Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2013., 23:33   #2001
Quote:
jungledrum kaže: Pogledaj post
Molim nekog ko živi u Norveškoj da mi pojasni kako funkcionira sustav vrtića. Ja sam ubrzo gotova 3-godišnje školovanje za odgajatelja. Našla sam na internetu neke podatke znači u vrtiću ima leder (jeli to pedagog ?) barnehage førskolelærer (pretpostavljam odgajatelj) i assistent ( jeli to isto što i pomoćnik u hrvatskoj tj.osoba sa srednjom školom može to raditi) ?
Zanima me još nakon što diplomiram trebam li u hrvatskoj odraditi stručni staž, on je bitan za početak rada u hrvatskoj, ne znam ima li to veze sa početkom rada u Norveškoj, mogu li se odmah nakon dobivanja diplome prijaviti za posao?
I kakve su šanse dobivanja posla kao odgajatelj, postoji li potražnja za tim kadrom i može li se od toga živjeti s obzirom da bi morala u podstanarstvo ? Hvala.
Bojim se da tvoju skolu ovdje nece priznati kao sto vecinu ne priznaju, ali nemoj me drzati za rijec. To mozes provjeriti ako kontaktiras NOKUT http://nokut.no/. U malom mjestu gdje sam ja zivio na zapadnoj obali ljudi koji su zbog viska dobivali otkaze u posti odmah bi ih premjestali na posao asistenta u vrticima. Neki od njih su godinama radili na ugovor koji su produzavali svaku godinu. Dobiti "fast jobb" i 100% radno vrijeme mogli su samo sanjati. Ne znam kako je u gradovima po tom pitanju. Norveski je jako bitan i zaista ga svagdje traze. Nisam siguran da znanje koje oni traze mozes dobiti uceci kuci. Ne zelim ti ubijati nadu nego ti dati pravu informaciju. Ovdje ima posla, ali do njega se moze doci uz tri uvjeta: 1.da si kvalificiran za taj posao i 2. da imas vezu (oni to zovu na finjaka "referense"). Jos u skoli jezika nas je ucitelj ucio da je kod pronalazenja posla najvazniji "network"...3.imam informaciju iz prve ruke da se CV stranaca baca u smece, ako postoji dovoljno Norvezana za otvoreno radno mjesto. Tako da nemojte idealizirati Norvesku. I ona je dio svijeta koji bas i nije uvijek posten. Da za kraj dodam da ipak mislim da je Norveska svemir prema ostaku svijeta sto se tice socijale. Ovdje je gladan samo onaj tko to zeli, a struju su svi platili u to mozete biti sigurni.
lavazza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:34   #2002
Slažem se svim uvjetima što kaže lavazza, s tim da "kvalificirani" u prosjeku za stranca u norge znači cca 10 godina radnog iskustva. Svi znaju engleski ali vas nitko neće zaposlit na osnovu njega, pa čak ni norveškog ako ga ne znate da možete uspostaviti razgovor. Tako da ona sva pitanja u zabrani zapošljavanja EU-a i slično su vam najmanji problem. Sva druga pozitivna iskustva sa zapošljavanjem su više iznimka nego pravilo.

A što se tiče odgajatelja, milslim da sam negdje pročitao da oni imaju onaj neki sistem čuvanja djece i učenja jezika istodobno, i to samo za tu struku. U smislu da učiš jezik s djecom dok ih čuvaš. Mislim da se to odnosilo na skandinavske zemlje pa vrijedi provjeriti
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:35   #2003
Imam pitanje vezano za špeceraj tj. spizu -- gdje i kako je najjeftinije, tj. "best value for money" kupovat spizu, ono, općenite kućanske potrepštine i hranu, u Oslu (Borgen, tj. na sjever od Frogner parka)? Postoje neki "budget" lanci dućana? Uskoro konačno useljavam u unajmljeni stan iz hotela u kojem sam bio prvih dva tjedna, pa me zanima gdje mogu počet kupovat sve što će mi trebat. Za sad mi treba posteljina, jastuk, deterdžent, omekšivać i izbjeljivač za veš, pegla, daska za peglanje, i klopa... možda suđe, vidjet ću jel ima možda kod stanodavaca (stan je namješten, a zadnji put kad sam bio na razgledavanju nisam otvarao ladice i ormare u kuhinji, niti sam se sjetio pitat).
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:48   #2004
Imaš više lanaca koje vode arapi, u njih je najjeftinije koliko sam vidio (Jocker ili Kiwi) dok ICA nije baš. Ako je tip top sređen vjerojatno nije arapski Na ulici imaš voće imaš relativno jeftino - cijene kao u nas za vrijeme zime. Ja bi kupovao naranče i svaki dan su bile dobre za razliku od škarta koji dobijemo u hr, ali možda mi se samo posrećilo. Uglavnom u arapa su sve cijene jeftinije - od potrepština do hrane, ali neke cijene su li-la kao u ostalim (npr. za mlijeko i kruh). Izbjegavaj one 7eleven i Narvesen trafike koje su veličine manjih dućana. Nabavi Lebara My Call sim karticu da imaš relativno jeftine (besplatne s pretplatom) pozive prema svima (uključujući i hr)
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:53   #2005
Imam mobitel i SIM od firme, pa me taj dio za sad ne dira. Ali hvala, vidio sam te Joker i Kiwi dućane, čak sam jučer slikao Joker jer mi je bilo smješno, budući da se od Željka Keruma (poduzetnika i gradonačelnika Splita) veliki shopping centar zove Joker isto
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 19:25   #2006
Meni je smijesno da se job[b] i joker izgovaraju s [ j ].
Zvuci mi kao engleski po Vuku
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 20:58   #2007
Jel ima kakva firma gore koja zapošljava Hrvate većinom? Bilo koji posao.
Vidim da tako zapošljavaju Poljake, Rumunje itd a i znam da ima takvih firmi u Njemačkoj pa...

Kako stoji cijena sata za građevinu, rad na ribaricama, taksi, čišćenje snjega, konobarenje, rad u kuhinji, spasioc (bazeni,plaža) offshore bilo kaj ma da znam da je to nemoguće al eto...

I koji se poslovi ajmo reć "odmah" mogu nać ?

SSS naravno

Zadnje uređivanje šršlo88 : 24.02.2013. at 21:04.
šršlo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:34   #2008
Bok ljudi,izvinite mozda moj hrvatski nece biti naj naj ali hocu vas pitati,ja sam makedonac zena mi je slovnka uskoro cekam na slovenacki pasos i zelim se preseliti u norveskoj posto zeni se jako svidza tamo,jel mi neko moze reci ili dati neki sajt sa norveskim firmama na gradzevini,kolke su place?kaki su norvezani prema EU drzavljanima?jel tesko pronaci stan recimo u Oslu?i jel se moze lepo zivjeti ako radimo obadvoje?Hvala najljepse...pozdrav svima...
SudTirolS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 16:44   #2009
Quote:
SudTirolS kaže: Pogledaj post
Bok ljudi,izvinite mozda moj hrvatski nece biti naj naj ali hocu vas pitati,ja sam makedonac zena mi je slovnka uskoro cekam na slovenacki pasos i zelim se preseliti u norveskoj posto zeni se jako svidza tamo,jel mi neko moze reci ili dati neki sajt sa norveskim firmama na gradzevini,kolke su place?kaki su norvezani prema EU drzavljanima?jel tesko pronaci stan recimo u Oslu?i jel se moze lepo zivjeti ako radimo obadvoje?Hvala najljepse...pozdrav svima...
za muške u građevini 35600 kruna bruto plaće mjesečno, a za žene 36400... savršeni dokaz neravnopravnosti spolova! (od bruto oduzmi oko 20-30% da dobiješ neto)
http://www.ssb.no/english/subjects/0...-09-01-en.html

detaljno po zanimanjima ćeš ovdje naći:
http://www.ssb.no/english/subjects/0...-09-02-en.html

Zadnje uređivanje parademann : 25.02.2013. at 17:06.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 16:57   #2010
Da, najluđe je šta od cijelog Balkana, Hrvati imaju najmanje prava i mogućnosti u Norveškoj - niti smo EU niti istočna europa
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:01   #2011
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
za muške u građevini 35600 kruna bruto plaće mjesečno, a za žene 36400... savršeni dokaz neravnopravnosti spolova! (od bruto oduzmi oko 20-30% da dobiješ neto)
http://www.ssb.no/english/subjects/0...-09-01-en.html

detaljno po zanimanjima ćeš ovdje naći:
http://www.ssb.no/english/subjects/0...-09-02-en.html
Hvala vam puno....
SudTirolS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:48   #2012
jel zna neko neki sajt sa gradzevinskih firmama ili neke vece gradzevinske firme u norveskoj i kako je situacija o gradzevini?hvala unaprjed
SudTirolS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 22:46   #2013
@Sudtirols: situacija u građevini je tako dobra da se stvara jedan veliki balon nekretnina, cijene skaču u nebu i traže radnike...
i specifičnim firmama ne znam ništa...
evo ti kretanje cijena nekretnina
http://www.ssb.no/bpi_en/fig-2013-01-16-01-en.html
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 08:09   #2014
U mom kraju gdje ja radim imas dve velike firme:

http://www.risa.no/

http://www.tsmaskin.no/event/dolink/famid/175921
Bore1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 11:04   #2015
Nadam se da je vaš optimizam opravdan, ali sa mnom je cijelo vrijeme gore bio jedan Rumunj koji je po struci dipl.ing. građevine (neki infrastrukturni podsmjer) i nije mogao nać posao čak ni s iskustvom. I to je tražio posao toliko da ga po cijele dane nije bilo u hostelu a ostatak dana je samo slao životopise. Čak je i prije radio u njihovoj nekoj komunalnoj firmi (ima norveški OIB), zna malo norveškog i ima veze koje je imao u toj ex firmi, pa mu ništa od navedenog nije pomoglo. A Rumunjska već je u EU, i odblokirani su šta se tiče zapošljavanja.

PS ako trebate prevoditi dokumente, kao službeni prevodioc (i čini mi se jedini u Norge) izać će vam tip u Oslu. Ne bih vam ga preporučio. Potvrda s faksa mi poslije prevoda izgleda kao formular za nabavku inventara, a čini mi se i da je falio u prijevodu (i to titule). Te je najskuplji - 500noka po stranici.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 12:01   #2016
Quote:
SudTirolS kaže: Pogledaj post
jel zna neko neki sajt sa gradzevinskih firmama ili neke vece gradzevinske firme u norveskoj i kako je situacija o gradzevini?hvala unaprjed
HENT je jedna od najvecih gradjevinskih firmi u Norge.

www.hent.no

Porbaj googlati sa "bygge".
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 12:26   #2017
Ljudi svaka vam cast hvala puno...svne najbolje zelim svima koji ste se potrudile pomoci....Hvala od srca...
SudTirolS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 09:56   #2018
Pozdrav Ekipi sa foruma
Molio bih nekoga ako mi mozes pomoci oko info.
Po zanimanju sam dipl ing str .U fazi sam pregovora za rad u oil i gas ind sa tvrtkom Aker Solution.Idem na razgovor u sriijedu 06.03.2013-Budimpešta agencija manpower nakon što su me telef. kontaktirali iz manpower Norveška.
Nudem mi minimalno 500000 NOK godišnje.Ne znam jeli to za njihove uvjete puno ili malo.
Zanima me cijena jednosobnih stanova i otprilike mjesecni troškovi života.
Molim vas par info.kako se moram spremati za razgovor nemam vremena za citanje ovoga forum.Znam da su tu svi odgovori ali kao što rekoh.
Možda ima netko tko je zaposlen u pomenutoj firmi pa bih molio da se javi ako nije problem
Hvala
dalidr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 15:52   #2019
Dobar dan,vozač sam kamiona i dosta često sam u norverškoj.Zanima me koja je najbolja(najjeftinija)telefonska mreža u norveškoj.Često nas bude po nekoliko iz firme u isto vrijeme u norveškoj pa bi nam bilo super da imamo norveške SIM kartice,da se možemo čuti.U švedskoj koristimo comviq i za jednu sek pricamo 2 sata što je stvarno povoljno,da li takvo šta ima i u norveškoj?
__________________
inati se slavonijo...
jutromlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 16:56   #2020
A stvarno... ovo već prelazi granice lijenosti. Da je bar odgovor negdje zakopan negdje na 33. stranici, ali baš u svezi jeftine sim kartice se nalazi čak i na ovoj stranci

My Call, Lebara, tarifa od 200NOK (kn) po mjesecu - hrpa minuta i poruka prema svima, čak i inozemno i neograničen 3G internet (navodno padne brzina nako 1 ili 2 GB).

@dalidr - 42 000 mjesečno minus tax je i više nego dovoljno za život, ali sve ovisi koliko si rastrošan kao osoba. Poroci će te koštat, a skromnost relativno obogatit, šta u hr možeš samo sanjat. Pod bogatstvo mislim da ćeš imati za sebe i za sve u hr ako nekog ostavljaš, bez tipičnih hrvatskih dilema - da biraš hočeš ovaj mjesec kupiti nove postole ili gume za auto.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.