Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2011., 00:04   #2001
Quote:
Warya KG kaže: Pogledaj post
Sinoć je bila emisija o popisu na RTS-u, i naravno kako to biva na RTS-u za sat vremena se saznalo samo za 2 nove stvari, da će u Crnoj Gori duplikat popunjene popisnice ostati popisanim licima (pametna stvar- isti princip bi mogao da se koristi i u Srbiji), i da će se u Srbiji posle obavljenog popisivanja od 15 dana formirati mobilni timovi za popisivanje nepopisanih, što će znatno smanjiti potcenjvanje u obuhvatu na popisu ( na uzorku 2002. godine ustanovljeno je da nije popisano oko 150.000 ljudi).
malo si preterao sa brojkom od 150 000 hiljada nepopisanih prvo na rzs ima analiza popisa 2002 godine , pa mozes tu da vidis sta su rekli demografi o popisu.vojvodina i cenralna srbija odlicno, samo su procenili da je u beogradu bilo propusta.mislim da je plafon cifra nepopisanih 50 000, i to uglavnom roma i beskucnika.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:10   #2002
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
napokon jedna lepa vest
rodjeni u beogradu za januar 1636 beba .(OD TOGA OKO 1500 BEOGRADSKIH)
prosle godine januar 2010 580 beba rodjeno(od toga 526 beogradskih)
u plusu smo za januar u beogradu za oko 1000 BEBA.



Pogreška je sigurno u tome što fali jedinica ispred broja 580 za prošlu godinu. Logika ti govori da ako se u Bg-u godišnje rodi oko 18.000 djece da je to prosjek od oko 1.500 na mjesec.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:31   #2003
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
malo si preterao sa brojkom od 150 000 hiljada nepopisanih prvo na rzs ima analiza popisa 2002 godine , pa mozes tu da vidis sta su rekli demografi o popisu.vojvodina i cenralna srbija odlicno, samo su procenili da je u beogradu bilo propusta.mislim da je plafon cifra nepopisanih 50 000, i to uglavnom roma i beskucnika.
Evo šta piše u toj analizi '' број нето непописаних лица у Србији је око 117 хиљада, од чега је у градским срединама око 88 хиљада, а у осталим насељима је око 29 хиљада нето непописаних лица. У градским срединама Београда потцењено је око 46 хиљада лица.'' na osnovu nje i govorim, ali to uopšte nije važna stvar, jer je to statistički potpuno dozvoljeno. To je izneseno u mom postu samo kao pokazatelj da će se sa formiranjem mobilnih timova dobiti još tačniji podaci na popisu.
Warya KG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:34   #2004
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post



Pogreška je sigurno u tome što fali jedinica ispred broja 580 za prošlu godinu. Logika ti govori da ako se u Bg-u godišnje rodi oko 18.000 djece da je to prosjek od oko 1.500 na mjesec.
to sam i ja pisao u prethodnim postovima da fali broj 1 , pa sam docekan na noz
zato sada pisem samo sta relevantne institucije puste u etar
jer kad napises nesto logicki , ispadnes lazov

Zadnje uređivanje cveklabgd : 13.02.2011. at 00:40.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:37   #2005
Quote:
Warya KG kaže: Pogledaj post
Evo šta piše u toj analizi '' број нето непописаних лица у Србији је око 117 хиљада, од чега је у градским срединама око 88 хиљада, а у осталим насељима је око 29 хиљада нето непописаних лица. У градским срединама Београда потцењено је око 46 хиљада лица.'' na osnovu nje i govorim, ali to uopšte nije važna stvar, jer je to statistički potpuno dozvoljeno. To je izneseno u mom postu samo kao pokazatelj da će se sa formiranjem mobilnih timova dobiti još tačniji podaci na popisu.
slazem se varja a tobom, ali onda neznam ni cemu sluze ti popisivaci ako im promakne 117 000 stanovnikanemoj da zaboravis da mi nemamo para u budzetu za popis , a kamoli za mobing timove. mora dobro to da se isfinansira i organizuje i nece onda biti greske.to je sve do drzave, mislim na novac za popis.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:43   #2006
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
to sam i ja pisao u prethodnim postovima da fali broj 1 , pa sam docekan na noz
zato sada pisem samo sta relevantne institucije puste u etar
jer kad napises nesto logicki , ispadnes lazov
samo da se nadovezem,licno mislim da su ovi iz rzs nesto zeznuli sa januarom2010 godine,jer u vojvodini je rodjeno tada 737 beba , a onda ako dodas beogradu 1, pa dodjes do cifre od 1580 beba, opet prosto nemoguce
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:46   #2007
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
slazem se varja a tobom, ali onda neznam ni cemu sluze ti popisivaci ako im promakne 117 000 stanovnikanemoj da zaboravis da mi nemamo para u budzetu za popis , a kamoli za mobing timove. mora dobro to da se isfinansira i organizuje i nece onda biti greske.to je sve do drzave, mislim na novac za popis.
Pa ko bi to znao, neki popisivači verovatno olako shvataju taj zadatak i ne treude se da nađu nekog ako su mu vrata 2 puta zaključana, ali postoje i objektivni razlozi ko uopšte može da proceni koliko je ljudi u trenutku popisa van zemlje trenutno (možda cele porodice) i za koje nema ko da da podatke. Pa nije bespotrebno kritičan momenat popisa 1.aprila u svetu, jer su tada najmanje migracije i poljoprivredni radovi pa su skoro svi kod svojih kuća, a ovi naši još našli da pomere za 1. oktobar.
Warya KG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 00:51   #2008
Quote:
Warya KG kaže: Pogledaj post
Pa ko bi to znao, neki popisivači verovatno olako shvataju taj zadatak i ne treude se da nađu nekog ako su mu vrata 2 puta zaključana, ali postoje i objektivni razlozi ko uopšte može da proceni koliko je ljudi u trenutku popisa van zemlje trenutno (možda cele porodice) i za koje nema ko da da podatke. Pa nije bespotrebno kritičan momenat popisa 1.aprila u svetu, jer su tada najmanje migracije i poljoprivredni radovi pa su skoro svi kod svojih kuća, a ovi naši još našli da pomere za 1. oktobar.
e zato varja neznam u kojoj zemlji u eu, ako se ne odazoves popisu dobijes prijavu da platis 8000 evra. pa bi onda ovi nasi otkljucavali vrata, a oni koji idu u inostranstvo lepo bi otisli do popisne komisije i popisali se. srbina tek kad zveknes po dzepu, seti se sta treba da uradi
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 01:05   #2009
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
e zato varja neznam u kojoj zemlji u eu, ako se ne odazoves popisu dobijes prijavu da platis 8000 evra. pa bi onda ovi nasi otkljucavali vrata, a oni koji idu u inostranstvo lepo bi otisli do popisne komisije i popisali se. srbina tek kad zveknes po dzepu, seti se sta treba da uradi
Ma to sa licima je i crno i belo, ali što se tiče stanova što tu ima propusta, čuo sam dosta komentara od ljudi koji su bili popisivači kada uđu u kuću i pitaju vlasnika kuće koliko ima kvadratam, a on im kaže ''pa šta nema više od 100 kvadrata'' a živi u kući od 300 kvadrata, popisivač nema pravne mehanizme da uzme metar i meri kuću. Isto tako na selu ljudi umanjuju površinu svog gazdinstva, stoke jer misle da je to nešto u vezi sa porezom. Pa moj otac prvi, akademski obrazovan, je u priči sa nekim na prošlom popisu pričao kako sve to kontroliše poreska inspekcija-gluposti.
Warya KG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 16:16   #2010
Kad vec spominjemo Oljinu emisiju, Pupovac pozvao Srbe iz Hrvatske koji zive na relaciji Srbija-Hrvatska (minimum 50 hiljada ljudi kako kaze) da se popisu u Hrvatskoj i trazio od RZS-a da Srbija 2011. njih ne popisuje iako ne zive stalno u Hrvatskoj a zive u Srbiji. Ocigledno se i Pupovac oslanja na racunanje fiktivnih povratnika u HR. Kada mu je direktor RZS-a rekao da to ne ide tako po metodologiji,covek se naljutio

Mobilni timovi nakon popisa ce dolaziti samo na poziv nepopisanih domacinstava. Vec zamisljam kako ljudi nemaju pametnija posla nego da zovu ''nezvane goste'' u kucu i daju svoje podatke a propo onoga sto Varja kaze.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 13.02.2011. at 16:56.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 16:59   #2011
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
samo da se nadovezem,licno mislim da su ovi iz rzs nesto zeznuli sa januarom2010 godine,jer u vojvodini je rodjeno tada 737 beba , a onda ako dodas beogradu 1, pa dodjes do cifre od 1580 beba, opet prosto nemoguce
Podaci gradskog zavoda za statistiku i RZS-a nemaju veze jedan sa drugim iako je za ocekivati da se oni slazu (iz istih sluzbi treba da se dobija isti podatak,a ako ne isti a ono bar da ne varira i do 1000 zivorodjenih).

Ista stvar je i po pitanju migracija. Dok gradski zavod govori kako je sam migracioni saldo na godisnjem nivou 30 hiljada, RZS navodi tri puta manju brojku.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 13.02.2011. at 17:30.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 17:01   #2012
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Kad vec spominjemo Oljinu emisiju, Pupovac pozvao Srbe iz Hrvatske koji zive na relaciji Srbija-Hrvatska (minimum 50 hiljada ljudi kako kaze) da se popisu u Hrvatskoj i trazio od RZS-a da Srbija 2011. njih ne popisuje iako ne zive stalno u Hrvatskoj a zive u Srbiji. Ocigledno se i Pupovac oslanja na racunanje fiktivnih povratnika u HR. Kada mu je direktor RZS-a rekao da to ne ide tako po metodologiji,covek se naljutio

Mobilni timovi nakon popisa ce dolaziti samo na poziv nepopisanih domacinstava. Vec zamisljam kako ljudi nemaju pametnija posla nego da zovu ''nezvane goste'' u kucu i daju svoje podatke a propo onoga sto Varja kaze.
Pa dobro Pupovac je rekao samo da oni neće moći da budu duplo popisani, i to se odnosi više na one ''fiktivne povratnike'' koji pola žive u HR pola u Srbiji. A emisija je bila katastrofalna (kao i sve njene emisije), Pupovac i Božović su bili najbolji, direktor RZS je veliki stručnjakj za statistiku, ali nije stručan za statistiku stanovništva, pa je i on imao one propuste sa Pitanjima otvorenog tipa o nacionalnosti u Srbiji, i zatvorenog tipa u Hrvatskoj, to je čisto ekonomičnije rešenje, i bolje za obradu jer će skener lakše i brže očitati podatke.
Warya KG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 17:22   #2013
Olja je cak rekla da ni sama nije popisana 2002. godine,da li je to rekla da bude kao fora ili ne,to ne znamo. Medjutim, cinjenica je da svi koji su na ''privremenom radu'' u Beogradu a nisu imali prijavljeno prebivaliste u Beogradu automatski su popisani kao stanovnici mesta iz kojih vode direktno poreklo. Oni nisu ni mogli znati da je ikada bilo popisa 2002. jer stanari su krili svoje podstanare od bilo kakve evidencije. Kada bi BG popisao sve te ljude,doslo bi se do realne slike - da BG ima sa njima oko 1.8 miliona stanovnika,te da broj rodjenih od 18 hiljada je plod tih migracija,a ne povecanog radjanja dece medju samim Beogradjanima. Prema tome,ispalo bi da sam BG jedva prebacuje 10 promila,ali to ujedno znaci i da su stope nataliteta u provinciji za nijansu vece (zbog odredjenog manjka populacije),no samo kratkorocno jer predstavljaju trenutni rezervoar mlade populacije za BG. BG bi u slucaju isisavanja stanovnistva iz cele zemlje (ukoliko naravno ne dozivi u medjuvremenu socijalni krah) vec u roku od nekih 50ak godina doziveo demografski krah. Jos bih samo rekao da pojava ''fiktivnih'' u Beogradu postoji jos od ranije,dakle nije samo plod doseljavanja u poslednjoj deceniji, mada bih rekao da u poslednjih 5 godina taj proces ima vrlo velike i zabrinjavajuce razmere.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 13.02.2011. at 17:28.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 19:44   #2014
Od pocetka godine u Pozarevcu do danas u 18 h rodjeno 126 beba. Nije bas dobro, februar slabiji nego januar.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 19:53   #2015
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Olja je cak rekla da ni sama nije popisana 2002. godine,da li je to rekla da bude kao fora ili ne,to ne znamo. Medjutim, cinjenica je da svi koji su na ''privremenom radu'' u Beogradu a nisu imali prijavljeno prebivaliste u Beogradu automatski su popisani kao stanovnici mesta iz kojih vode direktno poreklo. Oni nisu ni mogli znati da je ikada bilo popisa 2002. jer stanari su krili svoje podstanare od bilo kakve evidencije. Kada bi BG popisao sve te ljude,doslo bi se do realne slike - da BG ima sa njima oko 1.8 miliona stanovnika,te da broj rodjenih od 18 hiljada je plod tih migracija,a ne povecanog radjanja dece medju samim Beogradjanima. Prema tome,ispalo bi da sam BG jedva prebacuje 10 promila,ali to ujedno znaci i da su stope nataliteta u provinciji za nijansu vece (zbog odredjenog manjka populacije),no samo kratkorocno jer predstavljaju trenutni rezervoar mlade populacije za BG. BG bi u slucaju isisavanja stanovnistva iz cele zemlje (ukoliko naravno ne dozivi u medjuvremenu socijalni krah) vec u roku od nekih 50ak godina doziveo demografski krah. Jos bih samo rekao da pojava ''fiktivnih'' u Beogradu postoji jos od ranije,dakle nije samo plod doseljavanja u poslednjoj deceniji, mada bih rekao da u poslednjih 5 godina taj proces ima vrlo velike i zabrinjavajuce razmere.
Potpisujem od reci do reci.
Dubac034 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 20:56   #2016
Quote:
Dubac034 kaže: Pogledaj post
Potpisujem od reci do reci.
loki u pravu si 100%samo ako beograd po tebi ima 1 800 000 stanovnika, onda ce provincija izgubiti mnogo stanovnika na popisuja licno loki mislim da bez popisa dobro uradjenog, broj stanovnika u bg je veoma tesko utvrditi.moj prijatelj iz negotina zavrsio je faks u bg, kupio stan ,zivi u bg 10 godina,radi ovde, a u licnoj karti prebivaliste negotin e sada kako ce njega popisivac da popise kao negotinca ili beogradjanina

Zadnje uređivanje cveklabgd : 13.02.2011. at 21:06.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:06   #2017
loki zbunjuje ovaj januar 2009, lepo kazes da podaci nisu uskladjeni, ali po nekoj tvojoj proceni, ako je ukupno rodjeno 1636 beba u bg 2010 godine u januaru po zisu, da li imas podatak PO RZS, koliko je rodjeno beba u januaru 2009 godine ,da li oni imaju slucajno taj podatak?pa da vidimo ko od ta dva zavoda pravi gresku.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:18   #2018
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
loki zbunjuje ovaj januar 2009, lepo kazes da podaci nisu uskladjeni, ali po nekoj tvojoj proceni, ako je ukupno rodjeno 1636 beba u bg 2010 godine u januaru po zisu, da li imas podatak PO RZS, koliko je rodjeno beba u januaru 2009 godine ,da li oni imaju slucajno taj podatak?pa da vidimo ko od ta dva zavoda pravi gresku.
Kako znas podatak za januar 2011,kada gradski zavod za statistiku jos ni za novembar 2010. nije objavio? Opet podaci od NN lica? Podaci oba Zavoda se vrlo cesto ne slazu ni sa podacima maticnih sluzbi po opstinama.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:20   #2019
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Kako znas podatak za januar 2011,kada gradski zavod za statistiku jos ni za novembar nije objavio? Opet podaci od NN lica?
ma jok loki, imas na sajtu grada beogradapogedaj :top to je ukupan broj rodjenih beba u bg, koji su dobili paketice u januaru 2011 godine.
cveklabgd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:26   #2020
Quote:
cveklabgd kaže: Pogledaj post
ma jok loki, imas na sajtu grada beogradapogedaj :top to je ukupan broj rodjenih beba u bg, koji su dobili paketice u januaru 2011 godine.
Pa dobro kad tako kazu,videcemo koliko ce ostali zavodi da iskalkulisu. Ako bi se dodala ta hiljada,BG bi onda mogao da dosegne do 19 hiljada,medjutim,ako se rodilo nekih 20105 beba ukupno nezavisno od toga da li su bebe beogradske ili ne,to bi znacilo da se provincija dosta redje 2010. godine poradjala u BGu. Ili to,ili u BGu u 2010. godini ce biti oko 18300-18500 hiljada zivorodjenih u 2010. godini.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.