Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2009., 22:40   #41
Slučajno znam,
strani lanci svjesno idu sa maržom 0-5 % zbog niske cijene u ponudi, samo kako bi pridobili kupce u svoje dućane, gdje će onda ovi kupovati i druge stvari na kojima će dignuti promet.
Naši trgovci nikako da shvate da je najvažniji promet, jer iz njega dolazi zarada iako je marža mala. Što znači da nije isto 20 % marže na 1 mil i 5 % marže na 20 mil. naravno da stranca ne interesira što će se naš radnik polomiti dok prebaci preko leđa ti 4 x više robe za istu zaradu.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 17:32   #42
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
pozz. listam novine i vidm oglas za jagode "mount everest" iliti penjačice. izgledaju super. i sad firma koja ti šalje jagode je registrirana u šibeniku al ne možeš do nje doći, nema telefona...samo ta naruđbenica... sve mi to nes sumnjivo...

jel ima mozda tko info kakav di ima za nabavit te jagode osim ovog oglasa? il jos bolje da ih ima u vrtu. tnx
Ovakvo nešto ne postoji,to je za naivne koje žuljaju novci u džepu...
Ali postoje viseće jagode mjesečarke,imaju crveni cvijet,plod im je veličine između šumske i normalne jagode,mogu se jesti ,ali prvenstveno služe kao ukras...
Svima onima koji se žele baviti uzgojem jagoda,bilo profesionalno ili iz hobija evo par korisnih savjeta:
-postoje frigo sadnice i zelene sadnice...
-i jedne i druge se sade u 8 mjesecu...
-frigo rode odmah nakon sadnje i u dvije godine mogu dati oko 1kg plodova...
-zelene sadnice rode iduće godine u proljeće i urod im je oko 1,5kg u dvije godine uzgoja...
-redovi u jagodnjaku vam uvijek trebaju biti u smjeru sjever-jug,zbog jednake osunčanosti...
-buduči da je jagoda trajnica,ne bi bilo loše svakoj sadnici dodati jednu osmocote tabletu dužine trajanja 6-12 mjeseci svake godine...
-nakon svake berbe potrebno je ukloniti staro lišće sa sadnica,kao i u rano proljeće kad krene vegetacija...
-u tijeku berbe jako je bitno redovito zalijevanje (1 litra vode dnevno po sadnici) i zasjenjivanje jagoda,time ćete dobiti krupnije,sočnije i slađe plodove...
-Što se tiče prihrane,ista je kao i kod ostalog plodovitog povrća,s time da je prihrana kalcijem posebno bitna za kvalitetu plodova...
-koristi se kalcij-nitrat putem navodnjavanja i kalcij-oksid folijarno...
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 12:45   #43
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
Ovakvo nešto ne postoji,to je za naivne koje žuljaju novci u džepu...
Ali postoje viseće jagode mjesečarke,imaju crveni cvijet,plod im je veličine između šumske i normalne jagode,mogu se jesti ,ali prvenstveno služe kao ukras...
Svima onima koji se žele baviti uzgojem jagoda,bilo profesionalno ili iz hobija evo par korisnih savjeta:
-postoje frigo sadnice i zelene sadnice...
-i jedne i druge se sade u 8 mjesecu...
-frigo rode odmah nakon sadnje i u dvije godine mogu dati oko 1kg plodova...
-zelene sadnice rode iduće godine u proljeće i urod im je oko 1,5kg u dvije godine uzgoja...
-redovi u jagodnjaku vam uvijek trebaju biti u smjeru sjever-jug,zbog jednake osunčanosti...
-buduči da je jagoda trajnica,ne bi bilo loše svakoj sadnici dodati jednu osmocote tabletu dužine trajanja 6-12 mjeseci svake godine...
-nakon svake berbe potrebno je ukloniti staro lišće sa sadnica,kao i u rano proljeće kad krene vegetacija...
-u tijeku berbe jako je bitno redovito zalijevanje (1 litra vode dnevno po sadnici) i zasjenjivanje jagoda,time ćete dobiti krupnije,sočnije i slađe plodove...
-Što se tiče prihrane,ista je kao i kod ostalog plodovitog povrća,s time da je prihrana kalcijem posebno bitna za kvalitetu plodova...
-koristi se kalcij-nitrat putem navodnjavanja i kalcij-oksid folijarno...
Što se tiče toga da li ima ili nema moram te upozoriti da ipak ima.Prošle godine kada se pojavio taj oglas moj kolega cvijećar mi se pohvalio da je naručio pedeset komada.Ja sam ga naravno ismijavao jer sam bio uvijeren da je to patka,no međutim kasnije se pokazalo da to i nije tako loše pa sam se morao pokunjiti ne bi li se kod njega ogrebao za koju sadnicu.Naravno da sam dobio i tada sam posadio po tri sadnice u posude fi 40 i stavio ljestvice kao potporanj i mogu vam reći da sam se oduševio.Kod svakog zalijevanja sam dodavao gnojivo 13-5-20+7Ca+2Mg i rezultat je bio da sam imao izvanredan ukras,jer su izrasle gotovo jedan metar u visinu a pored toga i cijelu godinu sviježih jagoda i to vrlo ukusnih.E sad odoh, jer vjerovali ili ne, sad sam se sjetio da na njima ima još plodova(.naravno u grijanom plasteniku)
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 22:28   #44
Projekt jagoda

ljudi ima li netko pojma o projektu jagoda kažu dobiješ plastenik i sve potrebno ti daš zemlju i dereš lovu navodno nema rizika.
nov sam u ovome pa me zanima jel to moguče.
inače sam nezaposlen i momentalno tražim nekakav posao pa mi se ovo učinilo ok.
majdo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 16:54   #45
http://www.poduzetnistvo.org/news/do...dene-racunalom
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 17:40   #46
većina onih koji su ušli u taj program su već propali,mada je sama ideja u osnovi dobra,međutim vode ju krivi ljudi(neznalice) a u program je ulazio dio ljudi čiji su biznisi od prije propali pa su se nadali lovuši od povrata kapitalnih ulaganja i pdv-ea.Inače sama investicija je precijenjena za nekih 300-400 %.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:45   #47
Ne znam jel se ovdje govori o Marčiku i vertikalnom uzgoju jagoda?
Imao sam prvi u Hrvatskoj ovakav uzgoj,prije nekih 6 godina...
Bilo je oko 6000 sadnica jagoda na 200m2...
Urod je bio oko 350g po sadnici kad zbrojite jesensku i proljetnu berbu...
Vidim na "Marčikovoj" stranici da je urod oko 800g po sadnici,ne znam od kud im taj podatak?
Uglavnom,znam da se gospodin Miletić u Vojvodini bavi sa ovakvim uzgojem,čak je bio jednom kod mene da razmijenimo iskustva...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 18:31   #48
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ne znam jel se ovdje govori o Marčiku i vertikalnom uzgoju jagoda?
Imao sam prvi u Hrvatskoj ovakav uzgoj,prije nekih 6 godina...
Bilo je oko 6000 sadnica jagoda na 200m2...
Urod je bio oko 350g po sadnici kad zbrojite jesensku i proljetnu berbu...
Vidim na "Marčikovoj" stranici da je urod oko 800g po sadnici,ne znam od kud im taj podatak?
Uglavnom,znam da se gospodin Miletić u Vojvodini bavi sa ovakvim uzgojem,čak je bio jednom kod mene da razmijenimo iskustva...
Da samo što Miletić ima puno jeftiniju i jednostavniju tehnologiju i nije silovao kao što su neki moji poznanici koji su za 1200 kvadrata plastenika dali preko milijun kuna.Jednom sam računao za koliko bi to sve mogao sam napraviti i došao sam do cifre od maksimalno 400 000 kn.Pored toga njima ni navodnjavanje ni grijanje nije nikako riješeno,štoviše tim načinom grijanja ubijaju biljke ugljičnom kiselinom.Ma to su sve radili totalni diletanti.
Tamo jedino što vrijedi je stanica za osmozu a i nju su plaćali 80 umjesto 30 tisuća koliko stvarno košta.Volio bih upoznati tog bankara koji je odobrio taj projekt.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:55   #49
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Da samo što Miletić ima puno jeftiniju i jednostavniju tehnologiju i nije silovao kao što su neki moji poznanici koji su za 1200 kvadrata plastenika dali preko milijun kuna.Jednom sam računao za koliko bi to sve mogao sam napraviti i došao sam do cifre od maksimalno 400 000 kn.Pored toga njima ni navodnjavanje ni grijanje nije nikako riješeno,štoviše tim načinom grijanja ubijaju biljke ugljičnom kiselinom.Ma to su sve radili totalni diletanti.
Tamo jedino što vrijedi je stanica za osmozu a i nju su plaćali 80 umjesto 30 tisuća koliko stvarno košta.Volio bih upoznati tog bankara koji je odobrio taj projekt.
Ma tu očito netko mlati debelu lovu na ugrađenoj opremi i repromaterijalu,a oni koji uđu u to bit će sretni ako izvuku pozitivnu nulu...
Nigdje u svijetu se više ne uzgajaju jagode na taj način,jer je totalno nerentabilno...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 23:23   #50
pa da, lovu mlate dobavljači opreme i izvođači,a na kraju će najviše zaraditi odvjetnici jer je već u toku nekoliko sudskih postupaka.Najgore od svega je što su neki od njih ulazili u posao bez mozga,čak su neki i mene nagovarali jer kao ne možeš propasti eventualno možeš izgubiti samo to malo zamljišta koje daješ kao hipoteku.Nikako im nisam mogao objasniti da samim tim što su potpisali bjanko zadužnicu i mjenicu garantiraju čitavom svojom imovinom.Danas sam baš razgovarao s jednim od njih koji je izašao iz tog programa pa je u tim plastenicima počeo raditi povrće pa je propao,pa je ljetos posadio 40000 krizantema ali je zaboravio da ih treba navodnjavati te su na kraju biljke bile manje nego li prije sadnje ali je on i dalje uvjeren da su svi drugi krivi jedino on nije i štoviše siguran je da će sud stati na njegovu stranu .E da, danas me je obavjestio da razmišlja da u te plastenike posadi vinogradske breskve.Kaže,već je nakupio sjemenki jesenas.Pita šta ja mislim o tome.Rekoh Mrak čoeče.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 18:35   #51
Znači svega će biti,osim jagoda...
Ne znam kak Miletić radi s tim jagodama,navodno je svake godine uredno na sajmu u Novom Sadu i da ima uvijek gužvu?
To su mi rekli dečki iz Gisa,jer je imal štand do njihovog...
Meni je rekal kad je bil kod mene da bere preko 1.5kg jagoda po sadnici u vanjskom uzgoju,ali koristi isključivo zelene sadnice...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 20:57   #52
Pretpostavljam da mu je to prinos po sadnici u tri godine,inače se to tako računa.Pola kilograma po sadnici u jednoj vegetaciji je solidno.Ja godinama imam vanjske jagode i bilo je svakakvih godina i pojedinačni grmovi ponekad jesu davali izvanredne rezultate ali ipak prosjek je prosjek, kao kod svega.
S druge strane nikada se nisam baš pretjerano trudio oko jagoda jer su mi one onako,usput,pa ne mogu baš garantirati da je to nemoguć prinos,ali u ovom uzgoju na stalku taj prinos nema šanse.Mada cijeli taj program u načelu drži vodu,ali ga vode neznalice.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 23:55   #53
Fragarija u Zagrebu u tunelima sadi zelene sadnice,ali ih ostavljaju samo jednu godinu,beru oko 800 grama po sadnici u proljeće...ali ako ih želiš kupiti,moraš ih naručiti godinu dana unaprijed i koštaju oko 2,70kn...
Ja sam vertikalni uzgoj našao u jednoj knjizi o hidroponiji i ni mi vrag dal mira,pa sam išal probat i debelo popušil,prva etaža ja dala oko 800g,a zadnja ispod 200g,kad sam sve zbrojil prosjek je bio oko 350g po sadnici...
Imal sam grijanje termogenom,a najveći problem je bio nedostatak CO2,dosta plodova je bilo deformirano...
Botritis je carevao na donjim etažama...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 01:05   #54
mislim da ti je problem bio višak CO2 a ne manjak.uzrok je termogen sa vanjskim sagorjevanjem bez dimnjaka
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 22:30   #55
Ne vjerujte svakome.

Jedno jednostavno pitanje kao odgovor.
Zašto Nizozemci i Talijani pa i Španjolci koji su tate-mate u proizvodnji ovog osjetljivog voća koriste i dan danas horizontalni uzgoj na supstratima??

Zar mislite da oni ne znaju za postojanje ovoga sustava?

Miletićeve sadnice su upitne kvalitete a dok "uigravaju sustav" već je hrpa dobronamjernih no naivnih "popušila".
Jedan od rijetkih stručnjaka za jagodu u Hrvatskoj Boris Duralija se ogradio od ovakvog sustava proizvodnje a i novosadski stručnjaci su izrazili negativan stav.

http://www.jagode.org/index.php?opti...d=408&Itemid=1
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 11:59   #56
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
mislim da ti je problem bio višak CO2 a ne manjak.uzrok je termogen sa vanjskim sagorjevanjem bez dimnjaka
Grijao sam na lož ulje,ne na plin...
Mislim da je općenito kod nas vansezonski uzgoj jagoda neisplativ,jer se ne može postići dovoljno visoka cijena jagode,koja bi mogla garantirati rentabilnost ovakvog načina uzgoja,bio on vertikalan ili horizontalan...
U Nizozemskoj takva jagoda košta 10 EURkg,a španjolske jagode tamo ne mogu naći tržište,jer ih oni ne žele kupovati...
Naime,Španjolci sade američki GMO hibrid Camarosa,koja u hidroponiji rodi kao luda i zato su te jagode jako jeftine,kakve posljedice one imaju na zdravlje ljudi koji ih konzumiraju,vidjeti ćemo tek kroz desetak godina...
Općenito,španjolske jagode u zadnje vrijeme mogu naći tržište jedino na Balkanu,bio im je zabranjen uvoz u zemlje EU,jer nisu zadovoljavale fitopatološki pregled,ne znam kakva je sad situacija...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:56   #57
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Grijao sam na lož ulje,ne na plin...
Mislim da je općenito kod nas vansezonski uzgoj jagoda neisplativ,jer se ne može postići dovoljno visoka cijena jagode,koja bi mogla garantirati rentabilnost ovakvog načina uzgoja,bio on vertikalan ili horizontalan...
U Nizozemskoj takva jagoda košta 10 EURkg,a španjolske jagode tamo ne mogu naći tržište,jer ih oni ne žele kupovati...
Naime,Španjolci sade američki GMO hibrid Camarosa,koja u hidroponiji rodi kao luda i zato su te jagode jako jeftine,kakve posljedice one imaju na zdravlje ljudi koji ih konzumiraju,vidjeti ćemo tek kroz desetak godina...
Općenito,španjolske jagode u zadnje vrijeme mogu naći tržište jedino na Balkanu,bio im je zabranjen uvoz u zemlje EU,jer nisu zadovoljavale fitopatološki pregled,ne znam kakva je sad situacija...

slažem se djelomično- postoje načini kada je toplina jeftina a postije i mikroklimatski pojasevi u Hrvatskoj gdje bi vansezonska proizvodnja bila vrlo isplativa, kao što bi u Karlovcu bila povoljna također vansezonska ali u ljetnim mjesecima Srpanj-Rujan, kada standardni proizvođački krajevi ostaju bez proizvoda
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 20:03   #58
ljudi bjezite od jagode. ja vam rekla a vi kak hocete
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 19:54   #59
Kako početi proizvodnju jagoda na otvorenom

Razmišljao sam o dodatnom načinu zarade, pa sam tako došao do jagoda. Zanima me ima li netko konkretnog iskustva sa sadnjom jagoda na otvorenom, isplati li se, koja sorta jagoda je najbolja, cijene sadnica, itd...
Ako netko ima te informacije bio bih zahvalan da mi javi.
Genije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 01:48   #60
Quote:
Genije kaže: Pogledaj post
Razmišljao sam o dodatnom načinu zarade, pa sam tako došao do jagoda. Zanima me ima li netko konkretnog iskustva sa sadnjom jagoda na otvorenom, isplati li se, koja sorta jagoda je najbolja, cijene sadnica, itd...
Ako netko ima te informacije bio bih zahvalan da mi javi.
Prvo analiziraj zemljište--- odgovara li jagodi.
Razmisli i definiraj tržište--jagoda ne može čekati u skladištu a dostigli smo samodostatnost sezonske proizvodnje ( u vansezonskoj ima puno prostora.)
isplativost ovisi o naprijed pobrojanim elementima +raspoloživosti radne snage i cijeni rada,tržištu,naplati......
Sortiment definiraj po zemljištu (mikrolokacija,fitopatogeni)i afinitetima --kvaliteta ili kvantiteta, svaka sorta je različita.
Nemoj grlom u jagode.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.