Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 01:13   #4761
evo, baš je neki dan plavi ured objavio članak na tu temu:


http://plaviured.hr/vodici/doprinos-...alni-obrtnici/
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:59   #4762
Pozz svima
Sto se događa ako se zakasni sa predajom PO-SD obrasca?
Ja ga nisam predala jer smo računala da je 28.2 rok kao i za sve
__________________
...moram početi vjerovati da se sve događa s razlogom....
snoopyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:18   #4763
predaj ga cim prije. vjerojatno imaju propisane novcane kazne, kao i za sve ostalo, ne znam. kod mene nisu takve kaznjavali.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:32   #4764
Namjeravam otvoriti pausalni obrt, jednostavno knjigovodstvo. Radio bi iskljucivo sa gotovinom te sve racune fiskalizirao putem fiskalne blagajne. Na koji nacin fiskalizirati transakcijske racune? Da li se i taj račun mora "provući" kroz program za fiskalizaciju ili je poreznoj dovoljno to sto je vidljiva transakcija na žiro računu obrta? (Prethodno naravno napišem račun na računalu za kojeg je bitno da ima sve elemente koje mora sadrzavati račun i to je to ili?)

Znam da ovi što rade isključivo sa transakcijskim računima ne podlijezu fiskalizaciji u smislu da im treba naplatni uređaj već je dovoljno da samo prilagode račun.

A što je sa nama koji bi izdavali i gotovinske i transakcijske račune? Da li onda moramo transakcijski isto nekako preko fiskalne blagajne odraditi?
Audigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:50   #4765
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
predaj ga cim prije. vjerojatno imaju propisane novcane kazne, kao i za sve ostalo, ne znam. kod mene nisu takve kaznjavali.
Hvala, ja se nadam da će mi priznat bar pola moje neznanje i kašnjenje od samo 7 dana
__________________
...moram početi vjerovati da se sve događa s razlogom....
snoopyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 23:13   #4766
Quote:
Audigo kaže: Pogledaj post
Namjeravam otvoriti pausalni obrt, jednostavno knjigovodstvo. Radio bi iskljucivo sa gotovinom te sve racune fiskalizirao putem fiskalne blagajne. Na koji nacin fiskalizirati transakcijske racune? Da li se i taj račun mora "provući" kroz program za fiskalizaciju ili je poreznoj dovoljno to sto je vidljiva transakcija na žiro računu obrta? (Prethodno naravno napišem račun na računalu za kojeg je bitno da ima sve elemente koje mora sadrzavati račun i to je to ili?)

Znam da ovi što rade isključivo sa transakcijskim računima ne podlijezu fiskalizaciji u smislu da im treba naplatni uređaj već je dovoljno da samo prilagode račun.

A što je sa nama koji bi izdavali i gotovinske i transakcijske račune? Da li onda moramo transakcijski isto nekako preko fiskalne blagajne odraditi?

transakcijske račune nema potrebe slati na fiskalizaciju
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 15:19   #4767
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
transakcijske račune nema potrebe slati na fiskalizaciju
Raspitao sam se na jos nekoliko mjesta, između ostalog i plavi ured. Potvrdili su mi ovo što ste vi napisali. U svakom slučaju zahvaljujem..
Audigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 10:30   #4768
Quote:
Audigo kaže: Pogledaj post
Raspitao sam se na jos nekoliko mjesta, između ostalog i plavi ured. Potvrdili su mi ovo što ste vi napisali. U svakom slučaju zahvaljujem..
Mogao si jednostavno pročitati Zakon (link: https://www.zakon.hr/z/548/Zakon-o-f...metu-gotovinom), tamo je to jasno navedeno od prvog dana:

Quote:
(1) Obveznici fiskalizacije dužni su provoditi postupak fiskalizacije u prometu gotovinom.

5. Promet gotovinom je plaćanje za isporučena dobra ili obavljene usluge novčanicama ili kovanicama koje se smatraju platežnim sredstvom, karticama, čekom ili drugim sličnim načinima plaćanja, osim plaćanja na transakcijski račun kod banaka, ako ovim Zakonom nije uređeno drugačije.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 16:51   #4769
Pozdrav svima.

Eto odlučio sam se i ja za paušalni obrt za proizvodnju i trgovinu. Dobio sam rješenje i obrtnicu, danas dao izraditi pečat.
E sad, u uredu za gospodarstvo sam pitao da li moram na MIO i ZO se prijavit jer sam zaposlen na neodređeno kod poslodavca, naravno da su rekli da nebi znali ništa o tome pa me zanima moram li ili ne?

I došla mi je uplatnica na obrt 295kn za upisninu eRegistar, a pod primatelj Dora poslovno savjetovanje j.d.o.o., Selska 90, ZG
Jel to moram platit i za šta je to?
lovro2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:12   #4770
lovro taj eRegistar je lov u mutnom, baci u smece. ne tribas se nista prijavljivat na mir i zdrav dok si god u radnom odnosu, jedino ako ces imat zaposlenih onda pravis prijavu za mir i zdrav da ti otvore reg broj.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 20:16   #4771
Upravo tako mi je mirišalo to, na smeće

Značo ZO i MIO preskačem, slijedeće otvorim ŽR i odem na poreznu?

Kakva su iskustva s bankama, odnos cijena/usluga?
Koje/čije blagajne koristite? Ja moram uzet mobilnu pa još premišljam
lovro2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 23:40   #4772
Pozdrav svima!
Imam jedno specifično pitanje, pa ukoliko netko može pomoći, bio bih jako zahvalan!

Do sada sam radio preko autorskog ugovora s umjetničkom olakšicom, što mi je svake godine omogućavalo dosta visok povrat poreza za prethodnu godinu. Ove godine, uskoro, planiram otvoriti paušalni obrt. Jedna od bitnih računica za ovu godinu mi je podatak hoću li i ove godine (ukoliko otvorim paušalni obrt), dobiti povrat poreza za prošlu godinu kada sam radio isključivo preko autorskog ugovora).

Pretpostavljam da hoću, no možda je netko od vas imao dugačija iskustva...

Hvala na odgovoru!

Zadnje uređivanje tomine : 24.01.2018. at 23:54.
tomine is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 08:27   #4773
dobit ces povrat poreza za proslu godinu naravno. nema to veze s otvaranjem obrta u ovoj
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 08:29   #4774
Quote:
lovro2008 kaže: Pogledaj post
Upravo tako mi je mirišalo to, na smeće

Značo ZO i MIO preskačem, slijedeće otvorim ŽR i odem na poreznu?

Kakva su iskustva s bankama, odnos cijena/usluga?
Koje/čije blagajne koristite? Ja moram uzet mobilnu pa još premišljam
ja imam u zg, ali cini mi se da je pbz dosta hvaljen na temi nisam sigurna.
za blagajnu takodjer ne znam jer imam samo transakcijske ali poznajem dosta ljudi s mobilnim blagajnama i cini mi se da je to sve slicno (t com, vip, neosalon....) pa odaberi najpovoljniju

da, napravi pecat, otvori ZR i na poreznu.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 14:34   #4775
Quote:
lovro2008 kaže: Pogledaj post
Kakva su iskustva s bankama, odnos cijena/usluga?
Usluga: meni su u Raiffeisenu rekli da se uz njihov žiro NE MOŽE dobiti kartica s mogućnošću vezanja na PayPal, pa ako ti treba i mogućnost primanja na PP, onda nemoj u RBA. Navodno to kod PBZ-a može - moram još provjeriti.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
__________________
Je.
CodeName is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:44   #4776
PayPal prima sve hrvatske MasterCard i VISA kartice. VISA se može koristiti za plaćanje, uplate na PayPal i povlačenje sredstava nazad na žiro, dok se MasterCard može koristiti samo za plaćanje i uplate na PayPal. Ne ovisi o bankama nego o PayPalu koji je tako odlučio.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:48   #4777
U RBA mi je teta na šalteru rekla da je kartica žiro računa komadić kartona obučen u plastičnu košuljicu i da ne mogu dobiti niti Visa niti neku drugu "pravu" karticu uz žirac.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
__________________
Je.
CodeName is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:55   #4778
To je logično, ako nema kartice - nema ni povezivanja s PP-om Mislim da RBA izdaje samo MC debitnu za žiro, koju je moguće povezati s PP-om.
matija* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 01:30   #4779
Quote:
CodeName kaže: Pogledaj post
U RBA mi je teta na šalteru rekla da je kartica žiro računa komadić kartona obučen u plastičnu košuljicu i da ne mogu dobiti niti Visa niti neku drugu "pravu" karticu uz žirac.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ovo ti je rekla jedino ako si pitao za privatni žiro, za žiro obrta ide kartica MC:

Quote:
matija* kaže: Pogledaj post
To je logično, ako nema kartice - nema ni povezivanja s PP-om Mislim da RBA izdaje samo MC debitnu za žiro, koju je moguće povezati s PP-om.
RBA izdaje samo MC, ali kako si napisao s MC se može samo plaćati, a onaj tko planira primati uplate na PP i povlačiti na žiro obrta to s tom karticom ne može.

Banke koje to omogućuju su: pbz, zaba, otp, splitska i poba koliko ja znam..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 09:31   #4780
Ne mogu poslati PDV i ZP obrazac za uslugu izvršenu u inozemstvo jer mi je porezna kasno izdala PDV ID broj
Ja sam ga na vrijeme zatražila, ali oni se nisu baš nešto žurili i jednostavno nisam znala da će sada to predstavljati takav problem.
Usluga je izvršena u prosincu, a rješenje o PDV ID broju sam dobila u siječnju.
Moja referentica mi je rekla da jedino rješenje ona vidi u tome da storniram fakturu i izdam novu s datumom kada mi je izdano rješenje ili kasnije.
Zar zaista ne postoji drugi način?
Ona je rekla da ne zna kako to izgleda u VIES bazi i da to vide samo porezni inspektori.
Kako da sada klijentu objasnim da sam glupa

Je li imao netko sličan slučaj i kako je riješio?
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.