Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2013., 13:20   #21
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
ima veliku ljubav prema umjetnosti. pa tako i prema tom automatonu.
Zapravo ima veliku ljubav prema posjedovanju umjetnosti. A automaton bi trebao biti vizualizirani simbol slike o Claire koju Rush postepeno gradi u sebi, kao nešto što je unikatno i vrijedno a na kraju ispada lažnjak. Meni je to bilo malo meh
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:52   #22
SPOILER

Quote:
VK Girl kaže: Pogledaj post
Ne da se upoznaje, ali bilo tko tamo je mogao reći: Zanima vas kuća? Evo Claire ovdje je vlasnica itd.
mogao je, ali nije. jer rush nije pitao. nesto sto se moglo dogoditi, ali nije moralo, ne moze biti greska.

@outrage
vidis, ti dajes tornatoreovu viziju automatona, a ja tebi dajem rushevu. taj je automaton od velike vrijednosti i znacaja, i sasvim je razumljivo da rush zeli svoje prste u tome.

nije on njega poceo skupljat kako bi se vracao u kucu, nego se ispocetka vracao u kucu da bi skupljao dijelove automatona.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 15:33   #23
Spoilers

..."izgradnja" automatona i Rushov odnos prema njemu je i slikovita preslika te jedne ljudske pradavne težnje da se napravi savršeni čovjek pri čemu taj čoek zaboravlja da je ljudsko biće kudikamo složeniji "organizam" šono bi se reklo božje djelo. Kosti, mišići i organi mogu biti zamijenjeni zupčanicima, oprugama, hidrauličkim klipovima, kamericama...ali ljudska bića nisu samo tijelo, ona su puno "sofisticiraniji strojevi" jer imaju dušu. To je i Rush spoznao jer imao priliku upoznati "uzvišeno" (jubav, najplemenitiji osjećaj koji ljudsko biće može osjetiti) pa na kraju spoznaje i svu prazninu i bezvrijednost života bez nje.

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 26.06.2013. at 15:55.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 16:23   #24
Spoilers

Eeh da...bila mi baš tužna ona scena kada ga automaton dočeka u praznoj sobi s onom tekućinom...onako toliko ponižavajuće kao da se još po njemu i pomokrio.


Prelijep kraj filma...pitanje vrijednosti i najbolje ponude kroz tu završnu scenu filma u kojoj Rush time što je spoznao da se ljubav ne može posjedovati spoznaje da i život isto nudi "najbolje ponude" - više vrijedi jedan njezin tač nego cijeli život bež nje.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 00:28   #25
My five cents:

Ako je radnja filma smještena u antikvarijatski milje, 87%-tna je vjerojatnost da nas na kraju očekuje "didn't see it coming" twist.

Ako će se twist dogoditi, 100% je vjerojatnost da će se dogoditi upravo ovaj koji se dogodi u ovom filmu.

Tako da na stranu sad što je to jako fino režirano i stilski uredno, ali da je neka velika mudrost - i nije baš. Dapače, ako bi se scenarij krenuo secirati, bilo bi u njemu malko previše suspention of disbeliefa da bi ga se moglo shvatiti ozbiljno. I puno je predugačko.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 00:57   #26
Pa twist se može očekivati i iz još dva razloga:

1.) film je Tornatoreov, a twistovi mu nisu strani
2.) nakon što se sve posloži po Rushovog lika, ostaje još 20-25 min filma

Al meni twist ni nije ono što ovaj film čini dobrim
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 01:18   #27
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Pa twist se može očekivati i iz još dva razloga:

1.) film je Tornatoreov, a twistovi mu nisu strani
2.) nakon što se sve posloži po Rushovog lika, ostaje još 20-25 min filma

Al meni twist ni nije ono što ovaj film čini dobrim
Twist ga čak čini manje dobrim. Jer je s twistom čitav scenarij nategnut (reći ću i neuvjerljiv). Osim toga, s twistom mi u tom filmu imamo samo jednog lika, a samim time nemamo niti jedan odnos između likova. S twistom dobijemo samo tipični "con-artists" filmić i sad se tu s puno škiljenja može razgovarati o prirodi istine tj. falsifikata, ali to je odlika svakog filma smještenog u taj milje.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 12:43   #28
ne mogu se oteti dojmu da je ovo tornatoreov odgovor na huga, nešto kao hawksov odgovor na high noon. scorsese je u hugu citirao theu von harbou, odnosno njenu ideju o srcu kao pokretaču mehanizama, sponi između ruku i mozga, rada i kapitala. tornatore se suprotstavlja scorseseovom romantiziranju i idealiziranju "popravljača" čistog srca koji osiguravaju da mehanizam bude podmazan. tornatore je svog automatona također pokrenuo srcem, a onda ga zapalio i bacio u provaliju. "popravljači" su kod tornatorea i sami pokvareni, nesavršeni. to je pesimističnija, ali svakako realnija pozicija, bez obzira da li se kroz to promatra uloga filma(ša) u društvu što podvlači scorsese u hugu ili uloga institucija u ekonomiji što se meni nameće samo od sebe.
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 23:40   #29
Jedan od onih filmova koji te kroz cijelu radnju vodi u jednom smjeru da bi na kraju šokantno ispalo nešto sasvim drugo. No bitna razlika je u tome što se ovdje ne radi o nekom triler/akcijskom žanru već drami/romansi i to sa onim europskim štihom (ne Hollywood) koji je više artističko minimalistički ali zapravo prepun detalja. Jedina mana je bio Geoffrey Rush, ne zato što je loš već je malo prestar za romansu, no opet s druge strane i za to je na kraju postojao razlog....

Ocjena 8/10
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...

Zadnje uređivanje Lex Luthor : 12.01.2014. at 23:48.
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 12:28   #30
jučer pogledala film.

nije loš, samo bih voljela da su pozadinsku priču oko, zna se već čega ( ne želim spoilati), malo bolje razjasnili, ovako su mi određeni likovi ostali na nekoj površnoj razini
kopar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 23:38   #31
JA kad pisem spojlam pa preskocite....

Meni je ispao bas interesantan, s tim da su me dijelovi nakon sto se prevara otkrije posteno nasmijali, ali bas od srca, i to do samog kraja. Poetic justice.

Gluma vrhunska, osim sto mi pozlilo od tanasnog, mrsavog skoro djecackog tijela glumice u vatrenom zagrljaju mlohavog perverznog starca. Scene s pravom Claire jezive.
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 15:35   #32
***SPOILERI!!!***

Slažem se da je Billyjev motiv najtanji dio priče. Nije baš da nije mlatio pare na onim sitnijim prevarama, pa da mu treba novac, a priča o izdaji prijateljstva ili frustrirajućem odnosu je prilično slabo prikazana da bi bila uvjerljiva. Međutim, nije se moglo ići više u dubinu bez da se gledatelju previše otkrije. A Billy je morao biti dio prevare zbog poante na kraju: apsolutno svi ljudi kojima je Virgil odlučio vjerovati i sa kojima se zbližio su ga na kraju izdali (jedino ga nije izdao asistent, no sa njim i nije imao odnos izvan profesionalnog, s obzirom da nakon godina poznastva nije ni znao je li ovaj oženjen ili ne). Time se potvrdilo da je cijelo vrijeme bio u pravu što se klonio i nije vjerovao ljudima. Još su mu ukrali ono što mu je bilo najdraže, međutim on na kraju filma ipak odlučuje vjerovati, nadati se da će ona doći. Nije htio otići na policiju, izabrao je nju umjesto predmeta, izabrao je ljubav, ljudski odnos. I nama je ostavljena mala nada da će mu se jednom ipak vratiti, jer "u svakoj krivotvorini uvijek ima malo originalnosti".

Ovakvi filmovi najbolje funkcioniraju ako ih se gleda sa što manje početnih informacijama o njima, već se samo prepusti radnji. Film je zapravo tako strukturiran da mi do samog kraja ne znamo ima li tu uopće ikakve misterije ili je to jednostavno romantična priča, no na kraju restrospektivno se cijela priča uklapa. Uvijek ima rupa u ovakvim pričama i pitanja koja ostaju visiti, no najbolje si je ne kvariti film sa tim.

Deda Morricone je još uvijek majstor. Premda ponavlja svoje stare trikove, u sceni u sobi sa portretima sam se najježio na njegovu muziku.
Vukozec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:32   #33
The Best Offer je toliko miskoncipiran film da vrlo brzo postaje iritantan. Prati rigidna pravila sub-sub-žanra (drama-triler o kolekcionarstvu) i zato mora biti formuličan i predvidljiv: priča ide svojim tokom, obavijena velom misterije, pri kraju imamo temeljni preokret “koji nismo očekivali” i kraj. Problem sa takvim potrošenim materijalom (scenario izgleda kao da je razvučen iz seminarskog rada od deset strana od čega su bar trećina fusnote) je, pored potrošenosti, pokušaj oneobičenja, koji je po pravilu besmislen ili trashy, ali dugo nisam video ovako plitak i redundantan narativ.

više na:
http://film-na-dan.blogspot.com/2014...e-offerta.html
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:50   #34
SPOILER

ma nije tu nista miskoncipirano.

kako film krene, brzo skuzis da tu nesto ne stima. i mislis da ce ga zajebat, ali te i dalje zanima kako i sta ce se dalje dogodit.

i svejedno uzivas u svakoj sekundi.

mozda je tebi predznanje o filmu sjebalo sam proces gledanja
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 17:18   #35
nema veze sa predznanjem, mislim da je besmisleno izolirati se i svaki film gledati na blef. problem je delimično sa žanrom i tematikom koja ne dopušta mnogo odstupanja od kalupa. ali delimično je problem i u samom filmu:
1. "twist" koji autor dodaje je proziran i neprimeren (okretanje bajkovitim klišejima za likove)
2. likovi su do jednog jednodimenzionalni i sumnjam da bi mogli egzistirati van filma
3. glavna glumica je pogrešan izbor. kad lik nije razrađen, barem bi trebalo dodati glumicu sa malo više ličnosti.
itd, itd
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 20:03   #36
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
nema veze sa predznanjem, mislim da je besmisleno izolirati se i svaki film gledati na blef. problem je delimično sa žanrom i tematikom koja ne dopušta mnogo odstupanja od kalupa. ali delimično je problem i u samom filmu:
1. "twist" koji autor dodaje je proziran i neprimeren (okretanje bajkovitim klišejima za likove)
2. likovi su do jednog jednodimenzionalni i sumnjam da bi mogli egzistirati van filma
3. glavna glumica je pogrešan izbor. kad lik nije razrađen, barem bi trebalo dodati glumicu sa malo više ličnosti.
itd, itd
za 2 i 3 se ne slažem ni malo, a i za 1 si djelomično promašio fudbal
__________________
I used to do drugs. I still do, but I used to, too.
eek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:11   #37
SPOILER

@nadopuna
nas dvoje ko da smo gledali drugi film. inace uvazavam tvoje dojmove, i cesto se slazemo, ali ovdje nikako.

1. prvu tocku uopce ne razumijem sta si htio rec. kakvi 'bajkoviti kliseji'? pa nije poanta u twistu, za boga miloga, nego u ljubavi koju on osjeca za nju. cak i kad skuzi da je preveslan, i dalje je zaljubljen. vjerojatno neiskusan u ljubavi, i dalje se 1 mali dio njega nada da ce onda opet doci.

2. na cemu temeljis ovu pretpostavku?

3. glumica je super odglumila ovaj lik. glumicin posao i nije ovdje tako zahtjevan. treba biti bespomocna i lijepa srna koju muskarac pozeli spasiti. i kao takva je odlicno pogodjena u filmu.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 01:32   #38
bajkoviti klišeji: ona je princeza u kuli, on je ludi sakupljač, imamo i premudrog deus ex machina kepeca.
jednodimenzionalni likovi: tip koji ne skida rukavice, devac u 60 godina, potpuni autist i majstor kolekcionarstva. ženska čija agorafobija podrazumeva da nikad ne vidi drugu osobu (gimme a break, to nije agorafobija), ludo genijalni inženjer koji služi kao uho za unutarnje monologe kolekcionara...
ženska: ono što glumica dodaje veoma ovlaš ocrtanom liku nije dovoljno da frajer i ja kao gledalac vidim kao dovoljnu nagradu za toliku mistiku.

normalno da se nećemo složiti oko svega, to znači da oboje imamo mozga i ne prihvatamo servirano mišljenje. meni je the best offer reciklaža žanrovskih pravila napunjena pretencioznim i nedozrelim idejama i pseudo-dubokim poantama.
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:58   #39
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
bajkoviti klišeji: ona je princeza u kuli, on je ludi sakupljač, imamo i premudrog deus ex machina kepeca.
jednodimenzionalni likovi: tip koji ne skida rukavice, devac u 60 godina, potpuni autist i majstor kolekcionarstva. ženska čija agorafobija podrazumeva da nikad ne vidi drugu osobu (gimme a break, to nije agorafobija), ludo genijalni inženjer koji služi kao uho za unutarnje monologe kolekcionara...
ženska: ono što glumica dodaje veoma ovlaš ocrtanom liku nije dovoljno da frajer i ja kao gledalac vidim kao dovoljnu nagradu za toliku mistiku.

normalno da se nećemo složiti oko svega, to znači da oboje imamo mozga i ne prihvatamo servirano mišljenje. meni je the best offer reciklaža žanrovskih pravila napunjena pretencioznim i nedozrelim idejama i pseudo-dubokim poantama.
SPOILERI

Ona nije princeza u kuli, već je ona prevara smišljena na način da privuče čovjeka koji se boji kontakta sa ljudima. Prvo ga navuku u kuću pomoću predmeta kojem čovjek poput njega ne može odoljeti, a onda mu ponude njegovu idealnu djevojku, koja je praktički preslika njega samog.

A "ludo genijalnom inženjeru" se ne počne povjeravati sam od sebe, već prvo imamo uvod kad Rush primjeti da je ovaj vrlo uspješan kod žena, a njemu sad po prvi put treba pomoć upravo na tom planu, a nije da poznaje puno ljudi kojima bi se mogao obratiti. Dakle sve je smišljeno da ga se izigra.

"Kepec" kako ju nazivaš, je jedna od većih rupa, jer Rush je ulazio više puta u kafić i mogao mu je taj kepec otkriti sve i prije kraja, a ne na samom kraju (iako redatelj pokazuje da on nikad do kraja nije popio čaj koji je naručio, dakle nije se zadržavao i nije ulazio u priču). No kao što rekoh, takve rupe su neizbježne.

Žanrovski klišeji su normalna stvar u filmovima koji se nazivaju "žanrovski". Zna se okvir, pravila igre. Buniti se protiv toga je kao buniti se da se blues glazba uvijek sastoji od 12 taktova i istih tema u stihovima. Poanta je kako se unutar tog žanrovskog okvira odigraju stvari, a Best Offer je jako dobro posložen žanrovski film, vizualno prekrasan, sa odličnom glazbom, dobro pogođenim glumcima i nekoliko fantastičnih scena. Za mene sve što očekujem od takvog filma.
Vukozec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 04:26   #40
Upravo odgledao.
Navukao me film, kad sam počeo gledati, nisam mogao odustati a budući sam znao za twist, ali nisam znao kakav je, ostao sam do kraja. Btw falilo je ono "montažno objašnjavanje twista" kakvo često znaju pokazati.
Fotografija ugodna, dijalozi OK, meni je to dobar film. Ne vrlo dobar. Ponajprije jer me dosta razočarala razriješena misterija. Ono, najobičnija žena, nikakav femme fatale.

P.S. Ljudovi, čemu uopće pisanje "SPOILER"? Tko nije gledao film, neka ne dolazi amo dok to ne učini.
__________________
Pobjednik: LČ 2014/15 i 2017/18 Pobjednik: NBA playoff predictor 2015. Pobjednik: 5. ATD 2016.
#atdsedam #igrajatd
#kopajdoma #atdasawayoflife
VodkaM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.