Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2017., 20:18   #41
Quote:
enigmatic kaže: Pogledaj post
Stariji se upisivao 2015/16. Niti sam se raspitivala niti brinula oko učiteljice. Sad je 2r i uciteljica mi je super. Puno s njima radi,stroga kad treba biti, pohvali,pošpota,baš sve,super komunikacija s njom. Kad stariji krene u 5i razred,mlađi će u prvi. Na upisu ću pitati ako može da mlađi dobi tu učiteljicu. Zato jer iz prve ruke vidim kakva je,a ne po pričama iz parka.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
Potpisujem, potpuno ista stvar i kod mene. Preprezadovoljna sam učiteljicom i presretna šta ću te godine moliti da mala bude kod iste učiteljice
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 20:14   #42
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Čitam ponekad temu - koju osnovnu školu odabrati.
Vjerojatno ču i ja imati taj problem, radi poteškoća koje dijete ima. Ali mi nije jasno zašto roditelji djece koja pohađaju "običnu" školu inzistiraju da ga se upiše u školu X a ne u Y?
Jasno je meni da se gleda dobrobit djeteta, kao - bolja škola, bolji uspjeh, bolji posao, bolji život.
Međutim, čini mi se da u svim tim odabirima koje imamo, odabiremo krive bitke.
Stavimo ga u drugu školu, koja mu nije blizu kuće. I time ga u stvari izoliramo, jer se dijete nakon škole nema s kime igrati i družiti jer su svi u drugom kvartu. Znam, ja sam iz nekog drugog vremena kad su se djeca družila u realnom svijetu a ne u virtualnom, pa im je svejedno jesu li u Sesvetama ili Gajnicama.
ovi koji biraju drugu skolu, obicno biraju i hrpe drugih aktivnosti, pa onda dijete ionak nikad niej doma/u parku/kvartu, i tak svejedno dal ide u skolu X, Y ili K.
ne vidja drugu djecu, a neka skola mu je mozda jednosmjenska pa se moze baviti necim popodne, mozda mu je prek puta muzicke, a mozda je to roditeljima jednostavnije za taksirat.


Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Ipak, mislim roditelji stalno traže nešto po želji, a nisam sigurna koriste li time djetetu.
Npr, bila sam prošli tjedan na uvodnom razgovoru za upis u školu. Jedna mama je odmah pitala može li se birati učiteljica. Pedagogica je rekla da su sve 3 jednako stručne i da nema razgola za to, ali je ova svejedno opet inzistirala na izboru.
Nisam sigurna u dobrobit toga.
pa ne vidim nista lose da netko izrazi zelju i ako ima dobre argumente/razloge da mu ta zelja bude ispunjena

cak i ako su jednako strucne, ne znaci da ce osobnoscu, stilom predavanja odgovarat bas svakom uceniku.
dobro je raspitat se

naravno da nece svakom djetetu odgovarat i izabrana uciteljica (jer ne bira dijete, nego roditelj),a mozda niti ona koja ga zadesi.
jbg, to je rizik.
nazalost, ne mozes upisat u razred, pa se sjetit, a sada bih ja u neki drugi.
@kakadu, ne moze se svako dijete nositi sa svakom osobnosu, metodama discipliniranja, ntii mislim da na pocetku skolovanja to svako dijete mora, pogotovo ak mora ucit citat i pisat paraleno s time.

moja mama je za mene, umjesto preporucene odgode, birala uciteljicu.
i izvrsno je odabrala, i jedno i drugo.
i zaista mi obiljezila skolovanje lijepim pocetkom

po kriterijima kojima je ona birala,ja ne bih niti za sebe tada niti za svoje dijete sada tak odabrala
(doduse, to je bilo prije 30 gdoina, i neki drugi uvjeti rada, pa je i glupo usporedjivati, ali moglo se i tada, i mislim da to jest na dobrobit djeteta)
naravno da je suludo birat skolu samo radi neke uciteljice, osim ako te en zapadne skola sa jednom uciteljicom u generaciji koju zelis izbjec pa odes u drugu skolu, ali unutar neke skole izmedju dve, tri, cetiri, kajaznam, vise to moze biti na dobrobit djeteta, nego na stetu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 12:01   #43
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
.....


pa ne vidim nista lose da netko izrazi zelju i ako ima dobre argumente/razloge da mu ta zelja bude ispunjena
.......
PRoblem je što obično nema argumenata. Pogledaj nmalo temu o odabiru škola. Rijetko kad nađem neki razlog, nego samo - ja bih dijete upisala tamo, čula sam da je dobra.
Po čemu dobra? Po čemu je druga loša? Udaljenosti? Prelazak celike ceste?

U tom dijelu smo malo postali kao stare bakice - dajte mi one male crvene tablete, mojoj susjedi je puno bolje od njih
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 13:50   #44
pa realno, malo ljudi pise javno koju skolu bira (jer si na neki nacin identitet otkriva), odn malo ce ih pljuckat po skoli imenom i prezimenom
ovi koji pljuju po nekoj skoli su uglavnom bivsi ucenici.

ako postoji mogucnost izbora ne vidim razlog zasto ljudi ne bi pokusali birat. naravno, izbor nosi i osobnu odgovornost za razliku od kukanja tak mi je grah pao i pljuckanja po sustavu. neki se mogu lako sustavu prilagodit ne neki bas i ne.

nerjetko sam cula da su neke skole brze i efikasnije u dobivanju asistenta u nastavi, a da ne kazem da se po strucnim timovima debelo razlikuju, od brojnosti do strucnosti.
da imam dijete s poteskocom sigurno bih to gledala. mozda bi me zadesilo u najblizoj skoli pa nis ne bih kemijala a mozda bih uskocila sebi u usta i, usprkos vjerovanju da dijete treba u skolu pjeske, glumila taksista u nadi da ce dobit bolji start.

isto tako, saznanje da je neka uciteljica uspjesna sa tom i tom dg i individualiziranim pristupom ohrabrilo bi me pri polasku djeteta u skolu. ako imas prilike, raspitaj se!
puno je toga bitnog, naravnk, ak pitas konkretna pitanja a ne samo: iskustvo sa tom i tom skolom/uciteljicom...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 14:12   #45
meni osobno jedna od najvažnijih stvari je kako riješavaju bullying.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 15:56   #46
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa realno, malo ljudi pise javno koju skolu bira (jer si na neki nacin identitet otkriva), odn malo ce ih pljuckat po skoli imenom i prezimenom
ovi koji pljuju po nekoj skoli su uglavnom bivsi ucenici.

ako postoji mogucnost izbora ne vidim razlog zasto ljudi ne bi pokusali birat. naravno, izbor nosi i osobnu odgovornost za razliku od kukanja tak mi je grah pao i pljuckanja po sustavu. neki se mogu lako sustavu prilagodit ne neki bas i ne.

nerjetko sam cula da su neke skole brze i efikasnije u dobivanju asistenta u nastavi, a da ne kazem da se po strucnim timovima debelo razlikuju, od brojnosti do strucnosti.
da imam dijete s poteskocom sigurno bih to gledala. mozda bi me zadesilo u najblizoj skoli pa nis ne bih kemijala a mozda bih uskocila sebi u usta i, usprkos vjerovanju da dijete treba u skolu pjeske, glumila taksista u nadi da ce dobit bolji start.

isto tako, saznanje da je neka uciteljica uspjesna sa tom i tom dg i individualiziranim pristupom ohrabrilo bi me pri polasku djeteta u skolu. ako imas prilike, raspitaj se!
puno je toga bitnog, naravnk, ak pitas konkretna pitanja a ne samo: iskustvo sa tom i tom skolom/uciteljicom...
Ok, ne kužimo se baš, ali nema veze.
A što se tiče upisa mog djeteta, da, naravno da ću se raspitati, ali bojim se da će to ispasti isto kao i vrtić - idemo tamo gdje možemo(odnosno gdje nas hoće primiti) a ne tamo gdje želimo, bez obzira na to što je za njega bolje.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 09:21   #47
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Ok, ne kužimo se baš, ali nema veze.
A što se tiče upisa mog djeteta, da, naravno da ću se raspitati, ali bojim se da će to ispasti isto kao i vrtić - idemo tamo gdje možemo(odnosno gdje nas hoće primiti) a ne tamo gdje želimo, bez obzira na to što je za njega bolje.
a zašto nebi mogla birati školu koju želiš...to nije problem kao sa vrtićem..
nisam nikad čula da ima nekih problema kad roditelj želi drugu školu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 08:37   #48
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
a zašto nebi mogla birati školu koju želiš...to nije problem kao sa vrtićem..
nisam nikad čula da ima nekih problema kad roditelj želi drugu školu
Pa eto mogu odbiti.... Ako imaju popunjenu kvotu sa vec kvartovskim dacima mogu odbiti.....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:02   #49
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Pa eto mogu odbiti.... Ako imaju popunjenu kvotu sa vec kvartovskim dacima mogu odbiti.....
ako pricamo o taksiranju klinaca, najcesce se biraju one koje ne da ne mogu popuniti kvartovskim klincima, nego ih niti nemaju, pa nude svasta samo da privuku djecu i zadrze zaposlene

ono sto se isto nekad bira, je skola u susjednom kvartu ili skola u istom kvartu koja nudi nesto sto maticna skola ne nudi (strani jezik, jedna smjena, boravak do treceg razreda)

kada se uvodio strani jezik u prvi razred, znam ljude koji su povlacili veze da im djeca upadnu u engleski razred (da izbjegnu njemcki. danas je trend obrnut , iako ih sve vise legitimno pita na upisu sto zele, pa se tak i bira skola, razred, uciteljica...).
neke skole su nudile samo engleski od prvog (i nije bilo faktora iznenadjenja koji te jezik dopadne), pa su se pisale molbe da zele da ide dijete sa vrtickim prijateljima, blize baki koja ga moze skupljat, ili cega vec i da im strani jezik bude "siguran"

da ne spominjem da je u vecini kvartova (pogotovo novosagradjenim) upad u razred boravka ogranicen brojem djece oba zaposlena roditelja, sto moze znaciti svi upisani, a kapacitet je samo dva razreda, pa dva ostanu bez, onda je "sigurnije" traziti upis u skolu koja ima boravak za sve razrede (a manje djece u kvartu)

popis GU je okviran, cesto nejasan, a nekad ne ostavlja dojam da je bas "pravedan" (recimo meni je misterija skola u dugavama, tj dve skole u istoj zgradi i kak su ulice propisane koje dijete ce u koju skolu, ili kada stave da parni brojevi idu u jednu skolu, neparni brojevi ulice u drugu ), i ak roditelj misli da moze birati, da je za njegovo diejte nesto bolje/losije, meni se skroz legitimnim cini da proba.
i da.
mogu odbiti ako imaju dovoljan broj "kvartovskih".

molba mora sadrzavat neki razlog, najcesce ono sto pripadajuca skola nema (i gotovo sam sigurna da ne pisu na molbu "zelim ovu skolu jer sam cuo da uciteljica koja ove godine preuzima prvi A odlicna")
nego neke od razloga, koje bas i nece sam tak odbiti.

uskoro ce mozda biti i izbor dal skola ima ili nema uniformu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:00   #50
Da, u Dugavama se djeca rano uče nepotizmu i korupciji, tamo se doslovno u prvi razred upisuje preko veze . Ako se ne varam (davno sam proučavala nešto na tu temu), te dvije škole dijele isto upisno područje.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 09:11   #51
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Da, u Dugavama se djeca rano uče nepotizmu i korupciji, tamo se doslovno u prvi razred upisuje preko veze . Ako se ne varam (davno sam proučavala nešto na tu temu), te dvije škole dijele isto upisno područje.

velim, meni je to misterija (bilo bi super da se javi netko) kak se bira skola, a jos onda i razrednica , upisno podrucje su iste ulice
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 10:07   #52
Kak se bira? Evo ovako:
Nazoveš jednu školu (od te dvije) da dogovoriš razgovor za upis u prvi razred.
Prvo pitanje (pedagogice pretpostavljam); Gdje stanujete? (provjera upisnog područja)
Drugo pitanje; Imate li još djece koja idu u našu školu? (nemam)
Zaključak: Nazovite onda sutra ujutro (drugu školu) i tamo dogovorite razgovor. Mi smo puni.

Moj zaključak: Ako imaš starije dijete koje ide u istu školu, možda i uspiješ upisati i mlađe. Vjerojatno jer ti time pogoduju što su djeca u istoj smjeni (mada ako jedno ide na boravak, a drugo ne, prve dvije godine će se ionako razilazit u smjenama).
Ako ti je dijete prvo dijete koje upisuješ...zaboravi na biranje

Edit: Ja nisam birala učiteljicu. Ja zadovoljna dobivenim (a i mala).

Zadnje uređivanje nightfall : 28.04.2017. at 10:22.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 13:56   #53
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

velim, meni je to misterija (bilo bi super da se javi netko) kak se bira skola, a jos onda i razrednica , upisno podrucje su iste ulice
Pa lijepo ti kazem, trazi se veza, barem za onu skolu koja je na glasu kao bolja. Za onu drugu valjda nije problem, me znam.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 20:43   #54
koja je kao bolja? Prva? ili griješim?
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 07:43   #55
Quote:
svasta_nesto kaže: Pogledaj post
koja je kao bolja? Prva? ili griješim?
Galovic je na boljem glasu i ima veci pritisak na upisima.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 14:11   #56
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Edit: Ja nisam birala učiteljicu. Ja zadovoljna dobivenim (a i mala).
ja isto.
nadam se takvom ishodu i ove godine za juniora.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 09:50   #57
Kod mene u okolini su zapravo u manjini oni koji se "prepuste" i ne biraju Jedni idu u drugi kvart jer su im tamo bake, jedni idu u ful udaljeni kvart jer misle da je pripadajuca skola losija od te druge, a culi su za tu drugu da je bolja, trecima je nasa skola zapravo bliza i zgodnija za doc pjeske od one u koju sluzbeno pripadaju, cetvrti biraju skolu u koje je islo i starije dijete, petima je bitna cinjenica da poznaju uciteljicu i mogu s njom ic na kavu itd. Koliko sam skuzila kod nas u Rijeci nije problem imati takvih muzickih zelja jer u vecini skola nije bas velika navala.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 11:15   #58
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Kod mene u okolini su zapravo u manjini oni koji se "prepuste" i ne biraju Jedni idu u drugi kvart jer su im tamo bake, jedni idu u ful udaljeni kvart jer misle da je pripadajuca skola losija od te druge, a culi su za tu drugu da je bolja, trecima je nasa skola zapravo bliza i zgodnija za doc pjeske od one u koju sluzbeno pripadaju, cetvrti biraju skolu u koje je islo i starije dijete, petima je bitna cinjenica da poznaju uciteljicu i mogu s njom ic na kavu itd. Koliko sam skuzila kod nas u Rijeci nije problem imati takvih muzickih zelja jer u vecini skola nije bas velika navala.
boze, koje komplikacije.
bas me zivo zanima koliko je onih koji su na kraju stvarno zadovoljni nakon svih tih kemijanja i analiza.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 16:40   #59
Tak je moja kuma birala i izbirala, hoce bolju skolu i sad je mala upala u koma razred iako je uciteljica ok ali jadna zena od ovih zahtjevnih se uopce ne stigne bavit normalnom djecom
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 21:11   #60
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
boze, koje komplikacije.
bas me zivo zanima koliko je onih koji su na kraju stvarno zadovoljni nakon svih tih kemijanja i analiza.
Malo

Lei ima pravo da u Ri nije navala, tj ne da nije navala, nema djece. Ako se sjećaš, raspravljali smo se oko toga, tj ja sam tvrdila da umjetno održavaju zaposlenost time što smanjuju broj učenika po razredu (tj nismo se raspravljali, ja sam se povukla nakon posta ).
Uglavnom, zaista mislim da sam u pravu, prosječan razred u OŠ u Rijeci ima 15- max 20 učenika, a nedavno je bio članak u NL da su u PGŽ za srednje škole smanjili max broj učenika na 26, isto da bi održali broj razreda (ok, znam da je to i puno bolje za rad, al znam da im to sigurno nije jedini, a ni najbitniji razlog).

Zbog toga je lako birati školu. Osim toga, Rijeka je malen grad, sve ti je u principu blizu, tj na 15 min vožnje.
Imaju dvije škole koje glase kao bolje (na temelju ničega, u stvari), te onda imaš te roditeljske priče gdje je tko bolji.
IMO sve su škole u Ri podjednake.


No da se vratim na početak priče, iz mog iskustva, ako je majka munjena i opsesivno se bavi školovanjem svog djeteta jer nema valjda druge zanimacije u životu, a precijenila je djetetove sposobnosti i dijete u školi ne pokazuje znanje koje ona očekuje ("ja znam koliko on zna doma", AAAA!!!!!), jednako je nezadovoljna školom i učiteljima bez obzira jel u razredu u kojeg spada po adresi, ili je taj razred birala iz xy razloga.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.