Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2016., 23:56   #81
Kad cujem matematika, sjetim se ovog citata, Sv. Augustin o matematicarima:
"Dobar krscanin se treba cuvati matematicara i svih onih sto izricu prazna prorocanstva. Postoji opasnost da su matematicari vec sklopili ugovor s Necastivim da potamne duh i sputaju covjeka u okove Pakla. (Sv. Augustin, Knjiga 2: "De Genesi ad Litteram").
Eto, toliko.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 23:56   #82
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Razlika između matematičara i fizičara je u tome što matematičari obično nisu sposobni primijeniti modele na stvarnost.

Taj je korak netrivijalan i treba imati određenu količinu intuicije da bi se shvaćalo gdje i kakvu aproksimaciju napraviti da bi matematički model postao primijenjiv na stvarni problem.
Drugim riječima, potrebno je znati gdje i kako prekršiti pravila da bi se dobio željeni rezultat.
No, matematički je um poput školskog štrebera - njemu su sva pravila jednako važna, apsolutno se grozi prekršiti bilo koje i nije sposoban razlučiti bitna pitanja od nebitnih (u danoj situaciji).

To se vidi i po tome kako je tekao proces kojim su u zadnjih par desetljeća biologija i ekonomija naglo počele postajati kvantitativne - većinu posla su napravili bivši fizičari.
Matematičari povijesno nisu baš uspješni kad promijene struku.

A vidi se i po tome koliko su matematičari skloniji vjerovati u boga u odnosu na ostale prirodoznanstvenike.
Iako, do početka 18. stoljeća, teško je bilo razlikovati matematičara od fizičara.
Poslije su se razdvojili kao čimpanze i homosapiensi.

Iz slike je vidljivo da gorile odgovaraju logičarima, a orangutani filozofima.

__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 00:18   #83
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Zato sto ne smije krsiti pravila, nije to neki osobni izbor.
U čistoj matematici.
Ali matematičari nisu previše uspješni ni kad prijeđu u drugu disciplinu u kojoj bi se trebali baviti matematičkim modelima, poput onih u biologiji ili kvantitativnim financijama.
Jer to zahtijeva drukčiji, manje rigidan način razmišljanja.

Možda bi bili uspješniji u teologiji?

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Iako, do početka 18. stoljeća, teško je bilo razlikovati matematičara od fizičara.
Poslije su se razdvojili kao čimpanze i homosapiensi.

Iz slike je vidljivo da gorile odgovaraju logičarima, a orangutani filozofima.

[IMG]http://photos.travellerspoint.com/396820/large_Figure-9_3.jpg
Da, tako nešto.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 00:27   #84
Pa kad čovjek pogleda, matematika, je uz logiku (osim ako istu ne promatramo kao dio matematike) jedina znanost u kojoj se apsolutno ne krši niti jednp pravilo, sve je po pesu, kako bi se reklo. U svim ostalim znanostima ima ne samo aproksimacija u računu i izvodima, nego pojednostavljena i određenih proturječnosti. Uzmite za primjer period njihala, ona formula dobivena je aproksimacijom malih kuteva.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 00:28   #85
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Možda bi bili uspješniji u teologiji?
Ne i teo-logicari su ih razotkrili, mozda medju prvima.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 00:35   #86
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
U čistoj matematici.
Ali matematičari nisu previše uspješni ni kad prijeđu u drugu disciplinu u kojoj bi se trebali baviti matematičkim modelima, poput onih u biologiji ili kvantitativnim financijama.
Jer to zahtijeva drukčiji, manje rigidan način razmišljanja.
Hm, s kojim se ti to matematičarima družiš?
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ne i teo-logicari su ih razotkrili, mozda medju prvima.
Jep, JPK, pogledaj citat Sv. Augustina.


Osim toga, ti JPK nisi baš blagoglagoljiv ni prema teorijskim fizičarima.
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 00:47   #87
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Taj je korak netrivijalan i treba imati određenu količinu intuicije da bi se shvaćalo gdje i kakvu aproksimaciju napraviti da bi matematički model postao primijenjiv na stvarni problem.
Drugim riječima, potrebno je znati gdje i kako prekršiti pravila da bi se dobio željeni rezultat.
Ima nesto u ovom. Odavno se vec ne bavim fizikom, ali povremeno na poslu naidjem na bivse fizicare (a i doma imam jednog). Gotovo svima nam je zajednicka sposobnost apstrahiranja nebitnih detalja i reduciranja problema na osnovne postavke. Sto rjedje primjecujem kod drugih inzinjera. Ponekad mi se cini da ih dosta ima stav da im je rjesenje sumnjivo ako nije komplicirano. Za matematicare ne znam, ne poznajem ih puno.

Za ove decke koji jos uvijek izvlace citate o sakupljacima maraka, smanjite malo aroganciju. Pogledajte sto vam kolege biolozi rade. Mislim da bi se danas i Rutherford posramio ove izjave da je kojim slucajem jos ziv.
Nezra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 07:38   #88
Nisam matematicar niti fizicara....ali me interesira koliko daleko bi se razvila matematika da smo ostali na rimskim brojevima....

Powered by RATIONALITY@
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 11:07   #89
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 11:28   #90
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Nisam matematicar niti fizicara....ali me interesira koliko daleko bi se razvila matematika da smo ostali na rimskim brojevima....
Da je matematika ostala na rimskim brojevima to bi značilo da se nije razvila.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 12:12   #91
Nije točno da matematičari ne krše pravila. Krše, ali tako da uvedu nova pravila. Dakle i kad krše pravila, to rade na pravilan način.

Fizičari pak krše pravila na zbrkovit način, često ni sami nisu svjesni da su neka pravila prekršili. No najčudnije kod fizičara je to da na kraju tom svojom nepravilnom metodom dobiju točan rezultat. Matematičari pak onda uoče da i ta nepravilna metoda zapravo ima neka svoja pravila. No kad pokušaju ta pravila objasniti fizičarima, fizičari odovaraju: "Čemu tako komplicirana pravila, kad je puno jednostavnije bez njih".
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 12:20   #92
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ali matematičari nisu previše uspješni ni kad prijeđu u drugu disciplinu...
Whaaat??

Matematicari su danas nuzno potrebni u svim disciplinima i jako dobro rade svoj posao (po pravilu nadprosjecno dobro), zapravo, jedini su koji mogu preci u bilo koju drugu disciplinu.

Rade u svim vecim vaznim institutima, pa i tu gdje se prije mislilo da ih netreba, bilo to u socijologiji, biologiji, geologiji itd.

O fizici i racunarskim znanostima da ne govorim, tu su uvijek bili neophodni.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 14:33   #93
Profesorica Singer (sa PMF-a) predavala mi je numeriku na strojarstvu pa je kao matematičarka koja zajedno sa svojim suprugom ima kod kuće preko 2000 matematičkih knjiga bila kompetentna ispričati vic:

Voze se biolog, fizičar i matematičar vlakom pa naiđu na polje na kom pase stado uglavnom bijelih ovaca.
Biolog: -Eno stada bijelih ovaca.
Fizičar: -Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca crna.
Matematičar: - Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca s barem jedne strane crna.

Ne poznam baš matematičara nešto (imam u familiji samo dva propala studenta koji su se prebacili na ekonomiju), u stvari ne poznam niti jednog, inženjera znam pun kufer, za fizičarku sam čak i oženjen, ali kad su matematičari u pitanju - čovjek koji je u stanju čitati Blanušu spada u neku drugu vrstu ljudi... I ne mislim ništa negativno, naprotiv. Čak ne niti nešto poput Sheldona iz BBT-a. Jednostavno nadčovjek. Me Envy...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 15:25   #94
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Voze se biolog, fizičar i matematičar vlakom pa naiđu na polje na kom pase stado uglavnom bijelih ovaca.
Biolog: -Eno stada bijelih ovaca.
Fizičar: -Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca crna.
Matematičar: - Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca s barem jedne strane crna.
Malo si krivo ispričao ... ali evo jedan drugi:

Biolozi misle da su kemičari. Kemičari misle da su fizičari. Fizičari misle da su bogovi.
A Bog misli da je matematičar.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 15:52   #95
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Matematicari su danas nuzno potrebni u svim disciplinima i jako dobro rade svoj posao (po pravilu nadprosjecno dobro), zapravo, jedini su koji mogu preci u bilo koju drugu disciplinu.
Kako to misliš - u bilo koju drugu disciplinu? Uključuje li to i takve discipline kao što su kirurgija, 110 metara s preponama, ili čuvanje djece u vrtiću? Ili da se izrazim matematički preciznije, univerzalni kvantifikator nema semantiku bez zadavanja skupa na koji se kvantifikator odnosi.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 15:57   #96
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
za fizičarku sam čak i oženjen, ali kad su matematičari u pitanju - čovjek koji je u stanju čitati Blanušu spada u neku drugu vrstu ljudi... I ne mislim ništa negativno, naprotiv. Čak ne niti nešto poput Sheldona iz BBT-a. Jednostavno nadčovjek. Me Envy...
Čisto za informaciju, i fizičari su u stanju čitati Blanušu. (Ne zato što su fizičari, nego zato što Blanuša i nije primjer baš jako teške knjige iz matematike.)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 16:22   #97
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Kako to misliš - u bilo koju drugu disciplinu? Uključuje li to i takve discipline kao što su kirurgija, 110 metara s preponama, ili čuvanje djece u vrtiću? Ili da se izrazim matematički preciznije, univerzalni kvantifikator nema semantiku bez zadavanja skupa na koji se kvantifikator odnosi.
Svaku drugu znanstvenu disciplinu. Kirurgija hmm, to nije znanost, vise primijenjena medicina.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 16:32   #98
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Svaku drugu znanstvenu disciplinu.
Svaku?
http://www.dzs.hr/Hrv/important/Obra...20znanosti.pdf
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 17:17   #99
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Samo čisti matematičari nemaju prljavi um.
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.
Budući da si ti čisti matematičar, sasvim sigurno shvaćaš da "samo čisti matematičari" ne znači "svi čisti matematičari". Dakle, jedino logično pitanje koje mogu postaviti jest:
Tko još (osim - barem nekih - čistih matematičara) nema prljavi um?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 17:58   #100
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Profesorica Singer (sa PMF-a) predavala mi je numeriku na strojarstvu pa je kao matematičarka koja zajedno sa svojim suprugom ima kod kuće preko 2000 matematičkih knjiga bila kompetentna ispričati vic:

Voze se biolog, fizičar i matematičar vlakom pa naiđu na polje na kom pase stado uglavnom bijelih ovaca.
Biolog: -Eno stada bijelih ovaca.
Fizičar: -Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca crna.
Matematičar: - Eno stada bijelih ovaca od kojih je barem jedna ovca s barem jedne strane crna.

Ne poznam baš matematičara nešto (imam u familiji samo dva propala studenta koji su se prebacili na ekonomiju), u stvari ne poznam niti jednog, inženjera znam pun kufer, za fizičarku sam čak i oženjen, ali kad su matematičari u pitanju - čovjek koji je u stanju čitati Blanušu spada u neku drugu vrstu ljudi... I ne mislim ništa negativno, naprotiv. Čak ne niti nešto poput Sheldona iz BBT-a. Jednostavno nadčovjek. Me Envy...
Radilo se o jednoj crnoj ovci. Ja sam doduse cula vic u kojem nije bilo biologa. Al nek su ga dodali. Obicno su 3 lika u vicevima.
Singerica? Sjecam je se s faksa. Onako iz hodnika i s popisa rezultata ispita.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:26.