Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2011., 16:21   #21
Quote:
panced kaže: Pogledaj post
I kaj ce biti kad se objavi taj registar? Paljenje vjestica??

"paljenje" 10 milijuna kuna, u nečiji podoban đžep
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:26   #22
Quote:
panced kaže: Pogledaj post
Po meni treba SVIMA koji rade u javni sluzbama, ali bas SVIMA, skinuti placu za 50%, ako ne zele to prihvatiti, mogu slobodno se bace na trziste rada u privatnom sektoru (gdje place MORAJU biti 50% vece)!!
Krasno si to smislio

A što je s javnim uslugama koje nemaju privatnu alternativu (bez iskazivanja vrijednosnog suda o tome trebaju li ju imati ili su je već trebale imati nakon 20 godina navodne tržišne ekonomije).

Npr. -- sveučilištem? Institutima?

Također, trebaju li baš svi oblici djelovanja sada okupljeni u javni sektor biti privatizirani? Opet isti primjer -- sveučilište, instituti? Pogotovo npr. znanstveno-obrazovne institucije društvenog (ajde to je još nekako relativno interesantno tržištu) i humanističkog (potpuno neinteresantno tržištu) područja?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:28   #23
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zakonski ne može ni objava ni plaće.
Plaće javnih službenika treba izuzeti iz zakon a o zaštiti osobnih podataka (pretpostavljam da je taj koji to priječi, ne znam, pravnik nisam).

Ako nas plaća društvo, onda ima pravo znat koliko ga koštamo. Svatko mene ima pravo pitat i ja svakome rado odgovaram. Na koncu sve je u Narodnim novinama. Ne na jednom mjestu, ali sve.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:31   #24
registar izradjuje fina. vec godinu dana itrebao je biti gotov do nove godine.

mislim da je razlog zasto takvog registra nije bilo prije, i razlog zasto se s ovim tako kasni najbanalniji od svih mogucih(a time i najporazniji po birokraciju ove zemlje)--oni naiime stvarno nisu sposobni napraviti to u razumnom roku.

ustvari, izgleda da nisu uopce sposobni.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:38   #25
Quote:
panced kaže: Pogledaj post
Po meni treba SVIMA koji rade u javni sluzbama, ali bas SVIMA, skinuti placu za 50%, ako ne zele to prihvatiti, mogu slobodno se bace na trziste rada u privatnom sektoru (gdje place MORAJU biti 50% vece)!!
Znači ti bi profesoru dao plaću radnice u tekstilnoj inustriji? Liječniku opće prakse u javnom zdravstvu onu trgovca u Konzumu. Pa eto, tko može sigurno će otić. Ja bih prvi i to vjerojatno odmah u nizozemstvo. A liječnici i medicinske sestre (kojih, BTW imamo manjka) će zapalit za Njemačku i dalje brzinom svjetlosti. Za tu plaću, a ove cijene, ti neće htjet doć ni liječnik iz zemalja trećeg svijeta radit kod nas...
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:51   #26
Ljudi griješe utoliko jer misle da su "državni i javni službenici" neki sivi, besprizorni ćate u poliesternim odijelima, koji kradu bogu dane premještajući one registratore uzorka "zelene kornjačevine" pune požutjelih spisa koji mirišu na Drinu i Stoše, tipkanih mašinom s ispravkama rađenim tako da se prekuca cijeli red znakom "X". Tj. da su samo takvi u redovima državne i javne službe. Nitko "ne vidi" sveučilišne profesore, ili npr. primarijuse naših najistaknutijih KBC-ova.

Što se tiče javnosti plaće, mislim da većina takvog kadra ne bi imala ništa protiv jer mislim da nisu baš niti sami najzadovoljniji sa plaćom.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 18:08   #27
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Što se tiče javnosti plaće, mislim da većina takvog kadra ne bi imala ništa protiv jer mislim da nisu baš niti sami najzadovoljniji sa plaćom.
Nemamo mi tu šta reć. Kao ni bilo koji drugi korisnik proračunskih sredstava. Onda tu nema nikakvih sumnji. Isto tako bih ja objavio te famozne sistematizacije i zaduženja. Majketi tvrtke imaju javna izvješća, a naša su maltene kao tajne. Nek svatko ima uvid u rad moje ustanove, što se radilo, koliko je radnih sati utrošeno za koji posao, koliko sredstava i za što. Ljudi udaraju po plaćama javnih službenika, a nitko ne pita po kojoj se cijeni nabavlja oprema i zašto baš uvijek kod istih ponuđača. Nije tu samo riječ o spajalicama i papiru.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:02   #28
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Plaće javnih službenika treba izuzeti iz zakon a o zaštiti osobnih podataka (pretpostavljam da je taj koji to priječi, ne znam, pravnik nisam).
U državnoj i javnoj službi nema tajnosti plaća. Ima objavljenih mišljenja o tome, i to par. Naravno, imena su zaštićena, ali iznosi nisu. No, ionako se uz NN i prebivalište (da se vidi prirez) svakome bez problema izračuna plaća.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:12   #29
Quote:
panced kaže: Pogledaj post
Pa svima je jasno da je visak zaposlenih u javnim sluzbama, a manjak u privatnim! Problem je kaj nema politicke volje (od niti jedne politicke opcije) za drasticnu izmjenu stanja!
Meni nije jasno. Evo, kako honorarno predajem, na državnom faksu mi dođe grupa od 150 studenata. Znaš li koliko bi ih trebalo za provoditi bolonjski sustav? 30. Dakle 500% više predavača iz mog predmeta. Predajem i na privatnoj visokoj školi - i dođe mi grupa od 10 studnenata. Je li znaš gdje se može bolje prenijeti znanje, objektivno?

Nadalje, imam prijatelja, vrhunski liječnik specijalista, koji je napustio državnu bolnicu jer više nije mogao izdržati broj dežurstava (premalo liječnika). Istina, primao je sa tim dežurstvima 15.000 kn, ali privatnik mu je to dao za redovnih 8 sati u prvoj smjeni i objektivno manje stresan posao (sada radi ginekološke preglede, prije je radio u rađaoni gdje koji put imaš doslovno sekunde za se odlučiti što napraviti).

Quote:
panced kaže: Pogledaj post
Po meni treba SVIMA koji rade u javni sluzbama, ali bas SVIMA, skinuti placu za 50%, ako ne zele to prihvatiti, mogu slobodno se bace na trziste rada u privatnom sektoru (gdje place MORAJU biti 50% vece)!!
Već ti je objašnjeno - tko bi te pregledavao ili pisao prijave za IPA fondove za plaću trgovca u Konzumu? Samo nemoj pričati - nezaposleni, jer da znaju pripremiti kakvu IPA-u, ne bi bili nezaposleni. Taj kadar je deficitaran i školuje se godinama.

Dodatno, plaće u privatnom sektoru su za stručnjake ne 50%, nego 100-200% veće nego u državnoj službi. Neki šef pravne službe cijelog ministarstva od 500 ljudi imati će oko 7000 kuna (viši savjetnik, načelnik), u banci barem 20.000. Savjetnik u kabinetu ministra oko 7500 (nezgodan posao, bez radnog vremena), dok će savjetnik uprave jednog HT-a ili VIP-a imati uz povlastice oko 25.000 kn.

A stručnjaci ti trebaju, jer je u pitanju iznimno složen sustav. Reforma uprave ne znači linearno smanjenje plaća ili broja zaposlenih, već prvenstvno privlačenje ljudi koji ti sutra mogu dovući milijunska ulaganja. A ti ljudi koštaju. Već sam masu puta ovdje rekao koliko bih plaću imao da radim svoj uži posao u struci - dakle voditelj odsjeka pravnih poslova u upravi iz znanstvene grane iz koje imam doktorat - sa svim dodacima to bi bilo 6800 kn, manje nego da udaram čekićem u kotače vagona u HŽ-u.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 23:16   #30
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Vlada želi napravit registar zaposlenih u državnim i javnim službama i u vrijeme bijede i gospodarskog pada za to će platit 10 miliona kuna.

Tko je ta "faca" koja će uzet 10 miliona?
Državna firma koja ima višak zaposlenih i kojoj država osigurava dobro plaćene poslove kako bi imali socijalni mir - FINA:

REGISTAR ZAPOSLENIH U DRŽAVNIM I JAVNIM SLUŽBAMA (RegZap)
Programom gospodarskog oporavka Vlade Republike Hrvatske od 19. travnja 2010. godine i Planom provedbenih aktivnosti Programa gospodarskog oporavka Vlade Republike Hrvatske od 6. svibnja 2010. godine, utvrđena je obveza izrade Registra zaposlenika u javnom sektoru do 31. ožujka 2011. godine. Nositelji izrade Registra su Ministarstvo uprave, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, a nadležna tijela za provedbu su Ministarstvo uprave, Ministarstvo financija, Središnji državni ured za e-Hrvatsku i Ured za središnju javnu nabavu Vlade RH.
Odlukom Vlade RH od 10. lipnja 2010. godine (Narodne novine 83/2010) Financijskoj agenciji je povjerena uspostava i vođenje informacijskog sustava Registra zaposlenih u državnim i javnim službama.

Registrom zaposlenih u državnim i javnim službama na jednom će se mjestu objediniti podaci o državnim službenicima i namještenicima te službenicima i namještenicima u javnim službama te će se osigurati praćenje i izmjene tih podataka.

Korisnicima u obuhvatu uspostave Registra smatraju se sve institucije koje su korisnici proračuna, odnosno državne i javne službe kojima se rashodi za zaposlene osiguravaju u državnom proračunu. Pod javnim službama podrazumijevaju se javne službe u smislu Zakona o plaćama u javnim službama (Narodne novine 27/2001, 39/2009).


http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1479
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 00:12   #31
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
"paljenje" 10 milijuna kuna, u nečiji podoban đžep
Taj će posao sigurno odraditi neka bliska privatna firma...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 00:59   #32
Quote:
starks kaže: Pogledaj post
Taj će posao sigurno odraditi neka bliska privatna firma...
Imaš post iznad tko će odraditi. Državna firma. Kojoj se pumpaju cijene jer prema vlastitim procjenama ima 1200 zaposlenih viška. A nitko ne voli "reforme", odmah bi počeli i sindikati i novine i ostali kako Vlada ide otpuštati, kako će se ljudi naći na cesti i kako smanjuju broj zaposlenih umjesto da ga povećavaju...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 01:40   #33
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imaš post iznad tko će odraditi. Državna firma. Kojoj se pumpaju cijene jer prema vlastitim procjenama ima 1200 zaposlenih viška. A nitko ne voli "reforme", odmah bi počeli i sindikati i novine i ostali kako Vlada ide otpuštati, kako će se ljudi naći na cesti i kako smanjuju broj zaposlenih umjesto da ga povećavaju...
Mislim da je FINA znatno srezala osoblje...no javan nabav je zadnjih gdoina bila rak rana javnog sektora...baš kao i krivo usmjeren subvencije...danas baš u medijaim primjer kako Njemci subvencije uvijek ulupaju u zapošljavanje....a ne u sanacije...

No sda je kasno..ostatak ću sutra nadopisati..imam još zanimljivih misli...
starks is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 06:54   #34
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Već ti je objašnjeno - tko bi te pregledavao ili pisao prijave za IPA fondove za plaću trgovca u Konzumu? Samo nemoj pričati - nezaposleni, jer da znaju pripremiti kakvu IPA-u, ne bi bili nezaposleni. Taj kadar je deficitaran i školuje se godinama.
Ispričavam se na OT, ja bih napravio registar glupih i promašenih poteza rukovodećeg kadra i objavio ga. Primjerice onih koji jedinu osobu u firmi koja i više nego fluentno barata engleskim jezikom i barem je dijelom sudjelovala u izradi prijave za IPA program i na jednom seminaru za traženje partnera ne pošalju na dodatnu edukaciju jer smatraju takvu suradnju bezveznom. Štoviše, čovi sad da spomeneš IPA, ne bi znao o čemu se radi jer mu to nije ni zapeta.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 22:39   #35
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Plaće javnih službenika treba izuzeti iz zakon a o zaštiti osobnih podataka (pretpostavljam da je taj koji to priječi, ne znam, pravnik nisam).

Ako nas plaća društvo, onda ima pravo znat koliko ga koštamo. Svatko mene ima pravo pitat i ja svakome rado odgovaram. Na koncu sve je u Narodnim novinama. Ne na jednom mjestu, ali sve.
Tebe ima pravo pitat i svakome ne samo da možeš reči nego i pokazat listu.U NN su samo koeficjeniti za pojedina mjesta te ukupan iznos koji se troši na plaće u nekom ministrstvu ili agenciji.Pojedinačno nema za svaku osobu.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
U državnoj i javnoj službi nema tajnosti plaća. Ima objavljenih mišljenja o tome, i to par. Naravno, imena su zaštićena, ali iznosi nisu. No, ionako se uz NN i prebivalište (da se vidi prirez) svakome bez problema izračuna plaća.
Ima.U nekim ministrstvima se dobivaju zatvorene liste i nitko ne zna koliku mu je plaću dobio kolega osim ako mu ovaj ne pokaže listu.Zna se zašto je to napravljeno.Da šljakeri ne znaju koliko im je šef dobio love.Izračunat ćeš lako samo one plaće onih koji imaju čisti koeficjent a oni kojaima se plaćaju raznorazni dodaci ne možeš dok im ne vidiš satnicu,rad subotom,nedjeljom,noću,praznikom,prekovremeno....a takvih ima na desetke tisuća.

Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na OT, ja bih napravio registar glupih i promašenih poteza rukovodećeg kadra i objavio ga.
Mislim da možeš bit ministar gospodarstva jer ćeš napravit tvornicu papira za pisanje,zaposlit nove ljude da rade u proizvodnji papira i registratora,polica gdje ćeš to arhivirat,nove arhive velike poput bolnica,...jer je toga toliko da se ne može izbrojit.Jeftinije je napravit registar onoga što su dobro napravili.Dva-tri registratora i gotovo.Možda i manje.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 06:55   #36
Naravno da nisu zaposlenici u državnim i javnim službama sivilo . Ipak , ima previše toga što ne štima i ne radi usklađeno sa potrebama svih koje zastupaju . Jedan od bezbroj banalnih primjera - http://danas.net.hr/novac/page/2011/03/16/0041006.html
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 07:12   #37
a najviše mi ide na džigere kad moraš netom nakon otkaza i prijave dolazit par puta na nekakve termine i savjetovanja. i sad npr nedaoBog otkaza bi sve to ponovno morao prolazit, a imaju sve moguće moje podatke..
i zadnji puta sam onoj gospođi kulturno objasnio da sam spreman raditi sve. neka ne gleda všs,sss, neka zove za sve...... a zvao me je nitko !!
ima ih tamo na katu cijela ergela i vjerujem da ih je bar 1/4 višak
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.