Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2021., 12:08   #1
Ex-pripadnicima krajinske paravojske priznati status branitelja

U emisiji Budnica, ex-krajinski vijećnik Veljko Džakula predložio je ideju priznavanja prava ratnih veterana i pripadnicima krajinske paravojske.

To je zabezeknulo voditelja, koji se nije snašao, ali je Džakula ostao vrlo dosljedan toj iznimno osebujnoj ideji.

Priznati prava ratnih veterana, ili po hrvatskom zakonskom pojmovniku, pripadnici krajinske paravojske, dobili bi status hrvatskih branitelja.
Dosta neobično zvuči moram priznati.

Džakula se povodi primjerom iz povijest pa navodi priznavanje prava austrougarskim vojnicima u kasnijoj tvorevini SHS/Jugoslaviji..

Ideja je potekla od Džakule koji je predsjednik SDF (Srpski demokratski forum ) i nije uskoj suradnji sa SDSS-om koji koalira u Vladi.

Pitanje je koliko se može shvatiti narav tog zakonskog prijedloga.
Mandjarelo is offline  
Old 24.02.2021., 17:30   #2
Nije im dosta što će se provući kroz zakon o civilnim žrtvama rata, nego hoće da to bude i transparentno? Alal im vera.
Ord Mantel is offline  
Old 25.02.2021., 10:56   #3
To bi bio doista odjek u zakonu..Politički to bi bio savršen potez.
Ali, unutar hrvatskih veteranskih udruga ( koje vode nerijetko bitange ) došlo bi do zastoja..

Kako objasniti obiteljima stradalih ili HRVI-ma da će dojučerašnji neprijatelj dobiti status, neću reći hrvatskog branitelja jer to nije točno, ali prava ratnog veterana npr. ?
To je politički moguće, i tehnički izvedivo, ali preostaje nam bučna i zanimljiva javna rasprava.

Naravno, oni koji su optuženi za ratne zločine, osumnjičeni za ratne zločine ili za ostale povrede ratnog prava bili bi izuzeti, ali oni koji su bili mobilizirani, i koji stanuju u Hrvatskoj, mogu raspolgati tim pravom.
Mandjarelo is offline  
Old 25.02.2021., 11:29   #4
Pošto to traži Đakula, potpuno nevažan lik na političkoj sceni hrvatskih Srba, nema šanse da prođe. Da to traži Pupovac, e to bi bilo za zabrinut se, ali Pupi je pre pametan da ide toliko u krajnost. Đakula se izlupetao, malo se priča o njemu, piše, al od toga ništa. I sam je svjestan toga.
__________________
Karlovac nikada neće biti Кордуновац
Pancho1 is offline  
Old 25.02.2021., 13:10   #5
U normalnoj drzavi Dzakula ne bi smio obavljati nijednu funkciju, zapravo bio bi protjeran kao neprijatelj iste. Ili na nekoj visedecenijskoj robiji.
Refferer is offline  
Old 25.02.2021., 15:15   #6
u slucajnoj drzavi anything goes..
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Old 26.02.2021., 11:35   #7
Quote:
Refferer kaže: Pogledaj post
U normalnoj drzavi Dzakula ne bi smio obavljati nijednu funkciju, zapravo bio bi protjeran kao neprijatelj iste. Ili na nekoj visedecenijskoj robiji.
Vrijedi reći da je Džakula u Krajini uklonjen sa svih funkcija i osuđen zbog veleizdaje i strpan u kninski zatvor.
Džakula je pripadao struji umjerenih koji su htjeli pregovarati 1990 sa Tuđmanom, ali se umiješao Šušak..

Džakula nije ekstremist. On je zapravo bio lojalist do početka izbijanja sukoba, a onda se više nije moglo nazad.

Ako idemo kronikom buntovnika protiv Hrvatske, Džakula je lojalni građanin Hrvatske sve do trenutka kada se situacija zaoštrila do kraja.
Mandjarelo is offline  
Old 26.02.2021., 12:03   #8
Quote:
Mandjarelo kaže: Pogledaj post
Vrijedi reći da je Džakula u Krajini uklonjen sa svih funkcija i osuđen zbog veleizdaje i strpan u kninski zatvor.
Džakula je pripadao struji umjerenih koji su htjeli pregovarati 1990 sa Tuđmanom, ali se umiješao Šušak..

Džakula nije ekstremist. On je zapravo bio lojalist do početka izbijanja sukoba, a onda se više nije moglo nazad.

Ako idemo kronikom buntovnika protiv Hrvatske, Džakula je lojalni građanin Hrvatske sve do trenutka kada se situacija zaoštrila do kraja.
Za to imaš neke konkretne dokaze ili su "dokazi" pisanje Yundexa, bore dežulovića i sličnih ?
zgfico is offline  
Old 26.02.2021., 12:28   #9
Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Za to imaš neke konkretne dokaze ili su "dokazi" pisanje Yundexa, bore dežulovića i sličnih ?
Iz Glasa Koncila ili Hrvatskog Bijednika..pardon Tjednika, sigurno nije..
Pogledaj link koji sam ispostavio u uvodu teme.
Nije tajna da je Džakula bio zatvoren i predviđen za likvidaciju..Postoje zapisi o tome.

On se nije slagao sa kninskim rukovodstvom, i to je notorna činjenica.
Mandjarelo is offline  
Old 26.02.2021., 17:36   #10
Mda, Dzakula je zapravo veliki hrvatski domoljub, samo ga je ustasa Susak okrenuo na drugu stranu.
Refferer is offline  
Old 26.02.2021., 17:38   #11
https://www.youtube.com/watch?v=ku7RPCiNcW0

dusa slatka antiratna <3

pobise mu ustase teritorijalce, a nitko za to nije odgovarao grrrr
Refferer is offline  
Old 26.02.2021., 19:57   #12
Quote:
Refferer kaže: Pogledaj post
Mda, Dzakula je zapravo veliki hrvatski domoljub, samo ga je ustasa Susak okrenuo na drugu stranu.
Džakula jest lokalpatriot.
Pa rodoljub je, i lojalist.

Šušak ustaša..?
Pa štovao je tu baštinu, ali koliko je on sam shvaćao ustašiju, to ne znam..
Mandjarelo is offline  
Old 26.02.2021., 19:59   #13
Quote:
Refferer kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=ku7RPCiNcW0

dusa slatka antiratna <3

pobise mu ustase teritorijalce, a nitko za to nije odgovarao grrrr
Srbi četnici
Hrvati ustaše

To je bio nazivnik.
Što si očekivao ?
U ratu zakoni šute.
Rat nema luksuz pravnog tituliranja.
Danas si živ, sutra te možda nema..
Mandjarelo is offline  
Old 26.02.2021., 21:41   #14
Quote:
Mandjarelo kaže: Pogledaj post
Srbi četnici
Hrvati ustaše

To je bio nazivnik.
Što si očekivao ?
U ratu zakoni šute.
Rat nema luksuz pravnog tituliranja.
Danas si živ, sutra te možda nema..
Molio bi nas da nas ne uspoređuješ, vi ste pripadnici genocidne paravojske koja je osmislila sekundarne i tercijarne masovne grobnice kao i Tomasice ili ubijanje djece masovno uz skladištenje po hladnjačama.

Ti bi da mi vama dajemo mirovine?
Što ti Srbija nije dala mirovinu?

Tvoja zemlja je Srbija, ovdje si gost
Pasei is offline  
Old 26.02.2021., 21:43   #15
Mislim umjesto da nam platite ratnu odštetu vi bi mirovinicu od nas, nije dovoljno što ste protjerivali Hrvate, uništili sve naše veće gradove i sanjali o majci Srbiji s Hrvatima u masovnim grobnicama.

Srbija vam je vukojebinica pa bi mirovinicu od RH?

Nevjerojatan je ovaj bezobrazluk, porazili smo vas 1995 tj sjeme zla je poraženo ali smo bili milostivi i humani.

Valjda to smatrate kao neku slabost
Pasei is offline  
Old 27.02.2021., 12:29   #16
Quote:
Pasei kaže: Pogledaj post
Molio bi nas da nas ne uspoređuješ, vi ste pripadnici genocidne paravojske koja je osmislila sekundarne i tercijarne masovne grobnice kao i Tomasice ili ubijanje djece masovno uz skladištenje po hladnjačama.
Molio bih te da me ne uspoređuješ sa gnjusnim zlodjelima koje oštro osuđujem.
Genocidnost je širok pojam, i to ovdje nije tema.
Govorimo o političkoj ideji da se bivšeg neprijatelja legalizira kroz status veterana..
Je li to moguće ili nije ?
Koliko je korektno ili ne ?
Politički to bi bio nevjerojatan zaokret, sa strateškom težinom..
Quote:
Pasei kaže: Pogledaj post
Ti bi da mi vama dajemo mirovine?
Što ti Srbija nije dala mirovinu?
Ne razumiješ...Ne tražim ja mirovinu niti imam veze s mirovinom.
Uostalom, tko je uplaćivao u mirovinski fond ima pravo na mirovinu.
Točka.
Quote:
Pasei kaže: Pogledaj post
Tvoja zemlja je Srbija, ovdje si gost
Moja je zemlja daleko od Srbije..
Tvoja je zemlja..doslovno zemlja.
Mandjarelo is offline  
Old 27.02.2021., 12:30   #17
Quote:
Pasei kaže: Pogledaj post
Mislim umjesto da nam platite ratnu odštetu vi bi mirovinicu od nas, nije dovoljno što ste protjerivali Hrvate, uništili sve naše veće gradove i sanjali o majci Srbiji s Hrvatima u masovnim grobnicama.

Srbija vam je vukojebinica pa bi mirovinicu od RH?

Nevjerojatan je ovaj bezobrazluk, porazili smo vas 1995 tj sjeme zla je poraženo ali smo bili milostivi i humani.

Valjda to smatrate kao neku slabost
Kolega Pasei, iznosite budalaštine..Nisam kadar nastaviti razgovor ako se držite prizemnih navoda.
Potrudite se izreći valjan argument.
Mandjarelo is offline  
Old 28.02.2021., 09:03   #18
Quote:
Mandjarelo kaže: Pogledaj post
Je li to moguće ili nije ?.
Naravno da nije moguće. Pa to bi bilo valjda prvi put u povijesti da neka država daje prava vojnicima koji su je napadali. Izgubili su rat i samim time i svako pravo vojnog veterana. Jbga, to je tako kad si poraženi vojnik.
__________________
Karlovac nikada neće biti Кордуновац
Pancho1 is offline  
Old 28.02.2021., 09:28   #19
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije moguće. Pa to bi bilo valjda prvi put u povijesti da neka država daje prava vojnicima koji su je napadali. Izgubili su rat i samim time i svako pravo vojnog veterana. Jbga, to je tako kad si poraženi vojnik.
Doduše ne znam kakva s prava imali Američki vojnici koji su se borili na strani južnjaka u Američkom građanskom ratu, onda nije bilo mirovina, jedino su zakonom o oprostu, oslobođeni optužbi za pobunu.

Što se tiče mirovina vojnika krajine mislim da bi to neki lijevi mediji tipa Index i razne udruge za mir, nenasilje i slično, to podupirale, jer su i vojnici krajine bili u neku ruku branitelji, koji su branili Krajinu koja se nalazila na području Hrvatske, pa bi bilo pošteno radi pomirenja i suživota da i oni dobiju mirovine kad već mirovine primaju pripadnici HVO-a. Ja se s tim ne slažem, no ti lijevi mediji stalno pišu nešto protiv branitelja, tako da bi zdušno podržavali ovo izjednačavanje krivnje.
Sherman25 is offline  
Old 28.02.2021., 11:48   #20
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije moguće. Pa to bi bilo valjda prvi put u povijesti da neka država daje prava vojnicima koji su je napadali. Izgubili su rat i samim time i svako pravo vojnog veterana. Jbga, to je tako kad si poraženi vojnik.
Nije prvi put u povijesti.
Imaš primjer k.u.k. vojske, tj. vojnika Habsburške monarhije koji su u Jugoslaviji dobili prava.
Ili imaš primjer veterana Wehrmachta koji su dobili prava.
Ima primjera..
Ali ovo je prilično zanimljiv prijedlog ako uzmemo u obzir odnose koji se bitno nisu promijenili u 25 godina..
Mandjarelo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:26.