Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2009., 00:27   #1
Preporučujemo: restorani izvan HR

Ok, znam da postoji tema Najbolji restoran u kojem ste bili, ali mislim da je vrijeme da se otvori poseban topik za nas skitnice...
S tim da bih rado izbjegla low-budget rjesenja i kebabove, ipak smo na gastronomiji.

Dakle, da probijem (slado)led, preporucit cu pariski restoran La villa corse rive gauche, u 15.-om arondismanu. Formule za rucak su pristupacne (predjelo+glavno jelo ili glavno jelo+desert za 25 eura, ukljucena casa vina ili kava na kraju), a hrana je vise nego ukusna. Specijaliteti s Korzike.

Primjer menija

predjelo:
Foie gras de canard aux figues et muscat du Cap, pain à la châtaigne toasté
Pacja jetra sa smokvama i korzikanskim vinom Muscat du Cap, prepeceni kruh od kestena

glavno jelo:
Stufatu de veau de lait corse de la ferme Abbatucci, olives et pommes grenailles
Korzikanska teletina s farme Abbatucci, masline i krumpiri grenailles

desert:
Sablé aux clémentines corses, parfait à la pistache
Prhki kolac od korzikanskih klementina, parfe od pistacija

Bon appétit!
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 11:40   #2
Preporučamo: restorani izvan HR

Quote:
puffko kaže: Pogledaj post

Mene npr i konkretno ontopic zanima je li tkogod bio restoranima s Michelin zvjezdicom (jednom ili vise, u Francuskoj ili izvan) i kakvi su mu/joj dojmovi.
Ovdje u Kopenhagenu sam bila slijedecim restoranima s jednom Michelin zvjezdicom:

Formel B
Geranium
Paustian
MR
Kiin Kiin

I u ovom sa dvije Michelin zvjezdice:
NOMA

Kanim uskoro ici u Paris, pa bih voljela i tamo probati bar jedan, ali mislim da je najteze odabrati Michelin restoran u Francuskoj.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:08   #3
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Mislim da namirnice koje spominjes (litchi je lychee, pretpostavljam?) nisu toliko nepoznate, barem medju mladjima i/ili onima koji su malo vise putovali i hodali po restoranima. Kardamom se moze i kupiti, za ove druge dvije ne znam (ali limunsku travu nije tesko uzgojiti).

No ne znam ni jedan od ova dva francuska termina koja spominjes.

Mene npr i konkretno ontopic zanima je li tkogod bio restoranima s Michelin zvjezdicom (jednom ili vise, u Francuskoj ili izvan) i kakvi su mu/joj dojmovi.
Da, litchi je francuska grafija, zapravo me zanima kako se to zove na hrvatskom?
Pa da, mladji ljudi i ovi sto putuju naravno da su culi za puno stvari, mislila sam na prosjecne Hrvate. I znam da se sad vec hrpa toga moze kupiti kod nas, pitanje je koliko se to zbilja koristi.

Prije dva mjeseca sam bila u jednozvjezdicnom restoranu u Nantesu na zapadu Francuske, L'Atlantide. Tu na linku je prikaz menija od rucka do vecere, razne formule. Inace sam bila u puno jako dobrih restorana, ali ovaj mi je prvi s Michelinovom zvjezdicom (koliko znam , zapravo moram malo procackati po sjecanju).
Bilo je predivno, of kors. Idem probat nac menu .
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:12   #4
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Ovdje u Kopenhagenu sam bila slijedecim restoranima s jednom Michelin zvjezdicom:

Formel B
Geranium
Paustian
MR
Kiin Kiin

I u ovom sa dvije Michelin zvjezdice:
NOMA

Kanim uskoro ici u Paris, pa bih voljela i tamo probati bar jedan, ali mislim da je najteze odabrati Michelin restoran u Francuskoj.
Wow, nisam ni znala da ih ima toliko u Kopenhagenu! I, sto si tamo jela? Kakva je kuhinja?
A da pokrenemo temu tipa "Preporucamo: restorani izvan HR" il tak nekak...?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."

Zadnje uređivanje colbert : 04.01.2009. at 20:18.
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 21:20   #5
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Wow, nisam ni znala da ih ima toliko u Kopenhagenu! I, sto si tamo jela? Kakva je kuhinja?
A da pokrenemo temu tipa "Preporucamo: restorani izvan HR" il tak nekak...?
http://www.net.hr/putovanja/page/2008/03/18/0352006.html"]Kopenhagen

Ovo je bilo prvo jelo (od sedam) u Geraniumu, predivna juha, mislim da je bila neka morska tema, sad se vise ne sjecam, bila sam u septembru.

Ovo je nekoliko fotki iz Mielcke & Hurtigkarl, oni jos nemaju Michelinovu zvjezdicu, tek su otvorili ljetos, ali ce je sigurno dobiti:

Imam fotke iz gotovo svih restorana, ali uglavnom su na drugom kompjuteru, ali mi je zao sto nisam iz svakog ponijela kopiju menija tog dana.
Uglavnom narucujem degustacijski meni, najcesce je to jedino sto se i moze. U Nomi sam doduse narucila njihov classic, koji se sastoji od 12 slijedova, vecerali smo od 18 h do ponoci
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 21:43   #6
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Wow, nisam ni znala da ih ima toliko u Kopenhagenu! I, sto si tamo jela? Kakva je kuhinja?
Noma je nordijska kuhinja, oni su iskopali iz zaborava mnostvo nordijskih kvaliteta i kombinovali sa vikinzima. Najcesce se servira nesto sto je vezano sa morem ili uz more, te bilje tipicno za ova podrucja.
Kiin Kiin je tajlandska kuhinja sa francuskim dodirom. To je jedini put u zivotu kad su mi servirali pohovane insekte i kad sam se usudila probati. Jedan je bio dovoljan, ipak nisam mogla abstrahirati cinjenicu da jedem insekta. Uz to je bio cips od lotusovog lisca - to je bilo jako dobro!
Formel B je klasicna (perfektna) francuska kuhinja bez zamjerke, ali i bez iznenadjenja.
MR naginje takodje ka francuskoj kuhinji, ali sa blagim eksperimentalnim dodirom.
Paustian je molekularna kuhinja, mozda jedan od najinteresantnijih restorana. Tamo sam npr jela fenomenalan desert, koji se sav pusio od niske temperature i onda i iz nosa izlazi dim, veoma zabavno. Tamo sam probala i ribu koja je spravljana 24 sata na blagoj temperaturi i u molekularnoj igri sa raznim biljkama, sve stavljeno u vakuum 24 sata, njam njam.
Geranium je takodje poprilicno eksperimentalan i baziran na biodinamicnim principima. Priroda je jako zastupljena u svakom jelu.

Zajednicko za sva mjesta je najmanje sest-sedam serviranih maestralnih jela, za koje treba dosta inspiracije, truda i kvalitetnih sastojaka. Estetika je na visokom nivou, a ukusi na jos vecem. Postoji nevjerovatan sklad izmedju sveg serviranog na tanjuru. Sve ima svoju mekocu/cvrstinu, temperaturu, sve postoji zasebno, a opet je servirano kao cjelina i jedno bez drugog ne moze.
Usluga je na veoma visokom nivou. Konobari su tu oko tebe cijelo vrijeme, a ne primijetis ih. Precizni su kao svicarski sat, nenametljivi i uvijek znaju kad i sta treba da kazu.
Svi serviraju (BESPLATNO!) fantasticne dobrodoslice. Servira se najcesce (doduse kao u svim boljim restoranima) i vinski meni, za svaki novi slijed dolazi i casa novog odgovarajuceg vina i uz to redovno kazu zasto i kako.
Kopenhagen ima jako veliki broj VEOMA DOBRIH restorana, osim ovih deset sa Michelin zvjezdicama. A ima i restorana koji su ih imali, pa su ih izgubili.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 22:06   #7
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
U Nomi sam doduse narucila njihov classic, koji se sastoji od 12 slijedova, vecerali smo od 18 h do ponoci
Isuse Kriste! Pa vi to k'o stari Rimljani... Jesu uslijedile orgije? Cek', nemoj nish govorit...

EDIT: stvarno nisam imala pojma da je Kopenhagen tolko nabrijan gastronomski! Eto, svasta covjek nauci...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 09:21   #8
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ok, znam da postoji tema Najbolji restoran u kojem ste bili, ali mislim da je vrijeme da se otvori poseban topik za nas skitnice...
S tim da bih rado izbjegla low-budget rjesenja i kebabove, ipak smo na gastronomiji.

Dakle, da probijem (slado)led, preporucit cu pariski restoran La villa corse rive gauche, u 15.-om arondismanu. Formule za rucak su pristupacne (predjelo+glavno jelo ili glavno jelo+desert za 25 eura, ukljucena casa vina ili kava na kraju), a hrana je vise nego ukusna. Specijaliteti s Korzike.

Primjer menija

predjelo:
Foie gras de canard aux figues et muscat du Cap, pain à la châtaigne toasté
Pacja jetra sa smokvama i korzikanskim vinom Muscat du Cap, prepeceni kruh od kestena

glavno jelo:
Stufatu de veau de lait corse de la ferme Abbatucci, olives et pommes grenailles
Korzikanska teletina s farme Abbatucci, masline i krumpiri grenailles

desert:
Sablé aux clémentines corses, parfait à la pistache
Prhki kolac od korzikanskih klementina, parfe od pistacija

Bon appétit!
Eh da mi je to bilo kad sam bila u Parizu prije par godina jer smo nekako uspjeli jesti lose
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 09:46   #9
Bec

Grad u kome sam provela dosta vremena a u koga Hrvati cesto zalaze, pa da preporucim restorane koji su dobri, nisu jeftini no ni ekstremno skupi i recimo off the beaten track (uglavnom nit na Kertnerici ni Hilferici ). Zadrzat cu se na evropskoj kuhinji.

Moj je gastro vodic po Becu Falterov "Wien wie es isst" (http://www.falter.at/web/wwei/home.php). Informacije su pouzdane i iscrpne.

Gaumenspiel u 7. Bezirku, u mirnoj Zieglergasse pored Mariahilferstrasse (lako dostupno s U3)
http://www.gaumenspiel.at/. Nepretenciozno uredjeno, moderna evropska kuhinja precizno skuhana. Ne mogu se sjetiti tocno cijena ali mislim da glavna jela nisu ili nisu bitno iznad 20 eura.

Blizu, s druge strane Mariahilfestrasse, u 6. Bezirku (Windmuehlgasse 20) je sicusni talijanski restoran, izvrsno skuhana hrana, odlicna posluga, vrlo razumne cijene. Web stranica je koma )www.vinissimo.at) a vise informacija ima ovdje http://www.falter.at/web/wwei/detail...imo%26teil%3D1).

U nesto vise fancy Oesterreicher im MAK (Museum fuer angewandte Kunst), na Ringu, pored Stadtparka, sam jela samo dnevni fiksni meni za rucak, jer si onaj vecernji nisam tada mogla priustiti. Oesterreicher kuha modernu becku kuhinju (znaci za dnevni meni moze biti i paprikas s knedlima ili punjene paprike); ambijent je prekrasan i iako mi je zao sto nisam probala pravi izbor s menija. Zapravo, preporucujem barem otici na pice ili kolac (nakon ili prije muzeja).
http://www.oesterreicherimmak.at/gasthaus_e.html

Kad smo kod becke kuhinje, ali ovaj put klasik (primjerice Tafelspitz), trebala bih preporuciti i Prinz Ferdinand u 8. Bezirku (Bennoplatz). Nadam se da su i dalje dobri kako su bili! Imali su divne, izvrsne deserte (nugat knedle!) i lijep ljetni vrt.
http://prinzferdinand.gusti.at/index.php

I konacno jedna polu-preporuka Wrenkh u 1. Bezirku je nekoc bio iskljucivo vegetarijanski; vec neko vrijeme nije, iako je i dalje dobar izbor ako se ima vegetarijanca u drustvu. Restoran je izuzetno ugodan, posluga ne moze biti bolja, no meni njihovo poigravanje s fusion nekako nije posve leglo. Voljela bih zapravo s nekim usporediti biljeske da vidim jesmo li mozda jednostavno bili lose srece.
http://www.wiener-kochsalon.at/de/re...casual-dinner/
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 10:30   #10
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post

Kanim uskoro ici u Paris, pa bih voljela i tamo probati bar jedan, ali mislim da je najteze odabrati Michelin restoran u Francuskoj.
U Francuskoj ima riblji restoran "Le Petit Nice" u Marseille-u koji ima 3 Michelin zvjezdice, zatim "Le Grand Véfour" u Paris-u koji je od 2000. spao na dvije zvjezdice.

Restorani s 2 zvjezdice u Franckuskoj su "L’Atelier de Joël Robuchon" u Paris-u, "Domaine des Hauts de Loire" u dolini Lore i "Hostellerie de Plaisance" u Bordeaux-u.

U biti u Francuskoj trenutno postoji 68 registriranih restorana s 2 Michelin zvjezdice.

Bacite oko na katalog Michelina gdje pise sve o restoranima s njihovim zvjezdicama u svijetu.
__________________
"To eat is a necessity, to eat intelligiently is an art" - La Rochefoucauld
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:09   #11
malo sam se poigrala s temom, složila, poprebacivala, najte kaj zameriti

samo pišite, pišite
Bellwether is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 11:22   #12
Svi restorani Gordon Ramsay-a u svijetu, zatim Paul Bocuse-a "l'Auberge du Pont de Collonges" kod Lyona u Francuskoj i restoran Ferran Adrià-e "El Bulli" u Costa Bravi, Španjolska (jako je tesko doci do rezervacija)
__________________
"To eat is a necessity, to eat intelligiently is an art" - La Rochefoucauld
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 12:55   #13
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
U biti u Francuskoj trenutno postoji 68 registriranih restorana s 2 Michelin zvjezdice.
Upravo zato mislim da je tesko, a i mislim da za Francuze vazi ona nasa stara poslovica "Svaki Cigo svoga konja hvali". Naravno da Francuska ima mnogo dobrih restorana, ali mi zvuci sumnjivo da npr. Hrvatska nema niti jedan (a ima po mom misljenju nekoliko kandidata), a Francuska 68!
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:02   #14
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Upravo zato mislim da je tesko, a i mislim da za Francuze vazi ona nasa stara poslovica "Svaki Cigo svoga konja hvali". Naravno da Francuska ima mnogo dobrih restorana, ali mi zvuci sumnjivo da npr. Hrvatska nema niti jedan (a ima po mom misljenju nekoliko kandidata), a Francuska 68!
Hrvatske nema uopce na popisu Michelina sto je stvarno cudno jer imamo neke od restorana koji bi mogli parirati najboljima na svijetu, ali takvih opet nema previse.

Kod nas je nazalost u mnogo cak i po kvaliteti hrane restoranima posluga jos uvijek na vrlo losem nivou.
__________________
"To eat is a necessity, to eat intelligiently is an art" - La Rochefoucauld
Le Chef is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:05   #15
Bib gourmand

Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
U Francuskoj ima riblji restoran "Le Petit Nice" u Marseille-u koji ima 3 Michelin zvjezdice, zatim "Le Grand Véfour" u Paris-u koji je od 2000. spao na dvije zvjezdice.

Restorani s 2 zvjezdice u Franckuskoj su "L’Atelier de Joël Robuchon" u Paris-u, "Domaine des Hauts de Loire" u dolini Lore i "Hostellerie de Plaisance" u Bordeaux-u.

U biti u Francuskoj trenutno postoji 68 registriranih restorana s 2 Michelin zvjezdice.

Bacite oko na katalog Michelina gdje pise sve o restoranima s njihovim zvjezdicama u svijetu.
U Francuskoj ga zovu guide Michelin /gid mishlen/ ili guide rouge /gid ruzh/, "crveni vodic".
Smatra se nekom vrstom gastronomske Biblije, makar sad vec ima puno konkurenata (samo u Francuskoj postoje jos vodici Le bottin gourmand, Gault & Millau, Pudlo itd.)

Zgodno je sto su zadnjih godina (valjda predosjecajuci krizna vremena) uveli i oznaku Bib gourmand za restorane koji ne zavrjedjuju bas zvjezdicu (rekla bih: zbog prepristupacnih cijena), ali imaju izvrsnu kuhinju, najcesce regionalnu. Bib je Bibendum, onaj Michelinov debeljko od guma.
Simbol zgleda ovak.
Na linku vele da u citavoj Francuskoj ima 510 restorana s oznakom Bib gourmand (u vodicu iz 2008.).
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."

Zadnje uređivanje colbert : 06.01.2009. at 13:30.
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:07   #16
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Upravo zato mislim da je tesko, a i mislim da za Francuze vazi ona nasa stara poslovica "Svaki Cigo svoga konja hvali". Naravno da Francuska ima mnogo dobrih restorana, ali mi zvuci sumnjivo da npr. Hrvatska nema niti jedan (a ima po mom misljenju nekoliko kandidata), a Francuska 68!
Rekord drzi Tokio, vjerovali ili ne... Ja sam se isto iznenadila. Ne da mi se sad provjeravat, al maloprije sam vidjela da ima osam restorana s tri zvjezdice od opcenito 191 sa zvjezdicom. Stodevedesetijedan.

EDIT: 60% "okrunjenih" restorana fura japansku kuhinju.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:21   #17
Quote:
Le Chef kaže: Pogledaj post
Hrvatske nema uopce na popisu Michelina sto je stvarno cudno jer imamo neke od restorana koji bi mogli parirati najboljima na svijetu, ali takvih opet nema previse.

Kod nas je nazalost u mnogo cak i po kvaliteti hrane restoranima posluga jos uvijek na vrlo losem nivou.
Vrlo je moguce da je to u pitanju.
Michelinovi kriticari (koji testiraju tajno, a ne k'o Davor Butkovic ) gledaju i kvalitetu sastojaka, i kako su pripremljeni, i kako su prezentirani, i kakav je ambijent, ma svaki detalj je bitan.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 19:12   #18
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Paustian je molekularna kuhinja, mozda jedan od najinteresantnijih restorana. Tamo sam npr jela fenomenalan desert, koji se sav pusio od niske temperature i onda i iz nosa izlazi dim, veoma zabavno. Tamo sam probala i ribu koja je spravljana 24 sata na blagoj temperaturi i u molekularnoj igri sa raznim biljkama, sve stavljeno u vakuum 24 sata, njam njam.
Ovo me zanima (nisam nikad jela u restoranu specijaliziranom za molekularnu kuhinju).

Bas kao i ti ovdje, kritike spominju vise predstavu i tehniku no hranu. A o hrani su misljenja podijeljena, od izvrsnih do vrlo negativnih.

Vidi npr ovdje u engleskom Guardianu gdje se pitaju je li El Bulli restoran ili galerija:

http://www.guardian.co.uk/lifeandsty...s.foodanddrink

U biti moje je pitanje: jesi li tamo jela jelo koje bi rado pojela ponovno, pa i vise puta? Izuzmi sad cijeli show.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 19:22   #19
Sve i jedno jelo koje sam tamo jela bih mogla jesti svaki dan!
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 19:24   #20
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Upravo zato mislim da je tesko, a i mislim da za Francuze vazi ona nasa stara poslovica "Svaki Cigo svoga konja hvali". Naravno da Francuska ima mnogo dobrih restorana, ali mi zvuci sumnjivo da npr. Hrvatska nema niti jedan (a ima po mom misljenju nekoliko kandidata), a Francuska 68!
Pa ipak je Michelin vodic dugo vremena bio iskljucivo francuski. Kad su uopce i objavljeni vodici za (neke) druge zemlje?
Drugo, francuska je kuhinja jos uvijek, bilo to zbog tradicije ili skolovanja ili dobrih gostiju, najutjecajnija--vidljivo iz tvog kopenhagenskog popisa.
(biodinamicka kuhinja isto potjece iz Francuske zar ne? Michel Veyrat?)
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.