Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2012., 08:02   #1
KUNIĆI problem

pokusavam uzgojiti kuniće već 6 mjeseci i sada vidim da stvarno imam problem. kupio sam mužjaka i 3 ženke od istog vlasnika. dosad nisam forsirao i imao sam po 2 legla od svake kunice. obično su kotile od 8 do 11 kunića. sve teće u najboljem redu, lijepo napreduju, dobre i brižne majke. nažalost, iz neznam kojeg razloga, kunići nasumce ugibaju i to ne kao mali nego nakon mjesec, mjesec i pol dana. danas jedan, sutra nađem 2 mrtva, pa dva, tri, pet dana ništa, zatim opet jedan manje... uglavnom, sad imam 2 mala od 60!? i to svi umiru u poodmakloj dobi i nema vidljivih promjena na njima. nemam iskustva i zato molim pomoć!
barcamarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 08:10   #2
gajbe napravio dovoljno velike sa ogradjenim djelom(kotilicom)?
 
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 11:26   #3
Ma jesam ali najviše, 90% ugibaju nakon odvajanja od majke
barcamarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 14:35   #4
Quote:
barcamarko kaže: Pogledaj post
pokusavam uzgojiti kuniće već 6 mjeseci i sada vidim da stvarno imam problem. kupio sam mužjaka i 3 ženke od istog vlasnika. dosad nisam forsirao i imao sam po 2 legla od svake kunice. obično su kotile od 8 do 11 kunića. sve teće u najboljem redu, lijepo napreduju, dobre i brižne majke. nažalost, iz neznam kojeg razloga, kunići nasumce ugibaju i to ne kao mali nego nakon mjesec, mjesec i pol dana. danas jedan, sutra nađem 2 mrtva, pa dva, tri, pet dana ništa, zatim opet jedan manje... uglavnom, sad imam 2 mala od 60!? i to svi umiru u poodmakloj dobi i nema vidljivih promjena na njima. nemam iskustva i zato molim pomoć!
Možda su ti mužjak i ženke u srodstvu??
Dal imaju, proljev, naduti su...tad imaju kokciodozu! Mogu je dobiti od šoka uslijed odvajanja od majke, ili neadekvatan smještaj (prljavština, izmet...). Trebal (već si trebal) bi kupit sulfamidin (nekih 55 kn) i staviti im u vodu 3 dana prije odbića i 3 dana nakon odbića od majke. Piše doziranje, mislim 5 ml na 1l vode. Sad ih možeš jedino pocijepit sa sulfamidinom, al sumnjam da bu kaj od njih jer su još mali...
bika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 09:12   #5
taj sulfamid mi je dao veterinar al nema rezultata. nema ni vidljivih znakova bolesti kao nadutost ili proljev. već i ja sumnjam da su možda u srodstvu jer su od istog vlasnika makar mi je rekao da nisu! ali zar se onda nebi kotili sa vidljivim deformacijama? oni zdravo izgledaju, dobro napreduju i onda bez pravila ugibaju. dali im može smetat blizina drugih domaćih životinja? definitivno ću promjenit mužjaka...
barcamarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 23:53   #6
Quote:
barcamarko kaže: Pogledaj post
taj sulfamid mi je dao veterinar al nema rezultata. nema ni vidljivih znakova bolesti kao nadutost ili proljev. već i ja sumnjam da su možda u srodstvu jer su od istog vlasnika makar mi je rekao da nisu! ali zar se onda nebi kotili sa vidljivim deformacijama? oni zdravo izgledaju, dobro napreduju i onda bez pravila ugibaju. dali im može smetat blizina drugih domaćih životinja? definitivno ću promjenit mužjaka...
zavisi kakve životinje, kod moje bake u zagorju bili su blizu kokoši koji su slobodno se šetali oko njih i nije bilo nekih problema, osim nje susjed je ponekad križao u srodstvu i uglavnom su upitanju deformacije i manje su veličine nego standard, al opet kako god malo mi je čudno da nijedan nepreživi do konačne veličine bezobzira jesu li u srodstvu ili ne

no kako god kuniće je upravilu najteže uzgajati od svih drugih domaćih životinja, upravo zbog nepredvidljivosti zbog čega se recimo moja baka ostavila tog čoravog posla i sve ostale pospremila u škrinju
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 09:44   #7
Quote:
barcamarko kaže: Pogledaj post
taj sulfamid mi je dao veterinar al nema rezultata. nema ni vidljivih znakova bolesti kao nadutost ili proljev. već i ja sumnjam da su možda u srodstvu jer su od istog vlasnika makar mi je rekao da nisu! ali zar se onda nebi kotili sa vidljivim deformacijama? oni zdravo izgledaju, dobro napreduju i onda bez pravila ugibaju. dali im može smetat blizina drugih domaćih životinja? definitivno ću promjenit mužjaka...
Taj sulfamidin je super (barem tak ja imam iskustva) za prevenciju, u vodi 3 dana prije i nakon odbitka, a za poslije nije 100% da ima takav učinak. Ako se bolest proširi mislim da nema spasa ni s tim lijekom. Inače moguće da su u srodstvu...evo meni doma prije nekih mjesec dan okotila mačka dvoje malih, jedan krepao za 10 dana, a drugi je živio još 10 dana pa krepao...inače dobro su napredovali, ali samo su se počali istezati i krepavati...a vidio sam da mačku "praše" njezina dva brata i otac...(iako ne mogu sa sigurnošću reći da su od toga krepali), a prugasti su svi i mačka, i braća i otac i takvi su bili mali...
Ja u pravili nemam problema s kunićima, dobra ishrava, čiste gajbe i napreduju ko ludi, a imam neke mješance...jedino je mužjak Hylla...s 3 mjeseca imaju od 1,6-2,0 kg očišćeni...
bika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 09:45   #8
E da kod mene su kunići u štali sa jednom kravom i kokošima...i nemam problema...tako da mislim da nije od toga kaj ima više životinja u jednoj prostoriji...
bika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 09:56   #9
NIje problem u tome što je više životinja u jednoj prostoriji.
Nije problem ni u križanju u srodstvu. Upravo se križanjem u srodstvu mogu istaći pojedine osobine.
Nije kriv ni kunić - da jeste, problem bi bile deforemacije a ne uginuća.

Kokcidioza, i to u kroničnom obliku je uzrok ugibanja.

Za akutni problem rješenje je prašak trisulfon (24 kn 100 gr praška topivog u vodi).

Za prevenciju se koristi jabučni ocat u vodi, jednom do dva puta tjedno.
Hrana mora biti čista, nezagađena glodavcima, kruh suh, trava suha, sijeno dobro posušeno i odležano.
Gajbe trebaju biti redovito čišćene, nakon pražnjenja dezinficirane.

Posude za vodu također treba redovito prati.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 09:59   #10
Još sam se nečeg sjetio...taj lik kod kojeg si kupio kuniće ima više komada ili??
Pazi ako ima 3-4 ženke, onda sumnjam da ima 2 muška za njih jer se ne isplati...jedino ako frajer dosta kunića i posvećuje ima pažnju i preti srodtvo...iako sumnjam...ja imam 4 ženke i jednog mužjaka i ako netko hoće kupit od mene za rasplod ja mu neću prodati ženke i muškog za rasplod, pa da mi poslije j... sve po spisku...znači samo jedno. Prije par mjeseci prodam čovjeku 4 ženke i hoće mužjaka, al mu nisam prodao svojega nek sam išao do frenda koji ima kuniće i nemaju nikakve veza sa mojima, tak sam rekao i frajeru koji je kupio i sve je OK.
bika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 16:41   #11
smotani, kako se i kada koristi jabučni ocat u vodi? za trisulfon pretpostavljam da piše na pakiranju pa ću probat. uglavnom, uginuo jučer još jedan tak da mislim da će i ovaj zadnji uskoro. imam i novo leglo, tjedan dana, ovaj put 6 komada. i druge dvije zečice su skotne. učinio bi sve da prežive. čak mi i nije toliko do mesa koliko mi je do djece jer ih broje čim uđu u sjenik!
barcamarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 20:08   #12
Quote:
barcamarko kaže: Pogledaj post
smotani, kako se i kada koristi jabučni ocat u vodi? za trisulfon pretpostavljam da piše na pakiranju pa ću probat. uglavnom, uginuo jučer još jedan tak da mislim da će i ovaj zadnji uskoro. imam i novo leglo, tjedan dana, ovaj put 6 komada. i druge dvije zečice su skotne. učinio bi sve da prežive. čak mi i nije toliko do mesa koliko mi je do djece jer ih broje čim uđu u sjenik!
Jabučni ocat kapneš jedno 0,3 dcl na 2 litre vode, jednom ili dva puta tjedno.

Da, za trisulfon piše. No, nije pametno antibiotik davati unaprijed-em ti je meso zagađeno antibiotikom, em isti ne djeluje kad je potrebno.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 14:54   #13
Quote:
barcamarko kaže: Pogledaj post
pokusavam uzgojiti kuniće već 6 mjeseci i sada vidim da stvarno imam problem. kupio sam mužjaka i 3 ženke od istog vlasnika. dosad nisam forsirao i imao sam po 2 legla od svake kunice. obično su kotile od 8 do 11 kunića. sve teće u najboljem redu, lijepo napreduju, dobre i brižne majke. nažalost, iz neznam kojeg razloga, kunići nasumce ugibaju i to ne kao mali nego nakon mjesec, mjesec i pol dana. danas jedan, sutra nađem 2 mrtva, pa dva, tri, pet dana ništa, zatim opet jedan manje... uglavnom, sad imam 2 mala od 60!? i to svi umiru u poodmakloj dobi i nema vidljivih promjena na njima. nemam iskustva i zato molim pomoć!

i meni se to događalo dok nisam na netu našao da je kupinovo lišće dobro za regulaciju,probave svaki dan nakon odbica pa jedno dva-tri tjedna sam im davao i sad nemam uginuca
matadorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 11:59   #14
pozdrav, ekipa... isprike što dižem temu staru 4 god., ali trebam savjet
ja, odnosno moji roditelji imamo kuniće zadnjih par godina, za svoje potrebe, a još se nešto i proda,da se pokriju troškovi...

uglavnom, imamo problem zadnjih mjeseci, svi simptomi ukazuju na kokcidiozu
problem je u tome što se nikako ne možemo riješiti bolesti
u veterinarskoj sam kupio prašak trisulfon, ali ne pomaže

ako može netko, tko je uspješno liječio kokcidiozu, napisati kada ga je najbolje davati. Ja sam probao prije odbijanja, pa zatim nakon odbijanja, pa samo onda kad već počnu obolijevati... ali svejedno, ne pomaže... oko 80% mladih ugine.
Napominjem da se kavezi 2-3 puta godišnje dezinficiraju, a obolijevaju samo mladi nakon odbijanja, tj. starosti oko 1.5 do 2 mjeseca. Kuniće uzgajamo godinama, nikad nikakvih problema niti bolesti, ali izgleda da, sad kad se uvukla ova bolest, nikako je se riješiti.

Još nisam probao jabučni ocat, probat ću i to kao preventivu kod sljedećeg okota. Veterinari jako malo znaju o kunićima, više koristi od interneta nego od njih.
Ako ni to ne pomogne, plan je riješiti se svih zečeva, kaveze nekoliko puta dobro dezinficirati i nakon par mjeseci nabaviti druge zečice i zeca.
hvala
d-m-x- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.