Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 19:12   #101
Tore, brišem ti postove, dok ne pogledaš film. Uopće me ne zanimaš.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 01:04   #102
Pogledao sam film, mislim da je OK za debitantski film, ali može i (bude) to dosta bolje.

Film jako uspješno prenosi tjeskobni osjećaj glavne junakinje. Dobar štos mi je što se u početku otac čini kao izvor problema, da bi ubrzo shvatili da je otac ipak samo šarafčić u tom patrijarhalnom mehanizmu.

Postavljanje radnje u Šibenik (koji mi je relativno poznat) mi je dobro jer je radnja dovoljno univerzalna da vrijedi svuda, ali detalji, fraze, lokacije i mikroagresija su prepoznatljivo lokalni. Mislim da je to mjesto radnje "bonus" koji može i ne mora biti dio doživljaja.

Ono što me smeta je, prvo, manjak rizika. Radnja je prilično klasična i bez iznenađenja, školski napravljena. A sama priča, budući da govori o beznadnoj poziciji protagonistice, nije najbolja za dugu formu - prvo, jer brzo shvatimo da katarze i raspleta neće biti (pa se priča samo vrti ukrug). Drugo, jer se junakinja uglavnom ne razvija kroz film, nego je uvijek u tom nekom veltšmerc raspoloženju (što je super kad ti je glavna glumica naturščik, ali i nije naročito zanimljivo za pratiti dva sata).

Uglavnom, mislim da Hana Jušić ima mota i za priču i za stil. Samo je potrebno da se odvaži na neke zanimljivije, maštovitije i riskantnije stvari. Vjerojatno i bude.
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 08:35   #103
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Uglavnom, mislim da Hana Jušić ima mota i za priču i za stil. Samo je potrebno da se odvaži na neke zanimljivije, maštovitije i riskantnije stvari. Vjerojatno i bude.
Imam dosta toga dvojbenog u ovom filmu, ali mi je ova digresija prilično besmislena. Koje su to "zanimljivije, maštovitije i riskantnije stvari", tko je taj koji određuje kriterije koji će taj zahtjev zadovoljiti ? Ti ?
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 12:07   #104
Quote:
jasna-st kaže: Pogledaj post
Imam dosta toga dvojbenog u ovom filmu, ali mi je ova digresija prilično besmislena. Koje su to "zanimljivije, maštovitije i riskantnije stvari", tko je taj koji određuje kriterije koji će taj zahtjev zadovoljiti ? Ti ?
Pa, budući da iznosim svoje mišljenje, kriterije određujem ja. Jel smijem?

Priča o neprilagođenoj djevojci koja ne može pronaći ispunjenje u obitelji i okolini već je milijun puta ispričana i viđena. I može biti ispričana još milijun puta, posebno jer Jušić to radi dobro, ali mislim da priča i obrada priče mogu otići u smjerovima koji su manje predvidljivi i uhodani.
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 19:22   #105
pogledao film i svidio mi se. jedan od nasih boljih filmova posljednjih godina. moze mu se naravno pronaci mana no sve u svemu jako dobar debi.
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 09:34   #106
meni se takodjer film svidio, ali ne bezrezervno.

imam par zamjerki na tehnicki dio filma:

1. vec spomenuto, kamera nekad previse seta. ima ovakva kamera svoje mjesto u ovom filmu, ali neki kadrovi su bas promaseni, ko da je dijete snimalo.

2. zvuk. u sceni kad marijana na ulici prica s bratom, na onom mjestu gdje zajedno jedu. neke replike su toliko tihe da mi je to neshvatljivo

i da, zanima me koji je smisao scene u kojoj kamera snima dupe marijaning brata dok on hoda na ulici?

sve u svemu, dobar film koji me 'tjera' da vise istrazujem domaci film u potrazi za kvalitetom

p.s. procitao sam cijelu temu i ne znam jel ima koji sibencanin ovdje, pa pitam: jesu li stvari stvarno toliko crne? meni ovo spada u naturalizam.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 20:28   #107
imam jos par pitanja:

1. zasto je mare pljunila onoj curi na cetkicu?

2. sto je marina prijateljica (cistacica) rekla marinoj mami, pa je mama napala maru i izbacila ju iz kuce?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 21:21   #108
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
1. zasto je mare pljunila onoj curi na cetkicu?

2. sto je marina prijateljica (cistacica) rekla marinoj mami, pa je mama napala maru i izbacila ju iz kuce?
1. Jer bi u tom trenutku još bilo nedovoljno uvjerljivo da ju je gurnula u pičku.

2. Rekla je da Marijana okolo priča da joj mami smrde noge.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 22:12   #109
lol.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 21:23   #110
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
imam jos par pitanja:

1. zasto je mare pljunila onoj curi na cetkicu?

2. sto je marina prijateljica (cistacica) rekla marinoj mami, pa je mama napala maru i izbacila ju iz kuce?
1. pakost. ima toga u svijetu:
http://net.hr/webcafe/svastara/cimer...oje-spolovilo/

2. osveta. mogla je reci sto stvari, vjerojatno situaciju iz birtije.
__________________
U supermarket su uveli dvije nove stvari, mesarov kutak i pekarnicu, pa je miris svježeg kruha i kolača kombiniran s pogledom na čovjeka u haljetku poprskanom krvlju koji udara po komadima svježe teletine bio prilično uzbudljiv za sve nas. - Don DeLillo
vihorsthename is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 14:05   #111
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
2. zvuk. u sceni kad marijana na ulici prica s bratom, na onom mjestu gdje zajedno jedu. neke replike su toliko tihe da mi je to neshvatljivo
Ja bih se nadovezao na ovo. Gledao sam film u dvorani Müller u Kinu Europa u Zagrebu, i zvuk je bio očajan. Jel to stvar filma pa da je dobar dio nerazumljiv ili je samo stvar u ozvučenju u toj dvorani?

Jer našao sam nakon toga par isječaka na Youtubeu i tamo je zvuk normalan, pa sad nisam siguran o čemu se radi.

Ima li još netko takvo iskustvo?
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 14:14   #112
Quote:
Jack Daniel's kaže: Pogledaj post
Ja bih se nadovezao na ovo. Gledao sam film u dvorani Müller u Kinu Europa u Zagrebu, i zvuk je bio očajan. Jel to stvar filma pa da je dobar dio nerazumljiv ili je samo stvar u ozvučenju u toj dvorani?

Jer našao sam nakon toga par isječaka na Youtubeu i tamo je zvuk normalan, pa sad nisam siguran o čemu se radi.

Ima li još netko takvo iskustvo?
I ja sam u toj dvorani gledao film prije nekih 3 tjedna. Slažem se, ni ja nisam puno toga uspio razumijeti... pretpostavio sam da je tako snimljeno.
Mišell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 14:17   #113
Quote:
Mišell kaže: Pogledaj post
I ja sam u toj dvorani gledao film prije nekih 3 tjedna. Slažem se, ni ja nisam puno toga uspio razumijeti... pretpostavio sam da je tako snimljeno.
Pogledaj samo ovu scenu, na primjer. Skroz drukčije nego u kinu. Zbog toga imam osjećaj da nešto u toj dvorani ne štima sa zvukom.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 05:01   #114
Samo ću kratko: Gledao sam dosta "tmurnijih" filmova snimljenih kroz devedesete ili početkom ovog stoljeća, a mjesto radnje im je "opjevani" Zagreb. Hana je iz Šibenika, pa je logično da je mjesto radnje upravo njezin rodni grad. I na kraju, za one koji ne poznaju Šibenik: Za scene su birani dosta neatraktivni i ružni dijelovi grada, kako bi se što bolje dočarala atmosfera u filmu. Živim blizu mjesta gdje se snimalo zajebavanje s Marijaninim bratom, kad su ga pokušali posjesti na motor...mjesto kojeg se grozim već godinama.
I na kraju, čitajući topic od početka, vidim da su se pojedinici toliko nasrali da bi im od gušta lupio šamar.
CaptKirk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 13:35   #115
gdje mogu pogleati ovaj film?
nisam iz cro
poppy fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:23   #116
Pogledao i ja, zadovoljan. Mislim da je sve već rečeno na topicu pa da se ne ponavljam, rad kamere je minus, ostalo uglavnom dobro. Zanimljiv tijek priče, dobro opisana atmosfera, nema nepotrebnog forsanja u dramskim situacijama, nego leži prirodno, mogu zamislit takve ljude i takve obitelji.

Sad tematika, ako govorimo o onome tipičnom životu u malom mjestu, koji je rutiniran, tmuran i siv bez puno mogućnosti, onda je tematika dobro obrađena.

Marijanin karakter mi odgovara zamišljenom liku u većini situacija, makar imam par nedoumica, barem što se tiče pojedinih situacija u filmu.

Ali uglavnom kao domaća drama film je osvježenje, iako kadrovi nisu lijepi, ugodan je za pratit, nije išao tematski preširoko, a opet dovoljno da secira intimnu temu u odnosu na sociološku, koja odgovara sredini u kojoj živi i radi. Da se iščitati puno tog.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 04:26   #117
Quote:
versilov kaže: Pogledaj post
Također odluke glavne junakinje su često nerealne, jednostavno ne mogu popušit neke odluke s obzirom na njen karakter koji je prilično čvrst, već je jasna spominjala...i onda još unutar te nerealne scene seksa s trojicom napravit realnijeg lika kojem se kao malo sviđa,
cijela ta scena mi je kao neka poruka, aha eto vidite i androgine cure bez sisa i dupeta se mogu ponašat kao najgore cajkulje i još slobodnije bit, tu mać je, moglo se to i malo nježnije prikazat, recimo scena s poljupcem na pivi je baš dobra
Drugo, možda najbolji momenti filma su nekako skraćeni a to je kad ova naša Marijana podivlja, ja bih htio da te svađe i mučenja još duže traju, ti njeni ispadi... ovako su prilično funkcionalna familija, mislim šta je ok, al opet ukus
Ono s četkicom mi je isto too much, u tom trenutku mi se činilo da u montaži ni oni više ne znaju kakva je Marijana...
I od tog Šibenika se tolko inzistiralo napravit favelu u Riu il na Filipinima, moglo se to malo smanjit... kraj definitvno višak to ronjenje..
Uglavnom nisam dobio udarac u želudac, al film je dobar, možda i više od tog. Glumci sjajni, ne znaš ko ti je bolji, Butijer, Čulina Burić, prvome je sjela uloga milina, a ovo zadnje dvoje imaju prirodnu karizmu
Dobro je uhvaćen taj dalmatinski zatvor, kad nema izlaza, ostaju ti samo ukućani i taj kvart... to je sjajno... ono sudaranje s majkom kod frižidera.. to je to...
Mia Petričevič je odlično odglumila al se nisam vezao/zaljubio u nju tijekom filma... jednostavno stvar više stvari je to...
Ono što mi je i super i loše je što sam očekivao da ću dobit od Hane u onom čemu je najjača, napetost, bildanje atmosfere, a na kraju sam više dobio na humoru, napokon se skroz pustila... naravno brdo super detalja, par genijalnih scena(ono s majkom i smrdljivim nogama )...
Meni scena sa seksom s trojicom djeluje vise kao da ona postupa onako kako se od nje trazi i ocekuje. Bez nekog otpora. Mislim da se tu i u birtiji kad poljubi lika, vidi da ona je podlozna pod muskarcima, pa i kasnije kad zapali travu s onom dvojicom, tek na njihov spomen za Zagreb, ona se odlucuje. Nekako u scenama s muskima mi djeluje kao da je ona sigurnija u sebe, a kad joj se zene obrate onda je "u svom svijetu", ne sljivi ih.

Zanimljivo je i kad otac prigovara sinu da ne trazi posao, sto nema posao, tj. otac se ne miri se sinovom bolescu.

Svidja mi se sta je koristeno jako puno lokalnih izraza, koristene su svakodnevne recenice i doslovno radnja je realna, npr. ono kad spominju da ce ic do Vodica i ono kad Primosten spominju i vozit motor i lovit pi_ke.

Cijeli film i Marijanin zivotni put mi djeluje nekako "odredjen", skola, ona povucena, radi u drzavnoj firmi, "radi u struci" to je supeeeer!!.
Ona kao da je ostala dijete, radi skucenosti stana, nije imala priliku biti djevojka, nema dovoljno prostora da se ureduje, ona fizicki kao djevojcica djeluje. Ne zna se ponasati, nema osjecaj za strah, upusta se u rizicno ponadanje i ulazi u auto, poljubi se s klosarom u birtiji, dakle nema svijest o sebi, djeluje mi kao da pluta u svom zivotu.
Djeluje mi da tek kad ona dobije otkaz kolegica, da se njoj lampica pali.
Pa i ono kad nocu seta okolo i ide na trznicu spavat, djeluje mi kao da joj fali prostora da ona sama se naspava u krevetu. Da je premorena.

Super mi je ona scena kad prica s momcima koji studiraju u Zg i kad se vidi u pozadini sibenski arhipelag.

Scena u busu mi se svidja jer tu ona dozivljava zivcani slom, u trenutku kad treba gledat sebe, otic u Zg, zivjet zivot, ona dozivljava raspad sistema. Ona scena na cesti kad place, to mi je bas tuzno bilo.
Odustala je od odlaska i vratila se da bude uz obitelj. Scena na bazenu mi djeluje kao odgovor "zasto je izisla iz busa", kao radi oca koji je bolestan i radi brata bolesnog... Doslovno kad je bus otisao, a ona gleda i place, jbt i ja sam proplakala. Uff Dalmacijo, sirova i gruba...
Zapravo ona je barem pokusala otici. Koliko ih nije niti do toga doslo?
Na kraju filma ona se kupa s babama u bazenu i otac i brat u bazenu. Na kraju ce bit ona tipicna "seoska bicikla" ili "stara usidjelica neudana". U takvoj sredini joj nitko priznanje nece dati za to sto ona radi i pomaze svojima, nevidljiva je.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 04:35   #118
Quote:
versilov kaže: Pogledaj post
Ne, ne, nije to tako u filmu, zato sam i pohvalio, ova besperspektivnost je dublje prikazana a ne prvoloptaška kao što si spomenuo gore, zapravo više beznađe. Da si rođen u manjem dalmatinskom mjestu/gradu znao bi da kad dobiješ posao u ovakvoj instituciji ko naša Marijana znao bi da si tek tad zakopan... nema nazad nakon tog. Sve je dobro kad sezonski prodaješ sladolede il konobariš, al kad jednom uđeš u nešto državno, ti si gotov. Nemožeš dat otkaz otamo, izopćit ćete familija, prijatelji jer otale se ''ne miče''. Jedini rez s tog posla je pobjeć da te nitko nigdje više ne vidi u Kanadu il ne znam...
Imaš sinove koji očevi namjeste posao u državnoj firmi u kojoj su oni radili i to je to, kad uđeš gotovo je, tvoj život šta se tiče cv-a tu staje ili bar firme za koju radiš... Nemaš opcija...
Ali ne samo to, ovdje je univerzalno Marijanin ''zatvor'' dobro prikazan, uopće se nije išlo na patetičan prikaz nekih turista, maslina, ovdje bi to i funkcioniralo i bez Dalmacije u pozadini, samo šta da dalmatinska mama u obliku Čuline daje šarma... te mediteransko-dalmatinske relacije u obitelji su nevjerojatne, perverzne, nakaradne i kao takve uobičajene... majka, punica, dide, rođaci, svi se zgrnu u jednu kuću, svak nad glavom, svi se nešto žale da nema posla, al svi imaju lovu od nečeg, il od neke zemlje, il od iznajmljivanja...
Super je Dalmacija kad ti paše taj stil života psihički... al ako si malo kao Marijana, to je pakao i za depresiju.
..
Odlicno si ovo opisao!!!
U filmu je prikazana prava Dalmacija.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 22:05   #119
Quote:
CaptKirk kaže: Pogledaj post
I na kraju, čitajući topic od početka, vidim da su se pojedinici toliko nasrali da bi im od gušta lupio šamar.
I, kakav vam je film na drugo gledanje?

Napokon da ga i ja pogledam prvi put. I, zahvaljujući između ostalog i ovoj temi, očekivao sam malo, a dobio puno više.

Zanimljiva tema, jako dobra diskusija i puno iznenađenja.

Ja moram reći da domaćem filmu nije teško naći mane ili čak nedostatke, ali ovom, teško, vrlo teško nađem neku grešku. Pitam se znatiželjno - je li to namjerno, ili nije? Mislim, kako god da okrenem, nije dobro - ako je namjerno onda je režija zastrašujuće inteligentna, ako nije namjerno onda je riječ o strahovitom talentu...ne, ne možeš tu na zelenu granu

Netko je već spominjao te detalje kojih vrvi, zato pitam, kakav je film na drugu.

I sad mi je još najteže, ne upuštati se u sociološke rasprave o podnebljima i temperamentima.
Kako izbjeći, da se vikanje u busu i zaustavljanje ne tumači baš tako, temperamentom. I kako onda izbjeći, da se temperament ne izjednačava s karakterom? I kako onda izbjeći ta strašna generaliziranja i klišeje?

Ili, još gore, treba li ih uopće izbjegavati? Mislim, ako je to nemoguće, onda valjda ni ne treba. A čini se da redateljka baš to tvrdi, da je nemoguće i da ni ne treba. I jako je uvjerljiva u tome, toliko jako da joj se baš ne mogu usprotiviti.
A baš sam htio, napisati nešto pametno.
Klibicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 23:35   #120
Bolesna rasprava. Keep up the good work!

Problem su mi prostorne relacije i - naglasak. Svjestan sam toga da film neće gledati samo Šibenčani pa da zato ovi problemi nisu nešto bitni - ali će ga mnogi od njih gledati jer je ovo prvi dugometražni snimljen u Šibeniku nakon gotovo tri desetljeća i Vrdoljakove ekranizacije Marinkovića, ako se ne varam. Snimljen je Kako je počeo rat na mom otoku, ali tamo nije bilo grada.

Dakle, kako iz bolnice do Doca otići na marendu, i još da te utepi šefica pa te odvuče na posao, ali u suprotnom smjeru?! Ima još par tih situacija, npr. bila je na tvrđavi pa silazi s nje tako što se penje stepenicama. A dobro, možda je to neki namjerni majndfak napravljen posebno za Šibenčane.

Naglasak sam još spomenuo. Ili su se, ne znam, Sinjani ili koji već iz splitskog zaleđa masovno naselili u Šibenik pa svi "iđu" negdje, čak i (kako sama u filmu kaže) fetiva Šibenka - Marijanina majka ili se ipak moglo malo više pripaziti na takve detalje.

A sad malo o bitnome. Zašto kamera vrluda? Zašto Marijanin pogled vrluda? Hoću reći da mi kamera uopće ne smeta. Dapače, ima sjajnih detalja. Šibenik definitivno nije s razglednica, perspektiva je iskrivljena i bizarna koliko i sama radnja i stanje naše antiheroine. A negativci tek! Ono dvoje monstruma su nešto najjezovitije što sam vidio na hrvatskom filmu. I ne samo to - megaspojler - oni i pobjeđuju... Kad se s takvim ljudima cijeli život živi, onda uopće nije čudno što prvi hamburger pojedeš s 24 godine, što se olako upuštaš u seksualne avanture i što nemaš nikakve šanse pobjeći. Sve u svemu, bravo Hana, da nisam cijepljen od lokalpatriotizma, bio bih ponosan.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.