Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 08:51   #21
Ja bih voljela vidjeti vise konkretnih iskustava tu na temi. A ne da je samo preljevanje iz supljeg u prazno. Kako i gdje prakticirate uvodjenje STEM podrucja vasim klincima, od koje dobi, da li se oslanjate iskljucivo na ono sto nudi skola i skolski program ili idete negdje drugdje ili cete to unutar obitelji gurati itd itd itd.

Recimo... postoji dosta aplikacija koje uvode dijete u svijet programiranja i programerskog razmisljanja, a da pri tom ne treba znati ni citati ni pisati. Dosta fora stvar, klinci imaju filing da igraju igricu, dok u pozadini zapravo "cuci" to da uce polagano pisati neke jednostavnije algoritme.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 08:59   #22
evo mene zanimaju te aplikacije.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 09:35   #23
Ima ih hrpa kad guglas, ja sam malom jednu instalirala - Kodable (tad je imao oko 5 godina). I jos neke, ali mi se nisu dopadale pa sam ih izbrisala, ne sjecam se vise u cemu je bila fora (mislim da su trazile ipak elementarno znanje engleskog i citanja)

Ovaj Kodable je fora (iako nije za past na dupe, poanta je vrlo jasna i klinci lagano skuze sto se trazi). Mala cupava kugla (koja kako napredujes moze dobiti drugacije boje) treba pronac izlaz iz labirinta. Za pocetak postoje 4 komande - gore, dolje, lijevo desno; treba ih slozit u tocnom redosljedu, kliknut na "Kreni" i ako je sve dobro slozeno, zadatak je rijesen. Onda se komplicira tako da mu se mogu zadavati uvjeti, recimo ako ispod komande za desno stavis crvenu boju to znaci "ako je polje crveno skreni desno". Onda postoje nivoi gdje treba "debugirati" gotovu "aplikaciju" - oni su slozili vec set komandi ali je negdje greska pa se cupavac zaglavi. Treba nac i ispravit gresku. Itd

Ovo je sve dosta jednostavno i namijenjeno je predskolcima, eventualno za prvi razred.

Dalje od tog nisam istrazivala jer ne zelim bas sad zagusit tablet sa hrpetinom stvari. Ionako planiramo uzeti Dasha, pa cemo se zabavljati s njegovim setom za programiranje.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:01   #24
vidis, mogla bi maloj probati

samo ona nema tablet, vljda ima za mob
i mm i ja smo na korisnickoj razini, ali mislim da je fora da se upozna s necim takvim
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:02   #25
Bas dobro da si konstruktivna.

Sto ti kao strucnjak mislis o preduvjetima za sluzenje tim aplikacijama?
STEM cesto ljudi vide kao odvojen na komponente (naziv), a zapravo je rijec o interdisciplinarnom holistickom pristupu.

Je li to novi smjer prema obrazovanju, bi li se moglo razmatrati da skole prihvate takav oblik poucavanja formalno I koja bi dob bila primjerena za to?

Treba li ipak imati klasicnu bazu u smislu poucavanja konkretnih disciplina ili STEM moze samostalno osmisliti nacine da djeca od samih pocetaka uce zbrajati I mnoziti recimo primjenom na tehnologiju I inzenjerskim pristupom?

Mi imamo u sustavu korelacije koje slabo polucuju rezultate, slabo se I koriste. Mnogi zagovaraju I grupiranje drustvenih znanosti jer parcijalizacija donosi uske poglede na probleme, spoznaju.

Koliko mi imamo zapravo strucnja za STEM I kako se to postaje?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:24   #26
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Sto ti kao strucnjak mislis o preduvjetima za sluzenje tim aplikacijama?
Preduvjeti u kojem smislu? Hardver? To moze biti problematicno u nekim segmentima jer nemaju bas svi doma tablete, a pogotovo ne dobre i stabilne koji se ne ruse. Ali puno njih ima smart telefone, ako su dovoljno veliki ekrani i na to se svasta da instalirati. U buducnosti ce nam stici, sasvim sam sigurna, i televizije na koje ce se moci instalirati aplikacije kao sto se sada moze na telefonima. Za ovako neku kucnu upotrebu racunala zaista postaju visak (recimo - mi doma imamo jedno cetiri racunala, mali je mozda dva put u zivotu sjeo za njih; ni ga previse zanima nit mu ja to guram pod nos; sve sto mu treba (edukativno) ima i na iPadu).

Skole naravno kaskaju kao i uvijek. Oprema im je losa, za nesto bolje se nema novaca i tu zbilja ne vidim ikakve nade da ce biti bolje. Ali zato treba gledati van skolskih okvira - recimo nase gradske knjiznice imaju 3D printer. I tko god hoce moze doci na radionicu koja je, cini mi se, besplatna! Samo treba dobre volje malo.

Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
STEM cesto ljudi vide kao odvojen na komponente (naziv), a zapravo je rijec o interdisciplinarnom holistickom pristupu.
Ovo je skroz tocno. To je tu negdje ono sto sam pricala na pocetku da ce u buducnosti sva zanimanja, od pekara do fizicara biti prozeta svim i svacim iz tih podrucja. I nece se moci izbjeci (ne samo puko koristenje tehnologije, vec razmisljanje u tom smjeru). Evo recimo u Rijeci se zadnjih par godina fantasticna stvar desava - spojili su se doktori s tehnicarima i bolesnicima pomocu 3d printera razvijaju nove dijelove tijela i rade vrlo uspjesne operacije interdisciplinarno. Gdje se moglo prije 20 godina zamislit da ce ti jedan strojar ili fizicar biti u op. sali i asistirati kirurzima. Doktor je imao znanje i skalpel i tu je bio, prakticki, kraj price (malo karikiram). Danas taj doktor mora jako dobro poznavati podrucje od kolege sa 3d printerom kako bi se uopce mogao dosjetiti kako bi se stvar mogla rijesiti i da moze dati dovoljno precizne upute sto i kako. Meni je to apsolutno genijalno. I ta premrezenost svega i svacega, e toga ce u buducnosti biti sve vise.

U skolu se gura robotika. Kao valjda neki najlaksi pristup za zainteresirat klince. Meni to ne pije vodu (jer su meni roboti uuuuzaaaasno dosadni i bljak, pogotovo ovi suhoparni kao sto je mikrobit; ne bi me to zainteresiralo nikad). Dok recimo ovaj program sa digitalnim ninjama i ono sto Milun i Kralj guraju nema toliko doticaja s robotikom, vec je interdisciplinarno i pokriva sve segmete. Sto se meni puno, puno vise svidja, ima mi puno vise smisla, izgleda mi korisnije. Zato sam se nadala da ima netko mozda tko vec je na tome (jer jedno je na papiru, a drugo je kako to izgleda u realnosti).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:56   #27
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ima ih hrpa kad guglas, ja sam malom jednu instalirala - Kodable (tad je imao oko 5 godina). I jos neke, ali mi se nisu dopadale pa sam ih izbrisala, ne sjecam se vise u cemu je bila fora (mislim da su trazile ipak elementarno znanje engleskog i citanja)
Spomenula sam davno na drugoj temi, ali neka i ovdje bude - postoji drustvena igra koja uci osnovne koncepte programiranja (nesto ala Kodable, za pocetak treba usmjeravati kornjacu kroz prepreke do cilja, kasnije se po zelji moze otezati). Mi smo sa malom to poceli igrati kad je imala 3g, sada ima 5 i super joj ide, ali jos nismo zakomplicirali skroz do kraja.

Igra je http://www.robotturtles.com/
Jedino ne znam da li dostavljaju u Hr, na pocetku se moglo naruciti, pa kasnije vise nije moglo redovnim putem, kako je sada pojma nemam.
Rea Reana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:13   #28
A vidi vidi, kupio ih je ThinkFun! Oni imaju super igrice za mozganje, RushHour je njihov

To je super, znaci da bi se moglo dobaviti i u nekim normalnim ducanima, sjecam se kad si prije stavljala link da ju je zbilja bilo tesko kupiti
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:32   #29
Mm je pred 2g bio u Londonu na njihovom najvecem sajmu vezanom za skolstvo i edukaciju, tada je micro:bit tamo bio hit. Vratio se jako impresioniran sa cijelom idejom - jer djeca u eng na informatici programiraju micro:bit, a nasa djeca na informatici uce koristit MS Word 2007 i uce napamet tipove procesora (info iz prve ruke od prof informatike u jednoj srednjoj skoli - i jedno i drugo sto uce je vec sada debelo zastarjele i potpuno beskorisno na nacin na koji oni to uce). Mozda nije atraktivan kao Dash & Dot, ali je zbog cijene prihvatljiv skolama. Micro:bit nikad ne bi na ovaj nacin usao u skole (ni u eng, o hr da ne pricamo) da kosta 200$/kom.

Nedavno je nas micro:bit stigao, mala je na prvu odusevljena (blinka, nije nju tesko oduseviti ). Za vikend se planiramo malo vise poigrat s njim, probat nac aplikaciju s kojom bi mogla i ona nesto raditi, iako mi je potpuno jasno da je realno premala (5g)
Rea Reana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:38   #30
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
A vidi vidi, kupio ih je ThinkFun! Oni imaju super igrice za mozganje, RushHour je njihov

To je super, znaci da bi se moglo dobaviti i u nekim normalnim ducanima, sjecam se kad si prije stavljala link da ju je zbilja bilo tesko kupiti
Nisam ni skuzila!

RushHour je na popisu za kupit, pretrazila sam Offertisime ali nisam nasla fake koju je netko spominjao, ipak cu morat kupit skupu verziju
Rea Reana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 14:42   #31
Mom malom je muž kupio nekog robota sad na Barceloni, kojem putem aplikacije na mobu možeš zadavati razne zadatke
Vrlo pojednostavljeno "programiranje" ali to je igračka baš za dob 4-5-6 godina
Fora je ali neću reć koliko je to platio
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 15:59   #32
Moja je pocela uciti osnove programiranja kroz Swift Playgrounds. Brzo postane dosta zahtjevno ali s druge strane ipak se uci pravi jezik. Dobiti ce i kit s komponentama koje se mogu programirati i s kojim se moze puno toga, vidjeti cemo kako ce joj se svidjeti. Isla je redovito i na znanstvene radionice, planiram staviti davinci learning negdje blize kockici pa da i to pogleda ponekad (napokon cita titlove bez problema) i tako... pomalo, bez pritiska, s puno prilika da se zainteresira, valjda ce se nesto "primiti". Planiram svakako da proba iduce godine i CML koja je u skoli.

Ako nista, sve ostaje i za mladjeg, a on je prije petog rodjendana vec svladao globalno citanje kljucnih rijeci play, resume, exit, pause.... : D
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2019., 11:06   #33
Imam klinca koji je zaluđen lego kockicama, slaže ih i bez nacrta, stalno proučava neke strojeve, kosilice, motore, sam slaže neke svoje strojeve i uređaje od postojećih lego kockica i svašta nešto. Uz sve to, voli i igrice tipa Minecraft gdje se nešto slaže, konstruira bla...

Uglavnom, vidim da u našoj školi imaju onaj Digitalni nindža program od Algebre pa me zanima da li netko ima s time iskustva tj. da li nečije dijete pohađa taj program? Kakvi su dojmovi?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2019., 14:16   #34
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Uglavnom, vidim da u našoj školi imaju onaj Digitalni nindža program od Algebre pa me zanima da li netko ima s time iskustva tj. da li nečije dijete pohađa taj program? Kakvi su dojmovi?
Moje dijete pohađa, završila VI stupanj, dojmovi izvrsni. Sad smo uplatili treću godinu.
Rade svašta od osnova uredskih aplikacija, jednostavnijeg programiranja, izrade web stranica, manji vlastiti projekti itd.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2019., 17:10   #35
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Moje dijete pohađa, završila VI stupanj, dojmovi izvrsni. Sad smo uplatili treću godinu.
Rade svašta od osnova uredskih aplikacija, jednostavnijeg programiranja, izrade web stranica, manji vlastiti projekti itd.
Super!

Kada je krenulo? Odmah od prvog razreda ili kasnije?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 10:58   #36
Kakve su prostorne mogucnosti za izvodjenje informatike od 1-8razreda, buduci da je sada izborna i od 1-4razreda?
Iako me se vise ne tice jer mi je dijete preraslo razrednu nastavu, zanima me gdje ce se odrzavat izborni predmet koji je ministrica najavila da svi mogu birati?
Ucitelji naravno nisu problem, ima ih , zanima me prostorna organizacija i opremljenost buduci da je to do sada bila kabinetska nastava ili ce se raditi na tabletima (to znaci da ih dobivaju svi na pocetku godine )
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 14:43   #37
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Super!

Kada je krenulo? Odmah od prvog razreda ili kasnije?
Isprike na ovako kasnom javljanju, ako ti išta više znači krenula je (koliko me pamćenje služi) od četvrtog razreda.
Stupnjevi nisu direktno povezani s razredima.
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
Kakve su prostorne mogucnosti za izvodjenje informatike od 1-8razreda, buduci da je sada izborna i od 1-4razreda?
Iako me se vise ne tice jer mi je dijete preraslo razrednu nastavu, zanima me gdje ce se odrzavat izborni predmet koji je ministrica najavila da svi mogu birati?
Ucitelji naravno nisu problem, ima ih , zanima me prostorna organizacija i opremljenost buduci da je to do sada bila kabinetska nastava ili ce se raditi na tabletima (to znaci da ih dobivaju svi na pocetku godine )
Sve ovisi o stanju u pojedinoj školi i opremljenosti, ali bojim se da će većina djece imati informatiku bazirano na "papir i olovka" principu.
Kao informatičar nisam previše sretan i inače s informatikom u školi, ali bojim se da ovakvo forsiranje neće baš dati dobre rezultate.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 22:02   #38
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o stanju u pojedinoj školi i opremljenosti, ali bojim se da će većina djece imati informatiku bazirano na "papir i olovka" principu.
Kao informatičar nisam previše sretan i inače s informatikom u školi, ali bojim se da ovakvo forsiranje neće baš dati dobre rezultate.

buduci da je Ministrica izbornu od 1-4 tako pompozno najavila, covjek bi ocekivao da je sve skole odlicno opremila
Al o tome ce brinut netko tko ce ju naslijediti

Kolko cujem, bilo je tesko i ovu obaveznu u 5.r ugurati u satnicu (dok je izborna moze i drugi turnus, al redovna mora u satnicu) i najveci je problem gdje ce se izvoditi, sto zbog opremljenosti, sto zbog opcenito manjka prostora po skolama...al koga to briga, mogu uzet i tablet pa sjest na livadu, pogotovo ovi malci od 1-4r
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 23:44   #39
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

buduci da je Ministrica izbornu od 1-4 tako pompozno najavila, covjek bi ocekivao da je sve skole odlicno opremila
Al o tome ce brinut netko tko ce ju naslijediti

Kolko cujem, bilo je tesko i ovu obaveznu u 5.r ugurati u satnicu (dok je izborna moze i drugi turnus, al redovna mora u satnicu) i najveci je problem gdje ce se izvoditi, sto zbog opremljenosti, sto zbog opcenito manjka prostora po skolama...al koga to briga, mogu uzet i tablet pa sjest na livadu, pogotovo ovi malci od 1-4r
Koliko me pamćenje služi, opremanje škola je na lokalnoj samoupravi, ne ministarstvu.

Tableti ni nisu baš namijenjeni informatici. Tu je još i problem s profesorima, nije baš da ih ima hrpa.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2020., 23:48   #40
Ministarstvo je opremalo škole za potrebe uvođenja obavezne informatike u 5. i 6., i ako sam dobro ubrala, proširenja informatičkih učionica su forsirali da se rade laptopima - na nezadovoljstvo kolega informatičara. Vjerojatno će sada isto to napraviti, nakupovat će se laptopi pa će siroti informatičar morati tegliti 20 laptopa iz razreda u razred dok bude držao malima informatiku.
A tko će to biti, isto će biti zabavno. Ljudi sa završenim informatičkim smjerovima sve se tuku ići raditi u škole. Na kraju će nestručno držati makar tko, s upitnim što informatičkim, što pedagoško-metodičkim kompetencijama (a u radu s malenima je ovo drugo čak i bitnije).
Ispucajmo veliku zdjelu kokica, zavalimo se i promatrajmo.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.