Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 14:38   #41
Moram li platiti porez za kupnju gradilišta ako živim u ženinom neprimjerenom stanu a imam poslovni prostor u vlasnišvu?
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 14:54   #42
pa sad ti vidi na koji se nacin ova dva clanka (ne) odnose na tebe...

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 15:32   #43
Sada mi je sve jasno. Dala si mi stručno obe točke i slučajno se obe odnose na mene. Jedni što se ne slažem sa definicijom "primjerenog stana". Stan od 35m2 sa 3 (tri) osobe u njemu po meni nije primjeren, ali zakon je zakon.
A da prodam poslovni prostor, ima li još koja točka za mene?
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 09:54   #44
Ni po zakonu stan od 35m2 nije primjeren za 3 osobe i imao bi pravo na kupovinu veceg i oslobodjenje od poreza, ali je problem tvoj poslovni prostor. Ako ga prodas, po onome sto si napisao, vise ne bi bilo zapreka za kupovinu veceg stana i oslobodjenej od placanja poreza.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 21:10   #45
Ali zakon ne kaže kakav je stan osim da ima infrastrukturu i da se može živjeti u njemu. Isto tako kaže da nisam nikada imao npr. PP ili neku nekretninu u vlasništvu. Gleda se povjesno stanje vlasništva, a ne trenutno, ako se ne varam.
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 09:46   #46
Quote:
Darko kaže: Pogledaj post
Ali zakon ne kaže kakav je stan osim da ima infrastrukturu i da se može živjeti u njemu. Isto tako kaže da nisam nikada imao npr. PP ili neku nekretninu u vlasništvu. Gleda se povjesno stanje vlasništva, a ne trenutno, ako se ne varam.
Ovdje na Forumu se vise puta pisalo o tome da je tumacenje Porezne
takvo da, ako npr. dodje do prosirenja familije, stan pogodan za zivot se smatra onaj koji ima i kvadraturu definiranu zakonom, a to je:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora



Zakon koristi prezent u clanku 9.6 (nemaju). Gdje si vidio da pise da je uvjet da nisi nikad imao PP ili drugu nekretninu u vlasnistvu?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 15:41   #47
Možda se nisam dobro izjasnio, ali čini mi se da govorimo o dvjema stvarima.
To što pišeš je točno, ali ja sam napisao da nigdje za gradnju novog stambenog prostora nema odrednice o primjerenosti postojećeg.
Evo taj članak (kopirano od tvoga posta):

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

Ako ne razumijem ovo istaknuto dajte me prosvjetlite. Po meni, ako imaš stan koji i nije primjeren ali ima osnovnu infrastrukturu, znači da IMAŠ stan. Po tome ne možeš biti oslobođen poreza na kupnju gradilišta i gradnje nove kuće, zar ne?
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:17   #48
Pa o tome ti i govorim. Ljudi koji su imali stan koji kvadraturom ne odgovara onim limitima definiranim u Zakonu, bili su oslobodjeni placanja poreza na kupovinu veceg stana. Znaci, netko kao ti (vas troje) ima stan od 35m2...po onome sto se pisalo na Forumu, imali bi pravo na kupovinu drugog stana do 80m2 i bili bi oslobodjeni placanja poreza. Stoga, ne vidim zasto ne bi bili oslobodjeni placanja poreza na kupovinu zemljista na kojem imate namjeru raditi kucu (ionako, ako kucu ne napravite u roku od 5 godina, morate platiti porez...)

Slazem se s tobom, to nigdje izricitno nije navedeno u Zakonu o PNPN, vec se spominje infrastruktura i higijena, no tumacenje je takvo. Ima jedna velika tema u vezi toga tu negdje na Forumu, potrazi malo, tamo imas svakakvih primjera.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:25   #49
Čudno je to tumačenje zakona. U svakom slučaju hvala na suportu, tako da ću morati skoknuti do porezne ili pitati na besplatni telefon za potvrdu toga da li bi i oni tako to gledali. Ako su slijepi za takvo tumačenje nike koristi od oslobađanja od poreza pri kupnji gradilšta i gradnje.
No, kako u tu priču ulazi poslovni prostor od kojeg se dobiva zakupnina i ista prikazuje u godnišnjoj PP?
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 16:39   #50
Quote:
Darko kaže: Pogledaj post
No, kako u tu priču ulazi poslovni prostor od kojeg se dobiva zakupnina i ista prikazuje u godnišnjoj PP?
Ne ulazi.

Gle, za pitanja u vezi poreza na promet nekretnina bilo bi ti bolje postati negdje drugdje. Ovo je ipak tema Porez na dohodak koji nema veze s tvojim dvojbama.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 18:58   #51
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako ti je gazda koliko toliko ok, popricaj s njim. Mozda on nije ni svjestan da ti na kraju moras predati poreznu prijavu i vratiti vecinu toga drzavi (on gleda sebe, njemu si jeftinija na 2200 + 2200 s 2 odbitka, nego na 4400 s 1 odbitkom, a puno gazdi o racunovodstvu i porezima pojma nemaju). Jos ako si trazena radna snaga...
Saamo malo,
gazda ne može u dvije firme obračunavati olakšicu ni pod razno!
Olakšica se priznaje samo u onoj firmi gdje je Marina dostavila poreznu karticu koju joj je izdala Porezna uprava, ta kartica se izdaje u samo jednom primjerku.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 08:19   #52
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Saamo malo,
gazda ne može u dvije firme obračunavati olakšicu ni pod razno!
Olakšica se priznaje samo u onoj firmi gdje je Marina dostavila poreznu karticu koju joj je izdala Porezna uprava, ta kartica se izdaje u samo jednom primjerku.
Zapravo ne znam zasto si quotala moj post.
Nisam rekla da joj MOZE obracunati dvije olaksice, naravno da ne moze, ali iz svega je ocito da on to PLANIRA napraviti. Mislim, danas se i racunovodstvom bavi svaka shusha (kao i svim ostalim) pa svasta moze proci...vidjela sam biser i na mojem obracunu place, a racunovodstvo nam vodi ne bas mali rac. servis.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 13:35   #53
Ok!
Hvala na savjetima.
Danas sam pitao moje u poreznom a oni tvrde suprotno zakonu pa ću morati skoknuti do šefa porezene da vidim što on kaže, ali to je off topic.
Darko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 08:49   #54
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Saamo malo,
gazda ne može u dvije firme obračunavati olakšicu ni pod razno!
Olakšica se priznaje samo u onoj firmi gdje je Marina dostavila poreznu karticu koju joj je izdala Porezna uprava, ta kartica se izdaje u samo jednom primjerku.
Imam nove informacije. Dakle, točno je što ste rekli, na drugoj nemam olakšice i na kraju godine moram predati poreznu prijavu, ali neću imat ništa za platit. Jedino ako zaradim honorarno preko 12 tisuča kuna kroz godinu, onda ću imat za platit 1000 kn. Ali ako zaradim više od 12ooo honorarno tući ću se od sriće jer mi se to nikad nije desilo do sad, pa me baš briga za 1000 poreznoj.

__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 10:47   #55
Quote:
Marinapomorac kaže: Pogledaj post
Imam nove informacije. Dakle, točno je što ste rekli, na drugoj nemam olakšice i na kraju godine moram predati poreznu prijavu, ali neću imat ništa za platit. Jedino ako zaradim honorarno preko 12 tisuča kuna kroz godinu, onda ću imat za platit 1000 kn. Ali ako zaradim više od 12ooo honorarno tući ću se od sriće jer mi se to nikad nije desilo do sad, pa me baš briga za 1000 poreznoj.


Kako neces imati nista za platiti? Daj pojasni...hoces li biti zaposlena na ugovor o djelu u jednoj firmi i na ugovor o radu u drugoj? Ili na dva ugovora o radu? Na jednoj s olaksicom, na drugoj bez (sto poslodavac time dobiva?!)? Ili obje place sa? Nije mi jasno...vec kad smo ti poceli pomagati, ne bih htjela da te netko zezne...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 14:31   #56
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Kako neces imati nista za platiti? Daj pojasni...hoces li biti zaposlena na ugovor o djelu u jednoj firmi i na ugovor o radu u drugoj? Ili na dva ugovora o radu? Na jednoj s olaksicom, na drugoj bez (sto poslodavac time dobiva?!)? Ili obje place sa? Nije mi jasno...vec kad smo ti poceli pomagati, ne bih htjela da te netko zezne...
Ugovor o radu na određeno (do nove godine) na obe. Ne upadam u neku grupuo d 15 ili 25 % (nisam zapamtila) pa tako na kraju godine nemam šta platit nit oni imaju šta men dati, tj. na nuli sam. Ali ako zaradim dodatno 11 tisuča kuna još uvijek spadam u tu nižu grupu/postotak, pa ne plačam ništa. Ne znam kolka cifra mora bit ukupno da ne plačaš porez negdi oko 80 tisuča kuna ili nešto slično. Uglavnom provukla sam brojeve kroz kalkulator od Erste i izbacilo mi je nulu na kraju. Nitko ne dobiva nešto posebno sa ovim dvojnim radom, ali kako ionako radim posao za dvije firme, a imam pun kufer papira (diplome s faksa, brevete i certifikate i pohvale itd) stavili su me na dvi kako bi u ime obe mogla sudjelovat kao voditelj obrazovanja (na nekim seminarima ili za stipendije i slično)
Eto.

Čekam kraj 3 mjeseca da vidim cifru na računu....
__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 15:08   #57
OK! Vazno da na isplatnim listama provjeris da ti je na jednoj obracunat odbitak, a na drugoj odbitak mora biti 0.

Sretno!
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 14:55   #58
Quote:
bambidecko kaže: Pogledaj post
Pa bas i ne jel mi mozes sve lijepo objasnit ili pokazat na zakon.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 11:31   #59
Pitanjce vezano uz račune i povrat poreza (DOH)

Pozdrav svima,

uskoro će se trebati ispunjavati i predati obrasci za prijavu poreza na dohodak pa me interesira slijedeće: supruga i ja smo vlasnici zemljišta na kojem planiramo graditi kuću. Tokom 2008. godine smo dosta ulagali u raznoranzne stvari, npr. platili 10.000kn u Gramatu za kanalizacijske i vodovodne cijevi koje smo položili, kupili smo pločice itd itd. Možemo li te račune priložiti za povrat poreza? Kakva su pravila? Hvala!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 11:39   #60
Moras imati racun izvodjaca radova, inace se ne priznaje. Npr. ne mozes otici u ducan i kupit plocice i sam ih poljepiti, ali ako imas racun za keramicarske radove koji je izdan na ime i prezime i tocnu adresu vlasnika, onda vlasnik moze traziti oslobodjenje.

Na ovom linku je napisano tocno kakva su pravila i sto treba od dokumentacije: http://ccenterclient.porezna-uprava....benikredit.XML

Medjutim to je za odrzavanje *postojeceg* stambenog prostora, a vi svoj tek gradite. Mozda se mozete ugurati nekako u olaksice za gradnju prvog stambenog prostora. Tu su podaci: http://ccenterclient.porezna-uprava....prvogstana.XML
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.