Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2015., 14:52   #41
Quote:
mrafica kaže: Pogledaj post
+1

Iako to možda tada nisam mislila, ne bih nikako voljela da su roditelji sve ikad obavljali umjesto mene, da su sve ikad podredili meni, da su sve sami radili umjesto da su očekivali i od mene da se nekad pomučim i potrudim oko nečega. Mislim da bi ih to činilo lošijim roditeljima, a ne boljim.
Slažem se.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:01   #42
Quote:
TINA MATITINA kaže: Pogledaj post
Promatrajući danas roditelje i djecu, ne mogu, a da ne primjetim da je sve otišlo k kvragu. Od najranijih dana kada to malo biće dođe na svijet, pa sve do adolescenata. Moje je mišljenje da su današnje metode odgoja koje roditelji primjenju prepopustljive i da rezulatat takvog odgoja ne stvari niti sretnu djecu, niti sretne roditelje.
Iako će svi reći da najveći dio odgoja dolazi od roditelja i "od doma" mislim da dobar dio odgovornosti leži i u društvu kao cjelini, koje je roditeljima u potpunosti oduzelo roditeljstva prava, a djeci omogućilo da rade što hoće.

Pa vi danas više ne smijete svoje dijete lupiti po guzi, bez da vam netko ne prijeti Centrom za socijalnu skrb. Danas djeca već u vrtiću prijete roditeljima da će zvati Plavi telefon ako ih slučajno kaznite.
Nadalje, nastavnici u školama nemaju na raspolaganju nikakve metode da kazne neposlušnu i neodgojenu djecu, nego takva djeca danas normalno maltretiraju i nastavnike i drugu djecu, šeću razredom usred sata, ometaju nastavu itd. Zato danas imamo i bullying u školama i mobing kasnije na poslu, jer se danas neprimjereno i nasilničko ponašanje ne kažnjava nego je to "normalno".
Danas su roditelji postali taoci svoje djece.
Nemojte me krivo shvatiti imati dijete nešto je najljepše na svijetu, ali sve dok se točno zna gdje je kome mjesto i tko je u tom odnosu roditelj, a tko dijete.

Nekada su ljudi živjeli puno skromnije, ali to nikog nije spriječavalo da ima više djece. Vladalo je siromaštvo, ali koliko se imalo, toliko se dijelilo na jednake dijelove. I nitko nije bilo nesretan. A danas se ima puno više, a svi su nesretni.
Roditelji se zadužuju i dižu kredite kako bi djeci kupili zadnji model mobitela,
kako njihovo djete ne bi bilo jedino u razredu koje nema ono što svi drugi imaju. Pa je li to normalno? Gdje nas to vodi?
Što će roditelji jednoga dana založiti svoj bubreg da bi djetetu kupili stan na Pantovčaku jer i njegovi prijatelji tamo imaju stan?
A danas ljudi imaju jedno dijete i ono od samog trenutka rođenja postaje centar svijeta. Po mom mišljenju uzrok tome je što danas jako puno ljudi ne može imati djecu. Žene ili uopće ne mogu zanijeti ili ako zanesu ne mogu iznijeti trudnoću. MOj ginekolog je rekao da je danas normalna trudnoća postala rijetkost (jer danas ljudi misle samo na to kako ugoditi sebi, dakle promuskuitetno i neogovorno ponašanje u mladosti, odgađanje začeća do kasnije životne dobi, opet što zbog sebičnih razloga, što zbog karijere itd).

Isto tako djeca se više ne odgajaju da imaju u kući svoje dužnosti, nego za njih sve obavljaju roditelji. "Nemoj ti zlato, bude mama". Mislimo da ćemo tako steći ljubav i poštovanje svog djeteta. Ali varamo se. Dijete nas zbog toga neće ništa više voljeti niti poštovati. Osnovna svrha odgoja je podići na noge i stvoriti odgovornu osobu koja se sposobna samostalno brinuti o sebi. A ovakvim ponašanjem joj to onemogućujemo i stvaramo nesposobne ljude.
I onda jednoga dana kada to dijete stasa u odraslu osobu i uđe u neki partnerski odnos nije sposobno za samostalan život, nego očekuju da će sve poslove za njih obavljati netko drugi tj. partner. A ako i onaj drugi partner dolazi iz takvog "razmaženog" okruženja i ako je i on naučen da netko drugi za njega sve radi, nastaje problem. I onda kao posljedicu imamo hrpu razvoda,
jer stvaramo generacije neodgovornih, razmaženih derišta koje se nisu sposobne brinuti niti o sebi, a kamoli nešto pružiti nekome drugome ili se žrtvovati za nekoga.
A postoji i situacija da jedan ne radi ništa, dok drugi vuče za oboje kao što je bio slučaj u mome braku. A takav odnos može funkcionirati neko vrijeme, a onda zbog nakupljenih frustracija puca. Jedna poslovica jako dobro opisuje takav odnos: "Neki ljudi ne shvaćaju što radiš za njih, sve dok to ne prestaneš raditi".
Najbolji post na temi.

Nemam kaj za dodati.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 20:56   #43
Quote:
mjesam kaže: Pogledaj post
Koje je vaše neko objašnjenje,viđenje ovog „fenomena“.

Naime,imamo prilike to vidjeti na svakom čošku,da oni roditelji koji praktički podrede život svojoj djeci,na kraju budu „nagrađeni“,a oni koji žive svoj život kao da su oni jedini na ovome svijetu,na kraju imaju za djecu bolje ljude,i djecu koja ih puno više poštuju nego ove s početka.

Mogu uzeti i sebe za primjer,gdje su naši (moji) roditelji dosts toga podredili da nam priušte,i oni sami su bili neke crne ovce,pa ne govorimo o nekom izobilju,ali nemogu se žaliti...
Uvijek mi je otac znao/zna reći,ako imaš za učiti odi,ja ću sam to napraviti,ako treba nešto teže dići,on će se pomučiti i napraviti,ako treba nešto napraviti na +35,on/ oni će napraviti...
Ulaže u nas,u školstvo,znajući da je to jedan način da nam bude lakše u ovom okorjelom dobu...
S druge strane,primjer osobe iz dalje obitelji npr.,njemu je bitno da je on sit i napojen...
Ima naslijeđenu kuću,i još nešto sa strane,živi kao da je on sam na ovome svijetu,lijepo se kupi carsko meso,roštiljić,prijatelji,za jedan dan se potroši lijepi iznos-ima radničku plaću...
Djeca?
Oni koji su i imali volju,kvalitetu-nisu prošli dalje...tko ga jeb...bit će konobar ako je žensko,ako je muško fizikalac...
Sami si platili vozački,jer tko je on da to plaća....

Nakon par godina iskustva, ruke ko u šezdesetogodišnjak-a, a ima 24....
Kćer konobari,štaš bolje...

I na KRAJU,on ima više poštovanja nego moj otac,pa postali su i bolji ljudi...
Takvi primjera je na stotine..

Što reći?
Na veliku zalost,istina!Primjer iz moje obitelji...samohrana majka sa cetvoro djece...ja najmladza.
Moja pokojna mama,radila je od jutra do mraka (analfabet) da bi odhranila nas 4.Moj najstariji brat potom starija sestra bili su prokleto zli i bezobrazni prema vlastitoj majci.Njen grijeh je bio...veliko srce i zrtva.Da,upravo tako! Naravno,nije nam mogla pruziti vremena i neke sigurnosti - u njenoj situaciji nije bilo moguce.No ljubavi i dobrote je bilo na pretek...kada bi bila snama uvijek je bila draga,molila se cesto...volila ljude,prirodu,zivotinje...pomagala i davala drugima.Ja sam osjecala njenu ljubav i svu dobrotu koja nas je ucila da budemo dobri ljudi.Bila sam jako mala ali ostalo mi je u sjecanju...taj najst. brat koji je imao oko 19g,(zavrsio skolu i vec poceo raditi) njegovi agresivni ispadi svaki dan prema mami te i ova druga sestra.Necu nikada zaboraviti njeno drhtanje od straha i suze.Taj moj brat i sestra van kuce,bili su mali kao zrno i sa svima ljubazni a doma su bili pravi tirani.
Sjecam se,u nasoj zgradi takodze zivjela jedna samohrana majka sa dvoje djece...izlazila je ,imala dosta potencijalnih muzeva...za djecu nije apsolutno marila=njena stara mater za djecu brinula a nje bilo svuda a najvise pijuci po kafanama.Nakon dugo vremena cujem,da ju djeca obozavaju...cak joj kupili lux stan uz more u Splitu '; da njihova mama moze ponekad pobjeci -odmoriti se uz morski zrak...
Na zalost u mom zivotu sam cula masu takvih slucajeva.
Naravno da postoji sa psih.tocke gledista obrazlozenje za takve slucajeve ali ja velim cesto velim''da zivot nije pravedan''
esc33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2018., 09:11   #44
da bi se bija dobar roditelj potribno je puno više od "dobrote i ljubavi". dapače, dobri ljudi iz ljubavi, i u najboljoj namjeri, često rade stvari koje nisu dobre ni za njih ni za druge. dici je, normalno, potribna roditeljska ljubav. to je osnova svega. isto tako, roditeljstvo podrazumijeva i žrtvu. ne postoje dobri roditelji koji 24/7 vise po kafanama. ali, ka šta ditetu triba ljubav, razumijevanje i podrška, jednako mu triba znat postavit granice, usadit radne navike i osjećaj odgovornosti prema sebi i drugima. mama koja se žrtvuje za svoju dicu tako šta radi 2 posla da bi im osigurala pristojan život je divna mama, ali ako iz "samilosti" lišava dicu ikakvih obveza, pušta ih da spavaju do podne i da, ukratko, rade šta žele onda teško da će odgojit divnu dicu.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2018., 19:16   #45
Quote:
TINA MATITINA kaže: Pogledaj post

Pa vi danas više ne smijete svoje dijete lupiti po guzi, bez da vam netko ne prijeti Centrom za socijalnu skrb. Danas djeca već u vrtiću prijete roditeljima da će zvati Plavi telefon ako ih slučajno kaznite.
Roditelji koji fizicki kaznjavaju svoju djecu su losi roditelji. Djeca imaju pravo znati da ih nitko ne moze tuci i ako ti dijete dodje doma i prijeti Plavim telefonom vrijeme je da se dobro pogledas u ogledalo.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2023., 01:26   #46
Prošlo je više godina od zadnjega posta. A zanima me, ukoliko su neki s teme i dalje aktivni na forumu, kako danas gledate na ovu temu?
Jesu li vam stavovi ostali slični ili su se bitno izmijenili?
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2023., 02:24   #47
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Prošlo je više godina od zadnjega posta. A zanima me, ukoliko su neki s teme i dalje aktivni na forumu, kako danas gledate na ovu temu?
Jesu li vam stavovi ostali slični ili su se bitno izmijenili?

Danas je dostupno toliko kvalitetnih odgojnih pristupa, npr.
istra24.hr/ranko-rajovic-prevelika-zastita-djece-ne-razvija-duboke-regije-mozga-to-ih-bioloski-ostecuje.-covjek-se-mora-malo-i-pomuciti-tako-je-stvoren
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2023., 06:32   #48
Lijepo je vidjeti da umiješ služiti se internetskim tražilicama i znaš lijepiti linkove u postove, bravo za tebe.
Međutim, ukoliko nisi glavom i bradom dotični gosp. Rajović, ne vidim po čemu bi (samo) linkanje članka, bez vlastitog osvrta na zalijepljenu poveznicu, bio odgovor na pitanje: jesu li vam stavovi o tome što bi nekoga predstavljalo "dobrim/lošim" roditeljem ostali slični (kao oni ispisani/promišljani prije nekoliko godina, kad ste bili mlađi, neiskusniji, zeleniji...)
... ili su se (u međuvremenu) bitno izmijenili?
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2023., 13:42   #49
Meni tvrdnja iz naslova nema nikakvog smisla.
Meni su moji pružili sigurno i zaštičeno djetinjstvo ali su me opet i pustili kada je trebalo.....osobno se mogu samo nadati da ću ja od svojih sinova dobiti tako visoku ocjenu kao moji od mene.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2023., 15:04   #50
Nemaju roditelji mnogo veze s time kakva će im djeca ispasti ljudi. Ono što možeš kao roditelj je dati djetetu smjernice i nadati se da će u odrasloj dobi usvojiti neki od tih obrazaca.
lycantrophy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 14:30   #51
Quote:
mjesam kaže: Pogledaj post
Koje je vaše neko objašnjenje,viđenje ovog „fenomena“.

Naime,imamo prilike to vidjeti na svakom čošku,da oni roditelji koji praktički podrede život svojoj djeci,na kraju budu „nagrađeni“,a oni koji žive svoj život kao da su oni jedini na ovome svijetu,na kraju imaju za djecu bolje ljude,i djecu koja ih puno više poštuju nego ove s početka.

Mogu uzeti i sebe za primjer,gdje su naši (moji) roditelji dosts toga podredili da nam priušte,i oni sami su bili neke crne ovce,pa ne govorimo o nekom izobilju,ali nemogu se žaliti...
Uvijek mi je otac znao/zna reći,ako imaš za učiti odi,ja ću sam to napraviti,ako treba nešto teže dići,on će se pomučiti i napraviti,ako treba nešto napraviti na +35,on/ oni će napraviti...
Ulaže u nas,u školstvo,znajući da je to jedan način da nam bude lakše u ovom okorjelom dobu...
S druge strane,primjer osobe iz dalje obitelji npr.,njemu je bitno da je on sit i napojen...
Ima naslijeđenu kuću,i još nešto sa strane,živi kao da je on sam na ovome svijetu,lijepo se kupi carsko meso,roštiljić,prijatelji,za jedan dan se potroši lijepi iznos-ima radničku plaću...
Djeca?
Oni koji su i imali volju,kvalitetu-nisu prošli dalje...tko ga jeb...bit će konobar ako je žensko,ako je muško fizikalac...
Sami si platili vozački,jer tko je on da to plaća....

Nakon par godina iskustva, ruke ko u šezdesetogodišnjak-a, a ima 24....
Kćer konobari,štaš bolje...

I na KRAJU,on ima više poštovanja nego moj otac,pa postali su i bolji ljudi...
Takvi primjera je na stotine..

Što reći?
Žena i ja spadamo nažalost u ove prve roditelje. Imamo klince oko 20-tih godina. Žive kao izbjeglice, soba razbacana, stvari po podu, ne spremaju za sobom, ne čiste niti peru. Studiraju tipa jedan korak naprije-tri nazad. Sve to sklepano još i nekako ide. Ne pomaže ništa, kumimo, molimo daj spremi sobu, počisti za sobom, operi za sobom ali ništa. Jedan dan bude tako ali ubrzo sve po starom.

Ja sam polako počeo odustajati od njih i brojim dane kad će se konačno odseliti pa neka sami žive s svojim lošim navikama. Žena još ima snage da ih čeka i preodgaja. A štoi je najgore, svi ih hvale kako su duševni i pristojni, divni i zlatni. A unutar 4 zida pokažu svoje pravo lice. I što je najgore, duševno su divna djeca ali su zmazani, neorganizirani, prljavi, neuredni do zla boga. Da ne spominjem odlaske van, život po noći, spavanje do 4 popodne. UŽAS!!!!!!!!!

Znate ono kada od nemoći možete samo lupati glavom u zid jer ništa ne pomaže. Za mene je bio fakultetsko obrazovanje neki minimum koji su mi dužni ali sada samo gledam kako da ih se riješim da konačno živim ko čovjek a ne ko rob. Sve sam si sam kriv. Trebalo je to potjerati kad je navršilo 18. Jedino ostaje pitanje, zašto bože? U čemu sam to u ovom ili prošlom životu zgriješio. Ostaje mi utjeda da se barem, eto, ne drogiraju.

Užasno sam nesretan zbog svega toga. I uopće ne vidim u doglednoj budućnosti da će se stanje promjeniti.
Mode is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 15:06   #52
Živjet umjesto djeteta i obavljat njegove zadatke nije bit dobar roditelj, to je put u propast .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 15:17   #53
Quote:
Mode kaže: Pogledaj post
Žena i ja spadamo nažalost u ove prve roditelje. Imamo klince oko 20-tih godina. Žive kao izbjeglice, soba razbacana, stvari po podu, ne spremaju za sobom, ne čiste niti peru. Studiraju tipa jedan korak naprije-tri nazad. Sve to sklepano još i nekako ide. Ne pomaže ništa, kumimo, molimo daj spremi sobu, počisti za sobom, operi za sobom ali ništa. Jedan dan bude tako ali ubrzo sve po starom.

Ja sam polako počeo odustajati od njih i brojim dane kad će se konačno odseliti pa neka sami žive s svojim lošim navikama. Žena još ima snage da ih čeka i preodgaja. A štoi je najgore, svi ih hvale kako su duševni i pristojni, divni i zlatni. A unutar 4 zida pokažu svoje pravo lice. I što je najgore, duševno su divna djeca ali su zmazani, neorganizirani, prljavi, neuredni do zla boga. Da ne spominjem odlaske van, život po noći, spavanje do 4 popodne. UŽAS!!!!!!!!!

Znate ono kada od nemoći možete samo lupati glavom u zid jer ništa ne pomaže. Za mene je bio fakultetsko obrazovanje neki minimum koji su mi dužni ali sada samo gledam kako da ih se riješim da konačno živim ko čovjek a ne ko rob. Sve sam si sam kriv. Trebalo je to potjerati kad je navršilo 18. Jedino ostaje pitanje, zašto bože? U čemu sam to u ovom ili prošlom životu zgriješio. Ostaje mi utjeda da se barem, eto, ne drogiraju.

Užasno sam nesretan zbog svega toga. I uopće ne vidim u doglednoj budućnosti da će se stanje promjeniti.
Ima stvari u koje se treba miješati i stvari u koje ne treba. Tebi je to sve izgleda isto.

Kad ste vec cimeri, barem dogovorite da čiste za sobom i drže zajedničke prostorije urednima, a kakve su im sobe, ne otvaraj vrata, pa neces ni vidjeti.

Ako se nece drzati dogovora, nemojte ni vi o pranju robe, kupnji namirnica, kuhanju i slično.

Meni je nevjerovatno da se s dva studenta ne da dogovoriti minimum minimuma.
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 15:31   #54
Quote:
Mode kaže: Pogledaj post
Za mene je bio fakultetsko obrazovanje neki minimum koji su mi dužni
odlicni su mi roditelji koji misle da su dobri roditelji i onda napisu ovako nesto
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2024., 15:46   #55
Ovo što opisuje Mode, gotovo pa identično opisuje par mojih kolega s posla...
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 11:34   #56
Ljudi brkaju popustljivost sa dobrotom, kao i helikopter roditeljstvo sa dobrim.

Ne mozes sprijeciti djecu da rade greske niti to ima smisla, kao sto ne mozes niti donijeti odluke umjesto njih.

Jedno je dati savjet i postaviti jasna pravila, a drugo je dekretom upravljati njima.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 14:06   #57
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
odlicni su mi roditelji koji misle da su dobri roditelji i onda napisu ovako nesto
A i to kaj veliš .
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 14:18   #58
Da duzni su mu zavrsit faks, o jeboga patak. Nisu ti duzni nista, Mode.

Sto se smrdljivosti i nereda tice, proci ce ih. Cesta pojava u tom periodu zivota, pogotovo kod muske djece.
Bla Truć is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.