Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2008., 18:08   #1
Tata na porodiljnom

naletih jučer na neku potpuno bezveznu emisiju na otv-u, al u njoj na pitanje za gledatelje 'podržavate li obavezni porodiljni dopust za očeve, neovisno o tome koliko porodiljnog dopusta koristi majka'...

dalo mi je misliti...odmah moram reći da nisam za obavezu i da se porodiljni nameće očevima kao nešto što moraju, ali mislim da bi bilo super da i očei određeno vrijeme nakon poroda djetet mogu uzeti kao porodiljni kako bi mogli biti s mamom i bebom i da za to dobe naknadu plaće. a ne da ako žele biti sa svojom novom obitelji i pomoći mami za to moraju trošiti godišnji ili uzimati neplaćeni dopust. jer za rođenje djeteta dobe 3 ili 5 slobodnih dana, otprilike kao za selidbu
(naravno, trajanje tog porodiljnog bi se trebalo ograničiti jer bi, vjerujem bilo puno onih koji bi to, kao komplikacije u trudnoći, koristili 'eto, da se malo odmorim od posla kad već mogu')

da čujem vas!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 19:45   #2
ja mogu rec u ime PSa (a doci ce i on sam rec ) da bi ga on iskoristio maksimalno i to u samom pocetku. ne toliko da nismo prezivili bez njega, nego bas da budemo skupa i uzivamo u prvim danima nove male obitelji.
steta sto i kod nas ne postoji skandinavski model
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:34   #3
i ja bi voljela da mogu bar mjesec dana na porodiljni...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:47   #4
Ja sam shvatila da ako je tata na porodiljnom da mama radi. Ne možemo svi skupa biti doma.Ili imam krivo. Mojem je mužu trebalo dva tjedna da malu uopće primi na ruke. Ne vidim ga baš samog s bebom doma.
Gandalfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 19:51   #5
Mislim da bi i trebao biti na početku. Tada je daleko najteže. Svejedno prvo, drugo ili koje dijete. Treba se "prilagoditi na novu situaciju", treba se "ufurati". Opet tu često priskaču mame, svekrive. Kao one su to prošle, one mogu bolje pomoći. Kao što znate svi smo tada vrlo napeti, na rubu živaca. Koliko bi tata tada mogao pomoći? Koja bi bila njegova uloga? Naravno da bi mogao. I to puno. Bilo bi mu puno draže biti doma sa dijetetom i suprugom, nego na poslu, a u mislima doma.
Gandalfa, svima nama treba vrijeme prilagodbe. Nekima više, nekima manje. Kod vas se javlja majčinski instinkt. Kod nas toga nema. Postoji određeni strah da to malo biće ne polomimo. Ipak smo mi jači, robusniji, grublji. Dok se prevlada taj strah, dok se odpusti kočnica u glavi postajemo pravi tateki. Svaki dan sve bolji, sve spretniji. Malo podstreka u početku ne bi škodilo. Od nošenja dijeteta, prematanja, hranjenja, oblačenja. Sve se to nauči
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 21:24   #6
Slažem se da bi trebalo omogućiti da i tata nakon poroda ima malo više porodiljnog dopusta, a ne samo 5 dana (koliko ću ja dobiti), jer mislim da tada mama treba najviše pomoći. Svakako ću koristiti porodiljni dopust u drugoj polovini, pa zašto onda ne bi mogao koristiti 1 mjesec od toga na početku?! Meni je to bitno jer radim i noćne, pa će žena ostajati sama s bebom ponekad. To bi rode možda trebale pokreniti neku akciju.
Ja planiram godišnji uzeti u vrijeme termina, pa se tako nekako uklopiti.
dejank is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 21:38   #7
Nisam za obavezni porodiljni za oceve nikako, al ova ideja je odlicna - da im se za rodjenje djeteta da mjesec dana dopusta, za vrijeme kojeg bi primali normalnu placu, a da im se ne otkida od godisnjeg.

Imala sam rijetku srecu da je mm-ov posao kad se Kico rodio omogucio da prvih mjesec dana provede skoro full-time s nama. Neprocjenjivo. Nije mi toliko pomogao konkretno oko djeteta, koliko je meni bio moralno-fizicko-logisticka potpora
Znam koliko je meni znacilo, zato je ideja super.

Al mislim da ne postoji ni nigdje u Europi, u ovom obliku... da oba roditelja mogu istovremeno koristiti porodni dopust.
Zna netko?
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 22:06   #8
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Nisam za obavezni porodiljni za oceve nikako, al ova ideja je odlicna - da im se za rodjenje djeteta da mjesec dana dopusta, za vrijeme kojeg bi primali normalnu placu, a da im se ne otkida od godisnjeg.
Pa bar to nije nikakav problem, pronađi novac da nikome drugom ne otkidaš i da se porezi ne povećavaju, i Vlada će sigurno predložiti Saboru...

Stvar je u tome da su jedno lijepe želje, a drugo činjenica da od 110 milijardi kuna proračuna 59 milijardi ide natrag u razna socijalna i slična davanja. Odakle za više?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 22:38   #9
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa bar to nije nikakav problem, pronađi novac da nikome drugom ne otkidaš i da se porezi ne povećavaju, i Vlada će sigurno predložiti Saboru...

Stvar je u tome da su jedno lijepe želje, a drugo činjenica da od 110 milijardi kuna proračuna 59 milijardi ide natrag u razna socijalna i slična davanja. Odakle za više?

pa znamo svi da toga nema ne zato jer netko misli da je to nešto najgore na svijetu i ne dopušta nego jer se nema novaca

ni ja nisam za to da zakon baš nalaže da tata obavezno mora biti doma, ali bilo bi dobro da može
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 22:40   #10
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Mojem je mužu trebalo dva tjedna da malu uopće primi na ruke.
kod nas je bilo obrnuto!
ja se nisam usudila uzet ju bez jastuka, pa ju je on hendlao kad ju je trebalo držat/nosit/uzimat bez jastuka

edit: prva dva dana
__________________
mogli bismo

Zadnje uređivanje Lali Puna : 12.04.2008. at 23:25.
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 22:40   #11
kako bi prošli očevi kada bi tražili neplaćeni s tim razlogom? kaj uopće kaže zakon o radu o neplaćenom, jel se mora imat neki dobar razlog
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 23:15   #12
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
kako bi prošli očevi kada bi tražili neplaćeni s tim razlogom? kaj uopće kaže zakon o radu o neplaćenom, jel se mora imat neki dobar razlog
Neplaćeni dopust

Članak 58.

(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.

(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.


Inače, u Americi i majka ima pravo samo na neplaćeni - plaćeni porodiljni, ako ga uopće ima, je često 10-14 dana. No, zato su porezi puno manji, druga filozofija...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:49   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa bar to nije nikakav problem, pronađi novac da nikome drugom ne otkidaš i da se porezi ne povećavaju, i Vlada će sigurno predložiti Saboru...

Stvar je u tome da su jedno lijepe želje, a drugo činjenica da od 110 milijardi kuna proračuna 59 milijardi ide natrag u razna socijalna i slična davanja. Odakle za više?
Ja nisam baš mislio onako kako je zmijica rekla. Ja ću koristiti porodiljni pola-pola sa ženom. S tim da po zakonu ja imam valjda neka 2 mjeseca extra, odnosno otac ima ako koristi. Sad ja bih volio da jedan mjesec, od tog porodiljnog koji bi i onako koristio, koristim odmah nakon poroda. To bi bilo dobro kad bi bile moguće takve kombinacije.
dejank is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 23:10   #14
Quote:
dejank kaže: Pogledaj post
Ja nisam baš mislio onako kako je zmijica rekla. Ja ću koristiti porodiljni pola-pola sa ženom. S tim da po zakonu ja imam valjda neka 2 mjeseca extra, odnosno otac ima ako koristi. Sad ja bih volio da jedan mjesec, od tog porodiljnog koji bi i onako koristio, koristim odmah nakon poroda. To bi bilo dobro kad bi bile moguće takve kombinacije.
Kod nas je slična situacija kao i kod vas (vezano i za tvoj prvi post).
Muž radi noćne i druge i prve i ono što je najgore jedva da zna dva dana unaprijed kada će raditi.
Tako da mislim da bi bar tih mjesec dana bilo super.
Isplanirali smo da uzme godišnji u vrijeme kada se beba rodila.
On će biti 4 mjeseca na porodiljnom ne 6.
Mislim da ako tate budu minimalno 3 mjeseca na porodiljnom, dobivaju se još ta 2 mjeseca.
I da, ne podržavam obvezni porodiljni za tatu...
Ne podržavam ni za mamu ako ga ne želi
Pročitah negdje u zakonu da se mama može vratiti na posao najranije 42 dana po porodu.
Ja drage moje neznam tko to može
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 23:34   #15
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Ja sam shvatila da ako je tata na porodiljnom da mama radi. Ne možemo svi skupa biti doma.Ili imam krivo. Mojem je mužu trebalo dva tjedna da malu uopće primi na ruke. Ne vidim ga baš samog s bebom doma.
Mislim da je ovo točno.
Mom nije bio nikakav problem, dapače on se brinuo oko pupka jer je mene bila frfa.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 21:02   #16
ja poznam mušku osobu koja je uzela porodiljni dopust (onih drugih 6mj) umjesto mame, a ona je otišla raditi. I nema u tome ništa loše.
vusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 12:39   #17
da apdejtam temu:


Tata može koristiti rodiljski dopust prije navršenih 6 mj nakon što majci istekne obavezni dopust od 42 dana poslje poroda (čl. 12, st. 5)
Isto ga tako mogu uzet i nakon što mama produži dopust do prve godine djetetova života (npr u 8-om mjesecu djetetova života).
Ako tata bude min 3 mj na porodiljnom prije navršene prve godine djetetova života ima pravo na 2 dodatna mjeseca rodiljnog dopusta (čl. 14, st. 4)


Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama
HZZO - obrasci
__________________
relax - nothing is in control

Zadnje uređivanje mandy : 10.03.2010. at 13:41.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 12:49   #18
To što kaže Mandy su napravili moja frendica i njen suprug. Ali oni oboje rade kao javni službenici, tak da nije bilo problema. Da je to MM koji radi u privatnom sektoru napravio, dočekala bi ga radna knjižica.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 12:56   #19
moj muž je na porodiljnom , prvih 6mj sam bila ja, pa smo onda oboje radili i onda je s bebinih 10i po mj otišao on i da se odmah razumijemo, on ne čuva sina, nego se kombinira sa sveki



napomena uz mandyn post- "nagradnih" 2mj otac bude nagrađen s 1600 kunića i nisam baš sigurna za ovo:
Quote:
Ako tata bude min 3 mj na porodiljnom prije navršene prve godine djetetova života ima pravo na 2 dodatna mjeseca rodiljnog dopusta.
mislim da se radi o korištenju roditeljskoga u trajanju 3mj, bez obzira dokad
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:20   #20
Cura koju sam ja upoznala (sestrična moje prijateljice) je rekla da je tata još 2 tj na rodiljnom jer je dobio 2 dodatna mjeseca tj dopust do djetetova 14.mjeseca, otišao kad je dijete imalo 8 mjeseci.

PS...kopala po HZZO-u i našla zakon i točno je ovo što sam napisala..
__________________
relax - nothing is in control

Zadnje uređivanje mandy : 10.03.2010. at 13:42.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.