Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2013., 21:33   #401
Ne moze biti gluplje od obicne skole. Amerikanci imaju glupe osnovne i srednje skole, ali se djeca pripremaju za studij, ona pametnija. I prodju. Zasto bi bilo lose imati dijete koje je vise svoje, duhovnije? Malo ce se vise muciti i onda moze nesto drukcije i bolje napraviti od ovog koje je uravnjeno u obicnu skolu. Ako treba , moze matematiku ili nesto drugo uciti posebno, na instrukcijama.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:39   #402
citala sam ovo jer sam sticajem okolnosti morala iskomunicirati nesto o waldorfskoj s nekim koga dobro znam i tko se obucio u tome. po meni je odnosno po onome sto dam procitala na netu i znam na durge nacine, sve utopljeno u antropozofiji, misticizmu. steiner mi vise ne zvuci tako zanimljivo kao prije puno godina kad me sve to zanimalo, mislim da je imao i neke psiho probleme. cijelo obrazovanje je utemeljio tako da djeca razviju tzv vidovitost. skola treba razvijati duhovnost djece, a ta dihovnost je tamo prilicno upitna, sve se svodi na to da ucitelj i skola oblikuu dijete. akademski predmeti su zivi jad i ako citate na netu vidite mnoge bivse valdorfce koji se tuzu kako su se namucili nakon te skole, jer nakon nje nisu nista znali. ono malo poznanika koji su poslali klince u tu skolu su umjetnici koji imaju novca, pa ce i njihova djeca vjerojatno poslije njihovim stopama, uz roditelje koji ce im prokrciti put umjetnickim vodama. ili ce im platiti neku privatnu srednju skolu, a takve skole ne vole davati losu ocjenu ni jednom cueniku.
ukratko, zgodna skola ako zelis da ti netko babysitira dijete dok radis i bude u nekoj blazenoj okolini, ali tu nece nauciti nista. ta skola nije stvarni odraz svijeta, gdje ima i stresa, i borbe i truda. a onomsto je meni najgore, jer se bavim ljudskim mozgom profesionalno, da ce u toj skoli djetetu mozak vjerojatno zakrzljati zbog nedovoljno koristenja.
to je skola u kojoj se djeca ne uce misliti svojom glavom nego samo slusati i slijediti autoritet.. te biljeznice koje stvaraju pisuci s ploce sto im ucitelj pise, bez ikakvih drugih knjiga su jedan faktor u tome.
ne bih htjela da mi se dijete utopi u nekom misticizmu i glupim pricama o patuljcima i andjelima, pricama koje traju daleko u obrazovnom ciklusu. to su price joje trba ostaviti u vrticu, ali:-)kod njih to nije tako.
u svakom slucaju, kad sam malomproucila waldorfsku, imam o tome puno losije misljenje nego prije. prije sam tolerirala i mislila da su ok, slobodni, ne kao normalne skole.. vise ne msilim tako. mislim da je to obrazovanje jako stetno za dijete. cak ne mislim vise ni da je ta skola dobra za razvoj kreativnosti u umjetnosti. to, naprosto, nije slobodna skola, nego skola u kojoj se na neposredan nacin prenosi antropozofsko vjerovanje i u kojem se djeca nastoje duhovno oblikovati u antropozofskom duhu. i intelektualno osakatiti.
Remi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 10:43   #403
oni su u hrvatskoj tako popularni jer ih gura prof matijevic s pedagoske akademije i daje im puno pogodnosti oko obrazovnog prostora. da nije tako, ne bi oni bili tako razvijeni kod nas. vani im drzave sve vise uskracuju financiranje jer vide da guraju neki svoj kult, vise se pise i govori o njihovoj stetnosti.
Remi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 11:26   #404
Quote:
Remi12 kaže: Pogledaj post
ako citate na netu vidite mnoge bivse valdorfce koji se tuzu kako su se namucili nakon te skole, jer nakon nje nisu nista znali.
joj ajde ja sam zavrsila najobicniju drzavnu skolu pa isto nakon nje nista nisam znala. to ti je tako kod nas.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 12:28   #405
Quote:
Remi12 kaže: Pogledaj post
oni su u hrvatskoj tako popularni jer ih gura prof matijevic s pedagoske akademije i daje im puno pogodnosti oko obrazovnog prostora. da nije tako, ne bi oni bili tako razvijeni kod nas. vani im drzave sve vise uskracuju financiranje jer vide da guraju neki svoj kult, vise se pise i govori o njihovoj stetnosti.
ma je, u hr je bas razvijena wald.skola, i cijeli pokret

imamo dvije jadne skole, da ne mogu biti jadnije, nekoliko wald.vrtica i par drzavnih u kojima imas wald. grupu i to je to

za razliku od nekih drugih zemalja, njemacka ima recimo skoro 150 skola!
pa cak i slovenija koja je manja od hr ima 3, i to ne bilo kakve skole, skola u ljubljani je prekrasna ogromna zgrada u centru, prekrasno renovirana s modernim materijalima

u norveskoj konkretno su wald.skole financirane s 80%, a 20% roditelji, u hr je nekih 16% drzava, ostalo roditelji. i to su prekrasne skole, imaju radionice za razne zanate, potpuno opremljene, kovacnica, tkalacka radionica, stolarska itd, znaci nije nesto bas jeftino i treba puno prostora. a imaju i cijelo antropozofsko selo. nijedna skola u hr nije opremljena kao najobicnija skola tamo, ili negdje drugdje, austriji, nizozemskoj, gdje ih isto ima puno. u becu imas cijeli dvorac u kojem je osnovna i srednja skola, a to nije jedina
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 15:03   #406
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
joj ajde ja sam zavrsila najobicniju drzavnu skolu pa isto nakon nje nista nisam znala. to ti je tako kod nas.
ali su zato uzivali dok su u nju isli ,a ovi drugi su se iskilavili dok su dosli do fakulteta ,onda su dobili na poslu visoki krvni pritisak i ckrli prije 50e.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 15:04   #407
Quote:
Clea kaže: Pogledaj post
ma je, u hr je bas razvijena wald.skola, i cijeli pokret

imamo dvije jadne skole, da ne mogu biti jadnije, nekoliko wald.vrtica i par drzavnih u kojima imas wald. grupu i to je to

za razliku od nekih drugih zemalja, njemacka ima recimo skoro 150 skola!
pa cak i slovenija koja je manja od hr ima 3, i to ne bilo kakve skole, skola u ljubljani je prekrasna ogromna zgrada u centru, prekrasno renovirana s modernim materijalima

u norveskoj konkretno su wald.skole financirane s 80%, a 20% roditelji, u hr je nekih 16% drzava, ostalo roditelji. i to su prekrasne skole, imaju radionice za razne zanate, potpuno opremljene, kovacnica, tkalacka radionica, stolarska itd, znaci nije nesto bas jeftino i treba puno prostora. a imaju i cijelo antropozofsko selo. nijedna skola u hr nije opremljena kao najobicnija skola tamo, ili negdje drugdje, austriji, nizozemskoj, gdje ih isto ima puno. u becu imas cijeli dvorac u kojem je osnovna i srednja skola, a to nije jedina
svidja mi se da tamo rade nesto svojim rukama. obicna skkola je za idiote koji se znaju tek pristekat na komp i mrljat papir.
Koslovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 14:59   #408
ne odobravam takove škole,
kose se s učenjima moje psihoterapijske škole
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 22:21   #409
razvoj

Malo ljudi promatra razvoj djeteta a još manje sudjeluje tako da neometano pomaže razvoju djeteta. Da bi se to moglo potrebna su znanja koja postoje u waldorfskoj školi. Waldorfska škola podrazumijeva da roditelj surađuje, uči i razvija i sebe. To djeca sve vide i osjećaju i nije moguće imati dobre rezultate ako je kod kuće jedno a u školi drugo. Mozak se razvija na poticaje kao što se i mišići razvijaju ako se vježba. Razvijen mozak može kasnije naučiti bilo što, a nerazvijen ne može. Strah, dvojbe i slično će i kod odraslih ljudi proizvesti problematično ponašanje i djelovanje.
Prerana intelektualizacija (prva 4 razreda - učenje pjesmica napamet, matematički zadaci, premalo fizičkih aktivnosti, sjedenje 8 sati, boravak pred ekranom) umanjuju razvojni proces mozga i kasnije mozak nema puni kapacitet. Uspješnost se danas mjeri po tome da se traži ono što se neposredno prije pokazivalo. A svatko od nas doživi da se izmijene uvjeti i da se onda mučno i teško prilagođava. Malo treba eksperimenata pokazati djeci i više kroz igru, ali poštujući zakonitosti razvoja osobe. To postoji samo u Waldorfskoj školi. Velika je šteta što nemamo srednju Waldorfsku školu.
Ima djece koja ne uspijevaju a ima onih koji briljiraju. Podosta ovisi o roditeljima i okolini u kojoj se nalaze a ne samo o školi. Definitivno se radi o elitnom školskom programu, samo što termin elitizam u ovom slučaju postizanje najboljeg za čovjeka a ne postizanje najboljeg rezultata.
Govorim po iskustvu i zbog dilema kroz koje sam prolazio zbog čestih pitanja a što će biti u srednjoj pa tu se samo igraju i sl. Nikakvih poteškoća kasnije osim standardnog vremena prilagodbe što je za djecu iz drugih škola bilo izraženije. Naravno djeca koja su imala poteškoća u Waldorfskoj školi imala su i u drugim školama, a neka koja su bila došla iz drugih škola živnula su u Waldorfskoj. Statističko pomatranje nema smisla.
Dobro je da i roditelj sudjeluje, zapaža i uči. Moj sin se nije uklapao u razred ali je program dobro prihvaćao. Klasična škola u koju je prvobitno bio krenuo nije bila za usporedbu iako je imao sve petice i do škole 10 minuta. Prava je sreća da je postojala Waldorfska škola i da smo se mogli prebaciti iako je trebalo podosta putovati.
To je apsolutno najbolji školski program danas na svijetu, ali se ne može odvijati sam od sebe.
hefter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 06:11   #410
Jos uvijek imaju kao predmet heklanje? Imaju li informatiku?

Druzi li se dijete s vrsnjacima iz ulice i samostalni ide li u skolu?

Koliko ranije se mora ustati da bi ga netko odvezao autom u skolu?
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:28   #411
konkretna iskustva

Sad u HR imamo ovakve ustanove skoro 20 godina, pa bi me zanimalo kako su se snašli i kako se snalaze bivši polaznici ovih škola kao odrasle osobe?
Da li se u odrasloj dobi primjećuju kakve razlike?
__________________
Samo Cibalia!
javašluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 12:38   #412
Potpisujem, od riječi do riječi! Srećom, BIVŠA sam waldorfska učiteljica...



Quote:
yager2013 kaže: Pogledaj post
zar ne vidite da vam se dijete već počelo odvajati.pa tako cvijeće odvaja u jedan a puževe u drugi kao da im nije mjesto u istom svijetu.vi se svemu tome smješkate s ljubavlju i ne primjećujete da se i vi polako odvajate od normalnog svijeta i tonete u onaj u kojem će ovi koje volite svim srcem uskoro početi nemilosrdno manipulirati vama a što je najgore i vašim djetetom.znam zvuči zloslutno a tako i jest.

u početku ćete biti maženi i paženi,poglavito ako uredno plaćate vrtić ili školarinu, a vaše dijete će sloviti kao vrlo posebno.zatim će od vas početi tražiti male pa malo veće donacije, naravno novčane. nakon toga ćete biti pozvani da sudjelujete u radu škole na način da im pribavljate nove učenike,materijal za učenje,namještaj, da izrađujete anđelčiće i konjiće za sajmove i da sudjelujete u danima otvorenih vrata pokazujući posjetiteljima bilježnice uspješnije djece. one druge će ostati skrivene.

učitelji će vas učiti što je za vašu djecu dobro a što nije,s vremenom će i vas početi učiti kako bi vi zapravo trebali živjeti, što govoriti, kako se ponašati. ali sada me poslušajte. onog trenutka kada primjetite da se ljudima obraćate povišenim glasom, kada u svakom djetetu koje u igri malčice gurne vaše djete nazovete zločestim, kada svakog čovjeka čije se mišljenje razlikuje od vašeg nazovete osobom koja nije u moći da ima tako visoko poimanje poput vašeg.tog trenutka bit će vrijeme da se probudite.

postoji još načina da se probudite iz sna zvanog waldorf, npr. obratite učitelju pažnju na to da ste vi ta koja je roditelj svom djetetu i da ste samim tim i najodgovornija za njegov odgoj, obratite im pažnju i na to da kao odrasla osoba valjda znate kako se trebate ponašati , živjeti, razmišljati. prihvatite tuđu jecu kao ravnopravnu vašoj, ne nazivajte ih ljubomornom i zločestom jer vi ne znate da li ona to jesu, a kada se tako izražavate više govorite time o sebi nego o njima, dajte drugima da imaju svoje mišljenje pa makar koliko se razlikovalo od vašeg jer svatko ima pravo na svoju misao i da je waldorf ono što vi tvrdite da je ne bi vam nitko na to morao skretati pažnju.

i na kraju ,kako je svaki roditelj i suvlasnik škole ili vrtića jer waldorfske se ustanove diče time da jednakopravni učitelji , roditelji i djeca,pritom stavljaju djecu na zadnje mjesto, ali ih vi kao jednakopravna upitajte da vam dadu financijsko izvješe ili zapisnike vijeća roditelja od proteklih dese t godina. ako to učinite buđenje bi vam moglo biti vrlo neugodno a vaša bi se djevojčica preko noći mogla pretvoriti u nepodobnu.

ovo sve je iz mog vlastitog iskustva.konkretno. moje dijete je polazilo waldorfsku u rijeci.upisala sam ga vjerujući kako ću mu priuštiti kreativno napredno školovanje a dobila sam duboku razočaranost .ravnateljica je od prvog dana lagala o tome u kakvim će uvjetima djeca pohađati nastavu,razred je vodila učiteljica za koju smo nakon tri godine saznali da uopće nije zadovoljila kriterije po mjerilima waldorfa,novac iz donacija nije se adekvatno prikazivao i nije mu se moglo ući u trag,ravnateljica nije mogla objasniti minus od 360 tisuća kuna,roditelje se huškalo na one roditelje koji su kasnili sa školarinama,roditelje su okrivljavali za izuzetno loše međuljudske odnose u školi,i to upravo one koji su ukazivali na brojne nepravilnosti u radu škole, roditelje se iscrpljivalo i novčano i psihički a ne ki su više vremena provodili u školi nego sa svojom djecom.

u najvećoj financijskoj krizi krenulo se u potragu za imenom škole i to se platilo 3 tisuće eura. učitelji su bili kako koji,neki pristojni ljudi a neki bahati ili bezvoljni .što je najgore plaću nitko nije dobio oko šest mjeseci a nisu našli snage da se suprostave bolesnoj demagogiji ravnateljicepa su poput lutaka na navijanje ponavljali da oni rade iz čiste ljubavi. čista ljubav je pukla 2009 kada su gotovo svi učitelji dali otkaz i krenuli u potragu za pametnijim poslom. ravnateljicom je postala ona ista učiteljica koja je trebala dobiti otkaz jer nije zadovoljila kriterije.

inače ova škola u rijeci je jedina koju nisu osnovali roditelji već nekolicina priučenih učiteljica u potrazi za poslom. u početku su dobivali novac iz državne kase a danas ovise o roditeljima i donatorima kojih je sve manje a što je svojevrsan pokazatelj o kakvoj se školi radi. iako se hvale upisom napredne djece pa se čak takvima i predstavljaju ,kao škola za naprednu djecu, oni zapravo upisuju svakoga tko je spreman plaćati.upisuju nadarenu djecu, djecu koja se ispisuju iz regularnih škola jer im prjete loše ocjene, nasilnu djecu kao i djecu s posebnim potrebama kojima potom ne osiguravaju stručne suradnike pa se roditelji snalaze kako znaju ili jednostavno odlaze u regularne škole.

često se radi mimo zakona pa je tako školu polazilo djete koje nije imalo čak ni prijavljno mjesto boravka niti prebivalište u republici hrvatskoj.škola je često i pribježište za roditelje ego manijake koji su svoju djecu doveli u ovu školu a potom zasjeli u razna vijeća pa glume da neš to poduzimaju i rade za svoju djecu na sastancima koji traju u nedogled dok im drugi čuvaju tu istu djecu.

ja sam svoje djete upisala u tu školu ne pitajući ga za mišljenje, željela sam mu najbolje,ne uviđajući da ga uvlačim u privatnu prčiju nekolicine nadobudnih koji su nekoć negdje u nekoj knjižnici ili na netu otkrili nekakvu demagogiju koja baš kao i svaka druga postoji da bi vas novčano iscrpljivala i držala u uvjerenju kako je baš ona ono što vama treba.pa ne vidim ni što se toliko osiplju na crkvu ni ona na njih kada su im metode indentične.iako tvrde da rade po normalnom nastavnom programu koji se svake tri godine izjednačava sa državnim to baš i nije istina .

moje djete je u četvrtom razredu regularne škole savladavalo pisanje, čitanje i tablicu množenja , njegovi prijatelji koji su se ispisali također.mi roditelji često sami nanosimo štetu svojoj djeci upravo onda kada mislimo da ih štitimo. a najbolja zaštita za njih nisubježanja u kojekakve sekte i na puste otoke već ih naučiti da je život takav kakav je, ljep ali i neprestana utrka za znanjem , postignućima.moramo naučiti djecu da poštuju sebe i druge da ne čine zlo i što je najvažnije da ne žive tuđe živote. već da žive svoj i to s ljubavlju.


Bježite, ljudi, od waldorsfke pedagogije, bježite iz waldorfskih škola koliko vas noge brzo nositi mogu, osobito iz riječke! Sačuvajte svoju djecu i njihove (buduće odrasle) živote! Ovo je dobronamjeran savjet, iz osobnog iskustva.
NoWaldorfNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 12:27   #413
Steta sto u praksi nije kako velite divno poput teorije.Dok sam citao steinerova djela uvjerio me da duh oblikuje stvarnost pa se logicno waldorfska cini savrsen odabir.
Teorija govori da slobodno dijete i u igri najlakse uci.Zatvoris pticu i odgajas kao psa,ptica nece naucit letjeti,u tom smislu.
__________________
Nisu sve droge dobre... neke su i odlične! Bill Hicks
bezobrazno lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:48   #414
http://www.skripta.info/marija-monte...-pdf-download/

Možda nekome bude od pomoći.
Inače postoji dosta toga korisnog kod Marije Montesori, pre svega činjenica da se u pristupu deci polazi od njihovih interesa i ništa im se ne nameće.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 01:15   #415
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Možda je tako, gospođo Odida, samo... Znate što? Dijete će vam prije ili kasnije ipak morati ući u tu realnu Hrvatsku i živjeti u njoj. Jer, ne postoji waldorfska Hrvatska.

Imam dojam da na stvari gledate malo nerealno.

Vrtići i škole ne postoje zato da brinu o djeci onakvoj kakva jesu, da iskoristim vašu frazu. To nije njihova svrha. To je uloga babysittera. Škola nije babysitter. Ona služi tome da djecu odgoji i obrazuje i socijalizira, pa da budu sposobna nositi se sa životom. Waldorf dijete učini sposobnim da se nosi s Waldorfom.
Koja argumentacija...Waldorf ne poznajem ali poznajem hrvatski skolski sustav. Hrvatski skolski sustav isti je kao i jugoslavenski skolski sustav, minus cirilica. Cirilica je neprijateljsko pismo.

Hrvatska je i kao drzava i kao drustvo toliko kvalitetno da uistinu treba zazirati od mogucnosti da bi nesto drugo moglo biti bolje.

Slazem se da je primarna uloga vrtica i skole programiranje ljudi koji ce u konacnici doci na forum i vatreno navijati za sustav koji ih je stvorio.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2018., 22:52   #416
Quote:
NoWaldorfNo kaže: Pogledaj post






Bježite, ljudi, od waldorsfke pedagogije, bježite iz waldorfskih škola koliko vas noge brzo nositi mogu, osobito iz riječke! Sačuvajte svoju djecu i njihove (buduće odrasle) živote! Ovo je dobronamjeran savjet, iz osobnog iskustva.
Potpisujem svaku riječ.Pod prividom kreativnosti djetetu se nameću pravila mnogo rigoroznija nego u vjerskim zajednicama,a osobito su agresivni oko svojih prehrambenih savjeta
waka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2018., 23:16   #417
waldorsfka skola = sekta

Tak ja mislim. Sjebani ljudi salju tamo svoju djecu jer zele da budu sjebana poput njih
__________________
Love is what makes sex more than masturbation. If there is no love even if you are really with a partner you masturbate with a partner.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2018., 00:35   #418
Quote:
waka kaže: Pogledaj post
Potpisujem svaku riječ.Pod prividom kreativnosti djetetu se nameću pravila mnogo rigoroznija nego u vjerskim zajednicama,a osobito su agresivni oko svojih prehrambenih savjeta
Ma da, ni jedna sekta nije dobra. Ali htjela sam pitati u vezi prehrane - ako je dijete vegan, jel bi oni inzistirali da jede mlijeko, jogurte i sl.?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 18:10   #419
Mene isto zanima kakvu to oni prehranu propisuju?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2021., 22:21   #420
Jel ima kakvih svježih iskustva iz Waldorfske škole?
Za godinu dana mi dijete kreće u školu, pa muku mučim s odlukama
Lily Valley is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.