Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2013., 21:00   #61
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Miješaš nasilje i agresiju.
Nasilje je normalan dio ljudske prirode, a nasilje je zlo, izopačena upotreba agresije.

Nitko nema pravo biti nasilan (npr. zloupotrebljavati nečiju slabost), ali svatko ima pravo na samoobranu (koja često podrazumijeva agresivnu (re)akciju).

Kršćani nisu dužni biti ničije žrtve ni otirači.
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Agresija je ponašanje (emocionalna reakcija) kojemu je u osnovi namjera da se nanese šteta, da se netko fizički ili psihički povrijedi.....Nasilje (dolazi od "sila"), označava odnos između dviju strana u kome jedna strana uporabom ili samom prijetnjom uporabe sile utječe na drugu stranu. Nasilje je svjesna okrutnost usmjerena prema drugima s ciljem stjecanja moći pomoću nanošenja psihičke i/ili fizičke boli.
Ispravljam se.

Gore je trebalo pisati: Agresija je normalan dio ljudske prirode.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 10:15   #62
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ispravljam se.

Gore je trebalo pisati: Agresija je normalan dio ljudske prirode.
Bit će prije da je to neka đavolska priroda .Ono što čovjek prihvati kao normalno,takvo i postaje.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 04.01.2013. at 10:17. Reason: "Radi sta hoces, ne naudi nikome, cak ni sebi"
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:33   #63
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Bit će prije da je to neka đavolska priroda .Ono što čovjek prihvati kao normalno,takvo i postaje.
Pa očito Isus zna bolje, nego ti.

Kao što rekoh, agresija je normalan dio ljudske prirode i treba je koristiti u samoobrani i obrani slabijih. Što je tu nemoralno?

Kad se nekome dogodi da okolina ne prihvaća njegovu pravu prirodu, to nije mali problem. Često dođe do otvoreno ili prikriveno agresivnih reakcija.

To nije baš tako bezopasna i bezazlena situacija.
Isus to zna i želi da ljudi budu svjesni toga.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:59   #64
Evo ti i primjer.

Sjećaš se one cure koju je mama strpala 7 godina na psihijatriju zato što nije prihvaćala joj je kćer lezbijka?
Bila je sedam godina zatočena na zatvorenom odjelu psihijatrije.
Njena majka je sve dogovorila zajedno sa doktoricom i tko zna kim još.

Čija priroda je tu 'đavolja'? Priroda te cure ili okoline?

Da je ta cura znala da neprihvaćanje od strane majke nije samo glupo, nego i opasno i destruktivno, vjerojatno bi se postavila drugačije i spasila na vrijeme.

Misliš da ona u toj situaciji nije trebala postupiti onako kako je Isus opisao?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:04   #65
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Pa očito Isus zna bolje, nego ti.

Kao što rekoh, agresija je normalan dio ljudske prirode i treba je koristiti u samoobrani i obrani slabijih. Što je tu nemoralno?

Kad se nekome dogodi da okolina ne prihvaća njegovu pravu prirodu, to nije mali problem. Često dođe do otvoreno ili prikriveno agresivnih reakcija.

To nije baš tako bezopasna i bezazlena situacija.
Isus to zna i želi da ljudi budu svjesni toga.
"Gospodine, ti si rekao svojim apostolima; mir vam svoj dajem, mir vam svoj ostavljam"...,..........oporuka na posljednjoj večeri.....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:17   #66
I? Što s tim?

Jedno je mir, a drugo šutnja.
Samo zato što je tiho, ne znači da je mirno.

Pravi mir je tamo gdje je veselje i šarenilo , a ne tamo gdje je tišina i sivilo.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:32   #67
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
I? Što s tim?

Jedno je mir, a drugo šutnja.
Samo zato što je tiho, ne znači da je mirno.

Pravi mir je tamo gdje je veselje i šarenilo , a ne tamo gdje je tišina i sivilo.
???? ne slažem se da je baš Isus zazivao pokolje...mislim da je MIR Njegov cilj.... On je naš Kruh, naša jakost. On je naše Vino, naša radost. ....točno, mir je gdje je radost, veselje, ljubav, sloboda....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:38   #68
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
???? ne slažem se da je baš Isus zazivao pokolje...mislim da je MIR Njegov cilj.... On je naš Kruh, naša jakost. On je naše Vino, naša radost. ....točno, mir je gdje je radost, veselje, ljubav, sloboda....
A što kada toga nema? I kad se za to tek moraš izboriti?

Nije potreban nikakav pokolj, samo najnormalniji međuljudski sukob.
Nekakva promjena koja neće proći glatko u okolini koja ti nije sklona.

Najnormalnija životna činjenica.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:56   #69
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
A što kada toga nema? I kad se za to tek moraš izboriti?

Nije potreban nikakav pokolj, samo najnormalniji međuljudski sukob.
Nekakva promjena koja neće proći glatko u okolini koja ti nije sklona.

Najnormalnija životna činjenica.
Slažem se. Upravo se meni nedavno dogodio sukob jer sam se borio za svoje dostojanstvo na rodnoj zemlji. Cijelo selo prije tjedan ( 6oro ljudi ) "agresivno" se ponijelo da mir sebi osigura...i bili smo veseli za doček nove.... izvoli smješka!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 21:33   #70
Ace Ventura 2: Kad priroda zove

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Evo ti i primjer.

Sjećaš se one cure koju je mama strpala 7 godina na psihijatriju zato što nije prihvaćala joj je kćer lezbijka?
Bila je sedam godina zatočena na zatvorenom odjelu psihijatrije.
Njena majka je sve dogovorila zajedno sa doktoricom i tko zna kim još.

Čija priroda je tu 'đavolja'? Priroda te cure ili okoline?

Da je ta cura znala da neprihvaćanje od strane majke nije samo glupo, nego i opasno i destruktivno, vjerojatno bi se postavila drugačije i spasila na vrijeme.

Misliš da ona u toj situaciji nije trebala postupiti onako kako je Isus opisao?
I sad bi na osnovu tog primjera ili nekih drugih primjera kojih ima koliko hoćeš trebali zaključiti da je agresija normalni dio ljudske prirode ?.Je li to po Darvinovoj teoriji ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 21:38   #71
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
I sad bi na osnovu tog primjera ili nekih drugih primjera kojih ima koliko hoćeš trebali zaključiti da je agresija normalni dio ljudske prirode ?.
Da, upravo tako.
Sam si si odgovorio.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 22:24   #72
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Da, upravo tako.
Sam si si odgovorio.
Kao što rekoh kad se nešto prihvati kao normalno onda takvo postaje što ne znači da je agresija normalni dio ljudske prirode .Treba li nekom nacrtati kako beba nije agresivna ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 22:32   #73
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh kad se nešto prihvati kao normalno onda takvo postaje što ne znači da je agresija normalni dio ljudske prirode.
Nego kakav je? Umjetan? Izmišljen?

Zašto se svi rađamo sa agresivnim nagonom i zašto moramo biti ispravno odgajani da bismo ga kontrolirali?
Zato što je normalno da ga imamo.

Ali nije normalno da ga ispoljavamo u svakoj situaciji.

Ako tebi netko provali u kuću i namjerava napasti tebe i djecu, ti ćeš - što?

Pokušati lijepim razgovorom?
Lijepo ćeš ga zamoliti i on će odustati od pljačke, silovanja i tko zna čega?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 23:00   #74
možda ovo pomogne

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Nego kakav je? Umjetan? Izmišljen?

Zašto se svi rađamo sa agresivnim nagonom i zašto moramo biti ispravno odgajani da bismo ga kontrolirali?
Zato što je normalno da ga imamo.

Ali nije normalno da ga ispoljavamo u svakoj situaciji.

Ako tebi netko provali u kuću i namjerava napasti tebe i djecu, ti ćeš - što?

Pokušati lijepim razgovorom?
Lijepo ćeš ga zamoliti i on će odustati od pljačke, silovanja i tko zna čega?
http://www.youtube.com/watch?v=SpTuz48LRCs
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 05.01.2013. at 00:26. Reason: ne rađamo se s tim i nije genetski uvjetovano
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 12:01   #75
I što s tim?
Nisi mi odgovorio na pitanje.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 12:20   #76
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ako tebi netko provali u kuću i namjerava napasti tebe i djecu, ti ćeš - što?
Pokušati lijepim razgovorom? Lijepo ćeš ga zamoliti i on će odustati od pljačke, silovanja i tko zna čega?
Odlično govoriš i stopostotno te podržavam u svakom slovu cijelog posta, ne samo ovog kvotanog.
Ali hajde mi nađi u NZ neki primjer ove svijesti (koju si sada napisala).

U Novom Zavjetu samo čitamo one spike, poput:
"tko ti opali šamar okreni mu i drugi obraz.." - ali to nije ova tvoja spika.

Daj sad neki novozavjetni naputak u prilog sadašnjem tvom stavu.
Pitam te ovo, jer to što govoriš je čist islam, prirodan, bez licemjerja...

Eto, rekla si d ne znaš puno o mojoj vjeri, al ispade da ipak znaš barem to. I to skroz zdravo!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 12:45   #77
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Odlično govoriš i stopostotno te podržavam u svakom slovu cijelog posta, ne samo ovog kvotanog.
Ali hajde mi nađi u NZ neki primjer ove svijesti (koju si sada napisala).

U Novom Zavjetu samo čitamo one spike, poput:
"tko ti opali šamar okreni mu i drugi obraz.." - ali to nije ova tvoja spika.

Daj sad neki novozavjetni naputak u prilog sadašnjem tvom stavu.
Pitam te ovo, jer to što govoriš je čist islam, prirodan, bez licemjerja...

Eto, rekla si d ne znaš puno o mojoj vjeri, al ispade da ipak znaš barem to. I to skroz zdravo!
Hvala, hvala!
Ja sam se referirala na ovo:

Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Kakav je to mir,blagoslov i spasenje koje se ponudi ovim riječima : Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan.Brat će brata predavati na smrt i otac dijete. Djeca će ustajati na roditelje i ubijati ih. Svi će vas zamrziti zbog imena moga. Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen.Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik!.I tko god ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili majku, ili ženu, ili djecu, ili polja poradi imena mojega, stostruko će primiti i život vječni baštiniti.
A što se tiče 'okretanja drugog obraza'...

Jedino što mi pada na pamet je da bi to moglo biti posljednje sredstvo nekome kad mu više ništa ne preostaje, kad je tlačitelj i zastrašivač puno jači i neumoljiv...

Možda je tada jedina taktika da mu sam pružiš drugi obraz jer sadistu tako ugasiš eros.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 13:14   #78
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Hvala, hvala! Ja sam se referirala na ovo
brat biftek je biće fino, uglavnom pravilno shvaća stvari.. A tu je malo zglajzo. Ja sam ranije pokušao da objasnim šta znači ono "tko ne mrzi svoju obitelj.." i veoma je jednostavno objašnjenje za te riječi. Ali nisam uspio. Ništa strašno. Ispravit će biftek brat to.. kad bude vrijeme.

A da ponovim pitanje jer mi je bitno šta ćeš odgovoriti... možeš li u NZ nać mjesto koje upućuje na mišljenje koje si ti ovdje iznijela? (ja sam ga podržao). Navedi mi nešto iz Novog Zavjeta da to potvrdi kao valjano mišljenje? Da si ti mene to pitala ja bih ti podastro sljedeći Kur'anski stavak:
I borite se na Božijem putu, protiv onih koji vas napadaju! Ali vi ne otpočinjite borbu!
Bog doista, ne voli one koji zapovjedaju sukobe. (Kur'an, 2:190)
Reci mi.. odgovara li ovaj ajet tvojem stavu u postu br. #73 ?
Ima li nešto u njemu što ne odgovara tom tvojem mišljenju?

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
A što se tiče 'okretanja drugog obraza'... Jedino što mi pada na pamet je da bi to moglo biti posljednje sredstvo nekome kad mu više ništa ne preostaje, kad je tlačitelj i zastrašivač puno jači i neumoljiv... Možda je tada jedina taktika da mu sam pružiš drugi obraz jer sadistu tako ugasiš eros.
Postat će ti možda nezgodno ako te mnogo hvalim. Ali i ovo je dobro razmišljanje. Samo mala ispravka.. nije da bi se sadistu ugasio eros jer je eros dobar a dobro ne treba gasiti. Nego zato da bi se probudila čovječnost u njemu (ona koju svaki čovjek ima u sebi... kod nekih duboko prikrivena grijesima, pa se ne vidi). Jer kad mu daš šansu, nasilnik inda može reagirati iznenađujuće pozitivno, a bez imalo gubljenja erosa. Naše pismo ovako bi to reklo:
"Dobro i zlo nisu isto! Na zlo sa dobrim uzvrati, pa će ti i neprijatelj tvoj odjednom prisni prijatelj postati, 35. To mogu postići samo strpljivi; To mogu ostvariti samo vrlo srećni! 36. A kada te sotona pokuša navesti na zle misli, ti zatraži utočište u Boga, jer On, uistinu, sve čuje i sve zna" (Kur'an 41:34-36).
Šta misliš o ovom? Ima li nešto ovdje što ne štima tvojim uvjerenjima iz posta 73? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 13:25   #79
Imate li mira dušmani ?

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Hvala, hvala!
Ja sam se referirala na ovo:



A što se tiče 'okretanja drugog obraza'...

Jedino što mi pada na pamet je da bi to moglo biti posljednje sredstvo nekome kad mu više ništa ne preostaje, kad je tlačitelj i zastrašivač puno jači i neumoljiv...

Možda je tada jedina taktika da mu sam pružiš drugi obraz jer sadistu tako ugasiš eros.
Naravno da ću se braniti (a možda i neću tko to zna) ako me netko napadne u slučaju da mi je time ugrožen život to je normalna reakcija u nametnutim okolnostima ali to nije normalni dio moje prirode jer je moja prava priroda mirne naravi .Što se tiče drugog obraza i posljednjeg sredstva :"Sjedi mi s desnu stranu moju, dok položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim!"
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 13:44   #80
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Što se tiče drugog obraza i posljednjeg sredstva :"Sjedi mi s desnu stranu moju, dok položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim!"
Hoćeš reći da čovjek ne mora i ne smije ništa činiti i da samo treba moliti Boga?
Ja mislim da je to pogrešno.
Po tvojoj logici ispada da je svako samostalno djelovanje dokaz odsustva vjere.

Bog te je stvorio takvoga kakav jesi sa mogućnostima koje imaš i koristi ih!

Nema ničega pobožnog u pasivnosti.

Jedno je djelovanje sa vjerom, a drugo je pasivnost zbog vjere.

Zadnje uređivanje nicole2007 : 05.01.2013. at 13:56.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.