Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2015., 17:50   #1
Kućanski poslovi i djeca. Kada početi, a ne pretjerati.

Tama priustiti djetetu sve najbolje potakla je raspravu o samostalnosti djece i o tome kada i kako se uci briga o sebi i kucanstvu...
treba li djecu tome nauciti dok zive sa nama, il ih izbaciti iz kuce da sami nauce....

da ne budemo tamo off, predlazem raspravu ovdje...i da nastavimo o tome kako djeca trebaju doprinositi kucanskim obavezama, sto mogu, sto ne mogu, sto moraju, sto nemoraju
sto su im prava,a sto obaveze, i kolki je rizik da ce vas pozvat psiholog u skolu, ako vas 12godisnjak izjavi da si sam pegla

i jos, prilazem inspirativnu slicicu, da imamo jos o cemu pricati


__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 18:05   #2
ja imam dečka koji je nedavno napunio 5 g.

imamo zajednička obiteljska čišćenja, on dobije zadatak brisati prašinu i s mm-om pere kupaonicu. također drži svoju sobu u redu tj igračke su njegova odgovornost.
moram reći da je sam po sebi uredan (nekad i pretjerano), tako da nemam nekih problema u objašnjavanju što se mora.

u stvari mi je najbitnije u ovoj dobi da shvaća da se ti poslovi ne obavljaju sami od sebe, te da ih svi moramo obavljati.

i kao najbitnije, što god radi, ne ispravljam ga. moja majka je to radila, tj još uvijek to radi, mrzila sam to najviše. sad shvaćam da je jednostavno takva i da si ne može pomoći, da može, pretpostavljam da bi izbjegla milijardu sukoba sa mnom i sestrom oko toga
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 19:51   #3
Nosorog,
ova lista koju si stavio trebali bi biti prevedena,na hrvatski,a uz to ne zaboraviti da smo mi druga kulturološka sredina.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 20:20   #4
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja imam dečka koji je nedavno napunio 5 g.

imamo zajednička obiteljska čišćenja, on dobije zadatak brisati prašinu i s mm-om pere kupaonicu. također drži svoju sobu u redu tj igračke su njegova odgovornost.
moram reći da je sam po sebi uredan (nekad i pretjerano), tako da nemam nekih problema u objašnjavanju što se mora.

u stvari mi je najbitnije u ovoj dobi da shvaća da se ti poslovi ne obavljaju sami od sebe, te da ih svi moramo obavljati.

i kao najbitnije, što god radi, ne ispravljam ga. moja majka je to radila, tj još uvijek to radi, mrzila sam to najviše. sad shvaćam da je jednostavno takva i da si ne može pomoći, da može, pretpostavljam da bi izbjegla milijardu sukoba sa mnom i sestrom oko toga

Slažem se Najbolje je započeti kroz zajedničke igre "čišćenja" uz postupno povjeravanje nešto zahtjevniji poslova djetetu (primjerice da sam vrati igračke ili pospremi krevet). Kako dijete odrasta ne vidim razloga zašto ne bih radilo i zahtjevnije poslove: usisavanje, pranje suđa, peglanje (ili ako živite na selu pomaganje u vrtu). Ja sam sve to radio već u osnovnoj
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 20:39   #5
Mislim da je najbolje da svatko svoje pospremi.

Ako se dijete igra sa igračkama,nakon igre posprema igračke.
Ako se dijete i roditelj zajedno igraju sa igračkama tada i roditelj treba pospremati igračke.

Nakon jela svatko ko je sposoban bio još dijete ili roditelj oprati tanjur,vilicu,žlicu koju je koristio i staviti u stroj za suđe.

Ujutro kada se probudiš obavezno napraviti krevet roditelj dolazi u kontrolu,a isto tako dijete dolazi roditelju u kontrolu.

Prljavi veš se stavlja u koš za prljavi veš koji kada se napuni se stavlja u perilicu rublja.
Stavljanje obavlja roditelj dok dijete ne dođe dovoljno staro,a tada se izmjenjuju.

Metenje poda ne treba raditi svaki dan,recimo 1. tjedno.
Isto kao prije kada je dijete sposobno izmjenjuju se svi članovi obitelji koji su sposobni.

Pranje wc školjke je opasno i to bi najbolje bilo da obavlja roditelj.
Kad se jednom s kiselinom "opečeš" ostaju dugotrajne posljedice.

Tako da nije uopće bit da dijete može nego pravilna raspodjela i dogovor a ne naređivanje.
sta-dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 22:02   #6
moj klinac dok je bio manji (na jesen će navršiti 5) je sam izražavao želju da sudjeluje u nekim aktivnostima (dodavanje kvačica kod vješanja veša, skidanje suhog veša sa štrika i slaganje, stavljanje suđa u perilicu, kao i vađenje, zaljevanje cvijeća, mjenjanje posteljine, usisavanje...). sad kak je stariji neke stvari mu više nisu fora. npr. skidanje odjeće sa štrika. ja mu tada lijepo objasnim da i on živi u ovom stanu i da je u redu i očekujemo od njega da pomaže. igračke je sam počeo pospremati prije navršene godine dana. vjerovatno je vidio od mene kak 2-3 puta na dan spremam igračke (tada smo živjeli u malom stanu i nije se moglo kretati kad bi sve igračke bile razbacane). ja sam to iskoristila i zaista nismo imali nekih problema oko toga. bila su neka kratka razdoblja kada bi se pobunio, ali to su normalne dječje faze. jedno vrijeme mu više nije bila fora s tatom mijenjati posteljinu, nego bi samo skakao po krevetu i smetao. onda je našao novu zanimaciju- gumbi. jest da se isfrustrira kad mu ne ide, al bože moj... veseli se mijenjanju posteljine i jedva dočeka kroz dan. stvarno ne znam koja mu je fora u tome.
na večer kada se skine prije tuširanja razvrsta odjeću u prljavi veš. obuću stavlja na svoje mjesto, a da mu nikada to nismo morali reći.
ponekad mu je tlaka prošetati psa jer on bi rađe u parkić. naravno da ga ne mogu samog ostaviti doma dok šećem psa. onda mu lijepo objasnim kak pas mora piškiti i kakati i malo se poigrati sa drugim pesekima uz dogovor da nakon šetnje idemo u parkić.
neću zaboraviti kada je prvi put spremao svoje suđe nakon jela i samo ispustio čašu u sudoper, pa se razbila. em je bio toliko mali da ju nije mogao spustiti u sudoper, em još nije imao osjećaj, iskustvo i znanje o materijalima, jer sve što je ikada bacio nije se razbilo.
a najslađi mi je kad s tatom nešto popravlja, pa donese svoj drveni alat i oponaša ga. pogotovo kad vidim kako im samo noge vire ispod namještaja.
u biti ne mogu se požaliti da ne želi niš napraviti. zaista želi sudjelovati u tome, no ima trenutaka kada tražim od njega da mi pomogne, a on baš ne želi.
ja sam za to da dijete pomalo uči i usvaja te navike, a ne da se roditelj samo jedan dan sjeti (po mogućnosti u pubertetu), počne tjerati dijete da obavlja te stvari i onda šizi jer ovaj ne želi i buni se. treba iskoristiti situaciju dok su mali, oponašaju nas i sve žele isprobati i naučiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 22:30   #7
ono sto je njeno bas zaduzenje, sto mora, je poslremanje njene sobe.
uz to naravno nosi svoj tanjur u kuhinju poslje jela, kad se skine razvrsta robu za pranje ali to uopce ne smatramm kucanskim poslovuma nego normalnim tijekom zivota.
sve drugo,a radi jos dosta toga, je dobrobrovjno, ako joj se da napravi.
stavlja prati ves, prazni sudjericu, mijenja posteljinu, vjesa ves, slaze ves sa strika, brise prasinu, postavlja stol.
to sve poticemo da radi, svima je bolje ako se svi angaziramo domai mala to sasvim dobro kuzi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 06:40   #8
Mislim da moja starija (6) od svega ovoga posprema igracke, baci prljavi ves u kosaru, prljavo sudje ubaci u sudoper i pomaze mi ga preprati za sudjericu. Voli i pripremiti stol za jelo pa se nekako snadje sa stolicom jer je vecina stvari u visokim ormaricima. Pomaze nesto i oko kuhanja. I moze sama odnijeti smece u kontejner (treba prijeci slijepu ulicu). Ostalo se jednostavno zbog organizacije zivota ne zbiva u doba kad je doma ili spava pa ne sudjeluje.
Zato je sretna u kampu, tamo moze i krevet spremat, i ves prat i vjesat, sudje prati, mesti, stol spremati i raspremati, vodu nositi itd. Prava pepeljuga.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 11:00   #9
odlična tablica, moram si je sačuvati

ja sam kao dijete bome svašta radila i nije mi škodilo.
osim mog redovnog zaduženja u vidu pospremanja moje sobe, te pomaganja u ostalim kućanskim poslovima pp, imali smo i neke veće poslove na (polu)godišnjoj bazi, tipa čišćenje podruma i tavana, dok smo imali peć na drva tu je bilo unošenje drva u podrum i slaganje, poslovi po okućnici, velika pospremanja ormara...

moji su još mali pa smo zasad na spremanju za sobom i povremenom pomaganju kad oni to žele ili kad baš i ne žele, a ja ih zamolim, pa onda kao ajde
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 12:00   #10
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
....
i jos, prilazem inspirativnu slicicu, da imamo jos o cemu pricati
...

moja je 'Ages 10-11' - usisava i dovodi u red svoju sobu, zadužena je za reciklažni materijal i povratnu ambalažu od koje zarađuje džeparac te održavanje kućnih ljubimaca
uskoro će dobiti i kupatilo što joj ne bi trebao biti problem s obzirom da voli sapunicu i vodu
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 12:48   #11
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja sam za to da dijete pomalo uči i usvaja te navike, a ne da se roditelj samo jedan dan sjeti (po mogućnosti u pubertetu), počne tjerati dijete da obavlja te stvari i onda šizi jer ovaj ne želi i buni se. treba iskoristiti situaciju dok su mali, oponašaju nas i sve žele isprobati i naučiti.
e to
a dal je istina u tome, vidjet ćemo kroz koju godinu

i moj je do 3 godine sve radio s oduševljenjem (suđe u/iz mašine, pomagao oko veša i sl). sad ga je to već prošlo

nedavno je izjavio kako "sve on mora raditi"


ugl nemam neka stroga zaduženja, kažem to zajedničko čišćenje kad on također dobije neke zadatke (da vidi oca kako to radi i da usvoji kako to svi trebamo obavljati).
ostalo, najviše pazim da ono što može sam radi sam. cilj je da mi s 28g ne uđe u kuću i kaže "mama gladan sam", nokautirat ću se ako tako završim :hrvatska majka:
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 12:53   #12
moja nekad kad posprema sobu uzdise ko glumice u meksickim sapunica, jada se sama sebi....
ali poanta je da kuzi zasto se mora pospremati ne ocekujem trajno odusevljenje kucanskim poslovima, nismo ju usvojili
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 12:56   #13
ja imam čitav niz narodnih mudrosti kad mi krene s time, obično samo blene u mene i onda obavi što mora
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 13:34   #14
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Nosorog,
ova lista koju si stavio trebali bi biti prevedena,na hrvatski,a uz to ne zaboraviti da smo mi druga kulturološka sredina.

zasto bih trebala prevesti na hrvatski? tko ima vremena, nek prevodi, ja sam sliciu kopipjestala sa jedne neHr stranice
nisu nikakve upute, nego na ovoj temi sluzi ko inspiracija, sto diejte zapravo u kojoj dobi vec moze.....ne znac da to mora.

ne znam po cemu mislis da smo mi druga kulturoloska sredina


Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

to sve poticemo da radi, svima je bolje ako se svi angaziramo domai mala to sasvim dobro kuzi.

ja mislim da je to kljuc u poticanju kucanskih obaveza...jednako ko sto treba objasniti da cistimo da nam bude uredno, a ne zato jer mi je to danas "zaduzenje".
ja mami dosta toga zamjeram jer je puno trazila, a objasnjenja su bila besmislena, tipa to se mora i sto uopce pitas, to toga da se moram uciti.....(neke od tih stvari uopce ne radim u odrasloj dobi)

neka zaduzenja su mi bila ok i jako logicna, neka su mi bila beskonacno besmislena
recimo, zaduzenje peglanje, kao kuhinjskih krpi i plahti, jer to mogu, a "dobro je da vjezbam peglanje i da svremenom naucim peglati teze stvari"
nikad mi nije bilo jasno sto se tu treba vjezbati cemu peglati ista, a pogotovo plahte i krpe (uz gace, carape, rucnike....)


moja za sada ima zadatak pospremiti za sobom (i to je po meni baza 80% urednosti), ja svremena na rvijeme, kada se primim pospremanja njenih neposremljenih stvari (izrezotina, otvorenih flomica), jednostano bacim.

krevet ne slazem niti ja svoj, pa ne ocekujem niti od nje (jos je sada i na kat), mokru robu voli stavljat na susilicu, voli staviti haljinice na vjesalicu...

inace, imam osjecaj da je u vrticu brza i efikasnija u pospremanju, cak i bez negodovanja.
ali mi je i rekla da se u vrticu moraju stvari jakoo drzat uredne, jer njih tamo ima puno, i bio bi problem da drugi ne mogu naci nesto.
a ovdje je ona sama
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:11   #15
Ja nemam trauma iz djetinjstva oko spremanja - ne znam je li zato što me nije mama tjerala ili zato što nisam ništa morala raditi?! Morala bih je pitati.
Peglanje - mama je imala princip da si svaka od nas dvije pegla ujutro što misli obući taj dan, i to mi je bilo fer i nisam se nikad bunila protiv toga (van odjeće mislim da nismo pegalale išta). Usisavanje i brisanje prašine - sjećam se da smo zajedno spremale, pa mi ni to nije bila tlaka. Kuhanje - kuhala sam koliko sam htjela, po njenom ponekad i previše (dok nisam naučila kako ne zaprljati tri rajngle za jednu tjesteninu i sl ) ali je sama rekla da je to zato što mi nije htjela ubiti entuzijazam (i hvala joj na tome, naučila sam kuhati i nisam nikad zamrzila kuhanje, kasnije sam bila ponosna na sebe da s minimumom prljavog sudja mogu skuhati ručak).
Jedino je mislim ona prala kupaonu, ne sjećam se da sam ja.

Kad sam počela živjeti sama svi su mi kućanski poslovi bili poznati i ništa mi nije bilo na teret nego samorazumljivi dio života, pa se nadam da će i moja djeca tako Ne mislim raditi stroge rasporede već da se dogovorimo da smo međusobno si pomoć i da svi znaju i mogu sve, kako će odrastati tako naravno očekujem da mogu i žele sve više, a na meni je da ih ne ubijem u pojam bilo forsiranjem bilo pametovanjem kako se nešto mora raditi...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:16   #16
ja nisam nista niti morala niti sam radila. i mislim da je to greska poprilicna, ne samo zato jer mi se sad iznimno tesko natjerati bilo sto po kuci raditi nego zato jer bi mi svakako mnoge ostale stvari u zivotu bile lakse da sam ko mala naucila da se dosadne zamorne i glupe stvari nekad naprosto moraju obaviti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:22   #17
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

ja mami dosta toga zamjeram jer je puno trazila, a objasnjenja su bila besmislena, tipa to se mora i sto uopce pitas, to toga da se moram uciti.....(neke od tih stvari uopce ne radim u odrasloj dobi)
vjerovatno nije niti znala kako da ti objasni, niti joj se dalo malo mozgati za neko dobro objašnjenje, pa je samo izvalila ono naučeno kaj je i sama slušala od svojih roditelja.
moja je stara negdje u pubertetu dala burazu zaduženje da pere suđe, no onda je moj pamentni stari rekao da kaj bu on prao suđe pored dvije ženske. na kraju se desilo to da je ona sve radila za buraza. on oko ponoći:"daj mi ispeci šniclu." i onda mu ona ide speći šniclu. pokušao je takve fore i sa mnom, da mu napravim ovo ili ono, no ja sam to odje... odmah na početku. ma daj me nemoj...! kasnije se oženio, dobio dijete i živjeli su neko vrijeme sa našom starom dok šogorica nije popizdila i rekla da se sele. veli ona njemu da nahrani malu ili da promjeni pelenu, a ovaj odmah:"mama, ajd ti to napravi." i naravno da je draga mamica to napravila. sve je napravila umjesto njega. sad već duže vrijeme žive sami i opere suđe i skuha kaj treba, nahrani dijete itd... nema više mamice, pa jadan mora sve sam kad je žena na poslu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:43   #18
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
vjerovatno nije niti znala kako da ti objasni, niti joj se dalo malo mozgati za neko dobro objašnjenje, pa je samo izvalila ono naučeno kaj je i sama slušala od svojih roditelja.
ma kakvi.
baka je imala super objasnjenja, i bas se trudila ukljucivat me u zivot, pogotovo to je na selu, nekak drukcije, i hrpa toga je logicna.
ja to planiram sa svojim djetetom (tj to i radim)


meni je, za razliku od proab, puno toga ubila.
ne u potpunosti, ali ja nikad nisam htjela kuhati sa njom u kuhinji, jednostavno nije bilo mjesta za mene (iako je to definitivno kuhinja 3puta veca od svih u kojima sam se do sada nalazila)
ona ima neki svoj sistem organizacije, tesko je u to dirnuti (sa godinama sam to naucila postovati), ima svoj nacin kuhanja, slijedi recepte (ne ekperimentira), svoj nacin pranja (odmah, odmah, dok jos jelo nije na stolu)

kucanske obaveze kao zaduzenja je uvela negdje u pubertetu (totalno lose vrijeme za uvodjenje ) i to se kao moralo, po onom sistemu nagrada/kazna - ako to napravis, onda ne mozes ovo....
ja sam se masu puta, iz inata, bila spremna odreci i izlazaka i druzenja (citala bih knjige doma, sto mi uopce nije bilo lose ), samo da ne bi morala usisavati ili prati kupaonu. tak da je njena metoda bila katastrofalno losa. preporuke je crpila iz casopisa, knjiga, i druzenja sa "ucenim" ljudima (citaj, pedagozima i psiholozima )

iako sam od bake i nje naucila da se sudje pere da bi imali iz cega jesti i da je logicno oprat sto ranije nakon jela, da se ne skori, pocela sam odbijat prat kada je stari, na nekom druzenju, ispricao kako je on htio kupiti sudjericu, a ona je rekla da joj ne treba, jer da ona moze prati na ruke, da joj to nije tesko...

e...i mi smo imali i vrt.
okej, tu sam dosta naucila, posao i nije bas nesto cega se rado sjecam (srecom je bio iza kuce pa me frendovi nisu vidli, a i uvijek sam stavljala rukavice da se ne vidi crno ispod noktiju ), danas mi to znanje poprilicno koristi i zahvalna sam na tom iskustvo.
iako mi je zaljevanje nocna mora.
pogotoov sobnih biljaka, kod njih nikako nisam vidla svrhu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 15:58   #19
moja stara spada u one užasno šlampave ljude i ne mogu baš reći da nas je tjerala da stalno pospremamo. tu i tamo bi popizdila kad nismo pospremili za sobom (vjerovatno pms jer ne vidim drugo objašnjenje za to ). ja sam njezina suprotnost po tom pitanju. volim da mi je uredno. ne mora baš sve biti čisto, ali ne volim nered. znam da mi je u jednom trenutku njezina šlampavost i neurednost počela ići na živce.
i uvijek mi je bila tlaka kada smo morali pomagati dedi i baki na selu. jedino kaj sam voljela je bilo grabljanje. branje kukuruza, graha, ruženje kukuruza, okopavanje, branje jabuka, grožđa... a imali su dosta njiva, vinograda, voćnjaka.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 15:58   #20
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja nisam nista niti morala niti sam radila. i mislim da je to greska poprilicna, ne samo zato jer mi se sad iznimno tesko natjerati bilo sto po kuci raditi nego zato jer bi mi svakako mnoge ostale stvari u zivotu bile lakse da sam ko mala naucila da se dosadne zamorne i glupe stvari nekad naprosto moraju obaviti.
S jedne strane mislim da je bitno da se djecu ne ubije u pojam, zato mislim da treba fleksibilnosti, da ne moraju uvijek oni nositi smeće, ili uvijek usisavati četvrtkom i sl. Trudim se da nemamo ni "nikad" ni "uvijek" nego da probamo naći optimum u svakoj situaciji. S druge strane postoji i opasnost da ne ispadne da nikad ništa ne moraju - jer se neke stvari jednostavno moraju napraviti, i svi u njima trebamo sudjelovati.
Nadam se samo da ću naći pravi balans između jednog i drugog, da ću uspjeti da ih više motiviram nego da im naređujem, iako ni naređivanje nije isključeno ako druge metode ne upale. U svakom slučaju ne mislim se ubijati i raditi sve umjesto njih jer nemam ni volje ni vremena za to

A da mi je teško natjerati se raditi po kući - pa je, no to ne znači da nisam svjesna da te poslove treba odraditi. Samo ih trenutno srećom u jednom dijelu možemo outsourcati :klap:
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:07.