

ps. i ja tebe volim

Ne vjeruj onima koji tako definiraju molitvu, šire lažne informacije!



molitva je i fizički rad, i bilo koji rad i bilo koji tren u kojem si potpuno svjestan sebe, onoga što radiš i života..........but don't tell anyone, cause I could be burned as a witch
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 20:04   #31
Quote:
Meta12 kaže:
Sto mislite o Molitvi i razlicitim vrstama moljenja, Bogu, Majki Bozijoj i Svecima.
Molitva je razgovor s Bogom… Moljenje ikome drugom osim Bogu je grijeh.

Quote:
Da li molitva pomaze ?
Ako je iskrena, ako je žarka, naravno da pomaže. Ali, ne mislim ovdje samo na dobivanje odgovora na molitvu, jer molitva nije samo da se Bogu iznesu potrebe, već je molitva zajedništvo s Bogom – slavljenje Boga, obožavanje… Primjer kako da molimo ostavio nam je Isus molitvom Oče naš. Rekao je: “Ovako molite…” (Mt 6: 9) (ne “OVO molite”) i dao nam primjer, odn. model molitve.
Moliti se trebamo vlastitim riječima, razgovarati s Bogom, govoriti Mu ono što nam je u srcu, ono što nas tišti, iznijeti Mu svoje probleme, misli, osjećaje; slaviti Ga i reći Mu koliko ga volimo, tražiti Ga i predati Mu se cijelim bićem.

Quote:
Da li je molitva potrebna ?
Potrebna je jer kršćanin (ja govorim o kršćanima koji zaista žive svoju vjeru) ne može duhovno živjeti bez molitve. Molitva je za kršćanina kao disanje.

Quote:
Da li Bog reagira na molitvu ?
Reagira, ako je molitva iskrena i s vjerom.

Quote:
Da li se recimo isplati moljenje Krunice?
Isus je rekao: “Kad se molite ne izgovarajte isprazne riječi (jedan drugi prijevod kaže: ne blebećite) kao pogani koji umišljaju da će biti uslišani zbog svoga nabrajanja. Nemojte ih, dakle, oponašati, jer i prije nego Ga zamolite zna Otac vaš što vam je potrebno.” (Mt 6:7-8)
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 20:24   #32
Quote:
Solaris kaže:

_____
A sto tek vrijedi molitva u tvom new-agerskom miljeu?
_____

zbunjena ostadoh opet

moj milje nije newagerski,
ccc opet ti bjezis od sebe. A cuj ipak si zemsko, mora tu bit doza newaigiranja
Svi to vide a ti nisam pa nisam
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 20:36   #33
Quote:
ravana kaže:
ccc opet ti bjezis od sebe. A cuj ipak si zemsko, mora tu bit doza newaigiranja
Svi to vide a ti nisam pa nisam
Pa vidiš da me nitko neće!
kršćani kažu da sam new age, newageri da sam kršćanka, budisti da sam gnostik, gnostici da sam vještica, a vještice....... ni Vještac me se više ne sjeća.....

Vidiš da nigdje ne spadam, ja sam vuk samotnjak
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 20:44   #34
Pa tko ti je kriv kad ne zelis nigdje
Ma konfuzno zemskho
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2003., 23:45   #35
Cijeli problem je u tome sta netko osobno osijeca. Molitva je dobra i korisna (ne mislim materijalno), a ovosi o svakome od nas koja i kako. Ako molis (npr. krunicu koja je mozda i najjaca molitva) samo yato sta ti je netko rekao da trebas, onda blebeces (kao sta su neki navodili citate), ali ako osjecas krunicu i nesto te vuce da je molis onda je to prava molitva. Nije bitno da li se govori na glas ili u sebi, svatko je drugaciji. Molitvom pokazujes Bogu da ga volis i da ga trebas i uzvracas mu njegovu bezgranicnu ljubav.

Sta se tice molitvi upucenim svecima stvar je slicna, ako osjecas potrebu da, u protivnom ne. Sveci su nasi zagovornici kod Boga, ali ne bih sad duljio o tome.

Obelix:
Ja mislim, da bi trebalo prvo dokazati da ta vaša imaginarna "ličnost", Bog,

A ti dokazi da ga nema! Jedan od najglupljih "dokaza" je da ga nema zato sta Bog ne bi dozvolio zlo. Ma vidi ti to, a zasto postoji dobro ako ga nema? Ako nema Boga, znaci da je cijeli svemir i sva bica i sve prirodne pojave nastale slucajno? Kolika je vjerojatnost da se sve to dogodi slucajno? Mnoge prirodne pojave su danas objasnjene i postoje "zakoni" i formule koji ih objasnjavaju - i sve je to slucajno?!?! Bog nas je stvorio na svoju sliku i dao nam pravo da sami donosimo odluke. Nazalost, realnost samo pokazuje kakvi su ljudi.
 
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 00:59   #36
Quote:
Solaris kaže:
Pa vidiš da me nitko neće!
kršćani kažu da sam new age, newageri da sam kršćanka, budisti da sam gnostik, gnostici da sam vještica, a vještice....... ni Vještac me se više ne sjeća.....

Vidiš da nigdje ne spadam, ja sam vuk samotnjak

Genijalno, ti si svoja!
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 16:32   #37
evo da se i ja ukljucim...

molitva je razgovor s Bogom. razgovor pretpostavlja nekoliko stvari: da imamo sugovornika, da je sugovornik osoba sposobna za komunikaciju, da smo *mi* sposobni za komunikaciju, da imamo sto reci i da imamo potrebu nesto reci. s obzirom na to da je krscanski Bog osoba i da se brine o svakom covjeku posebno, onda su ispunjeni i svi zahtjevi s obzirom na sugovornika. pitanje je samo koliko smo mi spremni za razgovor s njime.

to je teorija.

teorija, isto tako, kaze da molitva postoji u tri oblika: kao trazenje (Boze, daj), kao zahvala (Boze, hvala Ti) i kao slavljenje (Boze, velik si), od cega je trazenje najnizi oblik molitve, a slavljenje najvisi.

u praksi, to izgleda lagano drugacije.

razgovor s Bogom je i dalje razgovor. i mora biti razgovor, jer ako je monolog onda stvarno nema bas puno smisla. formalne molitve postoje, i dobre su jer daju konkretni oblik nasim mislima i upucuju ih na stvari o kojima bismo trebali govoriti. ili barem na nacin kako bismo to trebali raditi. postoji i spontana molitva, kao napredniji oblik ali ne i potpuna zamjena za formalne molitve, nego kao nadopuna.

moje je iskustvo da Bog ne samo slusa molitve, nego i da nam stalno daje upute za zivot, za svaku malu situaciju koja nam se nadje na putu, i da su nasi zivoti prepuni malih cuda koja nam se dogadjaju svaki dan, na svakom koraku. i svaki put kad bih trazio nesto razumno to bih i dobio, cak i vrlo neobicne stvari, a svaki put kad nesto ne bih dobio, kasnije bih shvatio da sam trazio pogresnu stvar.

ispravan odnos covjeka i Boga je odnos djeteta i roditelja - Bog se brine za nas na najbolji moguci nacin (na savrsen nacin, jer on je Bog i ne radi pogreske), a mi ga mozemo vuci za ruku i vikati 'vidi ovo' ili 'vidi ono'. jer smo na kraju ipak stvoreni zato da bismo u Njegovoj kreaciji uzivali skupa s Njime.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 17:41   #38
molitva je ključ u rukama vjere koji otvara riznice neba.
cvitkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2003., 17:43   #39
Quote:
Solaris kaže:
Pa vidiš da me nitko neće!
kršćani kažu da sam new age, newageri da sam kršćanka, budisti da sam gnostik, gnostici da sam vještica, a vještice....... ni Vještac me se više ne sjeća.....

Vidiš da nigdje ne spadam, ja sam vuk samotnjak
kamo sreće da su newageri u pravu
cvitkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 11:14   #40
Vjera i molitva ozdravljuju

Dokazani fenomen, da krscanska vjera i molitva ozdravljuju; procitajte!

http://www.vecernji-list.hr/ZDRAVI/2...ges/vjera.html
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.