Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2017., 21:32   #1
Mogu li vrtiti 4k na 60hz?

Pozdrav,
imam sljedeću "kompliciranu" situaciju koju bih pokušao riješiti. Trenutno imam 2 monitora, 1080p te 4K monitor koji mogu vrtiti max na 30hz preko mog hdmi kabela koji je spojen na vga (msi gtx 750).

Stvar je u tome da sam shvatio da moj procesor koji trenutno posjedujem (i54460) https://ark.intel.com/products/80817...up-to-3_40-GHz
kako piše može vrititi 3840x2160 na 60Hz preko display porta, no moj vga a još bitnije matična nema display port izlaz. Stoga je moj plan bio prodati vga (koji mi iskreno ni ne treba jer više ne igram ništa), te matičnu te kupiti matičnu koja ima izlaz za display port (ima ih za cca 550kn).

Moje prvo pitanje je, bi li to zaista funkcioniralo jer kako piše trebalo bi osim ako nisam nešto propustio?
Drugo pitanje je, bi li ikako se mogla cijela ova "procedura" izbjeći na neki bezbolniji način, sa converterima ili slično?

Zahvaljujem
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 21:39   #2
Čekaj koju sada maticnu imas? proizvodac i model? te koji 4k monitor takoder proizdodac i model. Buni me ovo sto si napisao, "stoga je moj plan prodati vga" pod vga mislis vga kabel ili si zapravo mislio gpu = grafičku karticu?
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 00:17   #3
Da, mislio sam GPU, moja isprika, uopže ne razmišljam dok pišem

Uglavnom, matična:
http://www.asrock.com/mb/intel/z97%20anniversary/

Monitor:
http://www.lg.com/us/monitors/lg-27U...hd-led-monitor
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 13:46   #4
Da, nazalost HDMI port na maticnoj ploci ne podrzava 4k 60hz, također niti grafička kartica gtx 750 ona pak daje 1 (version 1.4a)
Max Resolution: 4096x2160 @24 Hz.

Mislim da ti se najbolje isplati prodati graficku karticu koju koristis, posto si rekao da ne igras, te za tu lovu kupiti maticnu koja je bolja opremljena, znaci samo napomena, za 4k 60hz gledaj maticnu plocu koja ima podrsku za verziju HDMI 2.0 te ukoliko vec nemas kabel HDMI 2.0 koji daje 4k 60hz morati ces i to kupit. Jer sam gledao graficke preko adm.hr-a i tek graficke od 800kn+ imaju hdmi 2.0 podrsku, po meni se nikako ne isplati davati toliko para da imas slku na monitoru. Tak da radije nova maticna ploca kako si i sam planirao
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 13:53   #5
Da, ali kako sam shvatio moja i5-ica ne može nikako preko hdmi-a vritit na toliko Hz, nego samo na displayportu, i po svemu sudeći bi to trebalo biti tako, samo bih htio nečiju potvrdu ili eventualno ako ima neko drugo super kul jefitno i jednostavno rješenje (not:P).
Više puta sam se uvjerio da nešto kada piše da će biti tako da pa na kraju nije

I da budem iskren, ne pada mi tako teško 30Hz, ali računam da mi je grafička ionako višak a imam potencijalni izlaz za 60Hz pa bih rješio 2 muhe jednim udarcem.
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:43   #6
Onda prodas svoju graficku, i preko njuskala nabavis drugu rabljenu.

https://www.centro.hr/gigabyte-video...-dvi-d-co.aspx

evo ova podrzava po specifikacijama hdmi 2.0 Output DVI-D *1
HDMI-2.0b*1 (Max Resolution: 4096x2160 @60 Hz)

znaci nije pretjerano skupa..

a ima ono sto trazis, plus prodas svoju graficku i nadodas za novu, gledao sam na njuskalu za tu gt 1030 ali nazalost nema..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 19:46   #7
Mislim da ne shvaćaš što točno želim reći

Ne zanima me kupovina nove grafičke, zanima me samo bi li grafiča snaga iz procesora i5 4460 (hd 4460), nakon što bih spojio onda matičnu ploču s displayportom na monitor (koji također ima izlaz za displayport) zaista vrtio 4k na 60Hz kako i piše, prva stvar, bi li uopće mogao postaviti da bude 60Hz (u windows postavkama), i bi li imala snage to izvrtiti tijekom browsanja, offiice itd. bez trokiranja itd...

Ako je, onda bih prodao grafičku koja je višak jer, troši struju, stoji bezveze a vrijedi par stotina i ograničava me da vrtim 4k na 60Hz.


Ako bih i kupovao grafičku jednog dana bila bi amdova jer monitor ima freesync.

Koliko uspjevam nešto malo saznati, izgleda da bi procesor mogao to izdržati, no volio bih čuti tuđe mišljenje kao i ako baš netko ima sličnoga iskustva.
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 23:13   #8
Okej, znaci opet se onda vračamo na kupnju nove matične ploče, jer trenutna tvoja asrokica Z97 koju koristis nema. Sve u svemu, nema tu puno filozofije, ne radis ništa grafički zahtjevno osim sto bi procesor morao isporučiti 4k rezoluciju. Posto si rekao da ces biti na officu, surfanje webom itd, nebi trebalo biti problema.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 09:16   #9
Možeš kupiti novu matičnu ali IMO to ti nema smisla raditi sa "starijom" platformom. 1150 je EOL i jeftinije matične su koliko vidim dobavljive (a one nemaju DP), a ove skuplje idu po narudžbi.

Elegantije (i jeftinije) riješenje ti je kupiti jeftiniju karticu (recimo gore navedenu 1030 ili pak RX550). Imaš i pasivne verzije koje ne čuješ. Time si dobio DP, 4K 60 fps mogućnost ali i dodatne điđe-miđe tipa hardversko HEVC enkodiranje itd.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 22:35   #10
Nakon pomniejg proučavanja shvatio sam da recimo ova jedna matična koja ima display port ne može podržati toliku rez na toliko Hz....okej ništa od te ideje očito....

Koju amdovu grafu bi onda točno preporučili do cca 1000kn max?
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 22:55   #11
https://www.adm.hr/product.asp?produ...&code=62689ADM

posto si rekao da nvidiu ne zelis, onda odi na ovu. ima sve konektore koje zelis, tj hdmi 2.0

Quote:
Interface
DVI Output : Yes x 1 (Native) (DVI-D)
HDMI Output : Yes x 1 (Native) (HDMI 2.0)
Display Port : Yes x 1 (Native) (Regular DP)
HDCP Support : Yes
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 22:58   #12
Jača verzija za 130kn manje:

https://www.centro.hr/graficka-karti...-hdmi-dvi.aspx
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 23:37   #13
Hvala na prijedlozima decki.

A sada jos jedan offtopic za temu, ovaj CPU koji sam spomenuo da imam (i5 4460(, ne znam imam li osjećaj da je to "noob trap" za kupiti u koju sam naravno i ja upao zbog "umiruće" platforme, bi li vrijedilo prodati taj procesor, tj mjenjati cijelu platformu i uzeti g4560 za koji vidim da je izrazito popularan, 3 puta jefitniji od mog procesora a imam osjećaj da je za sitnicu slabiji?

Ono što inače najviše radim na računalu je uglavnom barem "nadprosječni" multitasking, 2 browsera (podosta tabova), Visual Studio, git alati, povremeno autocad i Inskcape, sitno office, standardno multimedija, kao što sam spomenuo gejmanja nema, ali nije isključeno da u budućunosti ne bi bilo.
Melija92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 09:00   #14
Nije nikakav noob trap te se ne isplati ga prodavati. Intel zadnjih par godina reciklira iste procesore podižući im performanse za par % i mjenjanjem socketa, tako da odeš i na najnoviju platformu ubrzanje će biti svega par posto. G4560 je zapravo i3 procesor a tvoj je i5, što bi značilo da tvoj ima prave 4 jezgre dok i3 odnosno G4560 ima 2 jezgre + HT. Tvoj i5 ima dakako više sirove snage i prelazak s njega na G4560 je prelazak s konja na magarca. Pogotovo za multitasking ti treba što više jezgri, a ne što manje.

Ako ne osjetiš štekanje, ne moraš ništa dirati još neko vrijeme.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 15:39   #15
Činjenica je da ako ne igraš igre da ti ni ne treba 60hz.
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.