Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > RPG

RPG Fencing. Fighting. Torture. Poison. True love. Hate. Revenge. Giants. Hunters. Bad men. Good men. Beautifulest ladies. Snakes. Spiders. Beasts of all natures and descriptions. Pain. Death. Brave men. Coward men. Strongest men. Chases. Escapes. Lies. Truths. Passion. Miracles. ...i sve o njima.

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2004., 16:40   #1
Question Raspleti

Kak playerima dat do znanja kaj se dogadja na razini visoj od njihove, bez da se pojavi talking head NPC koji ce im odrzat predavanje tokom kojeg ce oni spavat/razmisljat o itemima koje ce si napravit/razmisljat o featovima koje ce uzet?

Ak slucajno playeri u mojoj kampanji ovo citaju (sto cisto sumnjam, al mozda)... nek prestanu.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jeste prestali?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
OK.

Dakle, u mojoj Forgotten Realms kampanji, PC-ji su jedni od vaznijih igraca u otporu od Shar sponzoriranom ratu koji City of Shade vodi protiv... pa, vise-manje, cijelog Faeruna.

Rat ce zavrsit jedino kad netko (presumably, PC-ji) zaustave Shar, a jedini nacin da ju zaustave je da koristeci par artifact-prstenova, vjencaju Shar i Mystru i dobiju boginju koja je more than the sum of her parts, sa mjesavinom osobnosti prve dve.

Sad, dio koji PC-ji ne znaju je da se priprema frka u Sigilu. Zapravo, PC-ji ne znaju da Sigil uopce postoji; igramo sa by the book FRCS kozmologijom sa samo jednim Prime Materialom, i Outer Planeovima na kojima zive samo FR bogovi. Ali zapravo, in my mind, igramo sa Planescape kozmologijom, samo sto je FR Prime Material nekakvi izolirani out of the way Prime do kojeg ne vode nikakvi planar pathways i skoro nitko ne zna za njega, niti u FR-u znaju za bigger picture.

No, netko (nisam jos odlucio tko bi mogo bit tak samouvjeren i tak mocan) planira izbacit Lady of Pain van iz Sigila i zatocit je u nekom out of the way izoliranom primeu. Naravno, to ce slucajno bit bas... FR Prime!

Ali Lady, pametna kakva je, je spremna za takvu situaciju. Tak sto je potaknula veliki rat na doticnom Prime Materialu, koji ce zavrsit stvaranjem superboginje koja ce njoj posluzit ko... vessel, ak me razumijete, fokus za njenu moc, da se oslobodi svog zatvora i vrati nazad u Sigil.

Pitanje je: kak playerima dat do znanja sto se dogodilo?

Playeri ce stvorit svoju superboginju koja ce onda <pop!> nestat (otisavsi u Sigil). I... onda? Ostat ce s divovski upitnicim iznad glave. Kak im objasnit kaj se desava, a bez da bas neko dodje i kaze "ah you see, dok vi niste gledali, ono sto se desilo je..."?

Jedna ideja je da ovaj dogadjaj bolje poveze FR Prime s ostatkom multiversea, pa onda planar travelleri pocnu sve cesce i cesce dolazit na Toril, mozda cak i neki "fanovi" koji zele upoznat heroje koji su bili kljucni (makar nesvjesno) u sprecavanju Velikog Multiverzalnog Drzavnog Udara. Kojeg drzavnog udara, pitate? Oh, pa zar ne znate? Bilo je to prije tri mjeseca kad... itd. Al nisam bas zadovoljan s tim, jer to je opet NPC koji prepricava, a pravilo kaze "show, don't tell".

Mozda kad Shar-Mystra/Lady of Pain ode u Sigil nekak i one u blizini (izmedju ostalog i PC-je) povuce za sobom i nadju se usred mini-rata na Sigilskim ulicama? Nakon sto se stvari smire (vrlo brzo, jednom kad je Lady doma), u nepoznatom su gradu, puni pitanja... valjda ce uspjet nac nekog da odgovori na njih. (Ovo ne pati od talking head problema, bar ne u tolkoj mjeri, jer ak oni imaju pitanje i nadju NPC-ja da im odgovori, onda imaju osjecaj da su oni pokretaci radnje: good; a ak NPC dodje i pocne im predavat, onda imaju osjecaj da su u skolskim klupama: bad.)

Any other suggestions?
jay is offline  
Old 28.03.2004., 20:08   #2
Quote:
jay kaže:
No, netko (nisam jos odlucio tko bi mogo bit tak samouvjeren i tak mocan) planira izbacit Lady of Pain van iz Sigila i zatocit je u nekom out of the way izoliranom primeu. Naravno, to ce slucajno bit bas... FR Prime!

Ali Lady, pametna kakva je, je spremna za takvu situaciju. Tak sto je potaknula veliki rat na doticnom Prime Materialu, koji ce zavrsit stvaranjem superboginje koja ce njoj posluzit ko... vessel, ak me razumijete, fokus za njenu moc, da se oslobodi svog zatvora i vrati nazad u Sigil.
Ubi me što ne poznajem Planescape, pa pretpostavljam da je Lady of Pain vilan. E sada, kada se ona vrati u Sigil vjerojatno će se obraćunati sa svojim izbacivaćem. E sad izbacivać ili se može osjetiti ugrožen, pa nakon ponovnog okršaja i pobranih batina pobjeći u "FR Prime", koji je izoliran i na taj način relativno siguran, ili ga sama Lady može tamo izbaciti. Tu dolazi nova kampanja u kojoj playeri moraju pomoći dotičnom ili dotičnoj da se vrati u Sigil i spasi FR Prime kojem je Lady namjenila zlu sudbinu s namjerom da na taj način uništi i izbacivača koji je u njemu zatočen. Uz put mogu saznati cjelu priču.

U slučaju da je Lady of Pain dobra duša, onda je vjerojatno izbacivač zao. E sada, on ponovno može pobjeći u FR prime i tamo raditi piz*arije. Npr od cjelog stanovništva napraviti vojsku nindža zombija (pretjerujem, znam) s kojima bi porazio Lady. E sada playeri moraju poraziti dotičnog, izbaciti ga u Sigil recimo, i uz put saznati cjelu priču.

Solucija 3 je da je Lady neutralna i da je izbacivač neutralan. U tom slučaju izbacivač opet bježi u FR Prime i tamo u svrhu neutralnih planova radi "neutralne" piz*arije. Gdje ga opet playeri moraju izbaciti, ili se dogovoriti s njime da svoje neutralne planove usmeri drugdje.
copyrighted by Ljiga
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 29.03.2004., 15:56   #3
Keyword: rasplet.

Sva tri tvoja savjeta se svode na "zapocnes novu kampanju i onda imas jos hrpu vremena za smislit kak ces im objasnit".

Ovo bi trebao bit kraj kampanje (ne nuzno kraj igranja s tim likovima, al ono, kraj kampanje, kraj epske price u kojoj su PC-ji zvijezde). Pitanje je kak playerima pokazat kaj se dogadja sad, u obliku raspleta za ovu kampanju, ne glavne teme za sljedecu.

BTW, Lady je good girl. Zapravo, true neutral girl, al bolja je od alternative. U mom planu, uzurpator je taj koji je villain.
jay is offline  
Old 29.03.2004., 15:59   #4
Zanimljivo pitanje

No to se moze svesti na arhi-pitanje svih DM-ova - kako da razvijem pricu i spontano i fluidno PC-eve u nju uvedem i izvedem a da to ne poprimi karakteristike deus-ex-machina.

Cuj, probaj PC-eve cvrsce povezati sa centralnom pricom, znaci da njihove aktivnosti nisu vezane iskljucivo za FR, vec ih s vremenom ukljuci malo po malo u bigger picture. Npr., prvo skontaju da postoji nesto sto se zove multiverse na neki nacin koji je naizgled nepovezan sa glavnom pricom, mozda putem neke sporedne nevezane avanture. Onda nakon nekog vremena, gradually, pocinju kontati da frka na FR ima neke veze sa tim nevidjenim multidimenzionim prostorom koji je za njih jos uvijek vrlo maglovit. I tako, polako, rjesavanjem raznih avantura, sretanjem niza NPC-eva pocinju shvacati sliku u globalu.

Ovo gore zapravo vrijedi za sve kampanje. Velike kampanje ne treba rijesavati na brzaka, vec glavnu pricu iliti corestory citave kampanje treba provlaciti kroz niz sto vise sto manje povezanih avantura, dok u svakoj otkrivaju po nesto.
GaelGarciaBernal is offline  
Old 29.03.2004., 16:04   #5
Quote:
BTW, Lady je good girl. Zapravo, true neutral girl, al bolja je od alternative. U mom planu, uzurpator je taj koji je villain.
Zasto bi iko bio vilain u pravom smislu rijeci? Izbori i dileme igraca su mnogo zanimljiviji ako ne postoji jedan PRAVI put. Mozda postoji vise izbora od kojih svaki nudi nesto pozitivno i nesto negativno. Ako igracima das pravu mogucnosti izbora (a ne samo klasicni podjelu na good guys/bad guys), igraci ce se vise ukljuciti u igru, bit ce im vise stalo da pazljivo razmotre sve mogucnosti. U svakom slucaju, to otvara puteve za jacu dramu i involvment likova u svijet.
GaelGarciaBernal is offline  
Old 29.03.2004., 18:15   #6
Ah, tako znaći. Treba ti jedan grandiozni finale. Onaj tren kada LoP (Lady of Pain) nestane (otiđe u Sigil) na istom mjestu stvori jednog demona (neka bude jak onoliko koliko treba da ga prisutna ekipa može srediti, ali neka bude strašan). Kada ga srede (ako treba pomozi sa pojačanjem) neka skuže nedaleko od mjesta borbe starog zavezanog čiću. Kada odvežu mudrog čiću (ako ga ubiju "on sight" tada ne zaslužuju saznati cjelu priču) neka im on ispriča cjelu priču, što se sve desilo, kako je demon kojeg su sredili bio savjetnik glavnog negativca i kada je skužio da se LoP vraća pobjegao spasiti vlastitu kožu ne mareći za gospodara, a mudrog svezanog čiću je nosio sa sobom kao izvor mudrosti i znanja (ima u Planescapeu i luđih).
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 29.03.2004., 18:47   #7
Hmm, ja ipak mislim da je bolja moja verzija rjesenja dogadjaja. Sve sto je zbrzano, u principu ne valja
GaelGarciaBernal is offline  
Old 29.03.2004., 19:55   #8
Pa recimo ja gajim jedan možda čudan stil, ali to sam, vjerovali ili ne, pokupio drito iz knjige od West End Gamesa, cut-scene ilitiga cut-montaža: odjednom prekinem interaktivnu naraciju i krenem pričat scenu koja se dešava negdje gdje likovi igrača nemaju blage mogućnosti znat ili možda dugo dugo opće doznat da se to dogodilo. Naravno, to podrazumjeva da su igrači dovoljno zreli da mogu odvajat znanje a osim toga i stvari koje se 'vide' u cut-scenama nakon nekog vremena imaju rezultat koji dođe u vezu sa likovima i na koje imaju prilike reagirat. Zato najčešće cut-scene smještam vremenski dovoljno prije a u naraciji neposredno prije nego se desi rezultat te cut-scene na likove.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Old 29.03.2004., 21:56   #9
Inrsting solusn. I kako to djeluje u praksi? Meni se cini da je vise rewarding ako igraci sami skontaju sto se desava kroz postepeno otkrivanje clueova, tragova, leadova i tako dalje. Butt, ez aj sed, ovo se cini zanimljivim pristupom
GaelGarciaBernal is offline  
Old 29.03.2004., 21:59   #10
A jeste li kad pokušali da igrači, kao manji dio veće radnje, uopće ne saznaju za cjelu radnju ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 29.03.2004., 22:34   #11
Quote:
ljiga kaže:
A jeste li kad pokušali da igrači, kao manji dio veće radnje, uopće ne saznaju za cjelu radnju ?
Nisam siguran dal sam skuzio tvoje pitanje al da ipak odgovorim:

Ako si mislio da dal sam ikad slagao takvu radnju u kojoj postoje dijelovi koje igraci nikad uopce na nikoji nacin osim off- game razgovorom ne saznaju onda kazem: zasto bih pobogu htio tako nesto? Onda isto tako mogu uopce ne voditi nikakav RPG nego radije slagati uzbudljive avanutre u svojoj glavi,i igrat se sam sa sobom.

Ako si mislio pitati da li sam ikad radio to da igraci u sklopu overall radnje kampanje saznaju samo manji dio onoga sto ja planiram i onda tek kasnije kroz igru to polako otkrivaju ili se cak nadju u situaciji da zbog svog neznanja budu upleteni u stvari bigger then them, mislim da je to nesto kaj je valjda standardna praksa u RPG radnji, ili bi barem trebala bit.
Glupinickname is offline  
Old 29.03.2004., 22:47   #12
1. Možeš cijelu priču ispričati igračima kada prestanu biti igrači

2. Nekad je stvarno zanimljivo kad radnja i priča teče svojim tokom makar je igrači ne znali cijelu. Otkrivanje cjele radnje na silu može pokvariti čar igranja. Osim toga DM nije ovdje samo zato da opslužuje igrače već i da se sam zabavi. Na kraju ispadne slično kao i neki neholivudski film gdje se sve ne objašnjava do kraja, već se ostavlja gledatelju da sam zamisli ostatak.

3. Kada se držiš tog koncepta, onda priča ni ne treba biti zamišljena u detalje. Poznavanje svih detalja i logike u njima ubija mistiku u priči i draž koja ona sa sobom vuče. Ni u Zoni Sumraka se ne otkrivaju svi detalji, jer da se otkriju, nebi to više bila Zona Sumraka.

4. Ako se ne varam, ni Billi Drago u Walkeru nije otkrio sve detalje šamanizma.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 29.03.2004., 23:43   #13
Quote:
ljiga kaže:
1. Možeš cijelu priču ispričati igračima kada prestanu biti igrači
How 'bout this: ak ti je izmisljanje price tolko zanimljivo da u njoj nema mjesta za sitnice poput suigraca i njihovih likova, onda jednostavno *ne vodis* i umjesto toga pises fantasy pricu ili im doticnu pripovjedas. Mislim, ovo mi vise uopce nema veze sa igranjem RPGova. U kojem djelu izmisljanja i *nepricanja* zanimljive radnje upada drustvena zabava sto bi RPGovi trebali biti?
Quote:
2. Nekad je stvarno zanimljivo kad radnja i priča teče svojim tokom makar je igrači ne znali cijelu. Otkrivanje cjele radnje na silu može pokvariti čar igranja
Zato je na DMu da smisli kvalitetan nacin da radnju objasni igracima a da to tece lagano i prirodno.
Quote:
Osim toga DM nije ovdje samo zato da opslužuje igrače već i da se sam zabavi. Na kraju ispadne slično kao i neki neholivudski film gdje se sve ne objašnjava do kraja, već se ostavlja gledatelju da sam zamisli ostatak.
I opet: ak se moj DM zabavlja izmisljajuci radnju koju ce mi reci za dvije godine od danas, onda mu drage volje prepustam da se igra sam za sobom – jer je ocito on sam sebi jako zabavan - a ja potrazim drugu kampanju. Poanta RPGova je da se zabava dogadja:
1)sad, a ne za dvije godine kad kampanja zavrsi
2)da u njoj sudjeluje citava ekipa koju ja vodim a ne samo ja koji se smijem svom odrazu u spiglu i razmisljam da kak ja imam genijalnu ideju za radnju.

Kaj se tice slobodnog zamisljanja krajeva, tek onda je ovo kaj si napisao postaje totalno besmisleno. Sam si rekao da velika radnja postoji i ti, kao GM, znas sve bitne elemente al ih nitko drugi ne zna. I sad: ako si od pocetka htio da igraci saznaju citavu radnju, zakaj im to nisi rekao u igri? Ako si im pak zelio ostaviti da sami zamisle kraj, zasto im ga onda naknadno ispricas? A ako imas izmisljeni kraj i ne ispricas im ga *nikad*, onda se vracamo na moj prvi paragram u ovom postu.

Quote:
3. Kada se držiš tog koncepta, onda priča ni ne treba biti zamišljena u detalje. Poznavanje svih detalja i logike u njima ubija mistiku u priči i draž koja ona sa sobom vuče. Ni u Zoni Sumraka se ne otkrivaju svi detalji, jer da se otkriju, nebi to više bila Zona Sumraka.
I bas zato me cudi zakaj je tebi tak super imati veliku i razradjenu radnju koja ne samo da ce ti vjerojatno ubiti mistiku i draz igre, nego je jos i ubije zabadava jer tu radnju kasnije nikad ne razotkrijes, e da bi igraci mogli slobodno sami izmisljati tu istu radnju.

I zadnje: ako ja ko igrac sam moram izmisljati i objasnjavat radnju sebi i svojim suigracima kod svog GM-a, onda mogu isto tako i sam vodit jer covjek ocito ne radi svoj posao koji je – wait for it! – izmisljanje i vodjenje radnje za zabavu drugim igracima.

Quote:
4. Ako se ne varam, ni Billi Drago u Walkeru nije otkrio sve detalje šamanizma.
Walker je nevjerojatna debilana od trash teve serije i zato ga tako volim.
Glupinickname is offline  
Old 30.03.2004., 00:36   #14
Sad, ja na vodjenje gledam ovak: poanta igranja RPGova je da se ja zabavim sa frendovima. Ja ugrubo opisem svijet, a oni sloze likove koje nastoje uklopiti u taj svijet i - po mogucnosti - jedne s drugima.

Ti likovi su za mene -a i za njih - poput glavnih likova u akcijskom filmu ili avanturistickom romanu. Oni su glavni protagonisti razlicitih avantura koje mogu, a i ne moraju - ak se bas tak dogovorimo - biti dio jedne vece radnje. Ako postoji veca radnja i bitni NPCji, nastojim da igraci i njihovi likovi kroz radnju upoznaju njih, radnju i svoju ulogu u svemu tome. Takodjer, nastojim takve avanture sloziti na takav nacin da i likovi koje moji igraci igraju imaju razloga zasto bi njih doticna radnja trebala zanimati.

Ako postoje stvari koje ostanu nejasne u radnji, onda to bude zato kaj ja namjerno zelim da budu takve e da bi igraci kroz radnju skuzili kaj se dogadja. Znam kak moji igraci razmisljaju i tako razmisljam i ja: ako biti dio radnje koju ne razumijem i u kojoj ja, u najboljem slucaju, imam samo perifernu ulogu, onda zivim stvarni zivot koji mi savrseno ispunjava te preduvjete.

Ak i ostane nesto nejasno u mojoj radnji, onda su to ili sitnice koje svi handwaveamo ili stvari koje naknadno, odmah poslije sessiona objasnim igracima (iako mi se vise svidja da to sami skuze u igri).

Za mene je najveci gust vodjenja u izmisljanju zabavnih i kul NPCja i situacija o kojima ce moji igraci jos pricati par narednih dana. Nema mi veceg gusta nego kad moji igraci za vrijeme igre ostanu ugodno iznenadjeni nekom mojom idejom u radnji, postupe onako kako sam ja bas htio ili pak taman u pravi cas shvate nesto sto sam ja zelio da tad otkriju.

Za razliku od pisanja, vodjenje RPGova mi je suepr jer je to dvosmjerni proces u kojima ja bacam ideje i situacije likovima a oni na to bacaju svoje odgovore i reakcije. Upravo mi je ta medjusobna interakcija pri cemu svi pokusavamo osmisliti nabolje, najzanimljivije najprijkladnije moguce reakcije izmisljenih likova na neku pojedinu situaciju razlog zakaj volim voditi i igrati RPGove.

Sad, zao mi je kaj sam bio tolko off - topic i ak se ovak nastavi jednostavno cu otcijepit ovih nekoliko postova i otvorit novu temu. Sa Jayem sam vec prije razgovarao o ovom problemu kaj on ima sa privodjenjem kampanje kraju i nisam bas pametan kaj da mu predlozim.

Pokazati ljudima razlicite planeove mi se cini najbolji nacin ubacivanja Planescapea. Takodjer, slazem se sa idejom da ih se baci u Sigil. Nek tamo pokusaju skuzit di su i kaj se dogodilo. Nek ima kazu da je netko vidio (po mogucnosti hrpe ljudi) Lady of Pain u jednom trenutku ko da je nestala i opet se pojavila. Nek dodje do privremenog kolapsa portala u Sigilu zbog toga kaj je nije bilo...
Znaci, za uvodjenje Planescapea u trenutnu kampanju predlazem tri stvari:
1)vodjenje party po random planeovima kao rezultat freak accident u fajtu ili kao rezultat warp skoka Lady of Pain iz Torila i povlacenja partya za njom. Party eventually nadje put natrag na Toril
2)kaos na planeovima i Torilu uslijed nekontroliranog otvaranja, zatvaranja i preusmjeravanja portala do kojeg je doslo kada je Lady of Pain na sekundu prestala postojati. Party vidi taj kaos trazeci put natrag na toril i po tome zakljucuje da se nesto velko dogadja
3)bacanje partya -on one way or the other-u Sigil di se moraj usuocit sa svim kaosom koji je nastao kada je Lady of Pain nestala. Jedan nacin je da party sam, trazeci put na Toril, dodje u Sigil.
Drugi nacin je da party, nakon sto se, on one way or the other, vrati natrag na toril, nadje u situaciji da velki mageovi otkriju to neko novo mjesto u koje vode svi portali i da zele poslati velke Faerunske heroje da ga odu istrazit. Party odlazi tamo i dolazi u Sigil koji se upravo smiruje nakon kaosa izazvanog usliejd trenutacnog nestanka Lady of Pain iz grada. Dapace, mozes recimo ignorirat prolazak vremena (satro, razliciti planeovi i to) i, ma koliko vremena proslo od stvaranja Lady of Pain u Faerunu, bacit ih u Toril nekoliko sekundi nakon njenog povratka tak da ulete ravno u kaos.
Glupinickname is offline  
Old 30.03.2004., 09:19   #15
Moje isprike na offtopicu, ako smeta neka GNN baci na drugi topic. Ipak on ima moč putovanja i prebacivanja između planeova.

Neotkrivanje cjele priče ne smatram učestalom praksom, ali ne i nečime što nedolazi u obzir. Uostalom, zašto se igrači nebi mogli zabaviti bez da saznaju cjelu priču. Pogotovo u nekoj survival kampanji. Isto kao što film koji ne otkriva sve detalje može biti zabavniji i bolji od onog koji ih otkriva. Osim toga, sam sam napomenuo da se DM ne treba uvjek mučiti sa zamišljanjem priče i svih detalja. Odavanje priče na silu često ubija draž i zabavu.

PS Jay, što misliš o raspletu br2 (pošto prvi ustvari nije rasplet)?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 30.03.2004., 09:20   #16
Re @ GaelGarciaBernal

Dobro je kad se koristi prema zlatnom pravilu 'moderation in all things and all things in moderation' te iz pravih pobuda i u određenim vremenskim razmacima tj. u određenim trenutcima kad prosudiš da će to biti baš 'guba'. Meni su igrači komentirali da im se to jako sviđa jer im daje dojam da neka šira priča postoji ali da je oni ne znaju, pa dobivaju interes otkriti više detalja a istovremeno imaju osjećaj hubrisa tj. jednog ogromnog zamašnjaka koji njihov organički, metamorfozirajući, živući svijet tjera naprijed kroz događaje i vrijeme. Također im daje navodno, prema njihovim riječima, određenu dozu 'Memento mori' osjećaja tj. da nisu oni brijači tipa 'oni kickaju assove maderfakersima' ((C) by Hladno Pivo, Maderfakersi, album Pobjeda). To ocrtava da svjet tamo njih 'servisira' već da su ono, šačica natprosječno snalažljivih, ambicioznih brijača koji se snalaze u svijetu koji je nepredvidiv, kaotičan. Usprkos toj očiglednoj kaotičnosti, 'običnosti' i spika 'susjedu su razbojnici ubili kravu' daje im osjećaj da 'tamo negdje', na dubokim i 'važnim' razinama, čitav svijet isprepleten mrežom politike, veza, tajnih znanja, vjekovnih tajni i proročanstava koji će neminovno kad tad kulminirati u nekoj opakoj akciji. To im daje osjećaj one muzikice prije opakog crescenda i prelaska na John Williams epske fanfare kada će biti njihov 'finest hour'.

Ali kao što rekoh, valja paziti da se ne odaju bitne stvari za neposrednu radnju ili one koje ipak možda do samog kraja ili i nakon samog kraja trebaju ostati tajna. Nikad nisam, a vjerujem da ni neću, napraviti cut-scenu iz Kaddur-ab-Kale (think Barad'dur) ili Pyramid of Death Dispossessed u mom svjetu.

Za sada sam 'odradio' jednu cut-scenu između Keeper of the Chamber of the Rod (nešto a la Amyrlin Seat iz Wheel of Time, šefko od mejdževa), Lady Keykeeperess of the Chamber of Sanctimony (šef 'znanstvenog odjeljenja' mejdževa) i Praetora Cleansera (nešto a la Executioner iz Darksworda, šef 'unutrašnje kontrole' mejdževa) koja se dešava u Crystal Toweru (White tower iz Wheel of Time, with a wink and a grin). Drugu scenu koju sad planiram na slijedećem sessionu je razgovor između Mother Popess of the Junidady Delsenora III i njezine Guardian of Gwahur Exile Calidore u Gwahur Abbeyju (to su svećenice Atenolike božice rata, znanja & pravde, pri čemu Mother Popess valjda ne treba objašnjavati a GoGE je glavna generalica vojnika božice rata u njihovom Wehrmacht izdanju) te Prefekta Conservatoriuma (Conservaturiom je a la Waffen SS -- znači posebno od Wehrmachta -- od kulta božice rata... posebne vrlo paladins-from-Warcraft2 nastrojene snage) kada mu se naredi da pošalje par svojih guys-on-big-barded-horses-in-full-plate-mail u jedan 'slučajan' dio kraljevstva.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Old 30.03.2004., 09:25   #17
Aj agri - u cemu je smisao vodjenja kampanje ako igraci nemaju prilike doznati sto se desava. Ako pak predlazes nesto u smislu Zone sumraka, OK, i to je moguce rjesenje sa vremena na vrijeme (ali ne precesto), ali se onda postavlja pitanje ZASTO TI znas rjesenje. Ako je poanta u neobjasnjenom, ne vidim razlog da ti sam sebi objasnjavas tako nesto.

Primjetio sam slicnu dilemu kod vise DM-ova koja me jako podsjeca na situaciju u svijetu filma - mnogi Dm-ovi lako osmisle "scenaristicki" dio posla - radnju, likove itd., medjutim uopce se ne snalaze u "reziserskoj" ulozi gdje treba stvari na licu mjesta provesti u stvarnost. Montaza, pacing, tok radnje odnosno provedba zamisli se mnogima cine nemoguce teskim zadacima.

Moj savjet je - ISKUSTVO - jedno vrijeme ce tvoje kampanje gotovo sigurno SUCK BIG TIME (bez uvrede, svi prolaze kroz to); samo vjezbom i vodjenjem duze vremena mozes steci potreban "feel" u vodjenju igre.
GaelGarciaBernal is offline  
Old 30.03.2004., 09:31   #18
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:

(ma cijeli post ali posebno...)

Primjetio sam slicnu dilemu kod vise DM-ova koja me jako podsjeca na situaciju u svijetu filma - mnogi Dm-ovi lako osmisle "scenaristicki" dio posla - radnju, likove itd., medjutim uopce se ne snalaze u "reziserskoj" ulozi gdje treba stvari na licu mjesta provesti u stvarnost. Montaza, pacing, tok radnje odnosno provedba zamisli se mnogima cine nemoguce teskim zadacima.
Točno tako... ja sam recimo naišao na jako dobre savjete u vezi 'režiserskog' dijela posla u Pyramidu, Roleplayeru i drugim časopisima, ali i u knjigama i siteovima posvećenima dobrom pisanju fantasy literature.

Ima u flimovima gro primjera gdje je scenarij 'guys in black hats meet the guys in white hats / they fight / good guys win' (npr. Star Wars) koji su baš režijom pretvoreni u sjajne filmove i osvježavajuću epiku. Iako ja i u 'scenariju' preferiram 'no such thing as pure good or evil' spike, a la George R. R. Martinovsko bratoubilaštvo u srednjem vjeku. Heck, čak i moj 'the evilest mean fukcing evil goddamned SoB' u kampanji, zli bog koji se sam pretvorio u boga iz čovjeka (hehehe, Vecna ) ima dosta za reći o licemjerju 'vladajućih struktura' itd.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Old 30.03.2004., 09:33   #19
Osvrt na GnothiSeautona

Zaista zanimljiv koncept "rezije". BTW citao sam Wheel of Time pa otprilike znam o cemu govoris. Malo pitanje: imena likova su ti stvarno nabrijana , koliko li ti samo treba da ih smislis? Kad sam igrao stvari kao Icewind Dale, trebalo mi je 100 godina da smislim 6 kul imena.

I jos jedna stvar: Da li te cut-scenes uvijek imaju isti princip izvodjenja ili ih ponekad "upakiras" u cudniji omot koji je sam po sebi otklon od pravog cut-scena - npr., mozda PC-i imaju neobicne snove ili vizije ili sta ti ja znam sta koje im daju uvid u situaciju? Tada naravno treba objasniti zasto im se to desava, a to je mogucnost za jos jednu avanturu.
GaelGarciaBernal is offline  
Old 30.03.2004., 09:37   #20
Quote:
ja sam recimo naišao na jako dobre savjete u vezi 'režiserskog' dijela posla u Pyramidu, Roleplayeru i drugim časopisima, ali i u knjigama i siteovima posvećenima dobrom pisanju fantasy literature.
Ja sam citao Winnigerove Dungeoncraft clanke iz Dragona (na netu) - on daje zaista dobre i helpful savjete kad je u pitanju stvaranje svijeta, kozmologije, NPC-eva, kampanje, avantura itd, ali ni on ne daje savjete za reziju. Valjda je to nesto sto se ne da opisati, kao voznja bicikla, treba pokusavati i uciti.
GaelGarciaBernal is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:59.