Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2017., 14:41   #1
Može li vrag ujedati i ubijati?

Ovo me zanima. Prema kršćanskom i katoličkom nauku vrag je nevidljivo biće koje je u službi da nagovara čovjeka na loša djela. Ali sve više u filmovima gledam kako je zadatak vraga da ubije čovjeka kao neka zvijer recimo aligator. Da li zaista vrag može ujedati i ubijati kao neka životinja? Da li može na taj način djelovati u materijalnom svijetu? Sinoć sam gledao film Anabela: Početak. Film je prema pričama katoličkih egzorcista Eda i Lorene Warren.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 17:59   #2
Bog je maknuo vraga od sebe i poslao ga nama da nas muči i upropaštava.

Jer bolje da ispaštaju ljudi ni krivi ni dužni, nego da dosađuje Bogu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 08:21   #3
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
Ovo me zanima. Prema kršćanskom i katoličkom nauku vrag je nevidljivo biće koje je u službi da nagovara čovjeka na loša djela. Ali sve više u filmovima gledam kako je zadatak vraga da ubije čovjeka kao neka zvijer recimo aligator. Da li zaista vrag može ujedati i ubijati kao neka životinja? Da li može na taj način djelovati u materijalnom svijetu? Sinoć sam gledao film Anabela: Početak. Film je prema pričama katoličkih egzorcista Eda i Lorene Warren.
U starom vijeku nije bilo prave znanosti. Grci, Rimljani Egipćani, Židovi i drugi su vjerovali da je na primjer psihička bolest posljedica opsjednutosti demonima, zlim silama ili vragom. Zbog toga se pojavljuje Egzorcizama kojim se vraga ili demone istjeruje.

Isus i njegovi učenici su se bavili čudima, egzorcizmom, čaranjem, čarobnjaštvom itd. Zato jer je u Galileji, Judeji itd bilo mnoštvo takvih ljudi koji su poput Isusa bili putujuči čudotvorci.

Čudo i Magija su zapravo jedno te isto. U oba slučaja se radi o natprirodnom djelovanju na prirodu izvan sustava prirodnih zakona. Razlika je u tome što prema Bibliji Čudo čini onaj koji je od institucije crkvene hijerarhije dobio legitimaciju da se može baviti magijom, činiti čuda i izliječenja.

Evo vam primjer iz same Biblije:

Mojsije i Aron su po Božjoj zapovjedi bacili štap na zemlju i štap se pretvorio u zmiju. Kad su to isto napravili Faraonovi svečenici onda je to nazvano čarobnjaštvom i magijom.

Zakone protiv magije i naročiti crne ili tamne magije su u Isusovo vrijeme imali i Židovi i Rimljani.

Kršćani su mnogo knjiga napisali protiv kritičara u 2. i 3 stolječu jer su tvrdili da Isus Krist pomoču magije zavodi narod. Ali recimo na primjer čiščenje gubavaca su činili i svečenici, to se radilo i u Hramu.

Ali Isus je to radio BESPLATNO. Kad je očistio gubavca on ga šalje svečeniku. Takav Gubavac nije uopče smio doći u Hram jer se smatralo da je nečist. Isus je na taj način izazivao Hramsku vlast. Jer je besplatno očistio čovjeka koji sad smije uči u Hram i vršiti obrede a to je učinio bez Svečenika i besplatno.

Jasno je da su ljudi u srednjem i starm vijeku to vjerovali ali mi danas znamo da to nije istina i da su ta izliječenja bila sumnjive kvalitete. Nema nikakvih dokaza da je Egzorcizam ozbiljan zanat i da postoji potreba za istjerivanjem zlih duhova.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 10:36   #4
Sotona je Božji anđeo a anđeli su duhovna stvorenja. Nit jedu nit piju, jer su beztjelesni.
Drugo je vrag. Vrag je u kršćanstvu postao utimativno zao demon, protivnik Boga i zatirač ljudi. Toga u hebrejskoj bibliji nema.
Kršćanstvu je bio potreban jedan takav lik (i stalno im treba) da bi lakše ljude obrtali na svoju stranu.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 11:51   #5
Znači vrag je vrsta demona, a Sotona je samo pali anđeo. Znači pitanje je da li vrag može ujedati i ubijati i dalje na repertoaru.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:56   #6
Demoni ne postoje. Anđeli ne mogu biti zli niti pali. Sotona je anđeo k'o i svaki drugi anđeo samo s različitim zadaćom.
Ak ti baš paše vrag u svemu tomu onda ne, ne može ujedati. Anđeo može može ak mu Bog da takvu zadaću kao recimo pomor prvorođanaca u Egiptu ili asirku vojsku pred Jeruzalemom.
Ne vjeruj puno takvim filmovima, ljudska mašta može svašta.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 23:31   #7
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
Ovo me zanima. Prema kršćanskom i katoličkom nauku vrag je nevidljivo biće koje je u službi da nagovara čovjeka na loša djela. Ali sve više u filmovima gledam kako je zadatak vraga da ubije čovjeka kao neka zvijer recimo aligator. Da li zaista vrag može ujedati i ubijati kao neka životinja? Da li može na taj način djelovati u materijalnom svijetu? Sinoć sam gledao film Anabela: Početak. Film je prema pričama katoličkih egzorcista Eda i Lorene Warren.
A ma kakav vrag, nemoj u 21. stoljeću nasjedati glupostima i bajkama. Ujesti te može samo prava životinja ili čovjek čak u nekim slučajevima .
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 14:39   #8
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
Ovo me zanima. Prema kršćanskom i katoličkom nauku vrag je nevidljivo biće koje je u službi da nagovara čovjeka na loša djela. Ali sve više u filmovima gledam kako je zadatak vraga da ubije čovjeka kao neka zvijer recimo aligator. Da li zaista vrag može ujedati i ubijati kao neka životinja? Da li može na taj način djelovati u materijalnom svijetu? Sinoć sam gledao film Anabela: Početak. Film je prema pričama katoličkih egzorcista Eda i Lorene Warren.
Preozbiljno si shvatio fikciju i prebukvalno duhovna ucenja.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 17:31   #9
može li vrag ujedati i ubijati kao neka životinja ?
može, u filmovima.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 16:14   #10
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post

Ovo me zanima. Prema kršćanskom
I mene zanima, naslovom teme. Iz tog razloga otvorih Sveto pismo stranice te i te knjige IVAN 8 stavka 44 "On je bio ubojica ljudi od početka".

Eto odgovora na pitanje "može li vrag ubijati?".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 09:02   #11
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Demoni ne postoje. Anđeli ne mogu biti zli niti pali. Sotona je anđeo k'o i svaki drugi anđeo samo s različitim zadaćom.
Ak ti baš paše vrag u svemu tomu onda ne, ne može ujedati. Anđeo može može ak mu Bog da takvu zadaću kao recimo pomor prvorođanaca u Egiptu ili asirku vojsku pred Jeruzalemom.
Ne vjeruj puno takvim filmovima, ljudska mašta može svašta.
Čekaj, ako je neki anđeo zadužen za genocidisanje naroda, zašto bi taj gubio vrijeme na ujedanje i ubijanje naivaca? Enohijanaca amatera, na primjer. Recimo, netko bedast se dohvati Johna Deeja, teškom mukom nabavi pčelinji vosak, zaobiđe Scille i Haribde tipfelera i na neku čudnu foru uspije prizvati anđela u svoju momačku sobu prepunu zdrkanih čarapa. I što taj anđeo čini - ujeda ga za guzicu.

Onak, teško mi je to zamisliti čak i na filmu. Mislim, nitko nije toliko glup, valjda.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 09:51   #12
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čekaj, ako je neki anđeo zadužen za genocidisanje naroda, zašto bi taj gubio vrijeme na ujedanje i ubijanje naivaca? Enohijanaca amatera, na primjer. Recimo, netko bedast se dohvati Johna Deeja, teškom mukom nabavi pčelinji vosak, zaobiđe Scille i Haribde tipfelera i na neku čudnu foru uspije prizvati anđela u svoju momačku sobu prepunu zdrkanih čarapa. I što taj anđeo čini - ujeda ga za guzicu.

Onak, teško mi je to zamisliti čak i na filmu. Mislim, nitko nije toliko glup, valjda.
Da, zašto bi? Nema smisla.
Bedasto je vjerovati uistinu ono što pokažu na filmu čisto radi zabave.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 07:09   #13
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
sve više u filmovima gledam kako je zadatak vraga da ubije čovjeka kao neka zvijer recimo aligator. Da li zaista vrag može ujedati i ubijati kao neka životinja? Da li može na taj način djelovati u materijalnom svijetu? Sinoć sam gledao film Anabela: Početak. Film je prema pričama katoličkih egzorcista Eda i Lorene Warren.
ne može!
egzorcisti inače prosipaju iz šupljega u prazno, ne vjerujim ništa.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:42   #14
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Sotona je Božji anđeo a anđeli su duhovna stvorenja. Nit jedu nit piju, jer su beztjelesni.
Drugo je vrag. Vrag je u kršćanstvu postao utimativno zao demon, protivnik Boga i zatirač ljudi. Toga u hebrejskoj bibliji nema.
Kršćanstvu je bio potreban jedan takav lik (i stalno im treba) da bi lakše ljude obrtali na svoju stranu.
I jedu i piju i sexsaju se. Jesi čitao bibliju. Možda negdje ima da piše da ne moraju jesti i piti (gdje) ali u tom slučaju imaju neki način da se kako se to stručno opisuje materijaliziraju ili avataraju i tako slično.
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 01:08   #15
Nisu doslovno jeli i pli, samo su se tako pravili da ne poni\u gostoprimstvo Avrahamovo. A seksali se nisu uopće.
Isto tako nisu uistinu materijalizirani nego samo uzmu ljudski oblik da se ljudi ne preplaše.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 10:30   #16
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Nisu doslovno jeli i pli, samo su se tako pravili da ne poni\u gostoprimstvo Avrahamovo. A seksali se nisu uopće.
Isto tako nisu uistinu materijalizirani nego samo uzmu ljudski oblik da se ljudi ne preplaše.
Nisam siguran da mi to znamo, jer ne znamo. Ali predpostavljam zašto bi bio načinjen svijet koji nimalo ne liči na svijet u kojem žive projetanti zemlje.
Hrana, piče, uvjeti za život. Ne znam da ima negdje u bibliji da piše da potvrđuje da oni gore ne jedu i ne piju... moguče. Možda imaju hranu koja kad je uzmeš drži mjesecima energetski nivo. Anđeoska hrana. Nekako ne mogu tek tako reči oni gore su nematerija a stvorili su nešto njima različinto ne blisko materijalni svijet. Oni što su se pobunili uzeli su sebi žene na zemlji i rodili su im se djeca visoka rasta.
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:23   #17
Quote:
Flying hotel kaže: Pogledaj post
I jedu i piju i sexsaju se. Jesi čitao bibliju.
Postanak 6,2

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se rodiše,
Vidješe sinovi Božji, da su bile lijepe kćeri čovječje, i uzimali ih sebi za žene, koliko ih htjedoše.
Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."
Onda, kada su se sinovi Božji ženili kćerima čovječjim, pa i kasnije još, i ove im rađale djecu, živjeli su divovi na zemlji, gorostasi davnine, preslavni junaci.

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:58   #18
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Postanak 6,2

A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se rodiše,
Vidješe sinovi Božji, da su bile lijepe kćeri čovječje, i uzimali ih sebi za žene, koliko ih htjedoše.
Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."
Onda, kada su se sinovi Božji ženili kćerima čovječjim, pa i kasnije još, i ove im rađale djecu, živjeli su divovi na zemlji, gorostasi davnine, preslavni junaci.

Taj prevod ne prevodi dobro. Ovo za ljude što kaže. Trebalo bi pisati : čovjek je tjelesan, tjelesni su. Ne postupaju po duhu nego po tijelu, u prevodu, grešni su potpuno.
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:02   #19
Quote:
Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso,
Quote:
Flying hotel kaže: Pogledaj post
Taj prevod ne prevodi dobro. Ovo za ljude što kaže. Trebalo bi pisati : čovjek je tjelesan, tjelesni su. Ne postupaju po duhu nego po tijelu, u prevodu, grešni su potpuno.
Ti si stručnjak za hebrejski, hrvatski i bibliologističar?

Ima raznih prijevoda:

Ivan Šarić
Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."

Jeruzalemska Biblija
Onda Jahve reče: "Neće moj duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu vijek bude stotinu dvadeset godina.

Tomislav Dretar
GOSPOD reče: `Moj Duh neće uvijek ravnati čovjekom, budući predan svojim grješkama: on je samo tijelo i njegovi dani bit će 120 godina. `

Daničić-Karadžić
A Gospod reče: neće se duh moj do vijeka preti s ljudima, jer su tijelo; neka im još sto i dvadeset godina.


Kralj James:
And the Lord said, My spirit shall not always strive with man, for that he also is flesh: yet his days shall be an hundred and twenty years.

***********************

Quote:
Flying hotel kaže: Pogledaj post
I jedu i piju i sexsaju se.
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Nisu doslovno jeli i pli, samo su se tako pravili da ne poni\u gostoprimstvo Avrahamovo. A seksali se nisu uopće.
Kakogod, utvrdili smo da su se anđeli seksali, kaj ne?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 16:39   #20
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ti si stručnjak za hebrejski, hrvatski i bibliologističar?

Ima raznih prijevoda:

Ivan Šarić
Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."

Jeruzalemska Biblija
Onda Jahve reče: "Neće moj duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu vijek bude stotinu dvadeset godina.

Tomislav Dretar
GOSPOD reče: `Moj Duh neće uvijek ravnati čovjekom, budući predan svojim grješkama: on je samo tijelo i njegovi dani bit će 120 godina. `

Daničić-Karadžić
A Gospod reče: neće se duh moj do vijeka preti s ljudima, jer su tijelo; neka im još sto i dvadeset godina.


Kralj James:
And the Lord said, My spirit shall not always strive with man, for that he also is flesh: yet his days shall be an hundred and twenty years.

***********************





Kakogod, utvrdili smo da su se anđeli seksali, kaj ne?
Ja nisam stručnjak, priznajem. Ali istražujem.
Može se reći i tijelo.

Jesu imali spolne odnose prema bibliji samo neposlušni nebeski nazovimo ih anđeli premda ih se ne zove tako nego sinovi Božiji uzimali su kčerke Adamove
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.