Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2017., 16:05   #61
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tko želi zdjelicu riže, taj će dobiti zdjelicu riže.

Tko želi Boga, dobit će Boga
puno čjudi zeli svasta pa ne dobiva, od zdjelice do Boga.. Ah da,, karma, reinkarnacija i ostale neprovjerive prigodne teorije za razrjesavanje nelogicnosti vjere.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:33   #62
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ako Isus nije znao da svojim činom otkupljuje grijehe svijeta, onda se radi o običnom pobunjeniku, koji diže ustanak protiv Rimskog carstva da oslobodi svoj narod, nadajući se da će mu Bog pomoći, misleći da je možda on Mesija, ali i u strahu da mu neće uspjeti taj pothvat i svi biti mučki pobijeni od moćne svjetske sile.

Onda je njegov čin, hrabar ili čak sulud. Žrtva za dobrobit svog naroda.
Njegovo oklijevanje i strah su tada opravdani i ljudski.

Ali onda otpada sve u što vjernici vjeruju, raj i pakao, Isusova božanska priroda, čudesa...sve se svodi na ovozemaljski napor. Ako je uopće postojao, vjerojatno je takav i bio.



Dakle da raščistimo. To je sasvim besmislena ideologija o dobrom Bogu.
Kao i bilo kakva druga ideologija dobra Boga. Univerzum (Bog) ne haje za nas.

Kako rekoh, ti bi Boga koji je "čisto dobro", i da od tebe ništa ne traži, ali mnogo daje.
To je još gore od katoličanstva. To je Bog za lijenčine.
Zašto bi Bog od nekogk nešto tražio, pa nije ograničen

Da pitaš vjernike što Bog traži, većina bi rekli ono u što vjeruju, a ja eto mislim, da Bog, ako je On savršenstvo, od nas traži da Mu budemo slični. Dakle ljubav mora biti naše stanje svijesti, a ne uvjetovana prema nekom od kog imamo prividnu korist.

Bog je po meni izvorna priroda (čista Svijest), i nije mi prirodna nekakva žrtva ili radnja, osim ako nas radnja oplemenjuje.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:36   #63
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
puno čjudi zeli svasta pa ne dobiva, od zdjelice do Boga.. Ah da,, karma, reinkarnacija i ostale neprovjerive prigodne teorije za razrjesavanje nelogicnosti vjere.
Slažem se da je karma i reinkarnacija nedokazana, ali je najlogičnij koncept ,ako ćeš spajati milosrđe, svemogućnost Božju. Nije bezeze rečno da će nas znanje spasiti (od patnje), jer problem je što mi nismo u situaciji nevjernog Tome pa da dobijemo nekakve dokaze.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:46   #64
ubacivanje odokativnog koncepta da bi se popunile rupe u znanju i nekonzistentnosti u sustavu je nelogicno. Odnosno, ako postoje nekonzistentosti u sustavu mozda je sustav pogresan, a trazenje nedokazivih elemenata koji bi ga izbalansirali samo pokusaj izvlacenja od suocavanja sa njegovom nekonzistentnoscu - npr ne mora se postjanje zla i ideja dobrog Boga rasrjesavati karmom niti istocnim grijehom niti tko zna cime - vec je mozda koncept dobrog Boga u staru neodrziv u odnosu sa realnoscu oko nas (barem sa tim sebecentricnim knceptom apstraktnog dobra i zla).

Ako nest ne znamo daleko mi je draze zaista ne znat nego popunjavat rupe odokativnim idejama.

Nevjerni Toma je samo zgodna pricica za ispiranje mozga slijedbenicima, nastojanje da im se iskljuci zdravorazumsko razmisljanje i dodatno poovci. U cijeloj toj mitoloskoj sizofreniji jos je jedino taj lik donekle razuman.

Ako postoji nesto iole u prilog reinkarnaciji, ili barem u prilog privremenom suzdrzavanju od potpunog odbacivanja koncepta, onda su to zabiljezeni slucajevi djece sa sjecanjima iz navodnog proslog zivota. No objektivnost takvih sjecanja je vrlo tesko dokazati pa nije niti dokaz pro, a ve skupa ne dokazuje karmu.

To sto nekome koncept treba da bi si ustimao unutarnji pastraktni model svijeta je nebitno, model se treba ustimavati prema svijetu oko sebe, n sam po sebi nije nesto toliko bitno a bi se trebale izvoditi kojekakve filozofske i psiholoske akrobacije za njegovo prezivljavanje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 19.03.2017. at 20:10.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:50   #65
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
puno čjudi zeli svasta pa ne dobiva, od zdjelice do Boga.. Ah da,, karma, reinkarnacija i ostale neprovjerive prigodne teorije za razrjesavanje nelogicnosti vjere.
A da su prostor i vrijeme nastali iz ničega je stvarno logično
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 20:17   #66
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A da su prostor i vrijeme nastali iz ničega je stvarno logično
Ne kazem da jest ili nije logicno, prostor prije samih par sekundi nakon pocetka kreacije koliko mozemo znanstveno pratiti je nepoznanica gdje se sukobljavaju razlicite fizikalne teorije bazirane na matematickim modelima itd. STo je i dalje dosta ozbiljnije od religijskih baziranih na nicemu.

No cak i neki apologeti sa solidnim poznavanjem fizike uspjevaju argumentirati ideju prime movera. Problem je sto se radi o apologetici i koristenju znanosti da bi se opravdala religijska koncepcija sto u startu ukazuje na veliku subjektivnst, to sto prime over uglavnom predstavlja nejasnu apstrakciju koja bas i ne opisuje uobicajenog antropomorfnog djelatnog Boga itd. Ali ajd, recimo da je to validan argument - i dalje nista ne znaci za karmu, reinkarnaciju, raj, pakao, istocni grije, Isusa, Krishnu, Hanumana, arhandjele ili kukuruz-djevojku. SVa apologetika se skroz isposlama kada sa te najudaljenije i najapstraktnije kozmoloske tocke predje na pokusaje branjenja specificnijih mitoloskih i kozmoloskih ideja koje nemaju nikakvog osnova osim vjere u neku pricu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 20:34   #67
Quote:
Nepoznati kaže:
Znači ne smijemo ublažavati patnje nesretnicima koji su u muci, jer oni "odrađuju svoju karmu, pa ih tako udaljavamo od konačne Stvarnosti".
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čovjek ne smije uopće razmišljati što je čija karma, nego uvijek treba činiti dobra djela i boriti se protiv loših bez obzira što je svatko zaslužio što mu se dešava.
Pa ja niti ne razmišljam o karmi, ne vjerujem u nju, kako i treba, te nastojim biti dobar čovjek.

A ovi koji vjeruju u karmu, kako da oni ne razmišljaju o karmi? Koliko sam puta čuo njihove "mudre" izričaje da netko eto trpi, "odrađuje svoju karmu".... "skuplja poene odrađujući nevolje".

Quote:
Dapače, ako samo mirno sjediš i promatraš zlo i ti ćeš nagrabusiti
Ali ne smiješ mu "pomoći", jer ga naša pomoć "udaljava od konačne Stvarnosti".

Ako pomogneš sirotanu, poboljšavaš svoju karmu, ali unazađuješ njegovu.

Čemu onda uopće ta smiješna hipoteza o karmi, kad je skroz beskorisna i kontraproduktivna u praksi.

To je slična Božja zavrzlama kao i kod one žene koja je ubila svoju djecu, jer je vjerovala da djeca idu u raj, dobrome Bogu, a ona je ionako svoju dušu vragu dala, pa barem da tako spasi djecu, prije nego uđu u pubertet i okaljaju se grijehovima bluda.

Teološki savršeno sročeno, dobrobit raja postignuta, ali teolozi na to bijesno vrište da se "ne smije tako" "NE UBIJ!" .... bez ikakvog logičkog odgovora. Ta žena je u "pravu", a teolozi popušili, jer se držala nihovih kemijanja o raju i paklu.

Ili kako vjerovati u vječnu nagradu raja i izbjegavanje kazne pakla, a ujedno biti dobar čovjek, a ne promućurni kalkulant o tome kako zadobiti raj a izbjeći pakao?

Ta hipoteza raj-pakao te automatski čini lukavim kalkulantom.
Moraš zaboraviti na raj i pakao hipotezu, ako želiš biti dobar čovjek.

ALI ZAŠTO ONDA UOPĆE VJEROVATI U TO kad moraš zaboraviti na to da bi bio dobar čovjek!!
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 20:37   #68
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A da su prostor i vrijeme nastali iz ničega je stvarno logično
A kako je Zemlju Bog stvorio? Iz nečega ili iz ničega?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 21:04   #69
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa ja niti ne razmišljam o karmi, ne vjerujem u nju, kako i treba, te nastojim biti dobar čovjek.

A ovi koji vjeruju u karmu, kako da oni ne razmišljaju o karmi? Koliko sam puta čuo njihove "mudre" izričaje da netko eto trpi, "odrađuje svoju karmu".... "skuplja poene odrađujući nevolje".



Ali ne smiješ mu "pomoći", jer ga naša pomoć "udaljava od konačne Stvarnosti".

Ako pomogneš sirotanu, poboljšavaš svoju karmu, ali unazađuješ njegovu.

Čemu onda uopće ta smiješna hipoteza o karmi, kad je skroz beskorisna i kontraproduktivna u praksi.

To je slična Božja zavrzlama kao i kod one žene koja je ubila svoju djecu, jer je vjerovala da djeca idu u raj, dobrome Bogu, a ona je ionako svoju dušu vragu dala, pa barem da tako spasi djecu, prije nego uđu u pubertet i okaljaju se grijehovima bluda.

Teološki savršeno sročeno, dobrobit raja postignuta, ali teolozi na to bijesno vrište da se "ne smije tako" "NE UBIJ!" .... bez ikakvog logičkog odgovora. Ta žena je u "pravu", a teolozi popušili, jer se držala nihovih kemijanja o raju i paklu.

Ili kako vjerovati u vječnu nagradu raja i izbjegavanje kazne pakla, a ujedno biti dobar čovjek, a ne promućurni kalkulant o tome kako zadobiti raj a izbjeći pakao?

Ta hipoteza raj-pakao te automatski čini lukavim kalkulantom.
Moraš zaboraviti na raj i pakao hipotezu, ako želiš biti dobar čovjek.

ALI ZAŠTO ONDA UOPĆE VJEROVATI U TO kad moraš zaboraviti na to da bi bio dobar čovjek!!
Nije mi jasno zašto iskrivljavaš tuđe upise, ne moraš se slagati niti vjerovati.

Da li je netko dobar ili loš to ne ovisi o vjeri, to ovisi o samoj osobi!

Ali ako netko prihvati vjeru (u nešto) da bi bio još bolji ili da bi iz nečeg crpio inspiraciju, volju za život... što je u tome loše??

A više puta sam naglasio da u konačnici ljubav treba biti stanje svijesti, a ne kalkulacija, međutim život je pretežak, teško je uvjek udjeliti milostinju kad se gradom skupe profesionalni prosjaci, teško je uvjek pružiti drugi obraz.

Meni je drago kad netko može biti dobar i raditi dobra djela bez ikakvog očekivanja, to se inače zove karma-joga, ali isto tako je dobro ako netko priznaje svoje ljudske slabosti i traži način da ih kompenzira.

Ja osobno sam jako sretan ako imam priliku napraviti dobro djelo, i ne tražim nagradu za to, uglavnom se Bogu zahvalim, što meni nije trebala pomoć - a sad opet možemo filozofirati koliko je to sebično!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 21:47   #70
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa naravno da treba pustit ljude, nećemo nikog na ništa prisiljavat, neka svatko radi što hoće.

Samo nećeš ništa novo saznat ako buljiš u strop i miješaš misli po mozgu.
Um bez komunikacije ne može saznat ništa novo.
Određeni predstavnici kontinentalne filozofije ne bi se složili s tobom.

A ni ja: um bez komunikacije itekako može spoznati dosta toga - samo ako je: kritičan i analitičan.

Ovdje uopće nije bitno ZNANJE (kako ti kažeš: saznati), već: SPOZNAJA (pod pretpostavkom da čovjek cijelog života nije živio u špilji i da ima određeno obrazovanje).
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 21:47   #71
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A da su prostor i vrijeme nastali iz ničega je stvarno logično
Ako je relativno u filozofskom smislu a fizika i psihologija su isto blizu tog problema, vremena jelte...dakle nebi imao pojma da život traje sekundu ili tren, a tebi se čini osam decenija, patnje ili možda nadanja.
Recimo da se radi o halucinaciji koja je realistična, ili snu, nebi imao pojma da je to tako, nemožeš dokazati ni, ni. Kad rikneš (što je zapravo nemoguće) samo se prebaciš u drugi film, zbilju, sa kojom se poistovjetiš.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 22:08   #72
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto iskrivljavaš tuđe upise, ne moraš se slagati niti vjerovati.
Ja samo potičem na razmišljanje, a ne iskrivljavam ništa.

Quote:
Ja osobno sam jako sretan ako imam priliku napraviti dobro djelo, i ne tražim nagradu za to, uglavnom se Bogu zahvalim, što meni nije trebala pomoć - a sad opet možemo filozofirati koliko je to sebično!
Promašuješ ceo stadion.
Govorim o vjerovanju u raj i pakao. Božju nagradu i kaznu za djela.

Oni koji ne vjeruju da će Bog nagrađivati dobra djela rajem itd. zašto bi uopće vjerovali u Boga? Moja je teza da se u Boga ne vjeruje ako ne daje te darke, nego ako daje, ako pretvara leševe u vječna stvorenja, kao npr. u kršćanstvima i islamima.

To te automatski čini kalkulantom kod činjenja dobrih djela. Bolje je zaboraviti na Božje darke, ali zašto bismo onda uopće u njih vjerovali i imali takve ideje u glavama?
Jasnije?

(ne pitam pukovnikz-a, jer od njega nikako koherentan odgovor dobit)

Ispada da vjera čini dobra čovjeka kalkulantom, a ateizam ne. U ateizmu radiš dobra djela radi samih djela, a ne nikakve (Božje) nagrade ili kazne.

Teisti obično tvrde suprotno, da ako nema vjerovanja u Boga (a znamo da je to isključivo u većini nagrađivajući Bog!), onda nema morala nit dobra.

A obratno je.... Ideja Boga navodi na kalkulaciju, jer je nužno povezana s nagradom za dobra djela.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 22:18   #73
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto iskrivljavaš tuđe upise, ne moraš se slagati niti vjerovati.
Takva mu je metoda, ništa osobno...

Quote:
Da li je netko dobar ili loš to ne ovisi o vjeri, to ovisi o samoj osobi!

Ali ako netko prihvati vjeru (u nešto) da bi bio još bolji ili da bi iz nečeg crpio inspiraciju, volju za život... što je u tome loše??

A više puta sam naglasio da u konačnici ljubav treba biti stanje svijesti, a ne kalkulacija, međutim život je pretežak, teško je uvjek udjeliti milostinju kad se gradom skupe profesionalni prosjaci, teško je uvjek pružiti drugi obraz.

Meni je drago kad netko može biti dobar i raditi dobra djela bez ikakvog očekivanja, to se inače zove karma-joga, ali isto tako je dobro ako netko priznaje svoje ljudske slabosti i traži način da ih kompenzira.

Ja osobno sam jako sretan ako imam priliku napraviti dobro djelo, i ne tražim nagradu za to, uglavnom se Bogu zahvalim, što meni nije trebala pomoć - a sad opet možemo filozofirati koliko je to sebično!
Nevezano za razlike vjerske prirode, ovo tvoje razmišljanje potpisujem, kao i prijašnje postove... no, tvoj je "problem" za NN i njemu slične dogmatike, što ne spadaš u njegov pretinac koji jedini ima pravovaljani certifikat na "svjetlo razuma" (ili "svjetlo vjere", anyway...).
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 22:37   #74
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ispada da vjera čini dobra čovjeka kalkulantom, a ateizam ne. U ateizmu radiš dobra djela radi samih djela, a ne nikakve (Božje) nagrade ili kazne.
Kalkulacija nema veze sa (ne)postojanjem religioznog uvjerenja, jer uvijek ostaje pitanje kako Bog vidi tvoja "dobra" djela.
Također, nema nikakvog smisla tvoje poopćavanje na ateiste na jednoj, a vjernike na drugoj strani.
Postojalo je i postoji velik broj ateista koji su voljni služiti ovozemaljske gospodare, uz sasvim konkretnu kalkulaciju.

Naravno, uz one koji to nisu niti bi ikad uradili.


Quote:
Teisti obično tvrde suprotno, da ako nema vjerovanja u Boga (a znamo da je to isključivo u većini nagrađivajući Bog!), onda nema morala nit dobra.

A obratno je.... Ideja Boga navodi na kalkulaciju, jer je nužno povezana s nagradom za dobra djela.
Još je sv. Augustin govorio o "vidljivoj" i "nevidljivoj" Crkvi, uglavnom, tvoje povezivanje sa "nagradom" pada u vodu.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:18   #75
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ali ajd, recimo da je to validan argument - i dalje nista ne znaci za karmu, reinkarnaciju, raj, pakao, istocni grije, Isusa, Krishnu, Hanumana, arhandjele ili kukuruz-djevojku. SVa apologetika se skroz isposlama kada sa te najudaljenije i najapstraktnije kozmoloske tocke predje na pokusaje branjenja specificnijih mitoloskih i kozmoloskih ideja koje nemaju nikakvog osnova osim vjere u neku pricu.
Nije baš tako jednostavno, došao stari dida i unucima prodao priču.
Ima tu sto faktora.
Evo opet pogledaj topik na duhovnosti o ljudskim iskustvima hipnoze.
Pa imaš primere magije i šamanizma, takođe realistična isksutva.
Nadnaravna iskustva, duhovi i slično.
Pa astrologija koja u 20 strana teksta sve napiše točno

Sve to čini na kraju jednu cjelinu

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A kako je Zemlju Bog stvorio? Iz nečega ili iz ničega?
Ti hoćeš da ja izvalim neku glupost pa da se onda naslađuješ mojim izjavama.

Zaboravi

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Određeni predstavnici kontinentalne filozofije ne bi se složili s tobom.
A zamisli da se svi ljudi na svijetu slažu sa mnom, to bi bilo neobično, zar ne?

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Ako je relativno u filozofskom smislu a fizika i psihologija su isto blizu tog problema, vremena jelte...dakle nebi imao pojma da život traje sekundu ili tren, a tebi se čini osam decenija, patnje ili možda nadanja.
Recimo da se radi o halucinaciji koja je realistična, ili snu, nebi imao pojma da je to tako, nemožeš dokazati ni, ni. Kad rikneš (što je zapravo nemoguće) samo se prebaciš u drugi film, zbilju, sa kojom se poistovjetiš.
Kad brojiš u rikverc i dođeš do nule, ne možeš dobiti -2 sekunde.

To ti je sva mudrost
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:39   #76
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


Ja samo potičem na razmišljanje, a ne iskrivljavam ništa.
Ako je stvarno kako kažeš a onda čemu smo toliko puta morali stati u obranu Boga?, naravno neznanstvenim protokolom.

Koliko- toliko, što se reče, shvatili su/smo Sveto pismo, time i primijetili da nije nikakav problem ponekad iskriviti Riječ Božju, nenamjerno, Biblija to nazove "nedostatkom točne spoznaje" na kojoj se izgleda treba još poraditi, ako ništa drugo a onda neiskrivljavati najosnovnije stvari vezane za Svemogućeg Boga, obzirom upravo te najosnovnije spadaju pod prvi školski sat duhovnih elemenata, a svaki pak idući nastavni program sve je teži, zamalo pa se obeshrabre ljudi stila pa tko to sve uopće i može pojmiti.


Što se tiče prije spomenute "karme" i vjerovanja u reinkarnacije, rekli bismo zastarjela su tradicionalna vjerovanja u iste, odnosno danas su mnogi više mišljenja 'da se još jednom rodim stvari bih posložio drugačije', podsjeća na evo sam se opet rodio isti ja i tu sam da ispravljam stare pogreške na način promijenilo se ništa osim mog uma. Nešto slično pronađe se i u NZ pod nazivom "nova osobnost".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:43   #77
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kalkulacija nema veze sa (ne)postojanjem religioznog uvjerenja, jer uvijek ostaje pitanje kako Bog vidi tvoja "dobra" djela.
Što te boli briga za to kako Bog gleda? Radi Božje nagrade i kazne?
I odakle ti tolika umišljenost izjaviti da ti to uopće možeš shvatiti?

Čim ubaciš pojam "Bog", odmah je okružen brojnim nelogičnostima.

Quote:
Također, nema nikakvog smisla tvoje poopćavanje na ateiste na jednoj, a vjernike na drugoj strani.
Ateisti ne kalkuliraju s vječnom Božjom nagradom, a teisti da. Što ti tu nije jasno?

Quote:
Postojalo je i postoji velik broj ateista koji su voljni služiti ovozemaljske gospodare, uz sasvim konkretnu kalkulaciju.
Naravno. Ali promašuješ stadion. Govorim o činjenju dobrih dijela radi samih djela. Kako će to činiti vjerovatelji u nagradu Božiju vječnim rajem za počinjene dobrote?

Quote:
Još je sv. Augustin govorio o "vidljivoj" i "nevidljivoj" Crkvi, uglavnom, tvoje povezivanje sa "nagradom" pada u vodu.
Samo zato jer si to ti izjavio? Čemu vjerovanje u nagradu za dobra djela?
Nije li to infantilno?
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:46   #78
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A kako je Zemlju Bog stvorio? Iz nečega ili iz ničega?
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ti hoćeš da ja izvalim neku glupost pa da se onda naslađuješ mojim izjavama.
Zaboravi
Iz ničega: https://sh.wikipedia.org/wiki/Ni%C5%A1ta

http://www.rts.rs/page/radio/sr/stor...ex-nihilo.html

ntički grčki i helenistički mislioci čvrsto su se držali principa ex nihilo nihil fit. Njima je ideja o tome da je moguće nekakvo nastajanje ili stvaranje ex nihilo bila potpuno strana i neprihvatljiva. Dakle, kako smatra Drago Đurić, ta ideja je nastala unutar judejsko-hrišćanske tradicije, ali se osnovna dilema sastoji u pitanju da li se ideja stvaranja ni iz čega može pronaći u Bibliji, odnosno u Starom ili Novom zavetu, ili je ona nastala kasnije u procesu stvaranja judeo-hrišćanske monoteističke teologije, ili se ona, možda, može naći u takozvanoj pseudoepigrafskoj ili gnostičkoj literaturi?

Drago Đurić zastupa tezu da se ideja creatio ex nihilo pojavila tek pri kraju drugog veka nove ere. U Bibliji, odnosno u Starom i Novom zavetu, ta ideja nije nigde jasno niti postavljena niti izložena. Filon, kao i rani crkveni oci i apologeti brane teoriju o božijem stvaranju ex materia. Prvi hrišćanski mislioci koji smatraju da Bog stvara ex nihilo bili su Tatian i Teofil Antiohijski.

Nakon izlaganja nekih spornih mesta iz Biblije u vezi sa ovim pojmom, autor će predstaviti i prve hrišćanske mislioce koji su zastupali ideju da Bog stvara svet ex materia, a potom učenja onih mislilaca koji brane tezu da Bog stvara svet ex nihilo. Oba tabora opravdavaju svoje teze pozivanjem na njihovu koherentnost sa pretpostavljenim judeo-hrišćanskim dogmama koje se tiču Božijih atributa.


A znanost ? Ona kaže da se svemir stvori ex nihilo: http://blog.dnevnik.hr/dio/2007/08/1...ex-nihilo.html


Malo ljudi je svjesno da današnje znanstvene teorije bez problema mogu podržati stvaranje materije iz ničega, dakle genezu. Možda je to teško shvatiti, ali činjenica je da čestice mogu nastati u savršenom vakuumu, kada nema dovoljno energije da nastanu. U kvantnom mikrosvijetu ne postoji zakon očuvanja energije - energija može nastati i nestati vrlo brzo i nepredvidljivo. Čestice ex nihilo se zovu virtualne čestice jer nestaju nedugo nakon što su stvorene. Istina je da energija u svemiru iznosi - nula. Upravo tako, materija se sastoji od pozitivne energije, a u neku ruku, gravitacija je negativna energija. Te dvije energije se poništavaju, tako da energija u svemiru iznosi nula. Neki fizičari smatraju da postoji važan kozmički princip koji zahtijeva da svemir ima nula energije. Svemir može krenuti linijom najlakšeg otpora, stvarajući energiju i materiju iz ničega, tako da Veliki prasak nije imao potrebu za energijom da nastane.

U kvantnoj fizici, ne postoji prazan prostor. Sam vakuum je pun slučajnih fluktuacija. Te fluktuacije stvaraju savijenost prostorvremena. To se zove pjena prostorvremena, a regije u njoj mjehurići lažnog vakuuma. Ako je savijenost pozitivna, piše Einstein, mjehurić eksponencijalno raste, a za 10 -42 sekundi naraste do veličine protona i sadrži dovoljno energije za nastanak svemira. Mjehurić počinje bez materije i energije, osim one pohranjene u samu savijenost prostorvremena, ali kako raste mjehurić raste i količina energije, dakle eksponencijalno. To ne narušava pravilo očuvanja energije, jer lažni vakuum ima negativni pritisak, tako da sveukupna energija iznosi - nula. Ovo sve potječe iz jednadžbi koje je pisao sam Einstein 1916. godine. Kako mjehurić raste, neka vrsta frikcije pretvara energiju u čestice, temperatura pada, a spontani procesi uništavaju simetriju mjehurića. Tako nastaju nasumični odnosi polja i čestica. Time inflacija prestaje i prelazimo na Veliki prasak.

Ovo možda zvuči kao znanstvena fantastika, ali mnogi ljudi su izrazili zabrinutost da bi možda CERN-ov akcelerator čestica mogao stvoriti stanje lažnog vakuuma, time stvarajući novi veliki prasak i uništavajući svemir. Doduše, mi ne bi trebali strahovati, jer su ove tvrdnje neutemeljene.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:48   #79
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nije baš tako jednostavno, došao stari dida i unucima prodao priču.
Ima tu sto faktora.
Evo opet pogledaj topik na duhovnosti o ljudskim iskustvima hipnoze.
Pa imaš primere magije i šamanizma, takođe realistična isksutva.
Nadnaravna iskustva, duhovi i slično.
Pa astrologija koja u 20 strana teksta sve napiše točno

Sve to čini na kraju jednu cjelinu
Jednu cjelinu nedokazivih subjektivnih iskustava i umisljaja. U hipnozi kao i sa halucinogenima, meditacijama, lucidnim snovima ili psihodelicnim iskustvima mzes imati svakakva iskustva. Takva iskustva mozes lako upravljati, inducirati, manipulirati? Imam nekog iskustva sa svim kategorijama sim psihoze, a poznajem i ljude sa psihoticnim, nista od toga nije apsolutno nikakav dokaz bilo cega.

Kako navedo na temi o sjecanju na prosle zivote hipnoticka regresija (i tobize nehipnoticka koja je ista stvar) se ne smatra ozbiljnim dokazom u ozbiljnijim hipnotickim krugovima, to je zloupotreba iste iz financijskih razloga. Cak se niti uobicajeno svakodnevno sjecanje ne smatra odvec pouzdanim instrumentom i podlozno je manipulaciji, iskrivljavanju, sugestiji itd. U naedenim izmjenjenim stanjima sve je to bitno izrazenije.

Odnosno, u hipnozi mozes stvoriti iskustva koje god prirode oces, to je kao i kod snova scenografija za projekciju afektivnih sadrzaja, a ne stvarna objektivna povijest i sjecanje.

Ista je stvar sa svime ostalim. Ne treba takva iskustva odbacivati, imaju svoju psiholosku i psihoterapijsku svrhu, ali nisu objektivna fizicka stvarnost, povijest itd vec blize bajkama i mitovima.

Ne znaci da neka od tih iskustava nisu tocna, ali samo posojanje iskustva nista ne dokazuje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:54   #80
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


Što te boli briga za to kako Bog gleda? Radi Božje nagrade i kazne?
Vidiš, i znanstvenike bi se moglo priupitati slično, recimo: što te briga kako gleda šef, valjda se ne pribojavaš njegove nagrade ili kazne?


Znanost o Bogu ima svoje granice. Čovjek pod posredstvom Božjeg duha granica pak nema.
(nazovimo razlikom između prvog i drugog)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.