Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2009., 09:10   #1641
Quote:
dijete kaže: Pogledaj post

Molim podrijetlo prezimena Lenac. Hvala unaprijed!
Lenci su Hrvati, najvećim dijelom s područja Rijeke. Po popisu stanovništva u Hrvatskoj ih danas živi oko 430. Najviše u Rijeci oko 180, u Zagrebu 15, Kastvu, Ičićima i Lovranu po 8.

Prezime Lenac nastalo je od nadimka Lenac, koji je izveden od pridjeva "lijen" (Prema "Etimologijskom rječniku..." dr. Petra Skoka). Jekavski je oblik "lijenac" (=lijenčina).

Značenje prezimena malo je nezgodno, ali ima puno nezgodnijih.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 09:20   #1642
Quote:
Nis kaže: Pogledaj post
Pozdrav komsije,

zamolio bih vas za malu pomoc. Naime, poreklom sam ili sa Braca (Bol) ili sa Visa (Komiza), pa da li neko zna adresu (ukoliko postoji uopste) na kojoj bih mogao da pogledam spisak domacinstava ili neki crkveni arhiv, u pitanju je otprilike 1750 - 1800 godina.. Inace, prezivam se Marinkovic, a predak moj koga trazim zvao se Marinko :-) (a kako drugacije)..

Hvala unapred....
Letimican pogled u telefonski imenim pokazuje da Marinkovica ima i u Bolu i u Komizi. Tesko da ces otkriti pretka samo tako. Moras vjerovatno unazad kroz dokumente sve pretke traziti da bi bio siguran da pratis pravo stablo. Inace, velikan hrvatske litarature Ranko Marinkovic je iz Komize. Da ti nije rod?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ranko_Marinkovi%C4%87
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 22:34   #1643
@Shain: Hvala najljepša.

Zadnje uređivanje lava72 : 18.06.2009. at 22:51.
lava72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 15:49   #1644
Circotta?
djubrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 21:07   #1645
evo javljam se da vas zamolim za pomoć,ili da vas upitam za vaša saznanja...znači zanimala bi me 2 prezimena:

Slunjski - nastalo prema mjestu (Slunj),a u povijesti se vjeruje da je proizašlo iz prezimena Zrinski,tijekom podjele na više obitelji...,negdje još postoje izvori da je prezime porijeklom iz Italije...

Gašpar - dolazi od riječi "gasparo" što je u staroj Perziji značilo trgovac...,pa vjerojatno su mu od tamo i korijeni,tijekom povijesti se prvi puta spomenulo za vrijeme Bbitke kod Sigeta,a to prezime je dosta često bilo ime i upravo je iz imena poteklo...

...to su neke inforamcije koje sam uspio skupiti,pa bi me zanimalo da li je itko voljan pomoći,pogotovo ljudi koji doma imaju te knjige ili možda neki pristup arhivi,dosta mi je bitno da saznam podrijetla...pa ako ništa da li itko može ovo navedeno o prezimenima potvrditi ili negirati...hvala unaprijed...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 23:03   #1646
hm

Moras vjerovatno unazad kroz dokumente sve pretke traziti da bi bio siguran da pratis pravo stablo. Inace, velikan hrvatske litarature Ranko Marinkovic je iz Komize. Da ti nije rod?


Moze biti ionako ima onih Marinkovica koji tvrde da smo svi nosioci istog prezimena familija...

A za ovo drugo znam, zapravo smislio sam kako cu ga naci... Taj moj predak (skurdjel) se ozenio tek kada se sa Braca ili Visa doselio ovde, a ovde se u crkvenim knjigama obavezno upisuje ime oca, majke, datum i mesto rodjenja, pa sad jos samo ostaje da pretresem 3 tone tih prasnjavih knjiga koje su komunisti 45-te zaplenili. Pa nakon toga, pravac jedno ili drugo ostrvo pa tamo obilazak crkava i manastira/samostana. Taman da vidim ujaka koji zivi na Bracu :-)
Nis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 10:06   #1647
Quote:
kladivec kaže: Pogledaj post

Prezime Bahlen?
U "Enciklopediji hrvatskih prezimena" piše da su Bahleni Hrvati i da ih po popisu iz 2001. u Hrvatskoj živi oko 150. Najviše u Belovaru (kraj Zagreba) oko 50, Zagrebu 25, Moravčama 15, Ivanić Gradu 8, Novoselcu 6. - U priručnicima koje imam (P. Skok i P. Šimunović) porijeklo i značenje prezimena Bahlen se ne objašnjava. Možda ti netko drugi nađe više.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 03:46   #1648
PADJAN ILI PAĐAN

Dobio sam prezime PADJAN koje je najvejrojatnije u orginalu PAĐAN. Jer je WW2 pomutio i uništio živote mojih predaka nemam nikakve informacije odakle mi to prezime što znači itd.

Puno Vas molim za pomoč u odkrivanju porekla značenja i možda i odkrivanja krajeva gdje ima to prezime.

ps bio sam u selu Padjani prije Knina ali na grobju i po pričanju ljudi koji tamo žive nema mog prezimena tamo.
cxfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 06:19   #1649
Quote:
cxfan kaže: Pogledaj post
Dobio sam prezime PADJAN koje je najvejrojatnije u orginalu PAĐAN. Jer je WW2 pomutio i uništio živote mojih predaka nemam nikakve informacije odakle mi to prezime što znači itd.

Puno Vas molim za pomoč u odkrivanju porekla značenja i možda i odkrivanja krajeva gdje ima to prezime.

ps bio sam u selu Padjani prije Knina ali na grobju i po pričanju ljudi koji tamo žive nema mog prezimena tamo.
a jezičkog hrvatkog portala!

pađènija

pađènija ž


pov. (u Srbiji) obvezatan rad, ob. prema manastiru; rabota, kuluk, tlaka


♦ pr. (prema zanimanju): Pȁdjen (110, Rijeka, Zagreb), Pȁđen (470, Ogulin, Primorje, Lika, Banovina, Kordun)
◊ top.: Pađénovac (Primorje); (naselje): Pȁđene (Knin, 561 stan.)


✧ lat. *pagīnus ← pagus: selo



Padjan,Pađan,Padjen,Pađen je jedno te isto prezime , tj. značenje je isto u varijacijama oko promena a u e!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 06:45   #1650
Kako se na hrv. izgovara mađarsko prezime Tichy?
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 06:55   #1651
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post

Molio bih nešto o prezimenu Lasić ako može.
Lasići su Hrvati, najvećim dijelom porijeklom iz Hercegovine (npr. iz Širokog Brijega). Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih danas živi oko 1500, najviše u Zagrebu oko 300, Krivodolu kraj Sinja 140, Splitu 120, Šumetu kraj Imotskog 50, Đakovu 50.

Ne može se reći da su svi Lasići istoga porijekla, u Konavlima je bilo pleme Lasića. - Prezime je možda nastalo od nadimka Lasa, koji znači "lasica".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 09:22   #1652
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Kako se na hrv. izgovara mađarsko prezime Tichy?
Tihi
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 10:29   #1653
Quote:
300 kaže: Pogledaj post

Zanimala bi me dva prezimena: Slunjski i Gašpar. Hvala unaprijed.
Nadimak Slunjski, koji je postao prezime, zabilježen je u Senju 1521. (knez Juraj Slunjski), i od tada se prati u izvorima. Knezovi Frankopani imali su kao porodični atribut Slunjski, ali to ne znači da su svi s prezimenom Slunjski bili u srodstvu s Frankopanima. Prezime je samostalno izvedeno od imena grada Slunja, a nije proizašlo iz prezimena Zrinjski. - Slunjski su Hrvati. Danas u Hrvatskoj ima oko 1100 osoba s tim prezimenom, najviše u Radovanu kraj Ivanca 180, Zagrebu 160, Varaždinu 130, Novom Marofu 80, Podbelskom Završju 40.

Prezime Gašpar nastalo je od imena Gašpar, koje se nalazi u kršćanskom kalendaru kao ime jednoga od sveta tri kralja, i među imenima kršćanskih naroda (latinski Casparus, njemački Kaspar, talijanski Gasparo, francuski Gaspard, engleski Caspar, češki Kašpar itd.). - Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka). - Značenje imena Gašpar nije sigurno, jedni pretpostavljaju da znači "rizničar" (iz aramejskog Ghizbar) a drugi "koji ima u sebi sjaj" (iz perzijskog Gathaspar).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 11:27   #1654
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nadimak Slunjski, koji je postao prezime, zabilježen je u Senju 1521. (knez Juraj Slunjski), i od tada se prati u izvorima. Knezovi Frankopani imali su kao porodični atribut Slunjski, ali to ne znači da su svi s prezimenom Slunjski bili u srodstvu s Frankopanima. Prezime je samostalno izvedeno od imena grada Slunja, a nije proizašlo iz prezimena Zrinjski. - Slunjski su Hrvati. Danas u Hrvatskoj ima oko 1100 osoba s tim prezimenom, najviše u Radovanu kraj Ivanca 180, Zagrebu 160, Varaždinu 130, Novom Marofu 80, Podbelskom Završju 40.

Prezime Gašpar nastalo je od imena Gašpar, koje se nalazi u kršćanskom kalendaru kao ime jednoga od sveta tri kralja, i među imenima kršćanskih naroda (latinski Casparus, njemački Kaspar, talijanski Gasparo, francuski Gaspard, engleski Caspar, češki Kašpar itd.). - Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka). - Značenje imena Gašpar nije sigurno, jedni pretpostavljaju da znači "rizničar" (iz aramejskog Ghizbar) a drugi "koji ima u sebi sjaj" (iz perzijskog Gathaspar).
fala na odgovorima...dal je ikako moguće da nađem pravo prijeklo prezimena,moguće je tražiti po raznim matičnim knjigama i sličnom...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 13:19   #1655
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka).
To nije slučajno, naime, Gáspár (čita se: gašpar) je često prezime i ime među Mađarima (72. mjesto na top listi prezimena) i Ciganima. U srednjem vijeku ime Gáspár živi svoju renesansu, danas nije prepopularno kod nas.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 16:29   #1656
dali bi mi netko mogao reči porijeklo prezimena Štignjedec...Koliko znam u hr.ih ima samo u sv.ivan zelina..ponekim mojim saznanjima moralo bi biti slovačkog podrijetla
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 20:18   #1657
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post

Odakle potječu prezimena tipa Jelica, Marica, Letica, Slavica? Znaš li nešto o njihovu nastanku?
Prezimena na -ica proširena su uglavnom na dalmatinskom kopnu i po Hercegovini (čine 3% ukupnih prezimena na tome području): Škarica, Radica, Perica, Veselica, Lozica, Dragušica, Zorica, Potrebica, Sikirica, Komarica, Aralica, Opsenica, Lakomica, Medenica, Gabelica, Letica, Vitezica, Malenica, Pavlica i sl.

Prije nego što su postala prezimena, to su bila imena od milja (hipokoristici), a u tim su se krajevima takva imena tvorila nastavkom -ica.

Ta bi ista prezimena u nekom drugom kraju (gdje se imena od milja tvore nastavkom -ić) glasila: Škarić, Radić, Perić, Veselić, Lozić, Dragušić, Zorić, Potrebić i sl.

Neka od takvih prezimena nastala su od prezimena na -ić, npr. Slavica je nastalo skraćivanjem prezimena Slavičić.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 00:30   #1658
Znate li možda od kuda prezime Fijan ??
__________________
..Kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju,nastala bi tisina
despina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 12:05   #1659
@ skig

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nijedan Kuznar nije popisan u Hrvatskoj 2001. (možda nisu bili kod kuće u vrijeme popisa, ili su kasnije doselili). To prezime nisam našao ni u drugim priručnicima.
Pišeš Kuznar a misliš na Kužnar, samo na tipkovnici nemaš slovo ž. Trebao bi srediti ta slova.

Kužnari su na popisu 2001. bili kod kuće. Popisano ih je 52, Najviše u Zabočkoj Dubravi 28, Sisku 6, Zaboku i Vratnu (kraj Cestice) 5, Oroslavju 3 i dr. Vjerojatno je to isto prezime koje i Kužner, a s njim su na popisu bile ukupno 4 osobe (u Hlevnici i Vojsaku). - Porijeklo i značenje prezimena nije objašnjeno.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:53   #1660
KUŽNARA IMA DOSTA U SLO! Ja jih znam bar jedno 10
cxfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.