Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2009., 13:03   #61
Stari Zeke,

Možeš koristiti dio osobnog odbitka po osnovi stvarnih izdataka za stambene potrebe do 12.000, Kn, ali taj iznos mora biti ukupan, zajedno sa osobnim odbitkom za zdravstvene usluge i premije osiguranja.
Obavezno ti to mora biti gradnja prvog stambenog prostora, uz prijavu moraš priložiti presliku građevinske dozvole, izvorne račune registriranih izvođača radova i usluga (to znači da na tim računima mora biti dobava i ugradnja materijala)koji moraju glasiti na ime i prezime poreznog obveznika (R-1), dokaze o plaćanju tih računa, pisana izjava poreznog obveznika da će se trajno useliti u stambeni prostor, te izjava tebe i supruge da nemate u vlasništu odnosno u suvlasništvu stamb.prostor. I to je to.
StenCom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 09:18   #62
Nedavno sam bacio cca 3000kn za solemnizaciju Ugovora za kreditiranje izgradnje kuće... Javni bilježnik mi je izdao račun na moje ime, mogu li ga koristiti kod prijave poreza?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 17:20   #63
nemožeš,jer je to naknada,a naknade su neoporezive.Što znači ako nisi da odravi pare nemožš ih ni dobiti.Zato se to zove POVRAT poreza
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 17:24   #64
To se zove POVRAT poreza jer ti vraćaju PREPLATU poreza kojeg si SAM (tj. firma za tebe) uplatio kroz godinu. To da li je neka naknada oporeziva nema nikakve veze. Bitno je da li je nešto priznata porezna olakšica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 17:35   #65
MUKO MOJA!!!Moj post se odnosio na zadnji post od starog zekea.a kaj se tiće firme ,ona plača u tvoje ime a ne za tebe!Kad nešto doma urediš što omogučuje olakšicu traže te isključivo da ti materijal i ruke budu od ovlaštenog majstora jer ono kaj ti država priznaje i vraća je već dobila od tebe kroz obačune izvođača radova.još jednom.Naknade nisu dohodak(govorimo o olakšicama poreza na dohodak)moja supruga npr,sada prima porodiljnu naknadu i kod prijave pdoh-a to joj nije dohodak.KUŽIŠ?
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 17:48   #66
Moj post se odnosio na tvoj odgovor starom zeki. Država sutra može reći i da je solemnizacija ugovora olakšica. I onda? Kako bi ti to objasnio?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 18:05   #67
sad već filozofiraš.kaj ako.. Kaj ako na vrbi rodi grožđe?Da ti idem sve pisati,prsti bi mi otpali.Neka ti objasni neki ekonomist kojeg znaš.
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 09:39   #68
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
MUKO MOJA!!!Moj post se odnosio na zadnji post od starog zekea.a kaj se tiće firme ,ona plača u tvoje ime a ne za tebe!Kad nešto doma urediš što omogučuje olakšicu traže te isključivo da ti materijal i ruke budu od ovlaštenog majstora jer ono kaj ti država priznaje i vraća je već dobila od tebe kroz obačune izvođača radova.još jednom.Naknade nisu dohodak(govorimo o olakšicama poreza na dohodak)moja supruga npr,sada prima porodiljnu naknadu i kod prijave pdoh-a to joj nije dohodak.KUŽIŠ?
Koja je razlika između: 'firma plaća u tvoje ime' ili 'firma plaća za tebe'? To je tvoj novac kojeg firma za tebe ili u tvoje ime (meni je to jednako) uplaćuje na ime poreza (i prireza). Ako je država odredila da je nešto olakšica, a ti si tokom godine imao uplatu poreza, imat ćeš pravo na povrat. Bilo to uređivanje stana, kamata na kredit ili bilo što drugo što država odredi kao olakšicu.

Ono što ja naglašavam, a ti ne kužiš, je da nije bitno da li je neka naknada oporeziva ili ne kao što si ti naveo kao uvjet za povrat poreza, bitno je da li je ta NAKNADA priznata POREZNA OLAKŠICA i da li je osoba IMALA UPLATE POREZA tokom godine. Ako su oba odgovora da, bit će povrat. I tu je sva priča.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:32   #69
ajmo ovak ja imam građevinsku firmu i promjenim ti prozore na kući.Sve legalno sve 5.Nisam u sustavu pdv-a i naplatim ti 10 000 kn.Na računu piše: usluga okna 120x 100 i postavljanje istog.Osnovica =10 000 kn .Ukupno 10 000.na kraju piše da pdv nije obračunat jer izvođač nije u sustavu pdv-a. Sada ti meni reci koliko će tebi država dati para na osnovu tog računa???
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:35   #70
Nemoj mi samo reći da na temelju toga neću dobiti povrat poreza
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:42   #71
bravo.Da bi na osnovu toga dobila povrat od države,moraš na osnovu toga i platiti porez.na osnovi plače i porezne kartice ti se već priznaje 1800 kn a to je već obračunato(pogledaj platnu listu)tako da ako radiš cijelu godinu i nemaš nikakve druge odbitke,nećeš dobiti nikakve pare,bez obzira na faktor 1 olakšice.
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:46   #72
Ajde ti to lijepo potkrijepi nekim zakonskim člankom. Ja za ovo tvoje nisam nikad čula, iz Zakon o porezu na dohodak te iz Pravilnika ne iščitavam da račun za stambene usluge mora imati PDV da bi bio priznat. S druge strane, ili ne izražavaš dobro ono što misliš ili ne znaš o čemu pričaš jer tvoje objašnjenje ne drži vodu. Kakav faktor odbitka ako imam 10.000 kn stambene olakšice 'viška'?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:52   #73
faktor ide na osobne odbitke za sebe,djecu itd.u drugoj rečenici si odgovorila na svoje pitanje.A ja nemoram biti u sustavu pdv-a ,a samim time ga na računu NESMIJEM obračunati
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:03   #74
XIII. POSEBNI POSTUPCI OPOREZIVANJA

Članak 22.

(1) Poduzetnik čija godišnja vrijednost isporuka dobara i obavljenih usluga iz članka 2. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona, nakon odbitka vrijednosti isporuka koje su, prema članku 11. ovoga Zakona, oslobođene od poreza, u prethodnoj kalendarskoj godini nije bila veća od 85.000,00 kuna, ne plaća porez na dodanu vrijednost, nema pravo na iskazivanje poreza na izdanim računima i ne može odbiti porez koji mu zaračunaju ostali poduzetnici.
Zakon o pdv-u
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:57   #75
Zapravo, trazila sam clanak zakona koji kaze da racun za stambenu olaksicu izdan od poduzetnika koji nije u sustavu pdv-a NIJE porezno priznata olaksica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:58   #76
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
faktor ide na osobne odbitke za sebe,djecu itd.u drugoj rečenici si odgovorila na svoje pitanje.A ja nemoram biti u sustavu pdv-a ,a samim time ga na računu NESMIJEM obračunati

Naravno da ne smijes. To ne sporim. Sporim da taj racun nije stambena olaksica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 20:14   #77
i koliko ti taj račun donosi para u ime povrata??
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 20:15   #78
ovisi u koji ti porezni razred upadne dohodak, dakle 15, 25, 35 ili 45%
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 20:21   #79
mislim da uvelike mješaš fizičke i pravne osobe
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 20:25   #80
Ovo je tema porez na dohodak fizickih osoba. Ja pricam o fizickim osobama. Ako procitas temu, vidjet ces da se ljudi interesiraju za povrat poreza na dohodak, a nekakv obrt ili doo se nigdje ne spominju.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.