Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2006., 17:52   #1
rižoto - vrste riža

molim neke dobre recepte za rižoto. mesni, nemesni, kombinirani, svejedno.
naime, nikako nisam zadovoljan time kako mi rižoto ispadne, zapravo bi se moglo reći da ga ne znam napraviti.
obvezno napišite i neke običnije tipa rižoto s piletinom, s gljivama i tak
danke
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 17:54   #2
za pochetak, ovdje imash zgodnih savjeta
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 20:16   #3
S obzirom da smo na rizi-bizi obradili sve varijante povrtnih rižota, predlažem da ovdje razmjenimo iskustva sa vrstama riža i najbolje pogođenim za pojedine recepte.

Moje iskustvo je na žalost vrlo skromno, moji dečki nisu ljubitelji riže, koristimo je relativno rijetko. Dugo godina sam kupovala rižu dugog zrna (pokazala se kao dobra za ove kineske specijalitete). A od kad sam probala crni rižoto kod Bote u Stonu nikako da dobijem onaj pravi okus, nekako mi nije dosta "uljepljeno".

Dakle sad koristim rižu kratnog zrna - to su mi rekli da je bolje za riblje varijante.

Inače nije lako prikupit sve sastojke koji bi u ovakav tip rižota trebali ići. Sipe (sa crnilom), dagnje, vongole, škampi (bili su cijeli srednje veličine), jakobove kapice i nisam sigurna kako se zove školjka koja liči na mušulu, ali je malo izduženija.

Išlo bi ovako. Na maslinovom ulju okrenut češnjak i peršin. Dodat nasjeckane sipe + školjke + rakove, poklopit i prodinstat minutu - dvije (dok se školjke ne otvore), zalit vinom (i tu je bitan izbor, istarska malvazija najčešće, kod mene) dodat rižu i po potrebi podljevat ribljim temeljcem (to se može posebno skuhat od ribljih glava) i naravno dodat crnilo. Od začina stavljam samo malo soli (na probu jer zna biti mora u školjkama) i papra.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 00:10   #4
Jedna od najjednostavnijih varijanti je riža na bjanko.Na ulju-mrvicu,zdinstati luk,dodati rižu ,malo propržiti uz miješanje i doliti temeljac pa kuhati koliko treba.Pred kraj kuhanja dodati kocku putra i naribati sira.
Inače,ovo s putrom mi je rekao tip koji ima rest. (dobar) i od tada ja to radim i rižoti su mi puno bolji mada ja a ni moji boma baš i nismo ljubitelji raže.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 02:29   #5
Ja radim rižoto na 2 načina.
1) bijeli:
Prepržim meso (piletina/puretina) na ulju dok pobijeli, zatim dodam nasjeckani luk i pričekam da pusti saft. Nakon toga hitim rižu i sve skupa pržim dok riža malo ne promijeni boju (preferiram Basmati rižu). U isto vrijeme zakuham oko litru pilećeg temeljca. Kada se riža preprži, polako dodajem vruči temeljac dok riža ne omekša. Na kraju popaprim, dodam curry-ja i po potrebi soli.

2) crveni:
umjesto pilećeg temeljca na luku mlo prepržim luk, razrijedim paradajz iz tube u litri vode (ako ima pravog paradajza tim bolje), dodam ćešnjaka, chillyja, soli i origana, te sve skupa prokuham. Tako dobiven umak dodajem na preprženu rižu i meso (piletina ili puretina) dok riža ne omekša. Na kraju kušam da vidim jesam li pogodio ljutinu/slanost i po potrebi dodam potrebnih sastojaka.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 07:22   #6
Mi doma koristimo integralnu rižu i odlična mi je. Ponekad mi prijateljica donese pravi talijanski riso carnaroli i ta mi riža isto bude super, pogotovo s gljivama.

Kad kuham rižu, stavim u nju povrtnu kocku, malo maslaca pred kraj a ponekad i amrvicu vrhnja za kuhanje. Na kraju parmezan. Mogu ju i takvu jesti, bez nekih posebnih dodataka.

Inače, obožavam rižot s crvenim radićem i onaj s gljivama.

__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:19   #7
Obožavam rižu

RIŽOTO S JABUKAMA - my favourite.
(nije slatko!!!! )

Na pločici maslaca (otprilike dva ona najmanja pakiranja) popržiš jedan srednje velik luk da omekša. Narežeš jednu veću oguljenu aromatičnu (slatko-kiselu) jabuku na kockice i dodaš luku, dinstaš nekoliko minuta da jabuka lagano omekša i da se počne širit miris. Nakon toga dodaš veću kavenu šalicu riže, malo prodinstaš , začiniš čime voliš (sol, papar, vegeta, peršin, bosiljak, svejedno - treba isprobat i druge kombinacije ) te dalje podlijevaš vodom ko kad radiš klasični rižoto (malo- pomalo, kako voda ispari, tako dodaš još). Pred kraj, kad je riža već maltene gotova, nasipaš parmezana da se rastopi.

Ja obično dodam još parmezana kad je već na tanjuru
Uh, ogladnih
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:21   #8
kak radite rizoto od gljiva?
To josh nisam napravio a jede mi se i zvuci mi
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:29   #9
Quote:
Shoki kaže:
kak radite rizoto od gljiva?
To josh nisam napravio a jede mi se i zvuci mi
U gornjem receptu zamijeni riječ "jabuka" sa "nasjeckanim gljivama".
Najčešće su gljive šampinjoni, ali dobro je i sa bukovačama, lisičicama i vrganjima (one mekše gljive dedeki, sunčanice i sl. nisu baš za rižote)
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:37   #10
Quote:
d@d@ kaže:
U gornjem receptu zamijeni riječ "jabuka" sa "nasjeckanim gljivama".
Najčešće su gljive šampinjoni, ali dobro je i sa bukovačama, lisičicama i vrganjima (one mekše gljive dedeki, sunčanice i sl. nisu baš za rižote)
Da
S time da može (umjesto parmezana) pred kraj dodati malo kiselog ili slatkog vrhnja.

Ma... može još i parmezan, kad je bal...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:37   #11
izgleda da ja jedina posebno skuham rižu, isperem ju-obavezno i onda radim dalje
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 13:44   #12
Ma i ja tako nekad radim - tipa kad ima skuhane riže od prije, sama sam doma, a nema niš pametno za večeru
Onda samo dodajem štošta u nju. Najčešće završi na salatu (vrhnje, komadići šunke, paprika, rajčica, senf).

Ali bolja je riža kad se kuha s ostalim sastojcima, upije sve sokove pa je finija.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 14:09   #13
Quote:
Tinchi kaže:
Ma i ja tako nekad radim - tipa kad ima skuhane riže od prije, sama sam doma, a nema niš pametno za večeru
Onda samo dodajem štošta u nju. Najčešće završi na salatu (vrhnje, komadići šunke, paprika, rajčica, senf).
Ali bolja je riža kad se kuha s ostalim sastojcima, upije sve sokove pa je finija.
tako i moja baka radi, ali meni je puno finije dok ja to napravim na svoj način.. ja volim da je riža onako rahla, a ne ljepljiva i sluzava zato ju uvijek ispirem
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 14:28   #14
ti onda radis pilav a ne rizot, pravi tal. rizot mora biti kremast a ne suh
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 17:33   #15
ja uvijek rizu prije kuhanja namocim u toploj vodi i to nekih 2 sata prije
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 17:35   #16
Quote:
undercover kaže:
pilav
nikad čula, al dobro..glavno da je meni fino
__________________
you own me...
Andariel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 17:39   #17
mi doma zovemo pilav - rizu s mesom, ostalo zovemo rizoto iako bi po nekoj logici riza s mesom isto bila rizoto...
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 21:08   #18
pilav vam je pojednostavljeno turska verzija rizota
osim sto se razlikuju u vrsti zacina koji se koriste i u vrsti rize (talijani rizot rade s arborio rizom) glavna razlika je u tome da je tal. rizot lagano tekuci i kremast (a to bas zbog ove vrste rize koja je okruglastog i prilicno velikog zrna i otpusta dosta skroba) a turski je suh i rasipa se
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.