Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 18:44   #1
Zašto je suficit opće države loša stvar?

Prije par godina imao sam javne financije na faxu. Na jednom od predavanja pričalo se o proračunu. E sad tu sam se našao pametan pa napomenuo da suficit sigurno mora biti bolja stvar od deficita.

No, profesorica je napomenula da nije baš tako i obrazložila to nekako, ali se više ne sjećam o čemu se radi...kako se naša divna vlast hvali ovim trenutnim suficitom, znali netko zašto to nije baš sjajna stvar?
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 18:59   #2
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Prije par godina imao sam javne financije na faxu. Na jednom od predavanja pričalo se o proračunu. E sad tu sam se našao pametan pa napomenuo da suficit sigurno mora biti bolja stvar od deficita.

No, profesorica je napomenula da nije baš tako i obrazložila to nekako, ali se više ne sjećam o čemu se radi...kako se naša divna vlast hvali ovim trenutnim suficitom, znali netko zašto to nije baš sjajna stvar?
Zato što ako iz jednadžbe izbaciš neto izvoz (kojeg kod nas ionako nema) onda profit privatnog sektora direktno proizlazi iz državnog deficita, to je matematički identitet.

Deficit je inače koristan instrument makroekonomske politike ako mu je dobra struktura i ako je pametno usmjeren, što kod nas nije.

Drugim riječima, kakvi smo mi, kod nas je suficit dobar.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 20:47   #3
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Prije par godina imao sam javne financije na faxu. Na jednom od predavanja pričalo se o proračunu. E sad tu sam se našao pametan pa napomenuo da suficit sigurno mora biti bolja stvar od deficita.

No, profesorica je napomenula da nije baš tako i obrazložila to nekako, ali se više ne sjećam o čemu se radi...kako se naša divna vlast hvali ovim trenutnim suficitom, znali netko zašto to nije baš sjajna stvar?
Suficit čini domaću valutu skupom a to uništava konkurentnost izvoza.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 09:46   #4
Drzavna blagajna se u praksi ne razlike u principu od kucne blagajne.

Imati visak u kucnoj blagajni je lose a imati manjak kucnoj blagajni je pozitivno?



S razlogom neki rade a neki poducavaju. He who can not, teaches.
Dakle, baba prica gluposti.

Moze se jedino ovako okrenuti:


Ja cu ovaj mjesec i sljedecih 11 biti u minusu u drzavnom budzetu jer sam ulozio u veliki stroj ili sam ulozio u rijesavanje imovinsko pravnih odnosa, sto ce rezultirati vecim drzavnim budzetom u narednih 120 mjeseci.

Tako da ali to je

Ali volio bih da me neko ispravi, volio bih cuti i tu stranu matematike. Zaista bih, mozda djeluje ak si u minusu? Pa ti Svedani onda nemaju pojma o ekonomiji kad ne dozvoljavaju minuse uopce.
Faust_Paladin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 10:27   #5
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
Prije par godina imao sam javne financije na faxu. Na jednom od predavanja pričalo se o proračunu. E sad tu sam se našao pametan pa napomenuo da suficit sigurno mora biti bolja stvar od deficita.

No, profesorica je napomenula da nije baš tako i obrazložila to nekako, ali se više ne sjećam o čemu se radi...kako se naša divna vlast hvali ovim trenutnim suficitom, znali netko zašto to nije baš sjajna stvar?
U principu suficit države, ili recimo kućnog budžeta je super stvar za mene, ali loša stvar za ekonomiju. Jer ne trošim. Ako ne trošim kako će netko drugi nešto prodati i kako će taj netko drugi zaraditi i vratiti svoje kredite..?
Državna potrošnja je zapravo veliki zupčanik u našem gospodarstvu. Mali ljudi zarađuju i plaćaju ogromene poreze a država kroz projekte, investicije, plaće i troškove vraća novac natrag u sustav i pritom se zadužuje (obično vani od onih koji imaju puno love i žele posuditi uz kamate)..
U slučaju da imamo jaku proizvodnju i izvoz, tada suficit nije loš, zapravo imamo pozitivnu bilancu u kojoj novac izvana ulazi u sustav, jača ekonomiju i stimulira potrošnju. To imaju jake ekonomije koje su izvozno orjentirane. Mi recimo imamo turizam kao privrednu granu koja donosi svježi kapital.. dakle ili kroz ulaganje u hotele, ili kroz zaradu za trgovca ili kroz porez kojeg država ubire. Tada naravno država nije u poziciji da mora stimulirati gospodarstvo jer ima tko (kapital koji ulazi u državu) i jebi ga svi rade, plaćaju porez i troše i investiraju jer imaju love. Ako toga nema netko mora pokrenuti gospodarstvo a to radi država tako da se zadužuje, troši i ide u deficit..Ili država stvori uvjete da ja , ti, Marko i Ante odluče izvaditi ušteđevinu iz madraca ili uzmu kredit i krenu ulogati ili trošiti i time pokreću gospodarstvo (osobna potrošnja)..i BDP raste, ljudi se zapošljavaju i svima nam je kao super..
Kužiš ne..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 10:46   #6
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zato što ako iz jednadžbe izbaciš neto izvoz (kojeg kod nas ionako nema) onda profit privatnog sektora direktno proizlazi iz državnog deficita, to je matematički identitet.

Deficit je inače koristan instrument makroekonomske politike ako mu je dobra struktura i ako je pametno usmjeren, što kod nas nije.

Drugim riječima, kakvi smo mi, kod nas je suficit dobar.
Po nekoj logici,ako se to može ovdje primjeniti

Kredit koji grad/država dobiva izvana je uvoz (znači loše).E sad,npr. Grad Zagreb diže kredit,daje posao xy građevinskoj firmi koja ostvaruje profit .Tebi to zdravi?

Ovo što si spomenuo-izvoz.Po meni jedino logično i zdravo je nešto tipa industrije (Končar,HS Produkt),faramceutska industrija,IT....naravno i Turizam-ali više kao neki šlag na kraju,a ne pod obavezno.

Jer kad imaš jednu firmu koja prihod od 200mil EUR,90% toga izvozi.

Znači ta firma donosi u Hrvatsku 180mil EUR koji nekome fale (nečiji uvoz).Od toga se dijele dobre plaće,znači novac ide u proračun kroz mirovinski,zdravstveni sustav,pdv,porez na gorivo,cigarete,piće.....

Ali,s druge strane sam i sretan što nemamo previše tih firmi,jer bi najviše opet profitirali uhljebi.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 12:38   #7
Quote:
Faust_Paladin kaže: Pogledaj post
Drzavna blagajna se u praksi ne razlike u principu od kucne blagajne.

Imati visak u kucnoj blagajni je lose a imati manjak kucnoj blagajni je pozitivno?



S razlogom neki rade a neki poducavaju. He who can not, teaches.
Dakle, baba prica gluposti.

Moze se jedino ovako okrenuti:


Ja cu ovaj mjesec i sljedecih 11 biti u minusu u drzavnom budzetu jer sam ulozio u veliki stroj ili sam ulozio u rijesavanje imovinsko pravnih odnosa, sto ce rezultirati vecim drzavnim budzetom u narednih 120 mjeseci.

Tako da ali to je

Ali volio bih da me neko ispravi, volio bih cuti i tu stranu matematike. Zaista bih, mozda djeluje ak si u minusu? Pa ti Svedani onda nemaju pojma o ekonomiji kad ne dozvoljavaju minuse uopce.
Ne, drzave nisu kucanstva, zato se makroekonomska logika bitno razlikuje od mikroekonomske i logike osobnih financija.

Ne bih se zalijetao s ocjenama da baba prica gluposti, posebno ako ne poznajes osnove makroekonomije.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 12:48   #8
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne, drzave nisu kucanstva, zato se makroekonomska logika bitno razlikuje od mikroekonomske i logike osobnih financija.

Ne bih se zalijetao s ocjenama da baba prica gluposti, posebno ako ne poznajes osnove makroekonomije.
Ali se sve logike na koncu svedu na prostu matematiku, dakle da li imaš pozitivnu bilancu, rasteš, ili nemaš pa se zadužuješ i padaš..

Makroekonomija ima svoje asove u rukavu, od monetarne politike do kamatnih stopa, obveznica, razine pdv-a itd pri čemu kombinacija utjecaja ima značaj na ljudsku psihologiju i time rast gospodarstva..
Osobne financije su jako limitirane, imaš troškove i prihode, i mogućnost (ako) da uzmeš neki sitni kredit ako zaškripi.. i to je to.. ako ti crkne veš mašina ne možeš reći meštru da ćeš mu platiti u obveznicama ili šarenim papirićima jer će te poslati u neku stvar, tužit će te i staviti ti ovrhu na imovinu, makroekonomija si dozvoljava takve mogućnosti, država se zaduži na stranom tržištu ako ne po 2 posto onda će prodati obveznicu za 7 posto, natiskati će novac ili podignuti poreze, uzeti jednima da bi stimulirala neke druge i tako preživjeti loša razdoblja da bi ubirala plodove u onim boljima..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 16:54   #9
Quote:
Bilijuner kaže: Pogledaj post
No, profesorica je napomenula da nije baš tako i obrazložila to nekako, ali se više ne sjećam o čemu se radi...kako se naša divna vlast hvali ovim trenutnim suficitom, znali netko zašto to nije baš sjajna stvar?
Zato sto se tih miljarda kuna naplacenog extra poreza mogla provrtiti u gospodarstvu.

Nijedan poduzetnik ne zeli imati pare koje stoje bzvz.

Cilj proracuna je mali deficit kojeg se ponisti devalvacijom valute (inflacijom koja potice ulaganja) a ne suficit koji znaci da imas preveliko porezno opterecenje koje ubija gospodarstvo.

Uzmi za primjer da tih miljardu kuna moze prosjecnu bruto 2 placu godisnju placu od 120-tak k kuna za skoro 8500 ljudi. Da su ubrali toliko manje poreza - utoliko bi se ljudi vise moglo zaposliti i proizvesti dodane vrijednosti. A sta ovako imamo? Neka brojkica na nekakvom papiricu se smanjila... Nes ti.

Za najbolji primjer takvih sranja imas Japan u terminima hiperprodukcije - masivni suficiti proracuna koji uzrokuju deflaciju i odjednom svi pocnu cuvati novac jer sto vise cuvas - vise dobivas jer novac sve vise vrijedi. Ili mozda ne Da nisu imali pametnu vladu koja je natiskavala novac radi inflacije i ulagala hitno u infrastrukturu (posto ne mogu u ratove ko Ameri) - da vidis cija bi mater crno runo prela.

Pojednostavio sam prakticki do apsurda, ali eto

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne, drzave nisu kucanstva, zato se makroekonomska logika bitno razlikuje od mikroekonomske i logike osobnih financija.

Ne bih se zalijetao s ocjenama da baba prica gluposti, posebno ako ne poznajes osnove makroekonomije.
Egzektli.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 17:54   #10
Otkuda suficit?

Planirani deficit za 2017. godinu bio je 1,9 posto BDP-a, tojest 6,8 milijardi kuna

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...udzet/5318443/

No završili smo u suficitu. Odlučujući faktor bila je vjerojatno turistička sezona, doznake iz inozemstva isl.

No, je li to bilo dovoljno, ili- što se još dogodilo 2017. godine na strani rashoda, koji su tradicionalno veći od planiranih?

Upravo suprotno, kao i uvijek, od onog što lažu u novinama (lažovi će se sami prepoznati, pa nema klevete )

Kad sam već tu, da se osvrnem i na neuku raspravu o lošosti suficita. suficit državnog proračuna, u državi koja se zadužuje kod kuće, znači da se događa transfer novaca od stanovništva prema državi. Ovo vrijedi ako država nije u platnom suficitu s inozemstvom većem od suficita proračuna. Tj, to u praksi znači da stanovništvo troši na dug kao Ameri, i/ili troši štednju, i da manje može može trošiti u budućnosti, što bi kao bilo prorecesijski. ali zato država u budućnosti može više trošiti, što je pro-growth. Dakle ciklusi kojima se skriva inflacija (stvarna, ne nominalna, tj. ona koja mjeri i rast produktivnosti kao deflacijsku veličinu)

U državi koja se zadužuje vani, suficit je dobar. U državi koja ima plus u platnoj bilanci kao Hrvatska, te stagnaciju realnih plaća, deficit proračuna u ovim uvjetima značio bi "next step" u evoluciji zamračivanja love
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:11   #11
Ne bi se iznenadio da je ekipa nesto krivo planirala.
Brijem da izgubili nekoliko stranica sa rashodima pa nisu poplacali racune koji ce doci na naplatu u 2018
Da su planirali platiti dio duga zdravstvu ne bi ga bilo.
Dio svakako, ne mali, na prihodovnoj strani ide na dusu gastarbajtera
Vec stoljecima lazu bez srama jadni narod koji taj " boljitak" ionako osjete na svojoj kozi
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:23   #12
kad sam početkom sezone čitao podatke o brojevima pristiglih turista, znao sam da će turizam rasturiti ove godine više od očekivanja (pogotovo kad uzmemo u obzir rast cijena). No čitao sam i neke zanimljive podatke o smrtnosti u Hrvata. Sljedeće godine u ovo vrijeme bi mogli dobiti i službene rezultate.

ukratko, smrtnost je tolika da je nekretninski balon odgođen za koju godinu, pogotovo uzevši u obzir i emigraciju (s rođenom i nerođenom djecom). Emigracija se, suprotno prihvaćenom vjerovanju, ne liječi besplatno u Hrvatskoj. Naime, oni imaju njemačko zdravstveno osiguranje (ili irsko ako vam je draže).

Inače, Marić se na polugodištu hvalio da su otplatili neke dugove veledrogerijama. tako vele

https://vlada.gov.hr/vijesti/sjednic...una-kuna/22438

Kujundžić čak smišlja nove načine kako spiskati novce u zdravstvu. Iako AIDS u Hrvatskoj nije nikakav problem npr.

Očekujem i pojačane programe ranog otkrivanja raka. Ipak je kemoterapija "najskuplja".

Očekujem i povećanu smrtnost od većeg broja liječenih protiv raka
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 18:36   #13
Quote:
mu da kaže: Pogledaj post
Ne bi se iznenadio da je ekipa nesto krivo planirala.
Brijem da izgubili nekoliko stranica sa rashodima pa nisu poplacali racune koji ce doci na naplatu u 2018
Da su planirali platiti dio duga zdravstvu ne bi ga bilo.
Dio svakako, ne mali, na prihodovnoj strani ide na dusu gastarbajtera
Vec stoljecima lazu bez srama jadni narod koji taj " boljitak" ionako osjete na svojoj kozi

Ako suficitom plaćaš glavnice dugova, to je i dalje suficit.

btw da znaš da razlika prihoda i rashoda HZZO-a za tekuću godinu ulazi u obračun deficita/suficita državnog proračuna, kao i ostalih vanproračunskih korisnika(ESA2010), nebi pisao ovakve bedastoće.

glup, gluplji, Hrvati.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:28   #14
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
U principu suficit države, ili recimo kućnog budžeta je super stvar za mene, ali loša stvar za ekonomiju. Jer ne trošim. Ako ne trošim kako će netko drugi nešto prodati i kako će taj netko drugi zaraditi i vratiti svoje kredite..?
Državna potrošnja je zapravo veliki zupčanik u našem gospodarstvu. Mali ljudi zarađuju i plaćaju ogromene poreze a država kroz projekte, investicije, plaće i troškove vraća novac natrag u sustav i pritom se zadužuje (obično vani od onih koji imaju puno love i žele posuditi uz kamate)...
Yes, to je još Keynesova ideja kojom je riješena velika depresija '29.
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:29   #15
Ako imaš konjunkturu u tržištima s kojima si povezan (+BDP) i uz to refinanciraš dugove i značajno smanjuješ kamate što se moglo naslutiti na ovom forumu ali baš i ne kod javnosti početkom prošle godine, normalno je da imaš suficit. Uz to "srednjoj" klasi skidaš poreze (počeo Milanović) pa ti se to vraća kroz PDV (da nema rasta gospodarstva što je direktni utjecaj ECBa ne bi ljudi više trošili).

Jedina pohvala je Mariću je što je uspio zadržati rashode koliko toliko pod kontrolom.
Nakon ovog brijem da će plakati što je to išao izjavljivati (da ima suficit).

Naravno da se ta lova mogla korisnije iskoristiti, ne vjerujem da se nije vidjelo to bar 3 mj. unaprijed, ali s druge strane treba pokazati držateljima našeg duga da možemo smanjiti dug bržom stopom nego su očekivali.
Tj. zamahni milijardom, da bi uštedio dvije na kamati.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:35   #16
ne bi bilo začuđujuće da u idućih 5 godina broj umirovljenika opadne, uz istovremeni rast broja zaposlenih. Broj stanovnika Hrvatske prema prirodnom kretanju stanovništva bit će 70 000- 100 000 manji. Toliko će otprilike biti i manji broj penzionera ako ne brojimo prijevremene, nove branitelje isl. Nakon toga ide ponovni porast penzića.. To je prozor našeg ekonomskog oporavka. Ako se natalitet ne oporavi u međuvremenu, to je game over. No vjerujem da će se oporaviti. Šlag na tortu je kad se vrate naši s parama i njemačkim penzijama.
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:37   #17
Ne bih se zalijetao s ocjenama da baba prica gluposti, posebno ako ne poznajes osnove makroekonomije.[/QUOTE]

Ustvari bila je zgodna i simpatična srednjovječna žena, nikako "baba".
Bio sam joj simpatičan, al dobro to je sad nevažno
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:37   #18
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Ako imaš konjunkturu u tržištima s kojima si povezan (+BDP) i uz to refinanciraš dugove i značajno smanjuješ kamate što se moglo naslutiti na ovom forumu ali baš i ne kod javnosti početkom prošle godine, normalno je da imaš suficit. Uz to "srednjoj" klasi skidaš poreze (počeo Milanović) pa ti se to vraća kroz PDV (da nema rasta gospodarstva što je direktni utjecaj ECBa ne bi ljudi više trošili).

Jedina pohvala je Mariću je što je uspio zadržati rashode koliko toliko pod kontrolom.
Nakon ovog brijem da će plakati što je to išao izjavljivati (da ima suficit).

Naravno da se ta lova mogla korisnije iskoristiti, ne vjerujem da se nije vidjelo to bar 3 mj. unaprijed, ali s druge strane treba pokazati držateljima našeg duga da možemo smanjiti dug bržom stopom nego su očekivali.
Tj. zamahni milijardom, da bi uštedio dvije na kamati.
HNB se omastio jednako tako. Mogao se omastiti više da su pametniji.
Imaju još 6 mjeseci za popravni. Inače će kad Dragi digne kamate bit pizdarija (a na kunu nula posto kamata). A to bi moglo biti prije nego dojde euro. Da nam ne bi HNB postao mala banka

IMHO bolje to kao flaster odraditi
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:41   #19
Mogla bi se tu dati razna objašnjenja:

a) koristi se SOR kod pripravništva u državnoj/lokalnoj upravi, znači nije neka recimo normalna plaća niti nema pravog zapošljavanja
b) jako dobra turistička sezona,
c) visoko porezno opterećenje,
d) novci od pojačane emigracije,
e) proračun je bio krivo zasađen,
f) ne otplaćuje se u punoj mjeri javni dug, samo izdavaju obveznice koje će se tek naplatiti,
g) plodovi dobro nadzirane fiskalizacije

Zadnje uređivanje Bilijuner : 04.01.2018. at 19:41. Reason: ideja
Bilijuner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 19:47   #20
Ne kužim? Kako misliš omastili? Baš su nedavno bacili 400M€ da bi sačuvali kunu koja ipak 10 kn "jača" nego prošle godine u isto vrijeme.
Super za izvoz.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:36.