Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2024., 16:14   #3701
I ja sam poceo, ali me svejedno boli tih 500E koje sam mogao ulozit u kucanstvo.
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 13:45   #3702
Na koji način javljaju jesu li poticaji odobreni ili nisu?
reju is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2024., 13:49   #3703
Mailom.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 13:00   #3704
Postoji negdje specifično definirano što spada pod zeleno/digitalno? Npr. otvorio bi firmu za prikupljanje i vizualizaciju prostornih podataka, 3D i aerofotogrametrijsko snimanje, te obrada, GIS i slično. To bi spadalo pod digitalno pretpostavljam?
I važnije pitanje, jer s poticajima bi htio kupiti potrebnu opremu za to, a samo instrument za to je u rangu 10000€ na više, da li je to problem ako cijena opreme premaši dobivene poticaje, kako to pravdat kod varijabilnih troškova? I kako funkcionira pravdanje PDV-a, nije mi jasan taj dio za varijabilne troškove? Hvala unaprijed
deshaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 14:16   #3705
Eh, za pravdanje takvih troškova ne znam, možda ti to bolje znaju objasnit u Facebook grupi za poticaje ako si tamo, ako ti se tu već netko ne javi.

Jedino se mogu referirati na ovaj dio s varijabilnim troškovima. Njih zanima cijena bez PDV-a i ukupni iznos mora odgovarati odobrenim sredstvima u varijabilnom dijelu. Smije bit više, uz naznaku da si platio svojim sredstvima (dakle zajedno s onim dijelom koji spada u cijenu s PDV-om), ali ne smije ni centa biti manje, inače vraćaš sav dobiveni iznos.

Dakle, ako ti je varijabilni dio 2000 eura, računaj da ćeš kupiti opremu minimalno vrijednu 2500 eura. Imaš njihov obrazac koji ispunjavaš nakon kupnje i posebno staviš cijenu bez pdv-a i ukupnu cijenu, uz brojeve računa i prilog iz banke kojim dokazueš da si to kupio dobivenim sredstvima.

Navodno smiješ premašiti do kojih 10 posto od dobivenog iznosa, budući da ćeš teško kupiti opremu koja će vrijediti točno u cent 2000 eura, tako da ne znam kako bi mogao izvesti kupnju puno skuplje opreme od onog iznosa koji nude, ali to će ti bolje reći netko tko je imao iskustva s time. Meni je 2000 eura bilo dovoljno za startera.

Naravno da ću kupovati još opreme s vremenom, ali to mi ionako nije bilo neophodno da započnem posao, tak da nisam ni mogao uvrstiti u troškovnik.
humphrey172 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2024., 21:48   #3706
Našao "Priručnik za dodjeluzelenih i digitalnih radnih mjesta", po tome spadam u digitalnu skupinu.

Raspitat ću se još dobro oko svega naravno, sad tek počeo radit neke računice. Po ovome napisanome neće ići da npr trebam uređaj od 12000€ + PDV, i da mi taj varijabilni dio pokrije dio a ostatak ja platim, ali raspitat ću se još. Razlog zašto to pitam je jer ostale potrebne stvari, software, košta oko 2000€, a rado bi iskoristio čim više moguće varijabilnog dijela pošto spadam u skupinu potpora do 15000€
deshaun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 18:40   #3707
Cao svima, planiram otvoriti obrt vezan za vođenje društvenih mreža, imam završenu edukaciju iz Digitalnog marketinga putem HZZ vaučera te konkretno iskustvo u praksi.
Par pitanja vezano za ispunjavanje poslovnog plana:

1. Može li mobitel ući kao neophodan? Uz svoj mobitel imala bih i poslovni najviše zbog profila klijenata (1 mobitel može imati 5 Instagram profila npr. )

2. S obzirom da je posao remote, ja bih kao adresu obrta stavila adresu prebivališta, međutim preselila sam se u drugi grad, a s obzirom da ne znam koliko ću ostajati u rentanom stanu nema mi smisla izvlačiti potvrde i registrirati obrt na ovoj adresi. Čitala sam tu da porezna dolazi provjeravati, postoji li mogućnost samo im reći na kojoj sam trenutno adresi da dođu provjeriti opremu?

Puno hvala na odgovorima!
carrie0205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2024., 18:53   #3708
Što se tiče mobitela, to su prije radili frku oko toga, odnosno da nije moglo, no mislim da sad ne bi trebalo bit problema.

Što se tiče prebivališta, može se mijenjati adresa obrta, ali ako je u jedinici lokalne samouprave s jednakom stopom razvijenosti, budući da na temelju iste dobivaš bodove. No, mislim da neće biti presretni ukoliko im sve iskreno kažeš, da živiš drugdje i da posao obavljaš s adrese koja nije sjedište obrta.

Radije im u tom slučaju ispričaj kako si na putovanju ili odmoru.
humphrey172 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 20:42   #3709
Varijabilni dio potpore

Lp,

Dodjeljeno mi je 15k eura za otvaranje pausalnog obrta.
10k od tog iznosa je varijabilni dio koji mora biti potrosen na alat u mom slucaju - buduci da se u troskovnik navode cijene bez pdv-a - za 10k varijabilne potpore kao pausalni obrt koji nije u sustavu pdv-a da li ja trebam nadodati 2.5k svoga novca kako bi u potpunosti potrosio varijabilna sredstva i pokrio troskove pdv-a- ili sam krivo shvatio,

Unaprijed hvala
zego88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2024., 14:30   #3710
2.5k dodaj iz fiksnog dijela potpore.
__________________
Sinoć, vraćajući se kući, ušao sam u pogrešno dvorište i udario u drvo koje nemam.
beljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 07:41   #3711
Quote:
humphrey172 kaže: Pogledaj post
Mislim da su postali stroži jer se vode statistikama otprije, pa vidjeli koji su se obrti održali, a koji su samo pokupili pare i potrošili ih bez neke zarade.
Se mogu negdje vidjet ovi podaci?
miss.silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 11:11   #3712
Quote:
miss.silence kaže: Pogledaj post
Se mogu negdje vidjet ovi podaci?
Objavljuju statistike koliko obrta svake godine dobije poticaje i u kojim branšama, nešto mi je u sjećanju ostalo da sam negdje čitao koliko ih se u prosjeku zatvori u nekom kratkom roku. Ostalo sam saznao ovako, kad je poznanik radio u HZZ-u, pa mi je pričao.
humphrey172 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 11:52   #3713
Pitanje što znači činjenica da se neki obrt zatvorio. Možda je nekome posao krenuo, pa mu više paušalni obrt nije dosta i otvorio je firmu.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2024., 15:32   #3714
Ma dobro, ali tu govorimo o profilima ljudi koji su statistički najčešće podbacili u zadovoljavanju njihovih uvjeta, a nisu se uspjeli probiti u poslu.

Poanta je da su zbog toga postrožili kriterije pa ako nemaš obrazovanje ili iskustvo u poslu koji planiraš otvoriti uz poticaje, manja je šansa da ostvariš poticaje. Procjenjuju prema prijavama.
humphrey172 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 13:36   #3715
Pozdrav, upravo pišem poslovni plan za muža koji aplicira za poticaje za obrt (taksi služba) u kategoriji 7 tisuća eura.
Elektornički uređaji koje treba kupiti ispod su 2 tisuće eura koliko je varijabilni dio (fiksni je 5 tisuća).
Zanima me moraju li zaista svi troškovi u tom dijelu biti u vrijednosti 2 tisuće eura?
Doprinosi isto idu u varijabilni dio?

Ne znam ni koji troškovi idu kamo.

Dakle, ima troškove poput kupnje pos aparata, kupnje printera za fiskalne račune, tablet za preuzimanje i organizaciju vožnji. To je za varijabilni dio.

Ima još i troškove doprinosa, otvaranja obrta i plaćanja licenci i koncesije. Gdje to pišem?

Troškovi goriva, održavanja i čišćenja vozila, servis i registracija... kam s tim?

Ima li tko iskustva s taksijem u smislu dobivanja mjera?

Na radionici mu nisu detalje znali objasniti.

Hvala
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 14:55   #3716
Nije nužno navesti da se traži dvije tisuće eura, to je samo maksimalni iznos varijabilnog dijela za tu vrstu djelatnosti.

Hoću reći pet tisuća je fiksno i to je sigurno, no varijabilni može biti i samo 500 eura, ali ne više od 2000. No, ta sredstva moraju biti utrošena do zadnjeg centa, inače se vraća sav iznos od 7 tisuća eura. I uzmite u obzir da je to cijena bez PDV-a. Odnosno, ako dobijete 2000 eura, proizvodi će vam koštati 2500. Vi pravdate ovih 2000.

Pravda se samo varijabilni dio, odnosno samo kupnja opreme, ovaj fiksni dio je da pomogne upravo kod tih troškova. Tako da nije potrebno posebno pravdati doprinose, servis vozila, gorivo, registraciju i slično. To se ionako smatra troškom poslovanja.
humphrey172 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.