Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2012., 23:30   #1
Pojačan refleks povraćanja i s njim povezani problemi pri stomatološkim pregledima i zahvatima

lijepi pozdrav, novi sam ovdje pa ako vec postoji tema molim vas da se prebaci, hvala
dakle radi se o tome da nemogu podnjeti da mi nesto bude u ustima, cim mi zubar stavi vatu u usta , ili sisaljku meni se uzasno jako pocinje povracati, dakle nemogu podnjeti nista strano u ustima, cak i kada idem kod doktora opce prakse nemogu podnjeti onu zlicu na jeziku , opet povracanje, dali netko ima iskustva s time i kako to rijesiti? znaci nije strah od zubara ili od boli nego jednostavno nemogu podnjeti nista u ustima???
roki999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 00:21   #2
a kak se onda ljubiš? ili jedeš?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 01:15   #3
doktor opće prakse može ti dati na recept par tableta anti-emetika (Reglan, npr), koje uzmeš sat vremena prije zubarskog pregleda - relativno neškodljivo privremeno blokira podražaj na povraćanje. (neki uzimaju još i sedative, ali probaj prvo ovako)

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 18:39   #4
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a kak se onda ljubiš? ili jedeš?
u tim slucajevima nemam problema
ali kada mi se stavi pod jezik bilo sta gotovo je , cak i obicna lizaljka, tako da sisaljka ili vata ne dolazi u obzir.... neznam gdje je problem ,
tanveer zahvaljujem na pomoci, nadam se da ce upaliti !
roki999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 17:41   #5
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
doktor opće prakse može ti dati na recept par tableta anti-emetika (Reglan, npr), koje uzmeš sat vremena prije zubarskog pregleda - relativno neškodljivo privremeno blokira podražaj na povraćanje. (neki uzimaju još i sedative, ali probaj prvo ovako)

...
reglan u tom slučaju ne pomaže. reglan spriječava samo povračanje, ali ne uklanja i osječaj gadljivosti (dizanje želudca) - isprobala pa znam.

tablete za smirenje, opet, ne pomažu jer ti si smiren, al ti se želudac diže - isprobala pa znam.

Quote:
roki999 kaže: Pogledaj post
u tim slucajevima nemam problema
ali kada mi se stavi pod jezik bilo sta gotovo je , cak i obicna lizaljka, tako da sisaljka ili vata ne dolazi u obzir.... neznam gdje je problem ,
tanveer zahvaljujem na pomoci, nadam se da ce upaliti !
pusta ga, vidiš da trolla


moj tata ima isti problem kao i ti (i ja, u blažoj verziji naspram njega) i pomogne ako zamoliš doktoricu da ti svakih par minuta da da ispereš usta. je da duže traje, ali je manje traumatično..
moja doktorica za to ima puno razumjevanja, neznam za tvoju.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 21:32   #6
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
reglan u tom slučaju ne pomaže. reglan spriječava samo povračanje, ali ne uklanja i osječaj gadljivosti (dizanje želudca) - isprobala pa znam.

tablete za smirenje, opet, ne pomažu jer ti si smiren, al ti se želudac diže - isprobala pa znam.
...

moj tata ima isti problem kao i ti (i ja, u blažoj verziji naspram njega) i pomogne ako zamoliš doktoricu da ti svakih par minuta da da ispereš usta. je da duže traje, ali je manje traumatično..
moja doktorica za to ima puno razumjevanja, neznam za tvoju.
Razumijem da u je tvom slučaju to tako djelovalo (odn. nije djelovalo ), no to ipak ne znači da ne bi pomoglo nikome drugome.

Reglan djeluje na blokadu podražaja na povraćanje, naravno ne u 100% populacije - kao i većina medikamenata - ali u dovoljnom broju da bude preporučen.

K tome, dovoljno je neškodljiv da ga vrijedi probati. Naravno da uz to može tražiti i češće pauze i ispiranja...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 23:39   #7
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
Razumijem da u je tvom slučaju to tako djelovalo (odn. nije djelovalo ), no to ipak ne znači da ne bi pomoglo nikome drugome.

Reglan djeluje na blokadu podražaja na povraćanje, naravno ne u 100% populacije - kao i većina medikamenata - ali u dovoljnom broju da bude preporučen.

K tome, dovoljno je neškodljiv da ga vrijedi probati. Naravno da uz to može tražiti i češće pauze i ispiranja...
pa ja sam i napisala da sam isprobala.
redovito pijem reglan zbog gastritisa i on je suzbio samo povraćanje, al da mi se masu puta okrene želudac - okrene.

no, tko želi probat, neka proba. samo što on ide na recept i meni je doktor rekao da treba biti po preporuci
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 00:15   #8
zanimljivo.
je li to stvar psihe ili ima neko drugo objašnjenje?
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 03:02   #9
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
doktor opće prakse može ti dati na recept par tableta anti-emetika(Reglan, npr)
...
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
pa ja sam i napisala da sam isprobala.
redovito pijem reglan zbog gastritisa i on je suzbio samo povraćanje, al da mi se masu puta okrene želudac - okrene.

no, tko želi probat, neka proba. samo što on ide na recept i meni je doktor rekao da treba biti po preporuci
citiraš me, ali me nisi pročitala. obraćala sam se autoru teme, @roki999, i mislila sam na njega (očito) kad sam rekla da treba probati.

problem je djelomično fiziološki a djelomično psihološki, i svaka pomoć da se smanji anksioznost i ublaži refleks su dobrodošli. ne razumijem zašto bi unaprijed nekome tko treba riješiti problem išla govoriti - joj, to ti sigurno neće uspjeti.

svaki lijek ima i rijetke i učestalije nuspojave, kod svakog lijeka postoji mali postotak ljudi na koji on ne djeluje, što opet nije razlog da ih se treba izbjegavati, samo treba razumno procijeniti moguću korist spram moguće štete.

ako antiemetik tebi suzbija povraćanje, a ostatak neugode uspijevaš izdržati učestalim pauzama i ispiranjima, onda ti je zapravo ipak pomogao, zar ne? nitko ne tvrdi da je to kao opća anestezija pa da nećeš ni znati što se zbiva.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:27   #10
nije mi suzbio povraćanje, jer nisam nikad ni povraćala kod zubara. nije suzbio nista vezano uz zubara

zašto ja nebi rekla svoja iskustva? neka pokretac topika zna da to nemora nuzno biti idealna tableta za njega i da postoje sanse da ipak nece djelovat. nek si odvagne sam hoce ju trazit ili ne.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:53   #11
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post

reglan spriječava samo povračanje, ali ne uklanja i osječaj gadljivosti (dizanje želudca)
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post

redovito pijem reglan zbog gastritisa i on je suzbio samo povraćanje
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post

nije mi suzbio povraćanje, jer nisam nikad ni povraćala kod zubara.
...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 13:32   #12
Drmnut Draminu tj nešto tog tipa i da vidiš
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 15:07   #13
suzbija mi povraćanje nakon jela ne kod zubara (za što se i prepisuje i to nakon gastro pregleda). napisala sam gore da mi kod zubara ništa nije pomogao, jer za to ni ne služi (pročitaj upute).

da napišem detaljno, jer vidim da se baš ne razumijete.

ako vam je muka nakon jela i/ili povraćate - reglan pomaže.
kod mučnine kod zubara ako ne povraćate (što ja nisam, a i u prvom postu je opisana gadljivost samo) - reglan ne pomaže.

reglan se prepisuje nakon ustanovljenog gastritisa i nemože se kupiti na svoju ruku jer nije u slobodnoj prodaji. meni ga moj liječnik nije prepisao (iako je mogao da je htio) dok nisam bila na određenim pregledima i dobila preporuku stručnjaka za taj lijek.

dovoljno detaljno?


OT
dramine su defitinivno bolja solucija. (ili aviomarin - isti lijek, drugi proizvođač)
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 22:31   #14
Pojačan refleks povraćanja i s njim povezani problemi...

Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
suzbija mi povraćanje nakon jela ne kod zubara (za što se i prepisuje i to nakon gastro pregleda). napisala sam gore da mi kod zubara ništa nije pomogao, jer za to ni ne služi (pročitaj upute).
citat iz uputa:

"Reglan (metoklopramidklorid) je lijek koji djeluje na mišiće vašeg probavnog sustava, što omogućuje prestanak vaših problema poput mučnine, povraćanja, loše probave, žgaravice i vjetrova. Reglan se može koristiti da prekine mučninu i povraćanje uzrokovane bolestima probavnog sustava, srčanim problemimam i nakon liječenja zračenjem i citostaticima. Navedene smetnje mogu prouzročiti pojačano lučenje želučane kiseline, želučanu kilu, te upale ili čir gornjeg djela probavnog sustava, te žućni kamenci ili stanje nakon operacije žučnih kamenaca.

Reglan se također može koristiti kao pomoćno sredstvo tijekom nekih dijagnostičkih ispitivanja vašeg gornjeg dijela probanog sustava."


ne propisuje se isključivo radi gastritisa.

Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
doktor opće prakse može ti dati na recept par tableta anti-emetika (Reglan, npr), koje uzmeš sat vremena prije zubarskog pregleda - relativno neškodljivo privremeno blokira podražaj na povraćanje. (neki uzimaju još i sedative, ali probaj prvo ovako)

...
antiemetik = farmakološki, sredstvo protiv mučnine i povraćanja. u prvom odgovoru rokiju999 rekla sam "(Reglan, npr)" - što implicira da postoje i drugi antiemetici. Dramine i Aviomarin su također antiemetici. U usporedbi s njima Reglan ima nešto manju učestalost sedativnog djelovanja, stoga bih njega preporučila prvo. Da, znam da ide na recept, to stoji u mojoj prvoj rečenici. Ako je nekom jednostavnije kupiti Dramine u ljekarni, to nigdje ne isključujem. Nakon njega možda nećete moći voziti, tako da na to valja obratiti pažnju.

Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
ako vam je muka nakon jela i/ili povraćate - reglan pomaže. kod mučnine kod zubara ako ne povraćate (što ja nisam, a i u prvom postu je opisana gadljivost samo) - reglan ne pomaže.
to jednostavno nije točno.

Quote:
roki999 kaže: Pogledaj post
... cim mi zubar stavi vatu u usta , ili sisaljku meni se uzasno jako pocinje povracati... cak i kada idem kod doktora opce prakse nemogu podnjeti onu zlicu na jeziku , opet povracanje...
dakle, u prvom postu ne radi se samo o osjećaju gadljivosti, nego o pojačanom refleksu na povraćanje. ako vam Reglan pomaže u suzbijanju povraćanja doma, pomoći će vam i kod zubara.

nadam se da smo ovo obradili dovoljno detaljno, doista
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 09:12   #15
Mučnina kod zubara..

Pozdrav svima.

Nikad nisam imao s tim problema, ali zadnjih par posjeta zubara, jedva izdržim. Uhvati me mučnina, "diže" mi se želudac, kao da ću povratiti. Još ako počnem misliti na to, bude mi 5 put gore.
Ne bojim se zubara i mislim da to nije ona mučnina uzrokovana strahom.

Sad me zanima, kako to izbjeći? Može li se uzeti nešto prije posjeta zubaru?
dd15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:30   #16
Pozdrav , imamo slican problem, meni je lakse slomit ruku nego izvadit zub , doslovno.
Nebi bas rekao da je to "strah" , mozda malo i je ali bolja rijec je NELAGODA i takodjer mi se pocne dizat zeludac.
Ne znam sta bi ti preporucio jer ni sam nisam naisao na rijesenje , ja to nekako pritrpim , stavim sebi u glavu moras to jebiga i gotovo.
Mozda bi ti normabel prije zubara pomogao ?
__________________
Bolje živit 1 minutu časno nego 100 godina kao fukara.
casioedifice is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:26   #17
ljudi nedajte da vam zubar išta radi bez anestezije zuba i ništa vas neće boljeti.

normabel za zubara je malo prežestoko, možda persen.

najbolji lijek - nađite strpljivog i dobrog zubara koji će imati vremena za vas i u kojeg imate povjerenja, jer onda će i strah ili nestati ili se osjetno smanjiti

ni ja baš ne skakućem od sreće kad idem zubaru, ali znam da je moja zubarka zakon i da mi neće ništa raditi bez anestezije
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 01:04   #18
Izgleda da je meni ipak na psihološkoj bazi..

Naime, prije par posjeta zubaru, digao mi se želudac, tresao se, malo je falilo da povratim. Ok, prošlo to i sve super.

Međutim, sad svaki put kad idem zubaru, sjetim se tog događaja i odmah me uhvati mučnina.. Čak i da sad počnem misliti o tom, uhvatila bi me muka.

Očito se po tom pitanju ne može napraviti ništa, jedino da ne mislim na to? Samo je problem što to nije baš jednostavno..
dd15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:24   #19
Question Gag reflex

Pozdrav trebala bi pomoć...Imam problem kad dodjem kod zubara, kada trebam držati usta otvorena duže vrijeme imam osjecaj da cu povracat i ne volim kad mi npr neko gura nesto u usta... Pa ako je netko imao slican problem neka mi hitno pomogne
Ninjabanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 02:26   #20
Moj savjet svima s ovim problemom (i sama ga imam) bi bio da nađu strpljivog stomatologa, obavezno duboko dišu kroz nos i izbjegavaju ranojutarnje termine (barem meni je najgore bilo tada).
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.