Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 11:50   #141
Heh, ako se ovo uvede biti ce jako zanimljivo.

"Naime, prema riječima pomoćnika ministrice Borisa Koketija, zaduženje ponovno ne bi smjelo biti veće od jedne trećine plaće! To znači da netko tko, primjerice, ima plaću od 6000 kuna ukupno ne bi mogao biti zadužen više od 2000 kuna. Osim toga, to znači i da, kad dužnik ne može otplaćivati redovito kredit, banka više ne može sjesti na cijelu njegovu plaću, čak i ako on to sam potpiše i ovjeri kod javnog bilježnika."

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...89539/index.do

Prema tome kupujte sto prije, jer biti ce po onoj Rojsovoj tko je jamio jamio.
zabotinski is offline  
Old 24.04.2007., 13:16   #142
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Heh, ako se ovo uvede biti ce jako zanimljivo.

"Naime, prema riječima pomoćnika ministrice Borisa Koketija, zaduženje ponovno ne bi smjelo biti veće od jedne trećine plaće! To znači da netko tko, primjerice, ima plaću od 6000 kuna ukupno ne bi mogao biti zadužen više od 2000 kuna. Osim toga, to znači i da, kad dužnik ne može otplaćivati redovito kredit, banka više ne može sjesti na cijelu njegovu plaću, čak i ako on to sam potpiše i ovjeri kod javnog bilježnika."

http://www.vecernji.hr/newsroom/news...89539/index.do

Prema tome kupujte sto prije, jer biti ce po onoj Rojsovoj tko je jamio jamio.
Uf jebote, ja i cura točno na granici... Da su rekli 30% umjesto 33.33%, morali bi razmišljati o uzimanju dijela za cash.

U svakom slučaju, ovo bi konačno moglo pomoći da malo padnu cijene ili se barem zaustavi rast.

.
justapixel is offline  
Old 24.04.2007., 15:20   #143
Je to je problem.
Oni koji kupuju nekretninu sada će morati uzeti kredit na maksimalno dugo razdoblje te će vjerovatno prije krajnjeg roka vratiti taj kredit i kupiti premali stan.

Kak će to utjecati na cijenu nekretnina. Loše. Polovica ljudi koja kupuje za sebe sada će moći još manji stan kupiti.
Druga polovica ljudi koji kupuju za iznajmljivanje dobiti će sigurnu garanciju da im je iznajmljivanje osigurano.

Tako će tržište iznamljivaća dobiti poticaj za povečanje cijena. S druge strane to će dodatno negativno utjecati na demografsku sliku- a to nikako nije dobro.

Država najavljuje nove namete na nekretnine. To će možda utjecati na smanjenje cijena koje su velike ali istovremeno puno više će se odraziti na kvalitetu života zajednice. U tom nesretnom razdoblju političke promjene su onda turbolentne a takve obično tjeraju ljude na držanje nekretnina kao vrijednostima čija se vrijednost sporo mjenja- tako da porast ili pad će manje utjecati jer obim poslovanja/transakcija će pasti.

S druge strane ovakvo ograničenje imati će kakve takve posljedice u zagrebu i kontinantalnoj hrvatskoj ali će istovremeno imati strašne posljedice na stanje na jadranu gdje ću se doslovno prisilno iseljavati hrvati a dolaziti stranci. Doslovno odrezali smo hrvate da kupuju nekretnine a strancima se ista kupovina puno lakše dozvoljava.
demosten is offline  
Old 25.04.2007., 10:37   #144
A što je sa cijenama najma. Svi ti POSovi, novogradnje u Novom Zagrebu (Kajzerica, Središće...), boom izgradnje na Laništu i Blatu, zapadni dio grada... puno je ljudi kupilo stanove, ne bi li cijene najma sada trebale padati?
titoo is offline  
Old 25.04.2007., 10:59   #145
Quote:
titoo kaže: Pogledaj post
A što je sa cijenama najma. Svi ti POSovi, novogradnje u Novom Zagrebu (Kajzerica, Središće...), boom izgradnje na Laništu i Blatu, zapadni dio grada... puno je ljudi kupilo stanove, ne bi li cijene najma sada trebale padati?
Ako već ne padaju, definitivno stagniraju već neko vrijeme. Ono što jest solidno palo je cijena najma poslovnih prostora.

.
justapixel is offline  
Old 25.04.2007., 11:06   #146
Ma zanime me računica "kupit stan i rentat ga". Uz toliku izgradnju jel realno očekivat kakvu-takvu zaradu na iznajmljivanju. Osim studenata, tko će unajmljivat stanove? A gradit će se i studentski kampusi.
titoo is offline  
Old 25.04.2007., 11:24   #147
O ovome se već masu puta pisalo.
Generalno se NE isplati.
Tj. 100 k eura u banci nosi veću i sigurniju zaradu nego stan plaćen 100 k eura koji se iznajmljuje.
Ili, drugim rječima, stan kupljen na 100% kredit ne vraća ratu iznajmljivanjem.
...
To govorim u banci. A da se ne spominju drugi načini "oplodnje" 100 k eura.
I, kažem "generalno".
Uvijek će postojati izuzeci, npr. ekipa koja iznajmljuje stan kupljen za 100 k eura za npr. 600 i više eura mjesečno - ali postoji i ekipa koja živi u stanu vrijednom 150 k eura za npr. 300 eura mjesečno. (Tu mi je totalno nejasna računica onih koji taj stan i dalje iznajmljuju, umjesto da uzmu lovu na prodaji...)
lappino is offline  
Old 25.04.2007., 11:47   #148
Quote:
titoo kaže: Pogledaj post
Ma zanime me računica "kupit stan i rentat ga". Uz toliku izgradnju jel realno očekivat kakvu-takvu zaradu na iznajmljivanju. Osim studenata, tko će unajmljivat stanove? A gradit će se i studentski kampusi.
Zaboravi na to. Prošo voz...

.
justapixel is offline  
Old 25.04.2007., 12:17   #149
Meni je to kod iznajmljivanja malo cudna stvar. Pa kako bi se moglo ocekivati da ratu kredita pokrije rentanje? Tada bi si svatko mogao kupiti stan gdje zeli. Rentas ga i za nekoliko godina je tvoj. Ako se zelis preseliti, samo si kupis novi stan, a postojeci rentas da ti pokrije troskove kredita. To nikako ne moze biti isplativo jer bi se onda svi time bavili. Vecinom iznajmljuju ljudi koji imaju visak stan, a naknadno ce im trebati za djecu ili sl. Ne da mu se prodavati, jer nije siguran u kretanje cijena nekretnina itd.
frlet is offline  
Old 25.04.2007., 20:08   #150
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Cini se da nisi puno propustila
http://www.sajamnekretnina.net/index...ask=view&id=29

Najbolja mi je izjava onog Bezovana:
"Također je dodao da je trenutno veća potražnja za manjim stanovima (do dvije sobe) te da za velikim stanovima gotovo i nema potrebe."

Nema potrebe?! Nazalost, taj covjek ili ne zna sto prica ili je manipulator.
S obzirom da je doktorirao na stambenoj politici, ipak bi trebao znati sto prica.
Jednom sam usporedjivao situaciju u HR sa ostatkom Europe po kvadraturi stana u kojem zivi prosjecna obitelj. PORAZNO za HR. A on prica da nema potrebe. Nema mogucnosti, moj Bezovanu, nema mogucnosti. Vecina ljudi si ogranicava maksimalni iznos kredita na 100000E. A za to dobiju 50m2. Ajd' smjesti cetveroclanu obitelj u 50m2. Mislim, moze se, ali gdje je tu kvaliteta zivota. Ali nema veze, za vecim stanovima nema potrebe
Pa gle, ja prodajem stan u ZG od 90m2, pa ga nitko ni ne želi doć gledat. Jedna obitelj s 3 djece su mi rekli da bi "ipak manji stan". A ja u ovom živim sama i imam taman soba!
Crow Jane is offline  
Old 25.04.2007., 20:42   #151
Quote:
Crow Jane kaže: Pogledaj post
Pa gle, ja prodajem stan u ZG od 90m2, pa ga nitko ni ne želi doć gledat. Jedna obitelj s 3 djece su mi rekli da bi "ipak manji stan". A ja u ovom živim sama i imam taman soba!

pa pročitaj bolje njegov post za koliko ga prodaješ malo ljudi može dobiti kredit za taj stan, makar ga i jeftino davala, a špekulatorima se ne isplati baš zato jer je prevelik i teško ga je prodati...
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Old 25.04.2007., 21:56   #152
Quote:
lesa kaže: Pogledaj post
pa pročitaj bolje njegov post za koliko ga prodaješ malo ljudi može dobiti kredit za taj stan, makar ga i jeftino davala, a špekulatorima se ne isplati baš zato jer je prevelik i teško ga je prodati...
U biti, ja računam na one koji već imaju stan pa bi ga prodavali, te kupovali veći.
Samo kažem: kako ljudi razmišljaju. Da im je 60 kvadrata sa 3 djece dosta. Ali važno je da je lokacija: Trešnjevka.
Crow Jane is offline  
Old 26.04.2007., 00:57   #153
Quote:
frlet kaže: Pogledaj post
Meni je to kod iznajmljivanja malo cudna stvar. Pa kako bi se moglo ocekivati da ratu kredita pokrije rentanje? Tada bi si svatko mogao kupiti stan gdje zeli. Rentas ga i za nekoliko godina je tvoj. Ako se zelis preseliti, samo si kupis novi stan, a postojeci rentas da ti pokrije troskove kredita. To nikako ne moze biti isplativo jer bi se onda svi time bavili. Vecinom iznajmljuju ljudi koji imaju visak stan, a naknadno ce im trebati za djecu ili sl. Ne da mu se prodavati, jer nije siguran u kretanje cijena nekretnina itd.
bilo je potpuno moguće prije par godina (4-5), računaj.
zaboravljaš da ne mogu svi dobiti kredit
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 26.04.2007., 09:34   #154
Bilo je moguce jer ponuda novca nije postojala. Kako je stizao novac svi su nahrljili u nekretnine kao najjednostavni posao. Kupi i rentaj, i svaki mjesec odi po lovu i racune. Pa to svatko zna i moze. Ne moras se odreci ni posla koji radis. Naravno da je cijena nekretnina narasla i sada vise to nije isplativo. Neka idealna pozicija bi bila da je rentanje za nijansu isplativije od stednje. I to ce se tu uvijek negdje vrtiti. Jer, svaku anomaliju ce izgladiti trziste u kracem roku.
Rentanje je isplativo ako ides na nekakvu djelatnost kao sto je turizam, ugostiteljstvo itd, ali onda to vise nije jednom u mjesec dana pokucas na vrata i pokupis lovu, nego posao za koji trebas izdvojiti svoje vrijeme i znanje.
frlet is offline  
Old 03.05.2007., 07:06   #155
Zanimljiva razmisljanja o buducnosti real-estate makrketa i mogucnostima zarade/gubitka na istom u US.
http://money.cnn.com/2007/04/09/real...ymag/index.htm
Svaka slicnost sa HR je slucajna
zabotinski is offline  
Old 03.05.2007., 09:07   #156
evo..sad ja prodajem svoj stan..74m2..trosoban..u Dubravi,Studentski Grad,,javit ću vam za kolko je prodan ako uopće i dođe do toga...
Medinjo is offline  
Old 05.05.2007., 11:48   #157
ne da mi se otvarati novu temu.
al citam novine: http://www.jutarnji.hr/nekretnine/tr...tnine,71251.jl

i nije mi jasno zasto gradovi sami ne grade stanove, umjesto sto rasprodaju parcele gradjevinskoj mafiji po smijesnim cijenama?
time bi lokalni zitelji bili stambeno zbrinuti, znatno bi se podigla kvaliteta zivota, moglo bi se utjecati na vizualni izgled grada i kontrolirati gradjevinsko zagadjenje, javni radovi bi povecali zaposljavanje i najvaznije, RUSILE bi se nerealno visoke cijene nekretnina.
ne razumijem zasto gradovi NE ZELE preuzeti urbanizam u svoje ruke?

i citiram:

Mjere za pad cijena

1. gradovi kupuju zemljišta, koriste pravo prvokupa
2. javno-privatnim partnerstvom grade se socijalni, javni najamni stanovi
3. grad za takve projekte dobiva povoljne kredite
4. niže cijene komunalnih doprinosa
5. niže stope PDV-a za građevinski materijal za stanogradnju
6. uvođenje poreza na imovinu za stanove u kojima vlasnici ne žive
7. dosljedna kontrola porijekla novca kojim se kupuju stanovi
8. proširenje ponude za smještaj starih i nemoćnih povećalo bi ponudu stanova na tržištu
9. povećanje ponude za smještaj studenata ohladilo bi stambenu potražnju
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 05.05.2007., 13:38   #158
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ne da mi se otvarati novu temu.
al citam novine: http://www.jutarnji.hr/nekretnine/tr...tnine,71251.jl

i nije mi jasno zasto gradovi sami ne grade stanove, umjesto sto rasprodaju parcele gradjevinskoj mafiji po smijesnim cijenama?
time bi lokalni zitelji bili stambeno zbrinuti, znatno bi se podigla kvaliteta zivota, moglo bi se utjecati na vizualni izgled grada i kontrolirati gradjevinsko zagadjenje, javni radovi bi povecali zaposljavanje i najvaznije, RUSILE bi se nerealno visoke cijene nekretnina.
ne razumijem zasto gradovi NE ZELE preuzeti urbanizam u svoje ruke?
Kada bi gradovi sami gradili stanove za domaće stanovništvo, zamisli si koliko bi malih lokalnih "Bandića" bilo u Hrvatskoj, a da ne govorim o procvatu građevinske mafija i jačanja njihovih lobija.
Ekonomist is offline  
Old 05.05.2007., 13:42   #159
Quote:
Ekonomist kaže: Pogledaj post
Kada bi gradovi sami gradili stanove za domaće stanovništvo, zamisli si koliko bi malih lokalnih "Bandića" bilo u Hrvatskoj, a da ne govorim o procvatu građevinske mafija i jačanja njihovih lobija.
pa gradovi moraju biti ravnopravan partner na trzistu nekretnina.
oni MORAJU osigurati jeftine stanove za svoje gradjane.
ovako ispada da je zivljenje neki luksuz, na koji pravo ima samo bogata elita.
apsurdne stvari se desavaju.
u socijalizmu je svatko imao stan, za kakav se danas mora dozivotno zaduziti. i ne samo sebe, nego i tri generacije unaprijed.
banke ili privatnici daju lihvarske kredite, ljudi se zaduzuju, svog nerealnih cijena nekretnina propadaju cijele obitelji, da sad ne spominjem cijelu armiju prevarenih jamaca.
to je nelogicno.
krov nad glavom je, nakon vode i hrane, temeljna ljudska potreba.
nitko nema pravo ostvarivati ekstraprofit na racun toga.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 05.05.2007., 18:51   #160
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
...
krov nad glavom je, nakon vode i hrane, temeljna ljudska potreba.
nitko nema pravo ostvarivati ekstraprofit na racun toga.
Nisam inače pristalica podstanarstva, ali zašto taj "krov nad glavom" mora obavezno biti STAN U VLASNIŠTVU?
Kod nas sada imamo situaciju da prosječna plaća kupuje, ne znam, četvrt metra stana, i da se fakat trebaš zadužiti do sudnjeg dana za povrat kredita za premali stan koji za neke realne pare možeš kupiti. A istovremeno cijena iznajmljivanja može biti značajno povoljnija u odnosu na ratu kredita.
(Uh da me Madame Hooch vidi...)
Svi ekstraprofiti su inače čista posljedica tržišta, pa tko volji nek izvolji...
lappino is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.