Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2009., 17:48   #21
Hvala!

Zanima me općenito kako je išla naklada u cijeloj povijesti VL-a, koliko je ljudima u Hrvatskoj (i Jugoslaviji) bio dostupan i bitan, kada je imao najveća nakladu itd.. Jasan mi je današnji trend padanja naklade zbog dosupnosti informacija kroz druge (gotovo besplatne) medije, ali zanima me kako je to išlo ranije, kada su državna televizija i radio, dnevne novine i usmena predaja bili jedini mediji.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 02:23   #22
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
A da. Redizajn ga je srušio big time. A JL se digao iz mrtvih nakon Sanadera.

Ista ti je situacija s portalima. Redizajn večernjeg (čak i relativno dobar redizajn, u odnosu na ono kaj je bilo) = prepolovljena posjeta. Onaj prekoma portal jutarnjeg koji se ni ne vidi na Googleu - raste
Kakve veze je Sanader imao sa tirazom JL-a?
__________________
CUM GRANO SALIS
Long Play is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 11:19   #23
Quote:
Long Play kaže: Pogledaj post
Kakve veze je Sanader imao sa tirazom JL-a?
Prije ostavke je bio na ispod 40.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 12:15   #24
A što je s 24 sata? Oni imaju definitivno najveću nakladu.
BTW: kaže se novine, a ne novina. Tko ne vjeruje, neka pogleda u rječnik.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:42   #25
Meni je za nakladu novina zanimljiv razvoj situacije u SAD-u, gdje su izdavači i vlasnici tradicionalnih medija shvatili da im internet rastura konept i da će novinarstvo u svom pravom obliku, a s njim i novinari izumrijeti. Naime, najprije je Murdoch popi**** i odlučio da će sva njegova izdanja na internetu biti naplaćivana. Potom je ceh izdavača shvatio da njihove novine i ostali mediji služe kao besplatan izvor informacija internet portalima te su se organizirali i prijete masovnim tužbama. Želiš prenijeti informaciju, plati informaciju. Caka je u tome da su shvatili kako će novinar kao zanimanje prestati postojati, jer ih mjenjaju aparatčiki koji po portalima prepisuju vijesti iz njihovih novina, zbog čega opada dobit tih istih novina, zbog čega se daju otkazi novinarima, koji su pa i došli do tih informacija. Kako se ne bi doveli u situaciju da više nemaju kvalitetnog novinara u redakciji, odlučili su udariti autorskim pravima po portalima.
Nešto mi govori, da se to napravi kod nas da bi 90 posto portala koji nemaju zaleđe u pisanim novinama (a to su samo JL i VL portal od jačih), u roku od mjesec dana propali.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 14:56   #26
Quote:
zamiel kaže: Pogledaj post
Meni je za nakladu novina zanimljiv razvoj situacije u SAD-u, gdje su izdavači i vlasnici tradicionalnih medija shvatili da im internet rastura konept i da će novinarstvo u svom pravom obliku, a s njim i novinari izumrijeti. Naime, najprije je Murdoch popi**** i odlučio da će sva njegova izdanja na internetu biti naplaćivana. Potom je ceh izdavača shvatio da njihove novine i ostali mediji služe kao besplatan izvor informacija internet portalima te su se organizirali i prijete masovnim tužbama. Želiš prenijeti informaciju, plati informaciju. Caka je u tome da su shvatili kako će novinar kao zanimanje prestati postojati, jer ih mjenjaju aparatčiki koji po portalima prepisuju vijesti iz njihovih novina, zbog čega opada dobit tih istih novina, zbog čega se daju otkazi novinarima, koji su pa i došli do tih informacija. Kako se ne bi doveli u situaciju da više nemaju kvalitetnog novinara u redakciji, odlučili su udariti autorskim pravima po portalima.
Nešto mi govori, da se to napravi kod nas da bi 90 posto portala koji nemaju zaleđe u pisanim novinama (a to su samo JL i VL portal od jačih), u roku od mjesec dana propali.
Baš zato takvo nešto treba i napraviti, jer novinarska je struka obezvrijeđena. Treba platiti onome tko je došao do informacije, a prepisivačima je dovoljan i kikiriki.
Joj ljudi, da vi znate kakve kreature rade po novinama... Dođe mi da
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 12:06   #27
Quote:
zamiel kaže: Pogledaj post
Meni je za nakladu novina zanimljiv razvoj situacije u SAD-u, gdje su izdavači i vlasnici tradicionalnih medija shvatili da im internet rastura konept i da će novinarstvo u svom pravom obliku, a s njim i novinari izumrijeti. Naime, najprije je Murdoch popi**** i odlučio da će sva njegova izdanja na internetu biti naplaćivana. Potom je ceh izdavača shvatio da njihove novine i ostali mediji služe kao besplatan izvor informacija internet portalima te su se organizirali i prijete masovnim tužbama. Želiš prenijeti informaciju, plati informaciju. Caka je u tome da su shvatili kako će novinar kao zanimanje prestati postojati, jer ih mjenjaju aparatčiki koji po portalima prepisuju vijesti iz njihovih novina, zbog čega opada dobit tih istih novina, zbog čega se daju otkazi novinarima, koji su pa i došli do tih informacija. Kako se ne bi doveli u situaciju da više nemaju kvalitetnog novinara u redakciji, odlučili su udariti autorskim pravima po portalima.
Nešto mi govori, da se to napravi kod nas da bi 90 posto portala koji nemaju zaleđe u pisanim novinama (a to su samo JL i VL portal od jačih), u roku od mjesec dana propali.
Neovisno o tome kakav stav imali prema tradicionalnim i novim medijima, činjenica je da svaku vijest netko mora proizvesti. Bilo odlaskom na mjesto događaja, bilo odrađivanjem razgovora, bilo snimanjem zvuka i(li) slike, bilo pisanjem članka. Portali nisu proizvođači vijesti, oni su samo copy-paste umnoživač nečega što je netko drugi platio. Zato je potez Murdocha logičan, kao što je bio logičan i potez diskografskih i filmskih kuća da više ulože u donošenje zakona protiv piratstva. Slobodarska vizija interneta je odlična i ja ju koristim koliko mogu, ali sve to ipak netko mora proizvesti i platiti. U nadolazećim godinama će biti vrlo zanimljivo u sektoru proizvodnje i objavljivanja vijesti.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 19:14   #28
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Neovisno o tome kakav stav imali prema tradicionalnim i novim medijima, činjenica je da svaku vijest netko mora proizvesti. Bilo odlaskom na mjesto događaja, bilo odrađivanjem razgovora, bilo snimanjem zvuka i(li) slike, bilo pisanjem članka. Portali nisu proizvođači vijesti, oni su samo copy-paste umnoživač nečega što je netko drugi platio.
Ne znam za svijet, ali pouzdano znam da se većina portala u RH koja iza sebe nema jaku tiskovinu rekonstruira i 'tjera' novinare na teren. Tko preživi - pričat će, naravno, ali nema alternative.

Quote:
rolandus kaže:
Teorija kaže da je informacija besplatna za čitatelja. Mediji ostvaruju zaradu prodajom broja čitatelja oglašivačima. Pri tome prodaja medija za prenošenje informacija, tj. fizičke papirne novine, pokriva troškove prenošenja tih informacija bez zarade. Zato je pogrešna pretpostavka mnogih medija (pa i najvećih) da će zaživjeti prodaja informacija čitateljima na Internetu.
Prvi dio itekako stoji (Keen, Andersen?), ali drugi nikako. Znaš li koliko godišnje raste online oglašavanje, a pada print? Puno, u oba slučaja. Još dok se portali priuče novim modelima online oglašavanja, neće im biti kraja.

Kindle dolazi u RH, pitam se koliko će vremena proći dok ne dođe jeftin, tanak (ako hoćeš i ekološki prihvatljiv) i savitljiv wirless medij s push news aplikacijama? Malo. I isto toliko će proći dok ne postane tržišno isplativ.

(offtopic, znam)

__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)

Zadnje uređivanje Ariston : 22.10.2009. at 19:20.
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 22:23   #29
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post

Kindle dolazi u RH, pitam se koliko će vremena proći dok ne dođe jeftin, tanak (ako hoćeš i ekološki prihvatljiv) i savitljiv wirless medij s push news aplikacijama? Malo. I isto toliko će proći dok ne postane tržišno isplativ.

(offtopic, znam)

zanimljiva mi je ta tema oko kindla, googleove verzije i appleove verzije čitača. Ja osobno ne polažem puno vjere u to jer takvi readeri imaju sve komponente kao i notebook računala (ekran, procesor, memoriju itd.), a ograničeni su samo na čitanje knjiga/časopisa. Zašto ne kupiti onda notebook, čitati na njemu i koristiti ga i za sve ostalo što se radi na PC-u. Ovo sa dedicated čitačima mi je neekonomično.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 15:55   #30
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
zanimljiva mi je ta tema oko kindla, googleove verzije i appleove verzije čitača. Ja osobno ne polažem puno vjere u to jer takvi readeri imaju sve komponente kao i notebook računala (ekran, procesor, memoriju itd.), a ograničeni su samo na čitanje knjiga/časopisa. Zašto ne kupiti onda notebook, čitati na njemu i koristiti ga i za sve ostalo što se radi na PC-u. Ovo sa dedicated čitačima mi je neekonomično.
Tko kaže da neće imati sve navedene opcije? Plus, mobilni pristup web sadržajima je u brutalnom usponu... Bio je neki dan članak danas kako će do 2012 godine ljudi više pristupati mobitelima nego računalima internetu. Treba i to uzeti u obzir.
__________________
I consider a typing mistake an error of creation (G.G.M.)
Ariston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:14   #31
U Hrvatskoj, jedinoj zemlji u kojoj je naklada dnevnih listova tajna, je krenuo projekt "ABC" koji ovjerava nakladu i prodane primjerke dnevnih listova. Međutim, kao i u slučaju AGB-a koji u svijetu javno i tjedno objavljuje podatke a u Hrvatskoj niti slučajno, tako će i ABC-ovi podaci jedino u Hrvatskoj biti strogo tajni.
m_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 00:33   #32
Quote:
Ariston kaže: Pogledaj post
Tko kaže da neće imati sve navedene opcije? Plus, mobilni pristup web sadržajima je u brutalnom usponu... Bio je neki dan članak danas kako će do 2012 godine ljudi više pristupati mobitelima nego računalima internetu. Treba i to uzeti u obzir.
držim da će se čitači poput Kindle pokazati promašajem zbog svoje ograničenosti i nezgrapnosti. A mobilni pristup više ne znači pojam pristupa isključivo preko mobitela. Glavna razlika u mobilnom pristupu biti će u veličini ekrana, ne u tipu uređaja. Mali ekrani (tj današnji tip mobitela) koristiti će se samo za manje zahtjeve tipa tekstualne vijesti, email, search itd. Dok će se uređaji sa većim ekranima (sub-notebook, notebook, whatever mobile) koristiti za sve ostalo. Mislim da je ta podjela pristupa Internetu potpuno umjetna.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 20:59   #33
i kolika je sada objektivna naklada odnosno gdje se isplati staviti oglas večernji, jutarnji, plavi oglasnik??
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 12:57   #34
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
i kolika je sada objektivna naklada odnosno gdje se isplati staviti oglas večernji, jutarnji, plavi oglasnik??
Slabo je to.
believer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2019., 17:43   #35
Dižem temu... Nekad se u svakom broju novina moglo vidjeti u kojoj je nakladi tiskan. Danas se te brojke skrivaju. Jasno mi je zašto, no ima li nekih svježih podataka?
curry is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2019., 19:38   #36
Quote:
curry kaže: Pogledaj post
Dižem temu... Nekad se u svakom broju novina moglo vidjeti u kojoj je nakladi tiskan. Danas se te brojke skrivaju. Jasno mi je zašto, no ima li nekih svježih podataka?
Nedavno, na sprovodu jednog novinara/urednika moglo se čuti da su današnje naklade na razini remitende iz devedesetih
Tratin20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2019., 23:22   #37
Quote:
Tratin20 kaže: Pogledaj post
Nedavno, na sprovodu jednog novinara/urednika moglo se čuti da su današnje naklade na razini remitende iz devedesetih
VL i JL manje od 35.000, Sportske manje od 15.000
Insider 69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 14:45   #38
Quote:
Insider 69 kaže: Pogledaj post
VL i JL manje od 35.000, Sportske manje od 15.000
Bump.. zato vodeći portali zarađuju i 100.000 EUR mj. od reklama. Jedino ne znam koliko i da li plaćaju prepisane članke iz stranih medija koji su većina sadržaja.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2020., 22:43   #39
Kako stoje s prodajom VL i JL?
Tratin20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 00:12   #40
Quote:
Tratin20 kaže: Pogledaj post
Kako stoje s prodajom VL i JL?
Kataklizma. Posebno JL. U vrijeme korone potonuo je na malo iznad 10000, sad se to malo popravilo ali nema im ko vise vuci tirazu, jer je sadrzaj jako los. Ljudima su srezali place pa sabotiraju. Prepisuju priopcenja.
VL je nesto bolji ali ne puno. Ni u vrijeme korone nisu pali ispod 20000.
believer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.