Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 22:59   #21
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
sve točno napisano. No imam dojam da ta svijest najbrže evoluira u zapadnim, kršćanskim, i nekim azijskim, budističkim zemljama
Najviše u ateističkim zemljama- skandinavske npr.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 23:14   #22
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Imamo svijet kakav si sami želimo i prolazimo ono što i sami želimo. Nema to veze sa nikakvom sigurnošću sobe. Sigurnost je u glavi i nigdje drugdje.
Da si sad u Siriji ne bi isto pisao i nemamo svjet kakav sami želimo jer sile su jače od ljudi očigledno.Dođe tsunami i sve ode u paramparčad sve želje se rasprsnu.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:12   #23
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Da si sad u Siriji ne bi isto pisao i nemamo svjet kakav sami želimo jer sile su jače od ljudi očigledno.Dođe tsunami i sve ode u paramparčad sve želje se rasprsnu.
Nije tsunami nužno loš. Ljudi su sami izmislili pojmove lošeg i dobrog. Umiranje je isto dio života, kao i povratak u život. Naša reakcija na neki događaj nam čini taj događaj dobrim ili lošim. Ako napraviš dramu iz svakog događaja, onda je život jedna velika drama i treba si razbijat glavu još više da se još više unesrećimo. Nekome se probuši guma na autu i on poludi od očaja i to je dokaz da ga svemir i Bog mrze. Nekome se probuši guma na autu, nasmije se i ode pit u birc.
Sve je relativno i zato trebamo uživat na putu, a ne sanjati o nekakvom cilju koji u pravilu ne postoji.

A to da si ljudi sami žele što imaju, istina je... to je globalna svijest... energija.. imamo upravo onakav svijet kakav si želimo.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:15   #24
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Nije tsunami nužno loš. Ljudi su sami izmislili pojmove lošeg i dobrog. Umiranje je isto dio života, kao i povratak u život. Naša reakcija na neki događaj nam čini taj događaj dobrim ili lošim. Ako napraviš dramu iz svakog događaja, onda je život jedna velika drama i treba si razbijat glavu još više da se još više unesrećimo. Nekome se probuši guma na autu i on poludi od očaja i to je dokaz da ga svemir i Bog mrze. Nekome se probuši guma na autu, nasmije se i ode pit u birc.
Sve je relativno i zato trebamo uživat na putu, a ne sanjati o nekakvom cilju koji u pravilu ne postoji.

A to da si ljudi sami žele što imaju, istina je... to je globalna svijest... energija.. imamo upravo onakav svijet kakav si želimo.
Nije loš tsunami dok je drugima poslat a ti iz udobe sobe pišeš...

Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:19   #25
A da li se Isus žrtvovao i za Budiste ili samo za kršćane?
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:29   #26
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
A da li se Isus žrtvovao i za Budiste ili samo za kršćane?
Isusova ljudska narav (kao katolik u to vjerujem) je paradigma spasenja svakog bića koje ima takvu narav.....uz uvjet da to biće želi.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:41   #27
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Nije loš tsunami dok je drugima poslat a ti iz udobe sobe pišeš...

Tebe jako muči ljudska ugoda? Svatko ima pravo na ugodu. Nije moje mišljenje manje vrijedno zbog moje ugode. Ako smatraš da trebaš patiti kao i drugi i ako te grize savjest što ne patiš odi negdje, utopi se, pati, gladuj, daj se silovat u dupe... budi žrtva. Nije moj problem, iskreno. Meni ne moraš ništa dokazati, no sebi očito da.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:45   #28
Paradigma nije dobra riječ. Paradigma stvara mentalni filter kroz koji um propušta samo one informacije koje mu se uklapaju u postojeću sliku svijeta.

Sukladno tome ne želim razogovarati sa paradigmom, nego s onim što si ti (u ovm slučaju), ciljam na osobu, ne na paradigmu te osobe.
Osoba ne smije biti paradigma vlastite predodžbe o sebi i o svojim stavovima koje zauzima povodeći se paradigmom, jer onda to nije ta osoba.

Nemoj se plašiti, to će te isto pitati i na drugim mjestima, kasnije...
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:52   #29
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Paradigma nije dobra riječ. Paradigma stvara mentalni filter kroz koji um propušta samo one informacije koje mu se uklapaju u postojeću sliku svijeta.

Ne pitam tvoju paradigmu, nego tebe (u ovm slučaju), ciljam na osobu, ne na paradigmu te osobe.
Osoba ne smije biti paradigma vlastite predodžbe o sebi i o svojim stavovima koje zauzima povodeći se paradigmom, jer onda to nije ta osoba.

Nemoj se plašiti, to će te isto pitati i na drugim mjestima, kasnije...
dobro, onda ću pokušat jednostavnije reći:
Isus se utjelovio i sjedinio se sa ljudskom naravi.U određenom pov.trenutku, postao je čovjekom, a u drugom trenutku, tu je narav "ponio sa sobom" i uzdigao je u Božji/svoj svijet)
Vjerujem da se i ja mogu spasiti po tom njegovom čovještvu jer sam i ja ljudske naravi........( u tom smislu, on je princip spasenja..)
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:52   #30
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Tebe jako muči ljudska ugoda? Svatko ima pravo na ugodu. Nije moje mišljenje manje vrijedno zbog moje ugode. Ako smatraš da trebaš patiti kao i drugi i ako te grize savjest što ne patiš odi negdje, utopi se, pati, gladuj, daj se silovat u dupe... budi žrtva. Nije moj problem, iskreno. Meni ne moraš ništa dokazati, no sebi očito da.
Ti nisi pri sebi a pretpostavljao sam jer nitko normalan pa da kaže da tsunami nije loš pogotovo kad nije doživio na svojoj koži i ova reakcija pokazuje da si poremećen da s tobom nešto ne štima.

Mene ništa ne mući osim zuba i financija trenutno a razgovarati volim s normalnim ljudima.

A patnja mi je gadljiva tako da si skroz pomanitao..
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:57   #31
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
dobro, onda ću pokušat jednostavnije reći:
Isus se utjelovio i sjedinio se sa ljudskom naravi.U određenom pov.trenutku, postao je čovjekom, a u drugom trenutku, tu je narav "ponio sa sobom" i uzdigao je u Božji/svoj svijet)
Vjerujem da se i ja mogu spasiti po tom njegovom čovještvu jer sam i ja ljudske naravi........( u tom smislu, on je princip spasenja..)
Vidiš taj koncept spajanja gornjeg dvojnika s donjim je poganska doktrina od prije nove ere.Ne želim reći da je to loše nego da taj koncept je poznat od prije.
Taj koncept se pominje u dosta misterijskih škola no pitanje je što donosi obićnom ćovjeku .da li veliki teret ili oslobođenje.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:03   #32
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ti nisi pri sebi a pretpostavljao sam jer nitko normalan pa da kaže da tsunami nije loš pogotovo kad nije doživio na svojoj koži i ova reakcija pokazuje da si poremećen da s tobom nešto ne štima.

Mene ništa ne mući osim zuba i financija trenutno a razgovarati volim s normalnim ljudima.

A patnja mi je gadljiva tako da si skroz pomanitao..

Patnja je ljudska reakcija na vanjske podražaje i ništa više, niti manje. Onaj tko se ničega ne boji, taj ne može niti patiti. Što više ovisiš o izvanjskim događajima, a sreća nije u tebi, to ćeš više vjerovati da si u stanju nešto izgubiti, a kad misliš da možeš nešto izgubiti i to izgubiš, tada i patiš.
Moj problem nisu tsunamiji, niti razmišljanjem o njima niti ja, niti ti ikome pomažemo.
Ako misliš da si bolji čovjek ako ti je patnja gadljiva i ako misliš da moraš to javno spomenuti da bi se ti bolje osjećao, samo onda daj. No neće se zbog tvog prisiljenog pokušaja da patiš zato jer netko drugi pati nitko osjećati bolje, već će umjesto jednoga postojati dva patnika. To je samo jednostavna matematika.

S treće strane, u slučaju da smatraš da ja ne marim za tuđe patnje ti ćeš tada biti sretniji jer ćeš vjerovati da si bolji čovjek, a kako bi ti znao da si dobar ako ne postoji netko loš? Kako bi raspoznao svijetlo ako ne bi bilo tame?
Unatoč tvojoj krajnje površnoj ljudskoj psihologiji, upravo bi u ovome trenutku bio u stanju shvatiti zašto nas je Bog stvorio da znaš razmišljati, pa samim time i 'patnju' tj. strah uz ljubav koja On/Ona/Ti/Ja jest.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:04   #33
Opet me interesira isto, da li se Isus žrtvovao samo za Kršćane ili i za Budiste?
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:05   #34
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Vidiš taj koncept spajanja gornjeg dvojnika s donjim je poganska doktrina od prije nove ere.Ne želim reći da je to loše nego da taj koncept je poznat od prije.
Taj koncept se pominje u dosta misterijskih škola no pitanje je što donosi obićnom ćovjeku .da li veliki teret ili oslobođenje.
riskirat ću....
iako..sutra je novi dan, tko zna što će biti.....
npr.Shady kaže da ostavljam "krvničko"-grešne pismene dokaze koji će me stajati glave....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:06   #35
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Patnja je ljudska reakcija na vanjske podražaje i ništa više, niti manje. Onaj tko se ničega ne boji, taj ne može niti patiti. Što više ovisiš o izvanjskim događajima, a sreća nije u tebi, to ćeš više vjerovati da si u stanju nešto izgubiti, a kad misliš da možeš nešto izgubiti i to izgubiš, tada i patiš.
Moj problem nisu tsunamiji, niti razmišljanjem o njima niti ja, niti ti ikome pomažemo.
Ako misliš da si bolji čovjek ako ti je patnja gadljiva i ako misliš da moraš to javno spomenuti da bi se ti bolje osjećao, samo onda daj. No neće se zbog tvog prisiljenog pokušaja da patiš zato jer netko drugi pati nitko osjećati bolje, već će umjesto jednoga postojati dva patnika. To je samo jednostavna matematika.

S treće strane, u slučaju da smatraš da ja ne marim za tuđe patnje ti ćeš tada biti sretniji jer ćeš vjerovati da si bolji čovjek, a kako bi ti znao da si dobar ako ne postoji netko loš? Kako bi raspoznao svijetlo ako ne bi bilo tame?
Unatoč tvojoj krajnje površnoj ljudskoj psihologiji, upravo bi u ovome trenutku bio u stanju shvatiti zašto nas je Bog stvorio da znaš razmišljati, pa samim time i 'patnju' tj. strah uz ljubav koja On/Ona/Ti/Ja jest.
Nisam ja bolji čovjek nego određena iskrenost je potrebna a ne tuđim kuhcem gloginje mlatiti to je bit.Takvih koji tuđim bi ovo i ono je bilo i biti će i teoretičara a kad dođe nevolja onda plač i kuknjava.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:08   #36
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
riskirat ću....
iako..sutra je novi dan, tko zna što će biti.....
npr.Shady kaže da ostavljam "krvničko"-grešne pismene dokaze koji će me stajati glave....
Ne znam zašto mene doživljavaš kao da ti ja želim nešto oduzeti?

Samo pitam da ćujem što taj koncept donosi čovjeku a ti izbjegavaš odogovor kao da ćeš izgubiti sebe ako kažeš.
Zašto onda da komuniciramo ja se zaista pitam ako ćemo tako odgovarati jedno drugom.
Nemoćan sam zaista.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:10   #37
objektivno otkupljenje

Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Opet me interesira isto, da li se Isus žrtvovao samo za Kršćane ili i za Budiste?
a ja ću opet odgovoriti isto ( i to će biti zadnji put ):

Po mome uvjerenju, Isus se žrtvovao za svakoga čovjeka, pa tako i za budiste..jer i budisti imaju ljudsku narav.....

e sad, hoće li se naći u suglasju objektivno i subjektivno otkupljenje (pristanak vjere), to ne mogu znati.....

Zadnje uređivanje naftali : 16.12.2012. at 01:11. Reason: Epic, laku noć....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:13   #38
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a ja ću opet odgovoriti isto ( i to će biti zadnji put ):

Po mome uvjerenju, Isus se žrtvovao za svakoga čovjeka, pa tako i za budiste..jer i budisti imaju ljudsku narav.....

e sad, hoće li se naći u suglasju objektivno i subjektivno otkupljenje (pristanak vjere), to ne mogu znati.....
Kako tumačiti onda nauk vjere - 'Extra Ecclesiam nulla salus' ili da prevedem, Bez crkve nema spasenja?
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:15   #39
ostajem čovjek!

Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto mene doživljavaš kao da ti ja želim nešto oduzeti?

Samo pitam da ćujem što taj koncept donosi čovjeku a ti izbjegavaš odogovor kao da ćeš izgubiti sebe ako kažeš.
Zašto onda da komuniciramo ja se zaista pitam ako ćemo tako odgovarati jedno drugom.
Nemoćan sam zaista.
pa nisi me ništa pitao..
ne možeš znati kako ja tebe doživljavam, a ja stvarno ne izbjegavam odgovor....

Taj koncept, meni donosi ispunjenje bez oduzimanja onoga što jesam-a to je da sam čovjek i to ostajem zauvijek.

Čovjek je onaj koji može spoznavati, ljubiti i onaj koji ima određeni stupanj slobode....

Spas je za mene, ispunjenje svih tih dimenzija.......

Zadnje uređivanje naftali : 16.12.2012. at 01:15. Reason: 'noć i tebi.......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 01:16   #40
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Nisam ja bolji čovjek nego određena iskrenost je potrebna a ne tuđim kuhcem gloginje mlatiti to je bit.Takvih koji tuđim bi ovo i ono je bilo i biti će i teoretičara a kad dođe nevolja onda plač i kuknjava.

Misliš li da tvoj vječni stav 'biste vi kukali u ovoj i onoj situaciji' i 'lako je pisati iz ugode sobe' ukazuje na išta drugo osim iskazivanja vlastitih frustracija?
Kome ti misliš da pomažeš sada ovom uzaludnom raspravom? Sebi? Meni? Sirijcu? Gladnima u Africi? Hoćeš učiniti svijet boljim? Pa prvo počni od sebe i počni se voljeti, a onda pomogni članu svoje familije i susjedu ako možeš, a one potopljene u tsunamiju ostavi po strani. Nemreš ko ovaj naš Isus pokupit na sebe svu muku svijeta.
A plači i kuknjave će biti dok ljudi ne evoluiraju duhovno. Patnje će biti dok čovjek ne shvati da svijet može već sutra biti raj samo da to zaželi.
Nama je svima u biti super jer imamo svijet koji želimo. Kuknjavom i crnim predviđanjima ga isto upravo držimo ovakvim kakav je. Čovječanstvu trebaju drame i slično jer smo mazohisti u svom temelju. Da je sve lijepo to bi bilo dosadno. Zamisli da se svi vole? Koga bi onda mogli osuđivati?
Kako je rekla Majka Tereza otprilike nešto ovakvo - ljudi stalno osuđuju jedni druge pa se ne stignu voljeti.
A ako želiš išta mijenjati na bolje, počni od sebe jer teško da ćeš ikoga drugoga promijeniti na bolje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.