Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2013., 18:04   #61
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Hajde da prekinemo igru riječi. Kad Isus kaže "Otac moj" ili "Otac vaš" - misli li na Jahvu? Odgovori jasno i iskreno.
Misli na svoga Oca. Da je htio reći Jahve rekao bi Jahve ili Gospodin.
Eto. Nisi odgovorio ni iskreno ni jasno. A je li to njegov Otac netko drugi, a ne Jahve?

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Jah.. onda smo svi mi s Bogom jedno... Pošto je i naš otac..
U tome je stvar. Mi samo možemo reći "NAŠ Otac", a jedino Logos može reći "MOJ Otac".
eh.. pa vi se tako oduvijek igrate riječima. Naravno da možeš reć "Otac moj nebeski" (ako govoriš u svoje ime)
a "Otac naš"... ako govoriš u ime grupe nekoliko vas.. Koja je razlika?! Nikakva.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa crtaju Boga tjelesno! A i u Bibliji piše da je tjelesan. Nisam ja gornju sliku izmislio iz glave i nacrtao, već crkva.
Što se tiče crteža, sve što je potrebno reći jest to da taj crtež ne spada pod nikakav nauk. Iz činjenice da postoje crteži Boga nikako ne možeš iznjeti zaključak da je Crkva Boga svaćala tjelesno.
A direktno imaš u katoličkim, pravoslavnim i protestantskim vjerskim objektima, posebno u časopisima, ovakve sklike:

...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:05   #62
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Da, fizički je bio 'son of man/sin čovječji' a duhovno, sam otac u njemu je bio 'sin/sin božji'
To da je Isus "Sin Čovječji" nema prevelike veze se fizičkim tijelom, već sa Danijelovim proroštvom o Sinu Čovječjem.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:11   #63
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Eto. Nisi odgovorio ni iskreno ni jasno. A je li to njegov Otac netko drugi, a ne Jahve?
Jasno sam odgovrio. Kad Isus kaže Otac onda on to i misli.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
eh.. pa vi se tako oduvijek igrate riječima. Naravno da možeš reć "Otac moj nebeski" (ako govoriš u svoje ime)
a "Otac naš"... ako govoriš u ime grupe nekoliko vas.. Koja je razlika?! Nikakva.
Kad bi bilo tako onda ne bi bilo potrebe da Isus naglašava razliku između "moj" i "vaš" Otac. I kad uči molitvu "Oče naš" kaže "ovako molite", nije rekao "ovako ćemo moliti". Isus svoj odnos s Ocem jasno razlikuje od našeg odnosa s Ocem.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A direktno imaš u katoličkim, pravoslavnim i protestantskim vjerskim objektima, posebno u časopisima, ovakve sklike:

...
Ne znam kako ovo mijenja išta što sam ja napisao.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:14   #64
Quote:
EmaEmaEma kaže: Pogledaj post
Isus je preslika Boga, on je čovjek sličan nama koji je dosegao savršenstvo kroz ljubav u spoznaji Boga. kao i Buda, ali Buda je više meditirao i svom podneblju se prilagodio i bio svoj, dok je naša vjera na svoj način otkrivana. ne znate li da niste vi tvorac svega što se dogodilo, mi smo kao prah pred onim što se usred nas zbiva, ovaj život...kada kaže da mu je Otac, želi reć da ga pozna, kao što to i piše već. a vi mnogo toga što spominjete, pritom vam tlo bježi pod nogama, zato tolike nesuglasice među vama. za duhovno tumačite kao da je doslovno, a ono što je doslovno to ne vidite te vam se priče ne poklapaju

Duh i Srce(Ljubav) jedno su... o kom će srce osjećati, o kom će se misli nadati, nego jedno o drugom
Neće ići .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 18:18   #65
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
To da je Isus "Sin Čovječji" nema prevelike veze se fizičkim tijelom, već sa Danijelovim proroštvom o Sinu Čovječjem.
Odnosi se na Mesiju ,ljudsko biće Krist je došao u tijelu.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 22:59   #66
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Odnosi se na Mesiju ,ljudsko biće Krist je došao u tijelu.
Ja to tako ne tumačim.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 10:03   #67
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Neće ići .
pa ovu str. nisam ni vidio... ma šta neće ići, guraj pa ćeš vidjet.

šta je po tvom savršeni Isus radio dok nije Duh Sveti sišao u njega kad ga je Ivan krstio? dakle tu je tek početak bio savršenstva, ali nirvanu je stekao tek odbivši Sotonu prvo, "i anđeli mu služili" piše

jel možeš sada shvatit ili očeš još dokaza? ponudi i ti koji, podijeli svoju pamet s nama da vidimo koje znanje u tebi leži
EmaEmaEma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 11:38   #68
Quote:
EmaEmaEma kaže: Pogledaj post
pa ovu str. nisam ni vidio... ma šta neće ići, guraj pa ćeš vidjet.

šta je po tvom savršeni Isus radio dok nije Duh Sveti sišao u njega kad ga je Ivan krstio? dakle tu je tek početak bio savršenstva, ali nirvanu je stekao tek odbivši Sotonu prvo, "i anđeli mu služili" piše

jel možeš sada shvatit ili očeš još dokaza? ponudi i ti koji, podijeli svoju pamet s nama da vidimo koje znanje u tebi leži
Nije trebao ići ispod smokve da bi učitelji bili oduševljeni njime "svi koji ga slušahu bijahu zaneseni razumnošću i odgovorima njegovim". “Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?”.Kako je znao ?
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 11:50   #69
dvije suštine u čemu ?

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ja to tako ne tumačim.
Ne ?http://www.gotquestions.org/Hrvatski...-covjecji.html Sin čovječji jest čovjek. Isus je bio u potpunosti Bog (Ivan 1,1), ali On je ujedno bio i ljudsko biće (Ivan 1,14). Prva Ivanova 4,2 kaže nam: „Po ovome poznajete duh Božji: svaki duh koji priznaje: 'Isus Krist došao je u tijelu', od Boga je.“ Istina je, Isus je bio Sin Božji – On je u suštini bio Bog. Istina je, Isus je također bio Sin čovječji — On je u svojoj suštini bio ljudsko biće. Prema tome, izraz „Sin čovječji“ označava da je Isus Mesija i da je zbilja bio ljudsko biće.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.

Zadnje uređivanje biftek : 14.02.2013. at 11:56.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:08   #70
Zamislite da vi jednu ili dvije godine govorite nešto različitim ljudima, i da onda jednom iznenada umrijete. Tek se 30-60 godina idu pisati različiti spisi o vama i o tome što ste govorili. Što mislite, koliko toga će biti zaista zapisano iz vaših riječi? koliko će toga biti točno? sve se je prenašalo usmenom predajom, nekoje stvari su se tek išle zapisivati godinama kasnije. Poanta je u tome, 'piše ovako ili onako', gledajte, Isus nije pisao ta evanđelja. Niti su njegovi slijedbenici.. znam da pišu te različite titule, 'evanđelje prema marku' - ali to on nije pisao. Evanđelja su bila sasvim anonimna, niti nemamo originale. Imamo samo kopije kopija i kopije tih kopija... znate kako se je kopiralo? rukom. Riječ po riječ. I ti ljudi su radili greške. To se zna, kada se usporede sve te kopije kojih ima na tisuće greška i različitosti ima na stotine, tisuće. Ne samo to, več je dokazano da su izmišljuvali svoje priče i dodavali stvari. Znate ono kada su doveli ženu pred isusa i kada im je on rekao da tko god je bez grijeha neka baci prvi kamen na nju? - to originalno nije pisalo u novom zavjetu. Ta priča se samo pojavljuje u kasnijim kopijama.. eto, piše nešto što isus nikada nije rekao. Koliko toga još ima? ne možemo znati, na žalost.. ali ima toga, budite sigurno u to da ima i da je možda čak 60% ako ne i više od toga što piše totalno krivo.

Uglavnom, vidim da ništa od rasprave. Vi ljudi imate več u svojem umu dogovoreno šta je i šta nije. Tako da nema smisla da išta pišem.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:24   #71
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Zamislite da vi jednu ili dvije godine govorite nešto različitim ljudima, i da onda jednom iznenada umrijete. Tek se 30-60 godina idu pisati različiti spisi o vama i o tome što ste govorili. Što mislite, koliko toga će biti zaista zapisano iz vaših riječi? koliko će toga biti točno? sve se je prenašalo usmenom predajom, nekoje stvari su se tek išle zapisivati godinama kasnije. Poanta je u tome, 'piše ovako ili onako', gledajte, Isus nije pisao ta evanđelja. Niti su njegovi slijedbenici.. znam da pišu te različite titule, 'evanđelje prema marku' - ali to on nije pisao. Evanđelja su bila sasvim anonimna, niti nemamo originale. Imamo samo kopije kopija i kopije tih kopija... znate kako se je kopiralo? rukom. Riječ po riječ. I ti ljudi su radili greške. To se zna, kada se usporede sve te kopije kojih ima na tisuće greška i različitosti ima na stotine, tisuće. Ne samo to, več je dokazano da su izmišljuvali svoje priče i dodavali stvari. Znate ono kada su doveli ženu pred isusa i kada im je on rekao da tko god je bez grijeha neka baci prvi kamen na nju? - to originalno nije pisalo u novom zavjetu. Ta priča se samo pojavljuje u kasnijim kopijama.. eto, piše nešto što isus nikada nije rekao. Koliko toga još ima? ne možemo znati, na žalost.. ali ima toga, budite sigurno u to da ima i da je možda čak 60% ako ne i više od toga što piše totalno krivo.

Uglavnom, vidim da ništa od rasprave. Vi ljudi imate več u svojem umu dogovoreno šta je i šta nije. Tako da nema smisla da išta pišem.
ako mi koji imamo u umu sve isplanirano ne možemo znati što je istina, to jednako vrijedi i za tebe....jer otkud bi ti to znao, a "mi" ne bismo znali?
ovo je ionako isfurana tema, oko vjerodostojnosti evanđelja, a o preljubnici da ne govorim.....

osim toga, kršćanska bibilijska egzgeza je puno kompliciranija od pisanja po forumu...
treba čovjek biti bibiličar, arheolog i stručnjak komparativnih znanosti, poznavati stare jezike, da bi ga ja malo ozbiljnije shvatila.....(to je što se tiče mene osobno)

Osim toga, kršćanske egzegete ne smatraju da bi se Biblija trebala shvaćati doslovno, fundamentalistički, niti sinkronijski.........

I ovo nije gušenje teme već samo jedna moja želja da kompletnije i sa zadrškom o generalnim zaključcima, pristupamo ovom pitanju...jer nije to samo, kako se u narodu kaže "pljuni pa prilijepi"....Treba tu puno istraživačkoga rada i promišljanja..
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 12:44   #72
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ako mi koji imamo u umu sve isplanirano ne možemo znati što je istina, to jednako vrijedi i za tebe....jer otkud bi ti to znao, a "mi" ne bismo znali?
Znati ŠTA? Iskreno, ne znamo tko je isus zaista bio i kakav je bio a bogami ni ne možemo biti sigurni u to što je on zaista govorio. Zašto? pa eto, napisao sam gore. Dovoljno je da netko sazna samu povijest toga kako su ti spisi nastali da mu dođe sumnja i da prestane vjerovati u sve što piše nego da sam pokušava doći do onoga što je točno u svemu tome.

A što ja znam? znam da isusov bog nema veze sa jahvetom več da ima jako puno sličnosti sa bogom kakav je opisan u istočnjačkim upanishadama, univerzalnim duhom, brahmanom. Kako znam? pa prvo, upoznat sam sa tom filozofijom jako dobro i kada pročitam nekoje isusove citate doslovno mi se čini da je čovjek citirao iz tih spisa i samo koristio drugačije riječi. Eto, toliko je slično to što isus govori i to što piše tamo. U ovo sam definitivno siguran. I eto, ako se promatra na ovaj način taj odnos između 'oca' i 'sina' postane sasvim razumnjiv i sve postane puno jasnije.. savršeno se poklapa. I još, govorio je o putu do boga i taj put kakav on opisuje je skorom ISTI kakav se opisuje u tim drugim spisima koje sam naveo. Govorim o onoj simbolici 'biti ponovno rođen od vode i duha' i 'postati kao malo dijete da bi se ušlo u kraljestvo'..

Ali to je dobrim dijelom jedina stvar u koju sam siguran da je točna što se isusa i njegovog učenja tiće. Sve ostalo.. iskreno, ako je njegov bog ovakav kakav ja mislim da je, onda NEMA SMISLA da je on ikada govorio stvari kao što su 'morate vjerovati u mene i u oca i biti ćete spašeni' - jednostavno nema smisla. Niti ima smisla da se je on ikada molio.. jer komu, sebi? to također nema smisla. Puno toga nema smisla što piše u tim evanđeljima. Napisao sam neke isusove citate na prošloj stranici za koje sam rekao neka ljudi napišu svoje mišljenje o njima. Na kraju sam baš htio riječ po riječ interpretirati iz perspektive koncepta brahmana sa ciljem da ljudi vide tu ogromnu sličnost.

Zadnje uređivanje Ironrage : 14.02.2013. at 13:07.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 13:04   #73
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Znati ŠTA? Iskreno, ne znamo tko je isus zaista bio i kakav je bio a bogami ni ne možemo biti sigurni u to što je on zaista govorio. Zašto? pa eto, napisao sam gore. Dovoljno je da netko sazna samu povijest toga kako su ti spisi nastali da mu dođe sumnja i da prestane vjerovati u sve što piše nego da sam pokušava doći do onoga što je točno u svemu tome.

A što ja znam? znam da isusov bog nema veze sa jahvetom več da ima jako puno sličnosti sa bogom kakav je opisan u istočnjačkim upanishadama, univerzalnim duhom, brahmanom. Kako znam? pa prvo, upoznat sam sa tom filozofijom jako dobro i kada pročitam nekoje isusove citate doslovno mi se čini da je čovjek citirao iz tih spisa i samo koristio drugačije riječi. Eto, toliko je slično to što isus govori i to što piše tamo. U ovo sam definitivno siguran. I eto, ako se promatra na ovaj način taj odnos između 'oca' i 'sina' postane sasvim razumnjiv i sve postane puno jasnije.. savršeno se poklapa. I još, govorio je o putu do boga i taj put kakav on opisuje je skorom ISTI kakav se opisuje u tim drugim spisima koje sam naveo. Govorim o onoj simbolici 'biti ponovno rođen od vode i duha' i 'postati kao malo dijete da bi se ušlo u kraljestvo'..

Ali to je dobrim dijelom jedina stvar u koju sam siguran da je točna što se isusa i njegovog učenja tiće. Sve ostalo.. iskreno, ako je njegov bog ovakav kakav ja mislim da je, onda NEMA SMISLA da je on ikada govorio stvari kao što su 'morate vjerovati u mene i u oca i biti ćete spašeni' - jednostavno nema smisla. Niti ima smisla da se je on ikada molio.. jer komu, sebi? to također nema smisla. Puno toga nema smisla što piše u tim evanđeljima.
A nema puno smisla ni to što ti pišeš ovdje.
Pun je forum "stručnjaka" tvog profila koji , eto, svi imate neka spec. saznanja, kao da ste bili očevici maltene. To nije materija samo da se tako prelomi preko koljena, pobabirči se nešto sa interneta, pa tu prodavat neku svoju gnozu. Neš ti internet stručnjaka.
Kad sam te na prošloj stranici pitao za hrvatski prijevod citata, nisi ni naveo numeraciju citata, što bi jedan ozbiljniji egzegeta neminovno naveo. Tako da, nemoj se ljutiti, ne mogu te shvaćati ozbiljno.
Koliko vidim, nisi načisto ni sa Isusom kao čovjekom - pa to brkaš sa njegovom Božanstvom - što je karakteristično za neshvaćanje od strane muslimana ili Jehovinih svjedoka. Pa tako ti puno toga "nema smisla".
Ono što ti je Naftali napisala, sve stoji.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 14:00   #74
Ovaj forum je također pun ljudi koji očito nemaju blage veze o čemu govore. Ne vjerujete mi? dobro, izvolite onda si izdvojiti nekoliko sati, pročitati barem osnove što se tiće onih spisa koje sam naveo, barem se donekle upoznati sa time i sa onime o čemu govore, i onda pročitajte te isusove citate koje sam naveo i razmislite malo. I onda neka se ljudi jave i neka napišu svoje mišljenje.

Ako ne, onda mi nemate šta pisati da to što pišem 'nema smisla' ili da prodavam 'gnozu' koju sam pokupio sa interneta i da me ne shvaćate ozbiljno. Ma nije me briga. Mene zanima tko je isus bio i što je stvarno učio, došao sam do nekih zaključaka za koje sam siguran da su točne i lijepo ljudima velim da istraže i da razmisle o tome.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 14:15   #75
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Ovaj forum je također pun ljudi koji očito nemaju blage veze o čemu govore. Ne vjerujete mi? dobro, izvolite onda si izdvojiti nekoliko sati, pročitati barem osnove što se tiće onih spisa koje sam naveo, barem se donekle upoznati sa time i sa onime o čemu govore, i onda pročitajte te isusove citate koje sam naveo i razmislite malo. I onda neka se ljudi jave i neka napišu svoje mišljenje.

Ako ne, onda mi nemate šta pisati da to što pišem 'nema smisla' ili da prodavam 'gnozu' koju sam pokupio sa interneta i da me ne shvaćate ozbiljno. Ma nije me briga. Mene zanima tko je isus bio i što je stvarno učio, došao sam do nekih zaključaka za koje sam siguran da su točne i lijepo ljudima velim da istraže i da razmisle o tome.
nakon izdvojenog desetljeća posvećenog ozbiljnom istraživanju, mogu samo reći da ništa sigurno i točno ne mogu ustvrditi, a još manje ovdje izreći tvrdnju da je to tako i tako.

mogu se osloniti na one prije mene koji su došli do određenih spoznaja, te kada njihove spoznaje spominjem, onda ih naravno, navesti kao autore.

Nije problem ni navesti ni mišljenje, ali iz toga se jasno mora vidjeti da je to mišljenje, stav ili povjerenje u odr.istinu(čin vjere) koje može, ali i nemora biti oslonjeno na nečije istraživanje....nego na svoje.

Tako prilazim svemu, a ne samo proučavanju povijesnog razvoja biblijskih knjiga...

Što se tiče prodiranja do izvornog Isusa, ima tu puno posla i odvajanja slojeva....
A slojevi postoje jer se drži da je Biblija pisana od strane čovjeka-inspiriranog biblijskog pisca (nadahnutost) koji piše ljudskim jezikom/pismom, sve ono i samo što Bog hoće.

A ljudski jezik je znak.....Pa i oni koji tvrde da je jezik pisma čisti govor Boga te ga shvaćaju apsolutno doslovnim, govor i pisanje o Bogu je uvijek "snižavanje Boga na razinu jezika"..ili neka vrsta verbalnog "utjelovljenja".

Ima tu posla.....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 14:50   #76
Nekad Riječ treba doživjeti da bi ona imala "težinu" da bi istina oslobodila.Otac koji prebiva u meni čini djela svoja. Vjerujte mi: ja sam u Ocu i Otac u meni. Ako ne inače, zbog samih djela vjerujte“.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 14:53   #77
Quote:
biftek kaže: Pogledaj post
Nekad Riječ treba doživjeti da bi ona imala "težinu" da bi istina oslobodila.
a ja to baš ne spominjem jer to ovdje na forumu nema koristi objašnjavati...
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 15:58   #78
nigdje ne vidim tvoje citate Ironrage, evo tu sam već izazvao ljude, https://www.forum.hr/showthread.php?t=759980 a i jedan se hvalio pa kad sam mu pokazao šta znam usrao se nije ni a pitao od citata, ev, ti izvoli

ISUS Put, Istina, Život
evo otvorit ću novu temu gdje želim da se raspravlja isključivo o citatima Isusovim u svrhi spoznavanja ili barem približavanja istini...vi slobodno pitajte što vam nije jasno, a ja ću vam pojasnit nisam neki znalac, jer tko će Isusa da shvati, ali pomoću svih nas i pametnih i iskrenih odgovora, vjerujem da možemo mnogi ovdje nešto naučiti...

Stari moj, sad tek vidim kako si mudro rekao
što ja znam? znam da isusov bog nema veze sa jahvetom več da ima jako puno sličnosti sa bogom kakav je opisan u istočnjačkim upanishadama, univerzalnim duhom, brahmanom. Kako znam? pa prvo, upoznat sam sa tom filozofijom jako dobro i kada pročitam nekoje isusove citate doslovno mi se čini da je čovjek citirao iz tih spisa i samo koristio drugačije riječi. Eto, toliko je slično to što isus govori i to što piše tamo. U ovo sam definitivno siguran. I eto, ako se promatra na ovaj način taj odnos između 'oca' i 'sina' postane sasvim razumnjiv i sve postane puno jasnije.. savršeno se poklapa. I još, govorio je o putu do boga i taj put kakav on opisuje je skorom ISTI kakav se opisuje u tim drugim spisima koje sam naveo. Govorim o onoj simbolici 'biti ponovno rođen od vode i duha' i 'postati kao malo dijete da bi se ušlo u kraljestvo'..

ovaj kraj ti je efektan što ga prvo nisam vidio, nego sve ovo i ja govorim! pa ako tako govoriš, kako možeš reć da opet nema smisla? jer i Svami Šivananda u Životi Svetaca piše isto kako Isus priča baš ovo što si ti rekao, pisao sam o tome, al mislim da su izbr...

slobodno pitaj bez pritiska, što ti nije jasno, da dođemo zajednički do istine..

Biftek, ono je on rekao sa 12 godina, i to je jedini zapis i i ja vjerujem u to, da je znao da je predodređen, ali kad ga je stigao pubertet, ne vjerujem da ga napasti nisu kušale, rimljani su progonili sve heretike i "neevanđeljske spise" , a ne vjerujem da bi Isus to im zapovjedio a ta neevanđelja su puna duha u sebi što je najbolje
EmaEmaEma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:11   #79
Quote:
EmaEmaEma kaže: Pogledaj post
nigdje ne vidim tvoje citate Ironrage, evo tu sam već izazvao ljude, https://www.forum.hr/showthread.php?t=759980 a i jedan se hvalio pa kad sam mu pokazao šta znam usrao se nije ni a pitao od citata, ev, ti izvoli

ISUS Put, Istina, Život
evo otvorit ću novu temu gdje želim da se raspravlja isključivo o citatima Isusovim u svrhi spoznavanja ili barem približavanja istini...vi slobodno pitajte što vam nije jasno, a ja ću vam pojasnit nisam neki znalac, jer tko će Isusa da shvati, ali pomoću svih nas i pametnih i iskrenih odgovora, vjerujem da možemo mnogi ovdje nešto naučiti...

Stari moj, sad tek vidim kako si mudro rekao
što ja znam? znam da isusov bog nema veze sa jahvetom več da ima jako puno sličnosti sa bogom kakav je opisan u istočnjačkim upanishadama, univerzalnim duhom, brahmanom. Kako znam? pa prvo, upoznat sam sa tom filozofijom jako dobro i kada pročitam nekoje isusove citate doslovno mi se čini da je čovjek citirao iz tih spisa i samo koristio drugačije riječi. Eto, toliko je slično to što isus govori i to što piše tamo. U ovo sam definitivno siguran. I eto, ako se promatra na ovaj način taj odnos između 'oca' i 'sina' postane sasvim razumnjiv i sve postane puno jasnije.. savršeno se poklapa. I još, govorio je o putu do boga i taj put kakav on opisuje je skorom ISTI kakav se opisuje u tim drugim spisima koje sam naveo. Govorim o onoj simbolici 'biti ponovno rođen od vode i duha' i 'postati kao malo dijete da bi se ušlo u kraljestvo'..

ovaj kraj ti je efektan što ga prvo nisam vidio, nego sve ovo i ja govorim! pa ako tako govoriš, kako možeš reć da opet nema smisla? jer i Svami Šivananda u Životi Svetaca piše isto kako Isus priča baš ovo što si ti rekao, pisao sam o tome, al mislim da su izbr...

slobodno pitaj bez pritiska, što ti nije jasno, da dođemo zajednički do istine..

Biftek, ono je on rekao sa 12 godina, i to je jedini zapis i i ja vjerujem u to, da je znao da je predodređen, ali kad ga je stigao pubertet, ne vjerujem da ga napasti nisu kušale, rimljani su progonili sve heretike i "neevanđeljske spise" , a ne vjerujem da bi Isus to im zapovjedio a ta neevanđelja su puna duha u sebi što je najbolje
Nemam ništa protiv toga da ti ili bilo tko drugi vjeruje u što god hoće ,imate na to potpuno pravo slobodnim izborom.Želio sam reći da za razliku od Isusa, Buda je trebao doseći stanje probuđenosti. Isus nije trebao pod smokvu kad se "rodio iz smokve" .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:28   #80
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
a ja to baš ne spominjem jer to ovdje na forumu nema koristi objašnjavati...
Ispunjava se proročanstvo Izaije .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.