Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2012., 13:27   #81
Jer prži?' našao video na poljoprivrednom forumu pa rako možda nekome pomogne.

http://www.youtube.com/watch?v=pPgqo6Tw4Tg
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 20:01   #82
KAP PO KAP

Koristim visinsku razliku u brdskom dijelu Slavonije i prirodni pad vode ! Prirodni uvjeti + pamet + investicija za vodovodni materijal + rad , to su uvjeti u proizvodnji sa navodnjavanjem ! Hrvati će morati investirati u sustave za navodnjavanje , jer je bacanje novca u nekim kulturama bez navodnjavanja ! Iz Plana 22 % poskupljenja i PDV 25 % , nije mi poznato što Vlada planira investirati u navodnjavanje ??
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 22:18   #83
zaboravite ozbiljnu proizvodnju bez sustava za navodnjavanje. meni su se prije 15 godina smijali kad sam krenula bušit zdence. e pa sad, hm
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 22:37   #84
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
zaboravite ozbiljnu proizvodnju bez sustava za navodnjavanje. meni su se prije 15 godina smijali kad sam krenula bušit zdence. e pa sad, hm
To sam i ja teta - elza prošao , kao pioniri na divljem zapadu , tako i dio ljudi u Hrvatskoj moraju biti pioniri u novim kulutama , novim tehnologijama ! Nažalost dio sam samoškolovanja platio sadeći crveni i zlatni delišes , u proizvodnji božićnih drvaca !

Zemlja + biljka ne vrijedi ništa ako nemamo vodu ili ako ovisimo o nebu !

Prije 2 godine poklonio sam dio paprike uzgajane sa navodnjavanjem ! Stari čovjek rođen u selu upitao me ; kakve su to jabuke ?

Razrezao sam jednu da vidi debljinu paprike ! Kada je to vidio nije mogao vjerovati ! Za papriku kažu ; noge u vodi a glava na suncu - prevedeno korjen u vlazi a plod na suncu !

Država i lokalne vlast i Hrvatske vode Zakonom o navodnjavanu trebale bi biti nositelji ; imovinskog rješavanja zemlje za akumulacije , vodovoda za transport vode , gradnje akumulacija !
Korisnicima ; kredit za razvodnu mrežu i plaćanje vode u svrhu održavanja i unapređivanja sustava !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 23:15   #85
ma dragi moj gospon đuro, ništa ne može opstati bez vode. pogledajte ove paklene vrućine, slavonija gori. ja dok nisam imala sustav za navodnjavanje, vukla sam cisternama vodu iz drave i zaljevala. i imala rod. proljetos, pred samu cvatnju sam opet navodnjavala i nećete vjerovati, baš zahvaljujući tom navodnjavanju spasila sam dobar dio roda. idareda neće biti nešto ludo puno, ali sa ostalim sortimentom sam više nego zadovoljna. sad šibam vodu, zaštitu-leti miner i savijač, dodajem kalcij a jabuka krupna i ima težinu. i još nešto, lipanjsko opadanje hvala bogu nisam ni osjetila. baš zahvaljujući navodnjavanju. ostali voćari broje jabuke na prste. biljci treba hrana, voda, sunce, zaštita, korovima recite marš i ne bojte se. ja biljku doživljavam kao živo biće.

tko vas je nasanjkao na crveni delišes? ja to počupala davnih dana.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 05:45   #86
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ma dragi moj gospon đuro, ništa ne može opstati bez vode. pogledajte ove paklene vrućine, slavonija gori. ja dok nisam imala sustav za navodnjavanje, vukla sam cisternama vodu iz drave i zaljevala. i imala rod. proljetos, pred samu cvatnju sam opet navodnjavala i nećete vjerovati, baš zahvaljujući tom navodnjavanju spasila sam dobar dio roda
NAVODNJAVANJE

Hrvatski nam političari tepaju kako smo 7 država u Europi sa bogatstvom u vodi !
Nisu nam rekli kako stvari stoje sa mozgovima ! Očito je tu problem ! Dodatni je problem što su Hrvati izgleda bolesni na kralježnice , pa se boje krenuti u velikoj mjeri navodnjavati !

Navaodnjavati znači raditi sa kulturama koje po 1 ha nose veliki bruto proizvod , ali traže rada , ambalažu , transport , prodaju itd !

Priča o bogatstvu je upitna ? Sam smještaj glavnih vodotoka ; Drave , Save i Dunava je nepovoljan !

teta - elza i neki ljudi u Podravini , kopaju bunare ! To je moguće u dijelovima gdje na određenoj dubini postoji šljunak i vodonosni sloj ! Tu je investicija ; bunari , crpke i razvodna mreža !

U središnjem dijelu između Save i Drave postoji veliki broj manjih vodotoka , na kojem se moraju graditi akumulacije za različite namjene i voda distribuirati putem višenamjenskih vodovoda ! U ovakve projekte ne može ići pojedinac , osim rijetkih izuzetaka ! To mora biti projekat vlasti i Hrvatskih voda !

Nakon 6 mjeseci od zamornog rada , povećanje PDV NA 25 % , realizacije Plana 16 - 22 % poskupljenja , Milanović je sa svojim ministrima otišao na godišnji !
Na jednom drugom postu sam im zaželio da se ne vrate 3, 5 godina ( do kraja mandata ) ! Ljudi bojim se da nakon što se odmore , sa puno elana ne nastave povećati PDV NA 26 % i nastavak poskupljenja !

Ako Hrvati mogu ići brati šparoge i jagode u Njemačku , ne vidim zašto Milanović i ministri , 556 načelnika i gradonačelnika ne bi bili 10 dana na radnom odmoru gdje bi rukovali sa sustavom za navodnjavanje , brali jabuke , povrće i ostalo kako bi se naučili što to znači za ljude koji obrađuju zemlju !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 10:56   #87
bunar mi je kopala ekipa specijalizirana za taj posao. sve ostalo smo radili sami. meni trebaju za razvlačenje cijevi sa ugrađenim kapaljkama 4 žene i 1 muški. hektar je postavljen za 8 sati. bez vode ništa. ja znam koliko koštaju bunari, pumpe, ventili i ostale divote za navodnjavanje. općinu je bolila kita za moje navodnjavanje a državi sam morala platiti koncesiju za bunare toliko kak nam pomažu.

a moj selonačelnik da ide brat jabuke? pa on očekuje donaciju i svašta nešto. 3 godine čekam da se u centru sela napravi prenamjena zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko. sad je počeo nešto raditi kad sam zaprijetila novinarima i objavama na internetskim portalima. ako ne odradi, napravit ću mu reklamu da se bude drapao.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2012., 15:29   #88
Djuro jel navodnjavate bozicna drvca?
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 18:45   #89
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Djuro jel navodnjavate bozicna drvca?
U tom dijelu presušio je potok već ovog proljeća ! Drvca koja sam posadio u prvom mjesecu zaliti ću ručno u sedmom mjesecu ako narednih dana ne padne kiše te u osmom a potrebi i u devetom ! Ostavljam dio ambrozije da pravi hlad drvcima , sa tim da ju skratim - pokosim oko 20 cm iznad drvca !

Tu sam metodu koristio prošle godine ! Imao sam osušenih oko 30 komada od 1200 posađenih ! Zanemarivo ! Više sam trimerom posjekao !

Danas sam bio u pregledu posađenih sadnica , stanje je dobro !

Loše je stanje u kukuruzu , krumpiru , povrću koje se ne zalijeva , na potezu od 30 km koje sam danas prošao !

Povrće koje navodnjavam sa prirodnim padom je odlično ! Ljudi moramo shvatiti da je voda dio tehnološkog procesa ! Ako je nema iz neba , moramo graditi sustave za navodnjavanje ili od neke proizvodnje dizati ruke !

Glupo je da teta - elza i ribari plaćaju koncesiju na vodu !
Zamislite da proizvođači auta plaćaju koncesiju na boju !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 21:39   #90
ali ja sam platila koncesiju. prijatelj čobanković ispostavio potrebitu papirologiju+račun.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 21:59   #91
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ali ja sam platila koncesiju. prijatelj čobanković ispostavio potrebitu papirologiju+račun.
To je pljačka svih koji u poljoprivredi žele koristiti vodu , kao i onih u slatkovodnom uzgoju ribe !

Može se donijeti Zakon o korištenju vode i čistoći !

Vi teta - elza u cijeni jabuka morate ugraditi i koncesiju !

Ne znam kako ispred Čobanković , stavljate > prijatelj > ?

Ja vodu ne plaćam ! Ako Jakovina nije zadovoljan neka baci crijeva i cijevi !
Moj odgovor će biti traktor , plug , mediji i zaaranje povrća ! Neka mu voda teče u Crno more ! Što se mene tiče moramo ju maksimalno do tog mora iskoristiti !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 23:01   #92
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
To je pljačka svih koji u poljoprivredi žele koristiti vodu , kao i onih u slatkovodnom uzgoju ribe !

Može se donijeti Zakon o korištenju vode i čistoći !

Vi teta - elza u cijeni jabuka morate ugraditi i koncesiju !

Ne znam kako ispred Čobanković , stavljate > prijatelj > ?

Ja vodu ne plaćam ! Ako Jakovina nije zadovoljan neka baci crijeva i cijevi !
Moj odgovor će biti traktor , plug , mediji i zaaranje povrća ! Neka mu voda teče u Crno more ! Što se mene tiče moramo ju maksimalno do tog mora iskoristiti !
gospon đuro, cijenu jabuka ne određujem ja već tržište. moje je dati robu po određenoj cijeni ili ne dati. navodnjavanje i kocesija su moji problemi koji kupce ne zanimaju, oni žele količine+kvalitete+urednu dostavu i poštivanje potpisanog ugovora.

kaj se čobankovića tiče, mi smo bili prijatelji prije nego što je postao ministar. poslije je prijateljstvo netragom nestalo jer ministar nije imao vremena za prijatelje. jedino ih se sjetio kad mu je trebala podrška u kampanji. tada smo opet bili prijatelji i oslovljavao me draga moja prijateljice, cmok, cmok. ja sam te cmokiće nazivala judinim poljupcima pa se naljutio na mene. i postpisao papir na kojem piše da ću povrat kapitalnih iz 2009. dobiti tek u 6. mjesecu iduće godine tak mi i treba kad nisam znala izabrati prijatelje.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 01:16   #93
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
gospon đuro, cijenu jabuka ne određujem ja već tržište. moje je dati robu po određenoj cijeni ili ne dati. navodnjavanje i kocesija su moji problemi koji kupce ne zanimaju, oni žele količine+kvalitete+urednu dostavu i poštivanje potpisanog ugovora.
Čuo sam drugu priču od ljudi koji imaju plantaže ! Da im Todorić kaže dajem vam toliko ! Tog gospodina ne zanimaju troškovi proizvodnje , jer on i njemu slični zaradu dobivaju na temelju marže !

Oko gospođe jabuke ima jako puno rada i troškova , koje bi kupci trebali znati ! Pod kupci mislim na ljude koji jedu jabuke , a ne oni koji zaradu uzimaju na marži !

Nisam vidio da Todorić i njemu slični prodaju svoje proizvode na akcijama !

Koji je smisao akcija teta - elza ? Da li dajete tonu jabuka po 1 kn kilogram da bi kupce naučili da jedu jabuke ? Ili je to ucjena trgovaca ?
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 11:02   #94
moja iskustva sa gospodinom todorićem su jako ružna. isplatu, koja je dogovorena za 90 dana čekala sam 180 dana. s njim ne poslujem. a ovo je istina, otkupljuje jabuku po zaštićenoj cijeni a to je lane bila 2 kune po kilogramu, na to od države dobije na ime interventnog otkupa 0.80 lipa nagrade, cijenu formira sam, ima svoje plantaže. inače, najveći meštri su todorić, fragaria i plivalić. oni su i najveći uvoznici na prostorima lijepe naše. i otkupljivači od malih proizvođača. ( agrofructus, konzum gomolava, fragaria).

trgovce ne zanima koliko košta naša proizvodnja.

kaj se akcija tiče, jednostavno te kupac nazove i kaže-od slijedećeg tjedna je akcija. cijena je znatno niža od normalne, na nama je da sudjelujemo u akciji ili da kažemo ne. nitko se ne ljuti ali to ne se zapamti. a ja neću doći na crnu listu. trgovci na akcijama ne gube ništa. gubimo mi proizvođači koji dajemo robu po znatno nižim cijenama.

da li sam sada bila malo jasnija?
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 11:57   #95
Na području Nuštra presušili vodotoci Ervenice i Zverinjaka što ne pamtim.
Bit će svašta.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 18:12   #96
Poštovani!
U svezi reklamiranja Vaše djelatnosti/firme/obrta, lijepo molim obratite se našem marketingu. Reklamiranje se inače naplaćuje. Za sada sam Vas samo kartonirala i obrisala kontakt adresu. Lijepo molim, poštujte pravila foruma. Hvala.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:16   #97
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
zaboravite ozbiljnu proizvodnju bez sustava za navodnjavanje. meni su se prije 15 godina smijali kad sam krenula bušit zdence. e pa sad, hm
Kakva su iskustva u navodnjavanju 2012 ?

Navodnjavam oko 1000 m kvadratnih sa prirodnim padom !

Paradajza nema puno , bumbari lete na cvijet , neki kažu da nije oplođen zbog velike temperature ?

Paprika , odlična , mesnata i teška - to već znam više godina od kada koristimo vodu !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:26   #98
Kako uopće podnosite ovu sezonu? Ima uopće vode u bunarima? Iskreno se ne sjećam kada je zadnji put bilo kiše...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:44   #99
kod mene ima vode koliko hoćeš. duboki zdenci, koštalo bušenje. jebiga.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 22:08   #100
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
kod mene ima vode koliko hoćeš. duboki zdenci, koštalo bušenje. jebiga.
Vi vjerovatno imate zemlju gdje je vodonosni sloj šljunak kojeg puni Drava !
Tu je moguće pumpati veće količine vode ! U dijelovima Slavonije nema vode u plićim bunarima ni za kućne potrebe ! U brdskoj Slavoniji bez akumulacija nemamo veće količine vode ! Sada ih ima nekoliko od kojih je jedna na podrčju Požeške županije za navodnjavanje i tu je dio sistema sagrađen !

Pitam kakvo je iskustvo u navodnjavanju u ovoj ekstremno toploj i sušnoj godini ?
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.