Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Stolna računala

Stolna računala Konfiguracije, ploče, procesori, ram, grafičke kartice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2017., 15:41   #1
Kvar grafičke ili ipak ne?

Dakle, imam problem sa usb-ovima na matičnoj ploči, na koji god spojim bežičnog miša ili usb hub često šteka, onda moram izvaditi iz utora pa ponovno spojiti i onda neko vrijeme radi a nekad je potrebno par puta restartati komp da proradi. Tipkovnica na standardni ps ulaz ne radi. Kada gledam nešto na Youtubeu, bilo spot ili neki video onda nakon nekog vremena sve smrzne i izbaci neku grešku koje se sada ne mogu sjetiti i restarta se komp. Kada gledam film ili seriju online, sve radi ok. Ploča je Gygabyte GA-M55-S3, Bios je zadnja verzija F12 koja se mogla staviti, procesor je AMD Phenom X4 9850, 2500MHz, RAM 2x Samsung Zhidian 4GB DDR2-800, grafička je NVidia GeForce 210 1GB, OS Win10pro. Da li bi to moglo biti do matične ili nečeg drugog??
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:24   #2
Moglo bi biti do matične a meni smrdi i napajanje. O kojem je napajanju riječ i koliko je staro?

Ne bi bilo loše otvoriti i sve očistiti od prašine i promjeniti termalnu pastu. Grafička ima ventilator ili je pasivna? Ako je pasivna možda ona se zagrije kod gledanja Youtubea pa ti se sve smrzne. Njoj bi također trebalo promijeniti termalnu jer se na grafičkim karticama pasta voli pretvoriti u žvaku...

Dalje bi bilo dobro skinuti hirens boot cd ili nešto po volji i testirati memoriju (memtest) i hard disk da nema slučajno bad sectora.

Dakle ja bih se prvo uvjerio da je hardverski sve ok (temperatura, pasta, hdd, memorija itd. ) a onda tek išao nešto softverski pokušavati jer su komponente dosta stare...
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 19:55   #3
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Moglo bi biti do matične a meni smrdi i napajanje. O kojem je napajanju riječ i koliko je staro?

Ne bi bilo loše otvoriti i sve očistiti od prašine i promjeniti termalnu pastu. Grafička ima ventilator ili je pasivna? Ako je pasivna možda ona se zagrije kod gledanja Youtubea pa ti se sve smrzne. Njoj bi također trebalo promijeniti termalnu jer se na grafičkim karticama pasta voli pretvoriti u žvaku...

Dalje bi bilo dobro skinuti hirens boot cd ili nešto po volji i testirati memoriju (memtest) i hard disk da nema slučajno bad sectora.

Dakle ja bih se prvo uvjerio da je hardverski sve ok (temperatura, pasta, hdd, memorija itd. ) a onda tek išao nešto softverski pokušavati jer su komponente dosta stare...
Kantu čistim skoro pa redovito, zadnji puta sam prije dva-tri mjeseca kada sam i stavio procesor koji je gore, prije je bio neki single core procesor tako da je i pasta nova. Grafička nema svoj hladnjak. Budem napravio kako si napisao pa ćemo onda vidjeti. Ali ako je do grafičke, zašto onda gledam sve ostalo bez ikakvih problema osim na Youtubeu? Za napajanje ću provjeriti, ne znam koje je napamet. Hvala na savjetima.
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 21:21   #4
Što se tiče Youtubea i drugi stranica - ovisi o kodeku, flash playeru, browseru itd. Prvo što mi pada na pamet jest da stranice sa online filmovima i serijama vrte nešto u flash playeru koji više opterećuje procesor, a Youtube je nešto "napredniji", podržava HTML5 i hardversku akceleraciju pa ti browser upogoni i grafičku umjesto samo procesora.

Možeš malo isprobati, vidi koliko ti ždere CPU neka takva stranica a koliko Youtube, također i sa recimo GPU-z možeš očitavati temperaturu grafičke i gledat koliko se posto ona koristi u nekom trenutku
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:45   #5
Ok. Hvala! Javim što sam otkrio.
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:45   #6
Dakle, idemo redom, grafička je pod večim opterečenjem na Youtubeu nego na servisima za gledanje serija i filmova ali temperatura je uvijek ista,stabilna i ne pregrijava se. Testirana je memorija i sve je u redu. HD je testiran i također je sve u redu, bez bad sektora i ostaloga. Napajanje je Chieftec 400w staro ne znam koliko. I šečer na kraju, procesor, pokušao sam ga testirati sa Userbenchmarkom ali test ne može završiti jer izbaci istu grešku kao i prilikom gledanja videa na Youtubeu a to je "clock watchdog timeout". I nakon toga mu treba dosta vremena da podigne sustav, ali kad ga podigne onda radi normalno. Nemam nikakvih smetnji u radu osim toga na Youtubeu. Znači da je onda do procesora??
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:08   #7
https://www.reviversoft.com/blog/201...chdog-timeout/

koje w imaš? bilo bi najbolje vratiti se na sedmicu

probaj malo spustiti takt procesora
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:42   #8
Imam 10-ku. Ne vraćam se na sedmicu, desetka mi je super. U najgorem slučaju budem nabavio drugi procesor. Nego, kako da spustim takt procesora, nisam nikada to radio.
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:44   #9
Teško da je procesor, prije bih se kladio na matičnu ili napajanje... no naravno, možda se i varam, no procesori zbilja rijetko kad krepavaju
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 02:11   #10
Hmm, slažem se s tobom, ali kako da ispitam matičnu? Jedino da nađem neku sa AM2 socketom pa stavim svoj procesor, ali nemam je gdje naći osim kupiti polovnu a to je možda nepotrebni trošak. S druge strane svi testovi rade normalno osim za CPU. Mislim da sam negdje pročitao da je za taj error "clock watchdog timeout" kriv večinom procesor ili driveri za isti ili verzija biosa....lupam napamet ali bilo je nešto u vezi procesora. Budući sam ja stavio prije par mjeseci ovaj procesor koji je sada gore, morao sam flashati Bios da normalno radi tako da je oko Biosa i ostaloga sve u redu samo mi smrdi procesor. Procesor sam naručio sa ebaya od nekog kineza koji ima dobar feedback tako da...dosta je tu stvari jedna protiv druge. Još uvijek imam doma stari single-core procesor, pitanje je da li bi se matična isto ponašala i krepavala na Youtubeu ako je do nje budući da je taj procesor slabiji? Ili da piknem taj procesor i odvrtim test, ako rikne onda je do matične ili napajanja, a ako ne onda je do procesora??
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:07   #11
Za početak vizualno pogledaj kondenzatore na matičnoj i svakako u napajanju, znaju se napuhati, izgubiti kapacitet i raditi svakakva sranja. Što se tiče procesora - možeš testirati s tim jednojezgrenim.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:36   #12
kekec01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.