Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2009., 15:14   #101
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
mi muški smo budale
osvrni se malo, pa ćeš vidjeti da u imovinskim stvarima 95% žena ispada budalama

a postavljaču topica savjet, nađi dobrog odvjetnika
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 15:31   #102
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
osvrni se malo,
hehe

kad smo kod osvrtanja, znam tipa koji se također nije mogao dogovorit sa bivšom ženom oko podjele pa sad žive on, sadašnja žena i bivša u istoj kući

tak bi mogo i postavljač topica, em nemaš tih peripetija po sudovima a dodatna prednost je u slučaju da te sadašnja cura ostavi nakon tri godine nećeš ju morati sam isplaćivati jer će joj pola love dat bivša žena kao suvlasnica a i bit će lakše plaćat ratu kredita
Treba bit praktičan jer će nam u suprotnom fiškali sve uzet
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:36   #103
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Nisam se dugo ovako dobro nasmijala! I to je još, kao, finesa . Predobro, svaka ti čast!
Hvala!

Evo malo literature o tome, vrijedi pročitati.

http://www.novi-informator.net/index.../sudska&c=2010

Onak primitivno rečeno, čini se cura može računati na podjelu kuće kao bračne stečevine samo ako da garanciju da će je i ona otplaćivati (možda administrativna zabrana na plaću). Za sada nije tako, te garancije nema, a beskućnik otplaćuje sam.

Zadnje uređivanje Vess : 22.01.2009. at 16:43.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:41   #104
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Hvala!

Evo malo literature o tome, vrijedi pročitati.

http://www.novi-informator.net/index.../sudska&c=2010
a vrijedi i razumjeti sto pise... jer govori se o iznimci, a ne pravilu.

"Ako samo jedan bračni drug otplaćuje dug (obročna otplata) nastao kupnjom stana (povećanjem imovine), taj se dug neće uzeti u obzir pri utvrđivanju udjela bračnih drugova u zajedničkoj imovini samo ako drugi bračni drug pruži osiguranje da će prilikom isplate duga namiriti odgovarajući dio."
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 16:47   #105
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
je, dobro ti je ovo s kreditom, a što je kredit tj. otplata kredita dar s neba
i ona je doprinosila tome da ga on sa svojeg računa otplaćuje, jer ako je on plaćao režije i radove, onda ona sigurno može dokazat da ga je hranila
a da ga nije hranila, ne bi on mogap rješavat kredit
tako da.....
Uistinu nisam sigurna, ali da je vanbračna zajednica potrajala, da je kuća isplaćena mislim da bi bila druga situacija.

No, sigurna sam da kako sad stvari stoje, cura automatikom na pola kuće nemre računati. Žišku, kuća će se steći od rada, ali budućeg rada dužnika kredita, koji isti otplaćuje. Ne radi se o imovini stečenoj dosadašnjim, minulim radom, zajedničkim radom oba supružnika.

Zato velim da ovo jest finesa. Stvar nije baš tako jednostavna i bjelodana. I svakako treba pitati odvjetnika (dobrog).
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 21:59   #106
ok, Vess možda si se nespretno izrazila oko kredita i sticanja radom

kuća je gotovo automatikom pola njena, jer što nju sprečava da iznese osiguranje da će i nadalje sudjelovati u otplati
i nema veze što je on upisan kao vlasnik, jer faktički ona je suvlasnik, pola je njeno
pri tom on baš ništa ne može činiti mimo nje, jer ne može zakonski raspolagati njenim dijelom
pa ni sada

stoga je najbolji način njemu, stisnut zube, odvest bivšu curu kod odvjetnika, sastavit nekakav ugovor ili kako već, u kojem će se ona odreći svog dijela bračne stečevine, a on će njoj isplatiti XXX svotu za dosadašnja ulaganja

i ne bit cicija jer ono što ne želi isplatit njoj, platit će odvjetnicima, a trajat će duže
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 22:52   #107
E vidiš, stvarno nisam sigurna da je to tako jednostavno kako ste većina ovdje odmah izjavili, bez ikakve sumnje.

Nažalost, ne mogu nikako naći, ali na Legalisu je bila rasprava baš o takvom specifičnom slučaju i bijaše lijepo objašnjena razlika između bračne stečevine (definirane po zakonu kao imovina stečena radom supružnika u braku) i imovine stečene kreditom.

Ja tu raspravu sad ovdje ne mogu rekonstruirati :-(

Žalosno je, ali advokate ne možemo izbjeći i ne možemo sve riješiti savjetima s foruma.

Zadnje uređivanje Vess : 22.01.2009. at 22:59.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 23:07   #108
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
...rasprava baš o takvom specifičnom slučaju i bijaše lijepo objašnjena razlika između bračne stečevine (definirane po zakonu kao imovina stečena radom supružnika u braku) i imovine stečene kreditom.
ma čuj, nema razlike između imovine stečene kešom i one stečene kreditom (koji je otplaćen, da se razumijemo dobro, jer ti pišeš kao da je razlika jesi li stol kupila na kredit ili dala karticu, stoga te se krivo shvaća)

problem nastupa kad je novac potrošen, a kredit se još otplaćuje, kužiš, onda se iskomplicira, jer ako se jedan od dvoje zainati tjerat mak na konac...

i istina, može se reći da će jedan dio vrijednosti te imovine biti stečen izvan braka
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 00:13   #109
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
ma čuj, nema razlike između imovine stečene kešom i one stečene kreditom (koji je otplaćen, da se razumijemo dobro, jer ti pišeš kao da je razlika jesi li stol kupila na kredit ili dala karticu, stoga te se krivo shvaća)

problem nastupa kad je novac potrošen, a kredit se još otplaćuje, kužiš, onda se iskomplicira, jer ako se jedan od dvoje zainati tjerat mak na konac...

i istina, može se reći da će jedan dio vrijednosti te imovine biti stečen izvan braka
Naravno da ne razlikujem imovinu po metodi plaćanja.

Činjenica je da je zasad, u svrhu kupovine te kuće, potrošen samo novac banke koja je dala kredit, a ne i novac supružnika stečen radom.

E tu zakon radi razliku u definiciji bračne stečevine i to jest finesa.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 10:28   #110
Zar nije da se jednako dijeli i imovina i dug ("negativna imovina")? Neotplaćeni kredit za stan znači pravo na nekretninu i dug banci.

Zena ima pravo na pola stana i buduću obvezu plaćanja pola kredita. Sto je nespretno jer ako drugi odbije plaćati banka sjeda samo jednome na račun, a drugome ostaje polovica vlasništva. Definitivno se mora i banka uključiti u raskusuravanje, redefinirati kredit da ide 50-50 na dvije osobe.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 13:25   #111
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Zar nije da se jednako dijeli i imovina i dug ("negativna imovina")? Neotplaćeni kredit za stan znači pravo na nekretninu i dug banci.

Zena ima pravo na pola stana i buduću obvezu plaćanja pola kredita. Sto je nespretno jer ako drugi odbije plaćati banka sjeda samo jednome na račun, a drugome ostaje polovica vlasništva. Definitivno se mora i banka uključiti u raskusuravanje, redefinirati kredit da ide 50-50 na dvije osobe.
Tj. sud, ako se supružnici ne mogu dogovoriti. Tad se vodi parnica za podjelu bračne stečevine.

U ovom konkretnom slučaju, isplati li se ikome napraviti takav aranžman?

Beskućnik i nova cura žive u kući, na pola koje ima "pravo" i bivša cura, ali tam naravno ne živi, i zajednički otplaćuju kredit sljedećih 30 godina?!?

Ili da svo troje žive zajedno u kući, kako je gore netko napisao!
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 01:37   #112
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Ajd mi nešto objasni, jer nisam ni ja pravnik. Dosada je čovjek uplatio 5000 eura iz svog džepa banci. Ženska 0 eura. Pa ako se troškovi dijele, dijele se popola, znači on bi trebao sudjelovati sa 2500 eura, a i ženska je trebala sa 2500 eura.

Po ovom tvom ispada da je on dosada dao banci 5000 eura, i sad bi kao trebao dati i curi 2500 eura. Kad će ona početi sudjelovati ili ona samo zarađuje? Pardon my french no tko tu koga je*e?
U čemu je problem? Mogli su se dogovoriti da on otplaćuje kredit, a da ona podmiruje neke druge troškove. Čak su se mogli dogovoriti i da on više doprinosi financijski, a da ona npr. kuha i pere veš. To su stvari koje je posle teško dokazivati, pa se sve jednostavno promatra kao zajednička stećevina.
Trazim_auto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:02   #113
Izvanbračna zajednica

Na koji se način utvrđiva izvanbračna zajednica!?
Koja se prava gubi iz mirovinskog?!
Da li se gubi vojna mirovina?!
Tko podnosi zahtjev za utvrđivanje izvanbračne zajdnice tj koje institucije?
Po zakonu RH da li žena može da ne kaže ime oca i da to piše u rodnom listu?
Ako sam prekršila neki zakon npr 2005. da li me kači zakon donesen 2009.???
m.matic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 21:10   #114
Nisu bas jasna pitanja ali:
1. 3 godine zajedničkog života ili manje ako je rođeno dijete
2. Ne razumijem, kakva prava iz mirovinskog bi se gubila?
3. Zašto bi se gubila vojna mirovina?
4. Zahtjev podnosi jedan od osoba u toj zajednici.
5. Misliš da ne kaže ime oca svog dijeteta? Da, može odbiti reći tko je otac, u rodnom listu će pisati nepoznato
6. Primjenjuje se zakon povoljniji za tebe.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 09:34   #115
A na koji način se utvrđuje prekid izvanbračne zajednice?

Vidio sam jednom u članku crne kronike termin "bivši nevjenčani suprug".

Je li dovoljno da jedna strana izjavi da zajednice više nema? Da se odseli? Da se odseli i ne vrati tokom tri godine?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 21:35   #116
Question Izvanbračna zajednica

Po obiteljskom zakonu u RH da li se može tretirati izvanbračna zajednica ako se ne živi u zajedničkom kućanstvu a ima se zajedničkih dvoje djece rođene 2002. i 2005. s tim da je njihov otac sudskom nagodbom složio se s tim da se plaća alimentacija u iznosu 2 000kn?!?!
I da li se može sudskim postupkom to dokazati kao izvanbračna zajednica?
P.S.moliŁa bi da samo pravne osobe odg na ovo....unaprijed zahvaljuljem M.M
m.matic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 21:49   #117
zar nije sama definicija izvanbracne zajednice da se mora zivjeti zajedno barem 3 godine? ako je onda mislim da imas odgovor.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 00:18   #118
Ne mora se fizicki zivjeti zajedno (moze jedan partner npr. raditi i zivjeti u inozemstvu) ali mora postojati zivotna zajednica. Znaci, namjera zajednickog zivota, djeca, stjecanje imovine...
Da bi takva zajednica proizvela ucinke mora trajati najmanje 3 godine ili krace ako su u njoj rodjena zajednicka djeca.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 15:23   #119
Nekretnina u izvanbračnoj zajednici- zabrana prodaje

Pozdrav drustvo,

vjerujem da ovjde ima iskustnih pravnika i ljudi s slicnim iskustvom..kojima je ovo maciji kasalj.

najme o cemu se radi,

moj stari zivi vec dugi niz godina u izvanbracnoj zajednici s jednom gospodjom.

oni su kupili zemlju i kucu preko kredita i na njenom ime.posto jelte stari nije mogao dobit kredit a zena je mogla.
ali u otplacivanju istog je sudjelovao stari i u svemu ostalom isto tako(ako ne i vise od nje)..jer kasnije su kucu uredili i sve s lovom od starog.
da bi prilikom pucanja "ljubavi" izmedju njih ..ta ista je tuzila starog u parnicnom postupku da ga hoce iselit van iz kuce-jel posto se to vodi na njoj.
u tom postupku je stari nekako uspio uz pomoc svjedoka i tako dokazat da on ipak ima pravo 50-50 i nagodbom je prisiljena povuc tuzbu.
e sada sto mene muci(jelte radi se o mom starom-mada nismo u nekim specijalnim odnosima)...jer ta zena bi vjerovanto iskristila svaku priliku da to sve skupa proda bez znanja mog starog i uzela lovu i zbrisala..
znam da se sada sve tesko prodje al htio bi starog osigurat da mirno spava..pa razmisljam u pravcu da bi bilo dobro da stari stavi zabranu/zabiljezbu u gruntovnicu na osnovu odluke suda da ima pravo 50-50 pod C-listu na vlanickom-to mi se nekako cini najbolja opcija.

moje je sada pitanje kako to ostvarit,(jel on nema praktici nit resenje nego samo nekakav zapisnik u kojem se vidi da je doneseno resenje o povlacenju tuzbe),
jel treba otic na sud izvadit pravo resenje i s time predat to sve na gruntovnicu,jel to ostvarivo???

ispricavam se na km postu,al eto da se bolje vidi situacija..

cijenio bi svaku konkretnu info-ako netko zna

Zadnje uređivanje Katrin : 23.08.2010. at 15:32.
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 14:30   #120

nitko nista bas nezna,sto napravit u ovakovoj situaciji..
a ok,moje sekend opinjen nije proslo..
znaci svi pravnici su imali dobru sezonu pa se jos nisu vratili s gooodisnjeg...!?
a nit ovi iz drzavnih sluzbi sto vise 24/7 na netu isto nisu upuceni..!?

poz
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.