Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2016., 10:02   #21
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Meni je pukla korana jednoj visnji bez obzira na vapneni premaz. Je li moguci uzrok taj da sam pretjerala s jesenskom gnojidbom? Pomijesala sam florin2 s nekim glisnjakom i to pobacala oko stabla.
Moguće. Čemu gnojenje startnim gnojivom u jesen? Trebalo je gnojiti kalijevim gnojivom.
No, možda se višnja oporavi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 21:23   #22
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Moguće. Čemu gnojenje startnim gnojivom u jesen? Trebalo je gnojiti kalijevim gnojivom.
No, možda se višnja oporavi.
Kvragu, kaj je to startno gnojivo? Pise na njemu da se moze koristiti i u proljece i u jesen, pa sam mislila da je ok za jesensku gnojidbu. Koji florin je za jesensku?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 21:36   #23
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Kvragu, kaj je to startno gnojivo? Pise na njemu da se moze koristiti i u proljece i u jesen, pa sam mislila da je ok za jesensku gnojidbu. Koji florin je za jesensku?
Treba gledati formulaciju, sastav gnojiva. Formulacija Florina2 je 15-15-15 što znači da se koristi prije sjetve ili u proljeće. Istina, može se koristiti i u jesen ali ne za voćke već prije sijanja ozimih žitarica.

Za jesensko gnojenje voćaka uzmi Ferinu 4.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 21:24   #24
Ma za obiteljski voćnjak je najpametnije gnojiti rano na proljeće tj. negdije u trećem mjesecu plus baciti malo kana u 5mj. i to je to za tu godinu. Ta opcija nije skupa, a opet voćke dobiju sve što im treba.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 11:27   #25
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ma za obiteljski voćnjak je najpametnije gnojiti rano na proljeće tj. negdije u trećem mjesecu plus baciti malo kana u 5mj. i to je to za tu godinu. Ta opcija nije skupa, a opet voćke dobiju sve što im treba.
Ma u Vikend u voćnjaku su preporučili jesensku gnojidbu nakon što otpadne svo lišće i to posebno na tlu u širini koliko je široka krošnja, zbog korijenovih dlačica koje su gotovo važnije od ovog velikog korijenja.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 13:56   #26
Da moze se gnojiti na jesen no tada se nebaca bas NPK vec obicno stajsko ili peletirano gnojivo, dok NPK cuvas za treci mjesec, a za peti KAN. Ja nisam na jesen nista gnojio to budem sad u trecem mjesecu pa opet u petom. Jesen mi nije bas po volji jer je obicno previse kisno vrijeme.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 18:45   #27
Sad nemam pojma ima li smisla da gnojim u proljeće ako sam pognojila u jesen? Naime neke mi patuljaste trešnje baš i ne rastu, zato sam i počela gnojiti, a onda pognojila sve skupa.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 22:27   #28
Sad netrebas, samo u petom mjesecu baci KAN-a i to je to jer si vec na jesen bacila i obicno i NPK gnojivo. KAN malo podize bujnost jer je to cisti dusik tako da neces pogrijesiti u vremenu zelene vegetacije.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 22:33   #29
Ok, tnx
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 17:50   #30
pozdrav, trebam i ja pomoc. naime posadio sam trešnju na raseljki, (prije mjesec dana), i pup je lijepo nabubrio, otvorio se ali listici su ostali maleni i ne rastu. ljepljivi su i cijeli onako jadni maleni do 3 centimetra, cesto se i zaljepe u sebe.

ne kovrcaju se, nema nikakvih tragova bolesti, a nisam primjetio ni neke stetnike, jedino zelene skakavce koji su izbusili par rupica ali mislim da oni nisu razlog sto ne napreduje. kako god polio sam rogorom pa skakavaca vise nema ali nije pomoglo.

ne bi htio da trešnja propadne jer ne znam kako ce se korijen razviti bez lista?

imate li ideju sto bi joj moglo biti?

hvala
Johnny Kukumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 21:47   #31
Quote:
Johnny Kukumar kaže: Pogledaj post
pozdrav, trebam i ja pomoc. naime posadio sam trešnju na raseljki, (prije mjesec dana), i pup je lijepo nabubrio, otvorio se ali listici su ostali maleni i ne rastu. ljepljivi su i cijeli onako jadni maleni do 3 centimetra, cesto se i zaljepe u sebe.

ne kovrcaju se, nema nikakvih tragova bolesti, a nisam primjetio ni neke stetnike, jedino zelene skakavce koji su izbusili par rupica ali mislim da oni nisu razlog sto ne napreduje. kako god polio sam rogorom pa skakavaca vise nema ali nije pomoglo.

ne bi htio da trešnja propadne jer ne znam kako ce se korijen razviti bez lista?

imate li ideju sto bi joj moglo biti?

hvala
To što su ljepljivi je normalno kod trešnje.
A to što ne raste, može biti više faktora. Jako teško je to odrediti ovako napamet ali uglavnom mislim da se nešto događa oko korjenja. Možda joj jednostavno ne paše zemlja. Rašeljika je dobra kao podloga, trešnja prije stupa u rod ali je osjetljiva na teška zbijena a pogotovo na tla u kojima zastaje voda.
Znači, mogla bi propasti ako je posađena u depresiji gdje je previše vode, pogotovo ako je posađena na jesen.
Ja bih je svakako iskopao i ako je teren u kojem se zadržava višak vode, presadio na bolje mjesto (na višlji teren gdje je mogučnost otjecanja vode). Pregledaj korjenje i ako je na pojedinim debljim korjenjem, na kraju nakupina bijele plijesni, odreži malo tih korjenja i ako je u presjeku bijelo i ako korjenje miriše na gljive, to je znak da je počelo trunuti od viška vlage.
Ako je sa korjenjem sve o.k., iskopaj veču rupu i promijeni zemlju sa dobrom vrtnom zemljom u količini od 6 do 8 tački. To če biti dostatno za razvoj sadnice u narednih 3 do 4 godine i do tada če se dovoljno ojačati, pa joj neče toliko smetati ako nešto nije dobro u sastavu zemlje.
A možda je i voluharica.

Kako rastu ostale voćke u blizini, koje su vrste i na kojim podlogama ?
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.