Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2015., 13:32   #1
Domaća zadaća-uzrok depresije?

Kad sam ja krenula u školu, taman je počeo Domovinski rat. Cijelo to vrijeme mi smo pisali domaće zadaće, pripremali se za natjecanja iz matematike , pisali sastavke za Lidrano, učili strane jezike i slično ...Nitko se nije žalio na depresiju i anksioznost.

Stvarno ću počet vjerovat u neku teoriju zavjere kojom se ljude želi poglupit.


Jedna engleska škola razmišlja da ukine pisanje domaćih zadaća kako bi djecu rasteretili i spriječili pojavu depresivnih stanja. I učitelje treniraju kako prepoznati promjene raspoloženja u djece.

http://news.sky.com/story/1497358/sc...bat-depression
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 15:38   #2
dakle stvarno svasta.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 20:16   #3
A ja mislila da se radi o depresiji kod roditelja, to bih razumjela prije.
Kamo su nestala vremena kad je bilo "to ti je jedini posao, primi se knjige" i točka...
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 17:41   #4
Koliko sam upratila, zasad ne postoji nijedan dokaz da domaća zadaća u osnovnoj školi dobro utječe na postignuće. Ako imaš, rado ću pročitati.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 23:31   #5
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Koliko sam upratila, zasad ne postoji nijedan dokaz da domaća zadaća u osnovnoj školi dobro utječe na postignuće. Ako imaš, rado ću pročitati.
ovisno tko pise tu zadacu
i ja bih istrazivanje, ako ima (al ne novinarsko)

a sa druge strane, niz je istrazivanja koja povezuju nedostak fizicke aktivnosti i depresiju, odnosno, pozitivan ucinak bilo kakvog kretanja kod depresivnih pacjenata.

gomilanje i bubanje faktografije, pisanje eseja o svemu i svacemu, u sjedecem polozaju, naravno i uz sjedenje uz tv/tablet/laptop, kao i razvazanje i odvazanje djece na kojekakve umne aktivnosti, pravi od njih debile i dobra su podloga za razne poremecaje mentalnog zdravlja.

ja nemam nis protiv da se i kod nas zadaca ukine.
da se roditelji rasterete
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 10:18   #6
bome, kad gledam neke roditelje oko sebe vidim da zadaca uzrokuje depresiju
tesko je jbt nakon posla jos pisati i zadace i uciti, raditi plakate i pisati eseje. mozda su i djeca u depresiji jer im je za roditelja koji se muce dok oni gledaju tv.


inace, nama je skola postala nova "prijetnja".
nakon "naspavaj se dok ne rodis", "cekaj da propuze" "bus vidla kako bu ti kad prohoda" .... dosla je i "uzvajte dok mozete, kad krene u skolu...." popraceno suosjecajnim klimanjem glavom, ko da maltene ide na startiste
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:43   #7
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
bome, kad gledam neke roditelje oko sebe vidim da zadaca uzrokuje depresiju
tesko je jbt nakon posla jos pisati i zadace i uciti, raditi plakate i pisati eseje. mozda su i djeca u depresiji jer im je za roditelja koji se muce dok oni gledaju tv.


inace, nama je skola postala nova "prijetnja".
nakon "naspavaj se dok ne rodis", "cekaj da propuze" "bus vidla kako bu ti kad prohoda" .... dosla je i "uzvajte dok mozete, kad krene u skolu...." popraceno suosjecajnim klimanjem glavom, ko da maltene ide na startiste

ja ovo slusam vec par godina, od kolegica na poslu.
i krenulo je istim redom



u dg depresiju se mogu potrpati razne lijenosti i nedostatak radnih navika, kao dobra ispricnica za izostanke dok igras igrice dugo u noc.... stvarno nije sve depresija...ali isto tako, imala sam prilike vidjeti, osim prave djecje depresije i zescih dijagnoza adolescenata, a da se ne radi o klasicnom zlotavljanju/zanemarivanju
djeca koja su imala isplanirani dan od jutra do mraka, sto skole, sto kojekakvih akativnostima i roditelje-taksiste koji su svo svoje vrijeme i novac ulozili u djecu koja su im "sada nezahvalna" i "ruzno se ponasaju", lose slike o sebi i niskog samopostovanja, na korak do ludila.
i kada puknu, a moraju kad tad puknuti, to fakat bude vidljivo.
i mora biti vidljivo, da ih shvate ozbiljno.

mene epidemija depresivnosti uopce ne cudi kod djece...prevelika ocekivanja od djece, od pritiska sto sve moraju, do pritiska da moraju biti najbolji.
a trebali bi biti samo djeca.
(nisam ja protiv pritiska i prepreka, samo sto moraju biti u skladu sa dobi djeteta i mora ih dijete savladavati, a ne roditlej/instruktor)

domaca zadaca bi trebala sluziti da se ponovi/uvjezba gradivo. a ja mislim da je davnoooo izgubila smisao toga. tu i tamo se pojavi njen smisao, u tragovima.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 11:59   #8
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a ja mislim da je davnoooo izgubila smisao toga.
mislim da se smisao zadace izgubila samo u ocima roditelja.

ja i dalje zadajem iskljucivo zadace koje sluze ponavljanju, uvjezbavanju ili kreativnoj primjeni naucenog.

ucenicima, ne roditeljima.

i prilicno sam uvjerena da nisam jedina.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 14:50   #9
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
mislim da se smisao zadace izgubila samo u ocima roditelja.
Kao što rekoh, koliko mi je poznato, i u očima ljudi koji su istraživali njene pozitivne učinke i nisu ih baš pronašli. Ako znaš da jesu, rado ću pročitati.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 15:01   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, koliko mi je poznato, i u očima ljudi koji su istraživali njene pozitivne učinke i nisu ih baš pronašli. Ako znaš da jesu, rado ću pročitati.
erm.. ne trebas biti renomirani istrazivac niti pisati doktorske disertacije na temu domacih zadaca da bi dokazao kako utjecu na razvijanje radnih navika, bolje/brze usvajanje gradiva i razvoj kreativnosti.

dovoljno je promatrati djecu s kojom radis.

naravno, problem je u tome sto svi pod pojmom "domace zadace" podrazumijevaju nepregledne nizove suhoparnih zadataka iz matematike ili pisanje sastavaka od 65234564 rijeci na neku nezanimljivu temu.
ovo prvo je ostavljeno negdje u osamdesetima, a ovo drugo je americki new age shit koji je nama nasa borba dala jer se toooliko volimo furati na strana iskustva.

prave zadace su negdje izmedju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 15:43   #11
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naravno, problem je u tome sto svi pod pojmom "domace zadace" podrazumijevaju ...
Da, to bi mogao biti faktor.

Bap sam išla guglat sad, nabrzinu sam stekla dojam da je, što su klinci manji, manja korist, kod ovih u srednjoj se vide rezultati, i da je pretjerivanje s količinom štetno. Ali lijena sam trenutno za više.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 18:15   #12
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, to bi mogao biti faktor.

Bap sam išla guglat sad, nabrzinu sam stekla dojam da je, što su klinci manji, manja korist, kod ovih u srednjoj se vide rezultati, i da je pretjerivanje s količinom štetno. Ali lijena sam trenutno za više.
eto.

ni slova o depresiji.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 18:21   #13
http://edition.cnn.com/2014/03/21/he...mework-stress/

Ovo mi se čini relevantno za prestižnu privatnu školu iz članka iz uvodnog posta.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:22   #14
paaaa.... mislim da trosatne zadaće svaki dan mogu uzrokovati depresiju.
no kod nas nije tako, djeca uglavnom dobiju riješiti u radnoj ono što su taj dan obrađivali na satu. 15-30 minuta posla. da toga nema, sami ne bi ponovili.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:39   #15
30 min iz svakog predmeta?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 11:56   #16
dnevno!
bilo je ponekad i 30 minuta iz jednog predmeta. to ono kad se rješava uz fejs i smješne filmiće.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.