Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2012., 20:19   #661
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
ma kuzim ja to sve, samo mi nije jasno trazenje tog posvjedocenja. ostali roditelji kazu da su im svecenici rekli da nikad nisu izdavali posvjedocenje. jos pogotovo sta nema smisla dati posvjedocenje nekome tko se odselio iz grada i ti ne mozes znati ide li on u crkvu redovito...
Posvjedočenje onda treba dati župnik župe u koju se dotični doselio. On će ipak malo bolje znati ide li dotični redovito u crkvu ili ne.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 07:37   #662
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
ne znam jel se to u svim crkvama uvodi, ali kod nas je neko pravilo doslo da krizmani kumovi vise ne moraju donosit potvrde da su oni krizmani nego neko posvjedocenje. posvjedocenje su mi rekli da je potvrda svecenika koji je krizmao kuma, da je on redovan u crkvi...jel imaju pravo tako nesto traziti i koji je smisao toga ?
mozda je bolje sestru poslati u neku drugu crkvu gdje nisu takvi svecenici ?
valjda sam dobro objasnio sve da skuzite
zaboravio sam veliko slovo stavit na temi
...Ne znam koliko je vaš budući kum bio redovan u crkvi ili nije,al to su gluposti.Nije vrag da svećenici stavljaju plusiće za dolaske?Zar ga to čini boljim kumom/vjernikom/katolikom
Ako kum baš i ne hodočasti po crkvi,aj vi lijepo po sakrament u susjedno selo,feštu možete napraviti i u svom dvorištu
MillaMaykah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 14:03   #663
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
A ako su pare u pitanju........onda je sve oprošteno......


A koji to svećenik nije čudan.......?
A opet moraš znati da ni svećenik nije budala......
Kad već dobivaš od crkve društveni status ......i novac od rodbine...

onda ti svećenik želi namjerno malo otežati s birokracijom......

Jer on ne želi da ljudi budu vjernici zbog krivih razloga.....
ko da se ne zna da vecina klinaca to radi zbog para ili jer im starci kazu da moraju ili ce gorit paklu
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Posvjedočenje onda treba dati župnik župe u koju se dotični doselio. On će ipak malo bolje znati ide li dotični redovito u crkvu ili ne.
to bi i meni bilo logicno, al opet sele se ljudi, mozda su i u drugoj drzavi pa recimo doneses mu posvjedocenje na njemackom mislim da je dovoljna potvrda da si krizman...
i svecenik je trazio bas odredeno od zupe gdje je krizman kum
dodo89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 16:15   #664
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
to bi i meni bilo logicno, al opet sele se ljudi, mozda su i u drugoj drzavi pa recimo doneses mu posvjedocenje na njemackom
Mislim da ne bi bio veliki problem prevesti tih par rečenica s njemačkog.

Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
mislim da je dovoljna potvrda da si krizman...
i svecenik je trazio bas odredeno od zupe gdje je krizman kum
Kada bi jedini uvjet da bi netko bio kum bio taj da je krizman, onda bi zaista potvrda da si krizman bila dovoljna. No ima još par uvjeta, a 'najproblematičniji' često bude taj da kum treba provoditi život u skladu s vjerom. To je opća norma Crkve, a koliko pojedini svećenici to gledaju, druga je stvar.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 16:19   #665
Quote:
MillaMaykah kaže: Pogledaj post
...Ne znam koliko je vaš budući kum bio redovan u crkvi ili nije,al to su gluposti.Nije vrag da svećenici stavljaju plusiće za dolaske?Zar ga to čini boljim kumom/vjernikom/katolikom
Nedolaženje na mise nedjeljom i zapovijedanim blagdanima (bez opravdanog razloga) čini osobu neprikladnom za kuma. Da bi netko bio kum treba provoditi život u skladu s vjerom.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 16:21   #666
Quote:
dodo89 kaže: Pogledaj post
ma kuzim ja to sve, samo mi nije jasno trazenje tog posvjedocenja. ostali roditelji kazu da su im svecenici rekli da nikad nisu izdavali posvjedocenje. jos pogotovo sta nema smisla dati posvjedocenje nekome tko se odselio iz grada i ti ne mozes znati ide li on u crkvu redovito...
to je onda primjer loseg svecenika ?
Ustvari se ta potvrda izdaje od svećenika gdje kum trenutno živi, u toj župi, o tome se radi. Znači, potvrdu o sakramentima dobiva gdje je već uveden, a ako se preselio, u trenutnoj župi bi trebao dobiti i takvu potvrdu. To je tako, no koliko ja znam većina svećenika uzima samo potvrdu o sakramentima i to je to, s time se zadovoljava...
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 08:36   #667
Dakle, molim vas recite mi radim li ispravno.
Jučer sam prvi put posijala pšenicu u dubokoj, kao glinenoj posudi. Prvo sam je namakala u vodi noć ranije. Zatim sam u posudu stavila na dno 1 sloj mokre vate, a na to pšenicu i samo sam je malo podlila vodom. (To je bilo jučer).
Držala sam je cijelo vrijeme naizmjenično na toplom radijatoru i na suncu.
Jutros kad sam ustala, iz pšenice su proklijali mali žuti izdanci, ponegdje malo rascvjetani, a na jednom zrnu je bilo i plijesni.. Pa se sad pitam je li to tako treba biti?? Intuicija mi govori da ne :mrgreen: Pšenica je još uvijek vlažna..
Please help!
*sunshine2009* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 10:02   #668
Quote:
*sunshine2009* kaže: Pogledaj post
Dakle, molim vas recite mi radim li ispravno.
Jučer sam prvi put posijala pšenicu u dubokoj, kao glinenoj posudi. Prvo sam je namakala u vodi noć ranije. Zatim sam u posudu stavila na dno 1 sloj mokre vate, a na to pšenicu i samo sam je malo podlila vodom. (To je bilo jučer).
Držala sam je cijelo vrijeme naizmjenično na toplom radijatoru i na suncu.
Jutros kad sam ustala, iz pšenice su proklijali mali žuti izdanci, ponegdje malo rascvjetani, a na jednom zrnu je bilo i plijesni.. Pa se sad pitam je li to tako treba biti?? Intuicija mi govori da ne :mrgreen: Pšenica je još uvijek vlažna..
Please help!
Izrezala dio iz jednog članka:
...rasporedite pšenicu i stavite tanjurić na sunčano i toplo mjesto. Po potrebi je zalijevajte, ali ne previše (kako vam sjemenke ne bi popljesnivile ili listovi požutjeli)...
m*i*a is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2021., 11:25   #669
Trebam informaciju koja mi je važna - možda netko poznaje crkvene zakone ili mi barem može dati adresu na koju ću postaviti pitanje.

Može li dijete kršteno u protestantskoj crkvi (ne u Hrvatskoj, ali to nije ni važno) primiti prvu pričest u katoličkoj?
podorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2021., 23:07   #670
Quote:
podorah kaže: Pogledaj post
Trebam informaciju koja mi je važna - možda netko poznaje crkvene zakone ili mi barem može dati adresu na koju ću postaviti pitanje.

Može li dijete kršteno u protestantskoj crkvi (ne u Hrvatskoj, ali to nije ni važno) primiti prvu pričest u katoličkoj?
Može. Ako i u pravoslavnoj kršteno isto može
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2021., 23:37   #671
Quote:
podorah kaže: Pogledaj post
Trebam informaciju koja mi je važna - možda netko poznaje crkvene zakone ili mi barem može dati adresu na koju ću postaviti pitanje.

Može li dijete kršteno u protestantskoj crkvi (ne u Hrvatskoj, ali to nije ni važno) primiti prvu pričest u katoličkoj?
Najbolje ti je pitati župnika župe gdje će se krizmati, eventualno poslati upit na nadležnu biskupiju jer kod nekih protestantskih sljedbi se krštenje ne priznaje. Sve ima na internetu i samo treba potražiti.
__________________
Ignore lista:
Ablathtalba, adelon, FLaBSLaB, kapiscin, Keskese, konjokradica, Nemruth Dagi, Nepoznati, Oxonia, panorama, prominski, sanimarine, Srebrni-medvjed, Strijelica3
Oaza mira is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2021., 12:05   #672
PITANJE : ukoliko netko pravoslavne vjere već kršten želi preći na katoličku vjeru - zašto bi se trebao iznova opet "krstiti"?
jer
ukoliko Rkc od takvog traži da se krsti po drugi put, eee u tom slučaju ne izgleda li vam to ljudi da se od tog čovjeka traži da pređe iz jednog u drugi kult?

Zato se s razlogom postavilo pitanje "koliko puta se treba krstiti čovjek koji traži put do Boga prelazeći iz jedne nzv. kršćanske religije u drugu treću i petu?"

Znate li odgovor na to ili ne? .
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 13:54   #673
Ide li koja forumašica na TLM?
__________________
I otrt ce Bog svaku suzu s ociju njihovih
Marija Magdalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2021., 20:29   #674
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
PITANJE : ukoliko netko pravoslavne vjere već kršten želi preći na katoličku vjeru - zašto bi se trebao iznova opet "krstiti"?
jer
Informirana kao obično.
Tko ti kaže da se moraju opet krstiti? Ne moraju. Ne moraju ni mnogi kršteni protestanti. S obzirom na potrebu krštenja, moguće je da krsti, u slučaju potrebe kao smrtne opasnosti, svaki čovjek s potrebnom nakanom.
Naravno, postoje i oni koji, za tebe vjerojatno najvažnije, ne krste sukladno Pismu ("u ime Oca i Sina i Duha Svetoga") nego svašta izmišljaju. Takva krštenja KC-a ne priznaje kao valjana.

https://www.bitno.net/vjera/pitajte-...tenje-i-zasto/
Black Sea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2022., 00:22   #675
Jedno pitanje, ako netko zna da ne moram gnjaviti župnika...imam celijakiju (ne smijem jesti ništa s glutenom) pa me zanima postoji li neka bezglutenska hostija i ima li neki način da se pričestim a ne unesem gluten u sebe?
__________________
Tražim iskrenu i skromnu curu koja prihvaća autistične muškarce.
tmarkulincic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2022., 15:38   #676
Quote:
tmarkulincic kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje, ako netko zna da ne moram gnjaviti župnika...imam celijakiju (ne smijem jesti ništa s glutenom) pa me zanima postoji li neka bezglutenska hostija i ima li neki način da se pričestim a ne unesem gluten u sebe?
Tvoj bog je sasvim sigurno imao razloga, zasto to je poslao tu bolest.
Pitaj ga....
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2022., 18:42   #677
Quote:
tmarkulincic kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje, ako netko zna da ne moram gnjaviti župnika...
Dobro ti je napisao kolega @RobinUd:
"Pitaj predsjednika stranke koja te smatra nesposobnim ('invalidnim') za biti njen ravnopravan član!"

Ali pošto je predsjednik te tvoje stranke oduvijek bio otsutan, a otsutan će vjećno i ostati, pitaj nekoga tko te je uspio uvjeriti kako je njemu glede gazdinih zahtjeva pak sve jasno.


Znači, tim pitanjem ćeš ipak morati gnjaviti župnika, pošto je on taj koji ti daje hostiju u ruku ili na jezik... pa i zato, jer ćeš se možda s njim trebati dogovoriti za posebne termine (tj. za dolaske na pričest van redovnih misa).

Jasno, ako je nešto takvog uopće izvedljivo (Google):

Vatikan je zabranio kruh bez glutena za obred Svete pričesti (10.7.2017)

Celijakija i sveta pričest /"Ako je problem samo u glutenu, dva su moguća rješenja: ili korištenje hostija s niskim udjelom glutena ili pričest samo pod prilikom vina"/
(12.12.2021.)
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 13:18   #678
Quote:
tmarkulincic kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje, ako netko zna da ne moram gnjaviti župnika...imam celijakiju (ne smijem jesti ništa s glutenom) pa me zanima postoji li neka bezglutenska hostija i ima li neki način da se pričestim a ne unesem gluten u sebe?
Mogao si naći i bolji način za trolanje...
Javi se kad saznaš od župnika koliko je teška jedna hostija ( može ti dati neku koja nije posvećena pa sam izvaži iako sumnjam da imaš tako preciznu vagu )
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 21:34   #679
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Mogao si naći i bolji način za trolanje...
Javi se kad saznaš od župnika koliko je teška jedna hostija ( može ti dati neku koja nije posvećena pa sam izvaži iako sumnjam da imaš tako preciznu vagu )
Trol ti je tata. Kakve veze ima koliko je teška?
__________________
Tražim iskrenu i skromnu curu koja prihvaća autistične muškarce.
tmarkulincic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2022., 21:36   #680
E pa ovo stvarno nije u redu. Vatikan bi trebao imati više razumijevanja prema bolesnim ljudima. Nisam se ovome nadao od Pape...
__________________
Tražim iskrenu i skromnu curu koja prihvaća autistične muškarce.
tmarkulincic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.