Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2007., 14:31   #41
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
Možda malo 'glupavo' pitanje, ali zaista ne znam za što upotrijebiti vibro brusilicu (vidio sam da ima onih velikih četvrtastih, okruglih, trokutastih..), drot kefice.
Vibro brusilica ti služi da ne moraš rukom šmirglati. I s njom stvarno super ide. Neki dan sam uzeo Boschovu "trokutastu" i dobro radi.

Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
Morao bi si lagano kupiti i neku kutijku za držati taj sav alat jer nemam posebnu prostoriju za to, al zato imam dvorište gdje mogu sve raditi
Moja preporuka za kutiju je Stanley iz Merkura. Nekih 160kn sam je platio a full je čvrsta (komotno mogu stati na nju), a stane mi sve što treba (udarna bušilica, mala kutna brusilica, hrpa borera, 6 stegi, vodena vaga...). Inače, te kutije za alat su osjetno jeftinije u Merkuru nego u Bauhausu.
Darmarko is offline  
Old 23.07.2007., 14:45   #42
Quote:
Darmarko kaže: Pogledaj post
Vibro brusilica ti služi da ne moraš rukom šmirglati. I s njom stvarno super ide. Neki dan sam uzeo Boschovu "trokutastu" i dobro radi.



Moja preporuka za kutiju je Stanley iz Merkura. Nekih 160kn sam je platio a full je čvrsta (komotno mogu stati na nju), a stane mi sve što treba (udarna bušilica, mala kutna brusilica, hrpa borera, 6 stegi, vodena vaga...). Inače, te kutije za alat su osjetno jeftinije u Merkuru nego u Bauhausu.
Eto mene danas u Merkur bacit oko. Svratit ću i do Peveca da vidim što se tamo od kutija nudi. Kolege koji rade kao montažeri imaju super kutiju, na kotačima sa teleskopskom drškom, tri djela (svaki se može nositi zasebno), jedan dio ima i ladice. Super kutija, ali bojim se košta više nego sav alat koji ću pospremiti unutra.
prorex is offline  
Old 23.07.2007., 14:47   #43
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Malo sam se krivo izrazio, bušač rupe za pipu na sudoperu
http://img527.imageshack.us/img527/7559/busaczy8.jpg
E to je već nešto drugo
Jednom sam imao priliku pogledat kad su ubodnom pilom radili rupu za sudoper, pa sam se maalo iznenadio da postoji alat koji bi to napravio drugačije
prorex is offline  
Old 23.07.2007., 15:09   #44
prorex
ma ti si bogme oštro "zagrizao". svaka čast. imam jednu primjedbu
nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju......
ispod kubature trokrilnog ormara bojim se da nećeš ostati.
iz iskustva
chateauxdeif is offline  
Old 23.07.2007., 15:22   #45
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
prorex
ma ti si bogme oštro "zagrizao". svaka čast. imam jednu primjedbu
nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju......
ispod kubature trokrilnog ormara bojim se da nećeš ostati.
iz iskustva
Da da, znam kako to ide. Sklon sam tome. Još nisam ništa napravio a već sam počeo gomilati alat kod kuće. Već sam se zagledavao na cirkular i glodalicu, vibro brus (iako do danas nisam znao čemu to služi ali sigurno će trebat, a da budem iskren još nemam ni pojma šro bi to trebao brusiti). Moj je problem što ja kad nešto zagrizem to onda i hoću i mogu. Žena mi se stalno smijala jer sam samo govorio da budem ovo i ono, al sad sam sve nabavio (još par sitnica fali al budem i to), i hoću njoj za iznenađenje postaviti laminat u dječiju sobu jer je stvarno već ružan i ocufan tepison koji je sada na podu.

Prednost je što imam vešeraj (malu prostoriju uz garažu), ali tam mi više na zidove ništa ne stane.

Baš sam pokrenuo novi članak di ću evidenciju radova i planova podijeliti sa svima koji su mi na samom početku stvarno jako puno pomogli. I zato svima hvala.
prorex is offline  
Old 23.07.2007., 15:24   #46
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
[B]nemoj još trošiti novac na kutiju za alat. mislim da će ti za najviše mjesec dana biti premala nemožeš, a možda i možeš, vjerovati kojim tempom, kad jednom kreneš trebaš i ovo, i gle kako je to praktično, ma gle to će mi sigurno trebati a sada je na sniženju
Istina. Kad vidim svoju prvu kutiju za alat od prije par godina
30x15x15 cm. A sad 4 mrcine
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 23.07.2007., 15:37   #47
znaš mene još alat toliko ne izluđuje. to su konkretni komadi i uvijek ih vidiš gdje su.
meni su šarafi - znaš i sam koje sve dimenzije kod raličitih radova se pojavljuju - u početku bili u jednom ormariću sa ladicama. onda su stvari krenule, i krenule, tko da sva sreća što moje mačke jedu konzerve pa imam "besplatnu" ambalažu.
onda dolaze čavlići i čavli. razna ljepila, silikoni, akrili, lazuri, lakovi.....
francuski ključevi, imbusi, zvjezdasti imbusi....
ipak prorex nemoj ni slučajno odustati. ne znam koliko grunta imaš oko kuće, ali kaj te sprečava da sazidaš "kućicu za alat". to se nekad moglo bez dozvole.
chateauxdeif is offline  
Old 23.07.2007., 16:29   #48
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
znaš mene još alat toliko ne izluđuje. to su konkretni komadi i uvijek ih vidiš gdje su.
meni su šarafi - znaš i sam koje sve dimenzije kod raličitih radova se pojavljuju - u početku bili u jednom ormariću sa ladicama. onda su stvari krenule, i krenule, tko da sva sreća što moje mačke jedu konzerve pa imam "besplatnu" ambalažu.
onda dolaze čavlići i čavli. razna ljepila, silikoni, akrili, lazuri, lakovi.....
francuski ključevi, imbusi, zvjezdasti imbusi....
ipak prorex nemoj ni slučajno odustati. ne znam koliko grunta imaš oko kuće, ali kaj te sprečava da sazidaš "kućicu za alat". to se nekad moglo bez dozvole.
Vidio sam kod oca od moje šogorice prostoriju za alat i vijke. To je složeno ko apoteka, svaki vijak ima svoje mjesto. Čovjek je kupio one teglice za zimnicu, na svaku naljepio naljepnicu kakav je vijak ili čavao unutra, na papiriću ispod teglice vodi evidenciju potrošnje tih vijaka... Stvarno lud freak, ali kad bolje razmislim tako bi i trebalo biti jer se inače ne snađeš ni u ludilu. Jedino što mene sprječava je kako to sve organizirati, a da ima logike Ja sam lik koji u svemu vidi logiku, čak i kada je ona ostalima nevidljiva. Problem je samo što tu istu logiku ne mogu ponovo vidjeti kada mi zapravo i zatreba
prorex is offline  
Old 23.07.2007., 16:34   #49
samo još jedno pitanje za današnju nabavku, čemu služe konfirmat vijci, a čemu obični vijci za ivericu? Mislim, kupit ću i jedne i druge jer sam shvatio da mi trebaju obje vrste, ali da ih znam pametno upotrebiti

Shvatio sam da mi treba i svrdlo za konfirmate pa ću i to ubost danas.
prorex is offline  
Old 23.07.2007., 17:02   #50
sa konfirmat vijcima nisam nikada radila, ali znam da ih upotrebljavaju kod ovih kupljenih namještaja. pretpostavljam da je zbog drugačijeg navoja (širi) bolji kod rada sa ivericom. tu će ti sigurno netko od dečki koji sa njima rade bolje znati reći.
chateauxdeif is offline  
Old 23.07.2007., 17:18   #51
Konfirmati su dobri jer se narežu na široko i možeš ga spičit u istu rupu (rastavit i sastavit namještaj) nekoliko puta. I spoj je vrlo čvrst.
Za stare konfirmate je trebalo posebno stepenasto svrdlo koje košta oko 200 kn. U SCH imaju nove sa inbus glavom za koje se predbuši običnim borerom fi5 mm
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 23.07.2007., 17:20   #52
Skini si SCH katalog pa će ti odmah pasti 100 ideja za izradu namještaja
http://www.schachermayer.hr/katalog/pdf87/mb.pdf
Oprez, 36 MB
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 23.07.2007., 17:42   #53
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
aku-bušilica B&D (imao 2 NoName i odustao)
vlad, daj mi konkretno reci koja je razlika između noname aku bušilice i B&D? to me zanima jako...tnx
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 23.07.2007., 17:54   #54
Lakša, kompaktnija, 3 puta jači moment, duplo dulje drži baterija 9.6V od NoName 18V. Ovu koristim konstantno već godinu dana i kapacitet baterije je isti kao i prvog dana, dok sam NoName sa 2 baterije bacio nakon godinu dana. Ispraznila bi se do kraja ak ju nisi koristio 20 dana.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 23.07.2007., 18:05   #55
alpha tool baterija ti počme popuštati za pola godine, al sad sam snimio makitu ili boch
Kod alata nije bitno koliko košta, bitno je koliko se isplati
DjuroRadisha is offline  
Old 23.07.2007., 23:03   #56
Ak nekom mogu pomoći, pitajte. Zato sam na forumu. I kad ja nešto pitam-odgovore mi.
amater_total is offline  
Old 24.07.2007., 00:25   #57
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
samo još jedno pitanje za današnju nabavku, čemu služe konfirmat vijci, a čemu obični vijci za ivericu? Mislim, kupit ću i jedne i druge jer sam shvatio da mi trebaju obje vrste, ali da ih znam pametno upotrebiti

Shvatio sam da mi treba i svrdlo za konfirmate pa ću i to ubost danas.
Kad si već olučio uhvatiti se u koštac sa konfirmatima važno je znati da prilikom spajanja stanica, polica ... treba izvršiti predbušenje kao što ti je već MladVlad spomenuo, no nikako to ne radi bez kutnih škripaca jerbo sve ode u.... eto još jedne investicije (130 kn - Pevec "LUX"). Ipak kad stranice spojiš konfirmatima - nema više zaje...! Stoji čvrsto!
VivaPiva is offline  
Old 24.07.2007., 01:15   #58
Iveral pokantiran ABS-om je sasvim OK rješenje ukoliko Vaš ormarić ne "pliva" u vodi. Imam doma u kupaoni takve omare stare 7 godina i isti su kao i prvog dana. Međutim jedan od njih je zaglavio na nezgodnom mjestu gdje često tuš pobjegne na njega. E, on je dobio po "lampi". Dakle, ako ga ne zaljevate direkto i često nema razloga da ne koristite iveral. Ipak je to jeftinije rješenje sa većim izborom boja.
VivaPiva is offline  
Old 24.07.2007., 01:48   #59
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Kod mene se u koferima nalazi sljedeće:
čekić bušilica No Name, aku-bušilica B&D (imao 2 NoName i odustao), mali aku odvijač 3.6V Alpha Tools, ubodna pila AlphaTools (nikad koristio laser) uz koju idu Bosch i DeWalt pilice, kekserica AT kupljena prije 10 dana da isprobam pa ak u budućnosti neće valjat ide skuplja (za sad više nego dobra), vibraciona brusilica Einhell, drma ko i sve druge, glodalica AT nikad korištena, set borera za drvo od 15-35 mm od kojih svaki košta 150-200 kn, Alpen set borera za drvo 3-10 mm, mali ručni odvijač sa setom bitova NoName, stege, bušač rupe za sudoper od 200 kn, krunska pila NoName, 3 koferića sa raaaznim vijcima koji su svi kupljeni u Schachermayeru (vijci, ne koferići), set od 100 milijuna raznih tipli raznih veličina za razne materijale, set trokuta, metar, olovka grafitna, flomići i markeri, skalpeli, set viljuškastih ključeva NoName, kombinirke i papagajke NoName, silikoni, kitevi i pištolj za dotične, ručna pila za metal i šablona za rezanje pod kutem, 2 baterijske lampe obične, jedna bat lampa koja se zakači na čelo (vrlo praktično kad se zavučeš u neku kutiju, a izgledaš ko Alija Sirotanović), ljepilo univerzalno, ljepilo za drvo, set drot-kefa koje se natakare na bušilicu, flekserica AT, klamerica AT, zaštitne naočale i maska ("brnjica"), kožne biciklističke rukavice koje su vrlo koristan dodatak ako ne želiš imati ruke izgrebane i izrezane, čekić obični, čekić gumeni, set šarafcigera, 2 šila... Valjda sam nabrojao većinu.
Za prvi shoping preporučam uz Bauhaus i Metro, da se naći alata puuuno jeftinije nego drugdje.
A gdje ti je piva?
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 24.07.2007., 01:56   #60
Što se profesionalnih strojeva tiče, oni su konstruirani za dugotrajan rad i velika opterećenja, a razliku u upotrebi i funkcionalnosti ne primjećuju čak niti profesionalci koji ih koriste. Ali razliku u cijeni će osjetiti svaki amater.

Ako to sudis po sebi onda brisi ono majstor iz nicka
jer profesionalac kojem je alat u rukama 5-6 sati u ruci svaki dan osjeti razliku i od serije do serije
ekstrem is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.