Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2014., 23:15   #2701
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Bezveze razbijas glavu, jednostavno placaj tom karticom i fajront, Visa je u Norge prihvacena svugdje.
pa bas tako, ja kupujem digitalne knjige na norveskom i pdf casopise iz hrvatske, i svud prolazi visa (i to s tekuceg od raiffeisena )
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 08:43   #2702
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
pa bas tako, ja kupujem digitalne knjige na norveskom i pdf casopise iz hrvatske, i svud prolazi visa (i to s tekuceg od raiffeisena )
E ovo je i mene zanimalo, da ne nosim baš puno papirnatoga novca.

Zači trebao bih moći plaćati i sa Erste karticom tekućeg računa (Maestro) i sa karticom deviznog računa (Visa)?
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 09:21   #2703
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
E ovo je i mene zanimalo, da ne nosim baš puno papirnatoga novca.

Zači trebao bih moći plaćati i sa Erste karticom tekućeg računa (Maestro) i sa karticom deviznog računa (Visa)?
Zato su i uvedeni IBAN računi....
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 12:36   #2704
Ucenje jezika u Oslu.

Nasao sam Folkeuniversitetet, Rosenhof te Alfaskolen. Samo ne znam koja od njih je dobra sa pristupacnim i ucinkovitim mentorima.

Pitam jer sam pocetkom godine isao na kurs jezika na Sveuciliste (kako mi firma u kojoj radim suradjuje sa Sveucilistem, UiO) ali je kurs tamo jedan od najlosijih na kojem sam ikad bio, ogroman je broj polaznika i bazira se samo na razgovornom jeziku uz dosta malo gramatike.

Trazim nesto old-school sa hrpom gramatike i manjom grupom ljudi, najvise desetak. Moze kakva preporuka/iskustvo?
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 16:08   #2705
I mene ovo isto zanima pa ako netko zna bilo bi mi drago da odgovori. Posebno zato sto norveski ima tako puno dijalekata.
miarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 17:33   #2706
Norveska gramatika je lagana (neovisno radilo li se o konzervativnom Bokmaalu, stilu bliskom Riksmaalu koji citamo u Aftenpostenu ili puckom tzv. ''radikalnom'' Bokmaalu koji citamo u Dagbladetu, ili pak o Nynorsku).

Tezak je izgovor, i tu je bitno pricati i slusati,
i tezak je vokabular (tu isto vrijedi).

Dijalekti nisu teski ako ste svladali radikalni Bokmaal ili pak Nynorsk.
U Østlandetu i Finnmarku govore blisko tom radikalnom Bokmaalu (s time da u zapadnom dijelu Osla i u Baerumu koriste konzervativni Bokmaal).

No izvan jugoistocne Norveske i krajnjeg sjevera Norveske (dijelovi Finnmarka), vecinom svi govore dijalekt koji je mix Bokmaala i Nynorska, i ne presaltavaju se na jedan od dva pisana standarda (Bokmaal ili Nynorsk)...

To je slicno sa engleskim u Velikoj Britaniji, samo 5 % Britanaca (vecinom visoka klasa u Zapadnom Londonu, i u Oxfordu te u Cambridgeu) govori standardni jezik, ostali govore vise ili manje dijalektalno.

Za slusanje dijalekata najbolje je pratiti lokalne vijesti na NRK:

http://www.nrk.no/norge/

(izabrati distrikt,
npr. za Rogaland: http://tv.nrk.no/serie/distriktsnyheter-rogaland
za Hordaland: http://tv.nrk.no/serie/distriktsnyheter-vestlandsrevyen

Zadnje uređivanje Sandiran : 20.08.2014. at 17:39.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 17:39   #2707
Quote:
Depozitto kaže: Pogledaj post
Ucenje jezika u Oslu.

Nasao sam Folkeuniversitetet, Rosenhof te Alfaskolen. Samo ne znam koja od njih je dobra sa pristupacnim i ucinkovitim mentorima.

Pitam jer sam pocetkom godine isao na kurs jezika na Sveuciliste (kako mi firma u kojoj radim suradjuje sa Sveucilistem, UiO) ali je kurs tamo jedan od najlosijih na kojem sam ikad bio, ogroman je broj polaznika i bazira se samo na razgovornom jeziku uz dosta malo gramatike.

Trazim nesto old-school sa hrpom gramatike i manjom grupom ljudi, najvise desetak. Moze kakva preporuka/iskustvo?
Rosenhof je najpovoljniji (tj bio je prije nekoliko godina) ali ima puno polaznika i sistem im je ocajan, stalno im dolaze novi polaznici (uglavnom azilanti kojima je gratis i obvezni su pohadati tecaj) pa se cesto sve objasnjava iznova sto je poprilicno dosadno. Alfaskolen je OK, mislim da je max 12 polaznika, ima jos Learn norwegian koja je jeftinija, meni su bili super, isto male grupe,isto u centru.

Ja ne bih rekla da je norveska gramatika bas tako lagana.

Zadnje uređivanje Loth_lorien : 20.08.2014. at 17:57.
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 23:00   #2708
Evo vam jedan video za testiranje razumijevanja norveskog,
koliko vecernjih vijesti na NRK razumijete?

https://www.youtube.com/watch?v=c4yoPwpwZXc
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 14:52   #2709
http://danas.net.hr/hrvatska/kako-pr...preko-30000-kn

Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 19:11   #2710
Ljudi,kako se može aplicirati za bilo koji posao u Norveškoj..?Kako to ide?Ako može par savjeta..?
Varjachich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:20   #2711
Lijep pozdrav. Imam jedno pitanje. Naime, sljedeće godine ću biti maturant i htio bih studirati u Norveškoj. Sad me zanima da li je moguće pokriti sve troškove života, ako uz studiranje nađem posao ili bi posao samo djelomično pokrivao troškove života?
aegon6targaryen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 12:03   #2712
Quote:
aegon6targaryen kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav. Imam jedno pitanje. Naime, sljedeće godine ću biti maturant i htio bih studirati u Norveškoj. Sad me zanima da li je moguće pokriti sve troškove života, ako uz studiranje nađem posao ili bi posao samo djelomično pokrivao troškove života?
Ovisi kakav posao nađeš.

Mislim da ti je bolje googlati mogućnosti stipendiranja.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 18:12   #2713
Većina vas koji ste gore savjetuje da ovi koji već i uspiju doći i nađu posao, da dovedu i obitelji i da nastave tamo živjeti.. E sad, ima nas puno kojima to, nažalost, iz puno razloga, ne dolazi baš u obzir.
Ne vidim Norvešku kao zemlju gdje se samo nabrzinu zaradi masa para.. ali da je primamljiva jer si pošteno plaćen za svoj rad, to da.
Mnogi ljudi grcaju u dugovima i bili bi sretni samo da račune dovedu na, što ovi iz vlade vole govoriti ,pozitivnu nulu.
Ja sam manje/više među tima.
Za nekoliko godina bih se mogla preseliti, za sad, ne dolazi u obzir .
Upravo iz tih razloga tražim "visoko intelektualan" posao, pomoć u kuhinji, spremačica/čistačica... na ne više od 3-4 mjeseca.
Ne znam imaju li norvežani običaj nuditi radnicima i smještaj i hranu? Pogotovo kad su takva zanimanja u pitanju..
Šaljem ja molbe, nisam blesava, ali sam mislila kako doći do onih poslova koji ekhm, nisu objavljeni na netu.. Malo čišćenja po kućama,stanovima i to?
Molim bez moraliziranja sad tu, sveg sam ja svjesna.
Ako tko može ikako pomoći, bila bih zahvalna..
Luciferia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 15:55   #2714
Pitanja..

Pozdrav,

Decko i ja intenzivno razmisljamo o preseljenju u Norvesku kroz nekih godinu, godinu i pol.
Planiramo ovdje upisati tecaj jezika, da imamo bar neku podlogu.
On bi upisao Glazbenu akademiju u Oslu, a ja bih se zaposlila kao teta u vrticu.
Zanima me ima li netko ovdje tko zivi u Oslu pa da mi moze reci je li stvarno zanimanje tetice toliko trazeno tamo i bi li mogla ja pokriti troskove zivota s njihovom placom? Decko bi uz faks nasao neki posao, da malo prihode poboljsamo.
Realno, koje su nam sanse?
Hvala
andreaxxandrea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 02:47   #2715
Americki staford u Norveskoj

Ima li netko od cas iskustva s americkim stafordima u Norveskoj? Postoji li ikakva iznimka za pravilo da ne smiju u zemlju iz drugih zemalja?
Kao sto sam napisala u prethodnom postu,decko i ja se zelimo preseliti. Ja sam istrazivala po internetu i naisla na clanak o zabrani za 'opasne' pasmine. Ja imam stafordicu bez koje ne idem nigdje tako da vas molim ako itko zna nesto vise,neka mi napise tu ili posalje PM.
Hvala
andreaxxandrea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 17:16   #2716
Quote:
andreaxxandrea kaže: Pogledaj post
Ima li netko od cas iskustva s americkim stafordima u Norveskoj? Postoji li ikakva iznimka za pravilo da ne smiju u zemlju iz drugih zemalja?
Kao sto sam napisala u prethodnom postu,decko i ja se zelimo preseliti. Ja sam istrazivala po internetu i naisla na clanak o zabrani za 'opasne' pasmine. Ja imam stafordicu bez koje ne idem nigdje tako da vas molim ako itko zna nesto vise,neka mi napise tu ili posalje PM.
Hvala
https://www.politi.no/tjenester/till...r/skaffe_hund/
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 19:04   #2717
Unhappy

Ponadala sam se da ipak mozda postoji neka sansa..poslala sam mail u ambasadu pa cemo vidjeti.
andreaxxandrea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 20:36   #2718
Najveci problem je naci stan u kojem dozvoljavaju kucne ljubimce , ja sam osobno imao taj problem , a moram priznati da niti jednu od ovih "agresivnih" pasmina nisam vidio u Norveskoj.
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 20:39   #2719
Da, to sam upravo htjela reci, naci stan gdje su dozvoljeni kucni ljubimci je lutrija, barem u Oslu.
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 21:16   #2720
U Norveskoj su cudni zakoni o kucnim ljubimcima, npr. tigar je uz dozvolu dozvoljen, ali jezh (koji je npr. u Svedskoj i Hr dozvoljen) nije.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.